Nordost QRT - QV2 a QK1

Diskuse o vašich oblíbených značkách. Denon, Marantz, Vincent, Lyngdorf, Densen, Electrocompaniet, NAD a další.
lachim
Kontaktovat uživatele:

Re: Nordost QRT - QV2 a QK1

Příspěvek od lachim » 21 bře 2017 09:10

FS
to mi připadá jasné.
pokud jedeš přímo ze zdi, pak rozdíl ve zvuku s použitím QV1/QV2 uslyšíš pozitivně.
(mám stejnou zkušenost jako ty)
pokud bys měl v sestavě např. regenerátor proudu accuphase ps 1200 nebo ultimativní filtr isotek supertitan, pak bys slyšel naopak
lehounké "zadušení" zvuku.
záleží však na samotných komponentech sestavy.
( na naim to bude slyšet úplně jinak než třeba na classé nebo marsh)

Lapi
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lapi » 21 bře 2017 09:15

zabiny007 píše:A když tyto "tlumítka" (je to správný výraz?) - ať už Pytel nebo Nordost - používáte, jedete psa na přímo ze zdi, nebo přes filtr/pračku? Vím, že to bude potřeba vyzkoušet v konkrétním případě, ale zajímá mne obecná zkušenost.
Taky nemám pračku, takže ze zdi.

Pytel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pytel » 21 bře 2017 09:18

Osobně jak to někdo nazval nesprávně " tlumítka " , používat v sítovém psu který je přímo ze zdi. U pračky a kvalitních filtrů má malý účinek.

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 » 21 bře 2017 09:19

Lachim...pěkně popsané a celkem to i sedí tomu, jak by to teoreticky mělo fungovat. Udělat filtr s velikým útlumem, který by neomezovat "dynamiku" to asi nebude žádná sranda.
Že se bude měnit zvuk, to už je asi podstata věci.

kychtax
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kychtax » 21 bře 2017 09:47

Sice nepouzivam Nordost, ale prispeji.
"Filtrovat vsechno nebo nic" u mne zatim nefunguje.
Filtr je fajn na zdrojove komponenty. Na zesilovaci se neosvedcil. Kdyz filtruji vsechno, jsem pod dekou.
Kdyz nefiltruji nic, slysim brum a ruzne selesty.
Drahy velevykonny a naddimenzovany filtr/trafo si nemuzu dovolit.
Dulezite je ze slysim prinos i castecne filtrace.
Co jsem procital zahranicni fora, vetsina lidi filtrovala jen cast. Asi ze stejneho duvodu.
Naposledy upravil(a) kychtax dne 21 bře 2017 10:08, celkem upraveno 1 x.

FS
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od FS » 21 bře 2017 10:05

Ještě to zkusím zapojit do "malého" systému, kde mám ve stejném "psovi" spolu s Naim Superuniti zapojené běžné kancelářské spotřebiče (tiskárna, notebook, lampička, nabíječky).
Ješte pro pořádek výsledek testu při použití QK1 a QV2 v mém malém systému. Tady není "pes" Nordost, ale pořádně velký hafan s 12 zásuvkami od pana Rumana z bývalého studia Armstrong (jeho vlastní produkce). Silové kabely také nejsou Nordost, ale od téhož pana Rumana vyrobené kabely z metráže Xsymphony. Poslouchám Antiphone Blues (saxofon) + Gustav Sjokvist (organ). Zapojení QK1 a QV2 se okamžitě projevilo pozitivně - do nahrávky se vnesl klid na výškách, taky se prokreslily spodky (ovšem můj malý systém basy ve skutečnosti žádné nemá). Rozdíl je mnohem zřetělnější než ve velkém systému, kde mám přece jen napájení ošetřeno samostatným rozvodem a v liště Nordost mám zapojené jen audio.

bobo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bobo » 21 bře 2017 18:58

Pokud naměřená hodnota vypovídá o kvalitě zvuku, chtělo by to nejspíš jinou filtraci ............i bez tlumítek
http://www.pphifi.cz/recenze/109-recenz ... i-ucinnost

LawIAR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LawIAR » 21 bře 2017 19:22

bobo píše:Pokud naměřená hodnota vypovídá o kvalitě zvuku, chtělo by to nejspíš jinou filtraci ............i bez tlumítek
http://www.pphifi.cz/recenze/109-recenz ... i-ucinnost
tomu mám chápať tak, že i lacný filter môže dosahovať rovnakých výsledkov ako niekoľkonásobné drahší?

intriguing

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 » 21 bře 2017 20:13

Nic ve zlém, ale tohle měření "naprázdno" je trochu o ničem. S reálným provozem to nemá mnoho společného.

LawIAR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LawIAR » 21 bře 2017 20:36

Jarda69 píše:Nic ve zlém, ale tohle měření "naprázdno" je trochu o ničem. S reálným provozem to nemá mnoho společného.
okej, beriem, ale prečo tomu tak je pri tom reálnom provoze?

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 » 21 bře 2017 20:45

Zkus být konkrétnější.

Při měření naprázdno se příliš neuplatní vliv zabudovaných tlumivek. Při provozu jsou dost podstatné a mohli by způsobovat určité "změknutí" zesilovače. Paralelní RC člen by to dělat neměl.
Pokud dám šikovný RC člen přímo na zásuvku a bude k ní delší tenký kablík, tak to může při měření "naprázdno" ukazovat hodně malé hodnoty, ale o provozu to nic neříká.

Někde už jsem to psal. Napájecí kabel ke konci by měl stačit, stočená 2x2.5 nebo 4x1.5 a k tomu stínění slušného průřezu, aby se dalo použít jako PE. Pokud si někdo smotá 4mm2, tak proč ne.
Asi by ani nemusel být stříbřený nebo solidcore.
Filtr stavěný na 16-20A nějaký kupovaný, do průmyslu. klidně doplnit dalšímy RC členy. Na běžný zesilovač by to mělo stačit.
Pokud doma někdo jede 2x500W, tak to fakt nedokážu ani odhadnout, ale pokud to utáhne zásuvka, tak by filtr na 16A měl taky stačit.

terahera
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od terahera » 21 bře 2017 22:35

Jen skromný dotaz,kolik stojí to udělátko o Pytla?

Pytel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pytel » 22 bře 2017 08:27

Necelou 1/10 aktuální ceny Nordostu.

Lapi
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lapi » 22 bře 2017 11:11

Ano to můžu potvrdit :) ale víc než jeden bych tam nedával tzn. do jednoho psa, osobně mám dva ale každý v jiné liště.

FS
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od FS » 22 bře 2017 11:23

Omlouvám se, pokud bude má následující úvaha úplně nesmyslná, ale přesto mi vrtá v hlavě následující rozpor:

"pytel" provedl měření rušení v síti, které prokázalo, že:
- hodnota bez zapojení čehokoli = 175
- hodnota s pytlovým udělátkem = 22
- hodnota se zapojením QV2 = 324

Popis funkčnosti QV2 ze stránek Nordost "The Qv2 works directly on the AC line, introducing a carefully calculated range of pulsed frequencies, clocked from the original 50 or 60Hz waveform." mi spíše připomíná, že nějaké impulsy se do sítě pomocí QV2 pouštějí než že by mělo být smyslem nějaké pulsy eliminovat.

Dále se zde píše o nějakých "tlumivkách", ale pytel coby konstruktér svého udělátka se k tomu tuším nevyjádřil, takže to beru tak, že co vlastně dělá pytlovo udělátko nevíme.

Co víme naprosto přesně díky pytlovu měření je to, že QV2 a pytlovo udělátko dělají něco úplně jiného - pytlovo udělátko ruchy zachytitelné tím konkrétním přístrojem v síti eliminuje, zatímco QV2 je do sítě přidává.

Nemá tudíž smysl nahlížet na obě zařízení jako na konkurující si produkty ve snaze o lepší či levnější implementaci snažící se o dosažení stejného fyzikálního efektu.

Jako posluchači však hledáme zlepšení zvuku jakýmkoli fyzikálním efektem a tady si samozřejmě obě zařízení konkurují vzájemně úplně stejně, jako si konkurují upgrade napájení a upgradu například reprokabelu.

Z tohoto pohledu bude zajímavé počkat na příspěvek, který odpoví na následující otázky:
- které zařízení přináší jeho uživateli subjektivně větší přínos cena/výkon
- jsou obě zařízení použitelná současně a dosáhne se tak kumulativného zlepšení (tady bych se obával, aby pytlovo zařízení nepohltilo ruchy generované z QV2, čímž by jejich současné použití bylo k ničemu)

Odpovědět