Počítač v roli ultimativního zdroje

CD, SACD, DVD přehrávače, DAC převodníky, hudební servery, PC atd.
Odpovědět
comboy
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Počítač v roli ultimativního zdroje

Příspěvek od comboy »

Realita je prohodit párkrát mezi sebou iFi a originální zdroj od NUCu.... rozdíl byl vždy hned slyšitelný...ale jestli máte 10 let staré PC tak už to chápu, to by chtělo spíš přispívat do sekce Vintage
Kychtax, není vůbec zač

BK
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BK »

Teraz pocuvam hudbu uz vylucne len z PC. Zacal som od 95-ho ked este fical FastTracker a bol to 8bit digital na odporovom "DAC-u" na paralelnom porte :)
Mam vystudovanu slaboprudovu elektrotechniku ale elektronika maj aj bavi a aj zivi.
Poznam cely audio retazec detailne a nie formou ciernej skrinky.

Najdolezitejsie je napajanie samotneho DAC-u (cipu) a potom celej analogovej cesty za nim.
Digital pracuje s 5 az 15% toleranciami signalov 0-1. Takze pokial sa PC neresetne sam tak je vsetko OK.
Naposledy upravil(a) BK dne 04 pro 2020 18:52, celkem upraveno 1 x.

comboy
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od comboy »

Nejsem vystudovaný v oboru jako vy, ale obyčejný selský rozum stačí k zjištění, že není nad praktickou zkušenost. A praktické zkušenosti lidí z celého světa hovoří jasně.

BK
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BK »

Musim sa priznat ze vela krat som aj ja podlahol emocii a placebu a nasledne povedal ze teraz to hra lepsie ....
lebo som dal lepsie filtracne kondenzatori, lepsie odpori, hrubsi kabel, zatienil zdroj, dal silnejsi zdroj, oddelil obvody alobalom atd.
Kazdy si tym asi presiel :)
Potom pride meranie a neustale dlhodobe pocuvacie testy (niekolko dni na gauci a podobne) a nazor sa postupne meni.
Vsetci sme tu pre jednu vec a to ze chceme mat intenzivnejsi pozitok z pocuvania hudby.

My co pozname eletrotechnicke zavislosti vam len chceme poradit co musi byt na 99% placebo a co moze mat realny prinos na kvalitu reprodukcie.

Jiri
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Jiri »

Lineární zdroj pro NUC je jasně přínosem. Kdo tvrdí, že ne tak má chybu někde jinde v sestavě. Nedávno jsem se musel smát u kamaráda, který napájí NUC z 12V baterie, opravdu super. Potom jsme vyměnili jeho Sroll USB kabel za špičkový Stealth USB a nemohl propadnout dech. Tim chci říct, že ladit pc jako ultimatní zdroj s USB kabelem od tiskárny, jako má BVa, je úsměvné.

BK
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BK »

USB kábel by mohol mať poznatelne význam iba vtedy keby DAC do ktorého tento kábel púšťa "digital" bol aj napájaný z tohoto kábla.

Je DAC napájaný iba z USB kábla ?
Naposledy upravil(a) BK dne 04 pro 2020 19:54, celkem upraveno 1 x.

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa »

comboy
To, čo "počuješ" nie je realita, je to ilúzia vytvorena na základe x faktorov, kde skutočný zvuk je iba jeden z nich. Realita je to, ako sa zmení ten zvuk, teda aj signál, z ktorého vzniká. A to zistíš jedine meraním, nie ušami...A meranie má asi 1000x väčšie rozlíšenie ako sluch, pre všetky zmeny zvuku.
Zaoberám sa tým viac ako 30 rokov,možno 25 rokov k tomu intenzívne využívam aj počítač ako merací prístroj, aj ako zdroj zvuku.
Ako zdroj zvuku počítač funguje ako zdroj" dvojhodnotových" dát, alebo su správne a prenos cez USB je bitperfekt, alebo nie a to sa veľmi výrazne prejaví, jednoducho prenos zhavaruje..
Ako napísal BK, kvalita zdrojov sa prejaví v napájaní analógovej časti reprodukčného reťazca ( D/A prevod, preamp, koniec..) a aj tam je rozhodujúce riešenie týchto častí, nie zdroj...alebo sieťový kábel alebo jeho koncovky, ako sa často (nielen) tu rieši ako podstatná záležitosť ;)
j
Jirí
Je to prínos jedine pre výrobcu a predajcu..Kto tvrdí , že počuje to čo ty, má chybu v reťazci až niekde za reproboxami.. :) Navlečte si na tie USB káble záhradnú hadicu ako maskovanie a nech vám ich vymieňa niekto tretí, nezainteresovaný. Poznáte "kulový" , akurát tak moment keď bude kábel odpojený :D . Však si cez tie USB káble pripojte kvalitnú tlačiareň a vytlačte rovnakú fotku. A určite, cez ktorý kábel to bolo tlačené. Rovnaký dátový prenos ako zvuk a zrak dokáže ďaleko viac rozlíšit.. :roll:
BVaudio, výroba a predaj

svartenatt
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od svartenatt »

Pokud mám stejný PC a DAC s lineárním zdrojem, tak jak je možná změna zvuku při použití Foobar s různými API? KS prostě zní jinak než ASIO nebo WASAPI.
Debata na více fórech, ale znalci nemají jasno a mlží.
Vysvětlení v implementaci API do přehrávače a jejich rozdílů v kvalitě jejich sestavení je jediné řešení.

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa »

Jediné riešenie ako zistiť pravdu je hodnotíť tú "zmenu" zvuku objektívne, teda nezávisle od subjektu. To jediné má výpovednú hodnotu o realite. Na to nestačia uši, čo zase nie je jasné "znalcom". Zmena zvuku musí byt spojená so zmenou signálu, z ktorého ten zvuk vzniká. Inak je to ilúzia..
BVaudio, výroba a predaj

BK
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BK »

svartenatt tak špeciálne kvôli tomu čo píšeš som si kúpil "zvukovku" s optickým vstupom aby som vedel čo mi lezie do DACu z PC. Zistil som na troch bežne pouzivanych SW prehravacoch že cez WASAPI v Exclusive mode sa dá ísť bit-perfect do DACu tj je úplne rovnaké dáta aké sú v nahrávke.

BK
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BK »

Čo ale s tými datami dorobil DAC na analógovej strane ma prekvapilo. V grafoch boli veľké rozdieli ale vo zvuku to až také patrne nebolo a musel som fakt poctivo počúvať.

svartenatt
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od svartenatt »

A právě proto stále uvádím to stejné. Rozdíl přehrávačů, rozdíl API v rámci přehrávače. Jsem rád za měření dat z přehrávačů, která vyšla stejně.
Teď ty API přehrávačů. Co si asynchronní přenos donese do DAC, aby změnil signál na výstupu? To bude asi blbost.
Nikdo zatím na to nepřišel. Měření nejsou.
Ale KS zní jinak než ASIO ve Foobar.

BK
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BK »

Iné API ako WASAPI neriešim nakoľko dokáže ísť v bit perfect kvalite. Problém je v tom čo dokáže samotný DAC. Pokiaľ DAC nemá DSP na inteligentné presamplovanie na vyssi kmitocet tak musí mať za sebou super kvalitný analógový filter. V podstate čím vyšší resamplovaci kmitocet DACu tak tym menej agresívny musí byť analógový filter.

BK
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BK »

Naozaj má opodstatnenie ísť na stále vyššiu resamplovaciu frekvenciu pokiaľ je aspoň taka kvalitna ako na nižších frekvenciách po stránke elektrickej.

Ja napríklad idem na 192 kHz i keď DAC cip má pri tejto frekvencii horšie vsetky elektricke parametre ako keď ide na 96 kHz. Neviem či je to placebo ale na 192 kHz sa mi zdá ten zvuk proste príjemnejší aj po dlhšom testovaní a pritom merané grafy majú minimalne rozdiely.

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa »

2 BK
Ak do rovnakého DACu pošleš rovnaké bitprefekt data, tak ak nezmeníš nastavenia DACu ( filter..), tak ich spracuje presne rovnako. A výstup bude rovnaký. Inak by to bol " generátor náhodných javov", nie DAC..Ak máš merania, kde sú zrejmé rozdiely v signále z výstupu DACu, kde sa spracovávali rovnaké bitperfekt data( bez zmeny nastavení DACu a konfigurácie celého systému !), tak ich prosím ukáž.. Aby sme sa takému "DACu" vedeli vyhnúť. :roll:
BVaudio, výroba a predaj

Odpovědět