PCM alebo DSD

CD, SACD, DVD přehrávače, DAC převodníky, hudební servery, PC atd.
bertram
Kontaktovat uživatele:

Re: PCM alebo DSD

Příspěvek od bertram »

Ja som nič nativne nechcel porovnávať. Je úplne jedno , či si s PC pustíš nahrávku PCM alebo DSD. Sú konverzie na jednu,
alebo druhú stranu. Ide mi o to , že signál PCM a DSD sa spracováva odlišným spôsobom. Ide len o to , čo poskytuje lepší
zvuk. Konverziou PCM nahrávky do DSD môžeš obísť všetko digitálne spracovanie v DAC.Stále ide len o to , čo subjektívne
poskytuje lepší zvuk.Ja si nemyslím , že robím stratový prevod.Neviem ako si na to prišiel. Len to inak púšťam do DAC.
Zaťaženie PC pri konverzii PCM na DSD vrastie na okolo 30% . Bežne idem okolo 8%.pri posielaní PCM do DAC. Nechcem sa
tu vadiť. Naozaj ma len zaujíma , ak má možnosť niekto posielať do DAC , PCM , alebo jednoducho v DSD prekonvertované
PCM do DSD. Ako sa mu to páči. Či to bol prínos , alebo nie.

Mnoho SACD je robených práve týmto spôsobom. Rip SACD , ktoré máme ako DSD je na 90% len PCM prevedené na DSD.
Natívnych nahrávok je velmi málo a väčšinou nás nezaujímajú.

Temou celého vlákna sú len subjektívne pocity , či je lepšie prehrávanie PCM alebo prekonvertovaného DSD a aký to malo
prínos , alebo v čom to bolo horšie.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PítrsPraha »

Tenhle článek dává za pravdu nám oběma :-). Mě v té technické části, tobě v té poslechové ;-).

Nenapadlo mě tvůj postup zkoušet, protože technická stránky věci mluví proti. Ale zkusím a uvidím ;-).

bertram
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bertram »

Musím sa opraviť , ale konverzia PCM na DSD sa nenerobí v DSD , ale v DSP vo Foobar 2000. ;)

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

PítrsPraha píše: Článek na tohle téma:
http://www.svetaudia.cz/dsd-spasa-nebo- ... rumyslu/66
Ano, konečně to někdo rozebral a popsal, proč je DSD v podstatě horší formát než PCM, přestože na fórech z DSD všichni ucvrnkávají... Já už to tu i jinde prezentoval vícekrát před lety. Prosadil se pouze z důvodu lepší ochrany autorských práv.

Po technické strance je prostě DSD horší jak v parametrech, tak v praktičnosti. Po poslechové záleží na konkrétní implementaci v konkrétním zařízení, a dále na poslechových schopnostech posluchače. Když se sejde posluchač, který hůř slyší vysoké tóny a jejich harmonické, s převodníkem, který ten hrozný šum v ultrazvukové oblasti nad 20kHz natvrdo uřízne (čímž se dostaneme vlastně na kvalitu CD :-) ), tak to může znít pro něj hezky.
Mám několik velmi kvalitních nahrávek z 2L jak SACD,tak bluray audio (tj.PCM 24/192) a PCM mi zní lépe. Takže stejný původní zdroj, ve dvou formátech, přehrávaný stejným DAC. A tomu zvukaři, který je nahrával a mixoval, zní PCM také lépe.

Pokud ale přehráváme 16/44, který je moc zubatý, převodem do DSD to může znít lépe. Stejně tak upsamplováním třeba na 24/192. Prostě se to může sw vyhladit lépe než by to udělal samotný DAC. Může, ale nemusí!
Hires převádět na DSD podle mne postrádá jakýkoliv smysl, jen se to tím pokazí, přidá se šum.

davidhighend
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od davidhighend »

Taktéž v dsd pořízením záznamu se neda dále pracovat, čímž zvukari převádí záznam do pcm, zpracují a opět převedou zpět do dsd pro ty horlivce, kteří upřednostňují dsd pred pcm. Totální volovina, ale kdyz to chtějí a jsou ochotni za to platit dokonce vice nez pcm, tak at to maji :-)

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

Davide, to je ta mnou zmíněná nepraktičnost. A obávám se, že posluchači to nechtějí, ale že jsou k tomu nuceni právě z důvodu ochrany autorských práv, dále nabídky kvalitních přehrávačů, apod.
Nicméně je jasné že DSD/SACD je přes všechny nedostatky určitě kvalitnější formát než CD. Proto jsem taky tou "obětí", jen to pro mne není svatá kráva.

pompo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pompo »

PítrsPraha píše:
Článek na tohle téma:
http://www.svetaudia.cz/dsd-spasa-nebo- ... rumyslu/66

*thumbs up* Jo moc pěkný článek ,dobře napsaný

Mimochodem tato jeho část -

( Koch stál také za vymyšlením principu transportu DSD signálu přes USB, které původně s nasazením pro audio vůbec nepočítalo. Problémem toho rozhraní totiž je, že veškerá přenášená data jsou paketizována (malé datové pakety o velikostech až 256 bytů) a jejich přenosy se uskutečňují v přesných intervalech o délce 1 milisekundy. Z tohoto principu je patrné, že pro datový tok audiosignálu to není zcela to pravé ořechové, neboť datový tok nelze nijak řídit v čase a vše probíhá na principu FIFO (First In First Out).
Z toho důvodu vznikaly a stále vznikají vylepšené kontroléry USB na straně zvukových zařízení, které mají problémy USB obcházet (řešením jsou asynchronní přenosy dat). USB je velmi rozšířené a rovněž je oblíbenou možností, jak přehrávat hudbu z počítače, ať už se jedná o PC nebo Mac. Asynchronní přenosy dat po USB řeší nevhodnost synchronních přenosů přes toto rozhraní, kdy přenášená data nebylo možné jakýmkoli způsobem kontrolovat a zařízení je dostávalo na vstup poněkud zjednodušeně řečeno „rozházené“. SKORO vše v tomto případě řeší umístění „hodin“ před samotným D/A převodníkem, respektive D/A čipy, které data uspořádají (v bufferu) tak, aby při dekódování měl přesně ta data, která by v dané chvíli měl mít.

Celá problematika je ovšem podstatně složitější a využitím externích hodin v D/A převodníku zcela neeliminujeme možné problémy, i když spousta výrobců uvádí, že už máte vyhráno a jste na vlně pravého „bit-perfect“ poslechu. Důležité je stále také „NASTAVENÍ“ počítače a volba toho správného software a dalších maličkostí ).

- se nepřímo týká min. 3 staršíh témat :

Vliv operačního systému na obsah datového souboru
Foobar200 neprebira plnou kontrolu
Grafika a zvukovka v různých slotech základní desky

Snad si dotyční vzpomenou a opět tj. ještě jednou si přečtou poslední odstavec :

Celá problematika je ovšem podstatně složitější a využitím externích hodin v D/A převodníku zcela neeliminujeme možné problémy, i když spousta výrobců uvádí, že už máte vyhráno a jste na vlně pravého „bit-perfect“ poslechu. Důležité je stále také „NASTAVENÍ“ počítače a volba toho správného software a dalších maličkostí.

Nedával bych sem takové odkazy. Nebo už najednou neplatí zaklínadlo bitperfektářů ? že např : nastavení a ladění PC je bytečnost ,která nemá na kvalitu přenášených dat zhola žádný vliv - stejně tak jako latence atd. atd...
Naposledy upravil(a) pompo dne 09 lis 2015 17:02, celkem upraveno 1 x.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

noaid:
Vidím to úplně stejně.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

pompo:
Chápu, kam směřuješ, ale to opakovaně citované souvětí je tak všeobecné, že je těžké odhadovat, co vše tím autor myslel. Třeba tím "nastavením a správným SW" myslel jen použití Foobaru (a pod.) a správné nestavení jeho driverů....

pompo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pompo »

Já ti nevím mě přijde celkem jednoznačné a mám docela jasnou představu co autor tím citovaným souvětím myslel. A když mluví o nedokonalém způsobu přenosu paketů skrze USB tak prakticky opakuje co jsem uváděl já. Na téma R.T.OS od slovutného programátora také ticho po pěšině ,přitom to má všechno souvislost ,ale co.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Asi bych tady tu debatu nezačínal / neopakoval... Tohle vlákno je o něčem jiném.

pompo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pompo »

Hmm ,souhlas.

kuko61
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kuko61 »

Bertram: keď chceš skúšať a porovnávať PCM a DSD, odporúčam vyskúšať HQplayer http://www.signalyst.com/consumer.html
Na PC funguje mesiac ako trial bez obmedzenia funkcií. Dokáže upsamplovať aj konvertovať PCM <-> DSD, dajú sa použiť rôzne filtre a algoritmy pre konverziu.
Celkom rozsiahla diskusia aj s prispevkami autora (nick Miska) je tu http://www.computeraudiophile.com/f11-s ... yer-20293/

bh69
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od bh69 »

pompo píše:A když mluví o nedokonalém způsobu přenosu paketů skrze USB tak prakticky opakuje co jsem uváděl já.
ale taky jasne pise, ze to resi asynchronni prenos ! takze nevytrhavejte z kontextu jen to co se hodi ... A to co pise kolem nastaveni PC je tak nekonkretni, ze tim muze myslet cokoliv. Nejspis tim myslel treba nastaveni ASIO/WASAPI apod. Ale sem tahle diskuze fakt nepatri.

Odpovědět