SACD player - co zkusit?

CD, SACD, DVD přehrávače, DAC převodníky, hudební servery, PC atd.
petrL
Příspěvky: 1363
Registrován: 22 črc 2008 08:47
Kontaktovat uživatele:

Re: SACD player - co zkusit?

Příspěvek od petrL »

Panzer píše:Mozna se uplne pletu, ale myslim ze vsechny fyzicke nosice pro digitalni data (audio i video) jsou v podstate mrtva zalezitost... muj soukromy odhad je ze zustane LP pro ty, co chteji mit opravdu neco v ruce a uzit si to (vcetne ritualu kolem), a vsechno ostatni bude ciste v souborove forme.

Takze mozna spis nez investovat do prehravace fyzickych medii by mohlo byt lepsi resit NAS a system zalohovani... :-D

(ale pro jitotu jeste jednou dodavam, ze to je muj velmi subjektivni a asi trochu extremisticky pristup :-)
Bohužel se asi nepleteš. I soubory ale bez vyjímky potřebují fyzický nosič a ten je daleko komplikovanější než nějaké CD. Pro hračičky (teenagery) je ale přitažlivější počítač. Opravdovou alternativou by bylo mít soubory uložené "někde" na internetu bez nutnosti udržovat jejich fyzický nosič. Ale bylo by to spolehlivější než CD? ;)

Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 1459
Registrován: 11 bře 2009 14:17
Kontaktovat uživatele:

Re: SACD player - co zkusit?

Příspěvek od noaid »

Je treba posuzovat ne stav u nas, ale v civilizovanem svete. A i u nas se dvd prehravace snad uz ani neprodavaji, nejlevnejsi bdp stoji tolik kolik stal nedavno dvd player. Koupite to v kazdem elektru, na rozdil od sacd, ktere kolikrat nekoupite ani v hifi obchode.
Co se tyce datovych ulozist, tak si nedovedu predstavit, jak Pepa Vonasek z Hornich Dolnich zrizuje paypal ucet, pak si s tim neco zaplati a pres to svoje neustale vypadavajici spojeni si stahuje treba nejakou hudbu ci film o velikosti az 50 GB :-) No a pak si to jeste nekam zazalohuje, kdyz si to zaplatil, nauci manzelku, jak se to pousti, kdyz to nepojede, jak restartovat pocitac atd.
99% vsech potencialnich zakazniku nejsou idbornici v IT a nechteji se tim zabyvat, chteji si neci koupit, nekam to strcit a aby to zacalo hrat. Maximalne tak vybrat play z menu. Podobne distribuce na kartach apod. neni ekonomicky pouzitelna. Ta stribrna placka je ten nejlevnejsi vseobecny distribucni kanal.
Take ve srovnani downloadu a placky placka jednoznacne vyhrava. Cena casto stejna, nekam ten flac stejne musite dat a jeste zalohovat, a u flac mate jen stereo, kdezto na placce je vetsinou i multikanal, booklet a celkove jde mnohdy o velmi krasny artefakt.

Uživatelský avatar
lachim
Příspěvky: 2257
Registrován: 17 dub 2008 18:43
Kontaktovat uživatele:

Re: SACD player - co zkusit?

Příspěvek od lachim »

noaid
souhlasím!
... a ještě z jiného úhlu:
1. navíc nelze koupit ve flacu ani 10% z toho, co by každý z nás chtěl doma poslouchat.
v kvalitních souborech je hrozně omezený výběr.
to co znám z náštěv u jiných hifistů.... ty jejich pseudo sbírky flaců.... většinou nějaká podivná "tragédie".
placka je placka.
půjčit si cdéčko, ripnout si ho ve špičkovém naimu na disc a cédéčko zase vrátit... to mi přijde nezábavné.

2. tím, že nelze sehnat špičkový bdp, tak nelze porovnat sacd versus bd.
moc by mě to osobně zajímalo.
třeba audionet vip g3 x špičkový bdp.
uznávám, že je blbost porovnávat placku sacd versus bd, ale .... pocitově by to bylo určitě zajímavé.

Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 1459
Registrován: 11 bře 2009 14:17
Kontaktovat uživatele:

Re: SACD player - co zkusit?

Příspěvek od noaid »

Co se tyce toho srovnani, tak jedno je k dispozici od zvukare 2L, kteri vydavaji mnohe tituly na dvojplacce sacd+bd. Obe poslocha na stejnem aparatu, takze je to docela smerodatne. Dle jeho nazoru to v pcm (bluray) hraje pro nej lepe. Moje zkusenost je podobna, i kdyz muj aparat neni nic moc. Zda se mi ten zvuk cistsi. Mam pro to i technicke zduvodneni, sacd totiz generuje velky bordel v ultrazvukove oblasti a je otazka, jak se s tim prehravac vyporada. Vetsinou to asi urizne nejakym filtrem, cimz ale urizne i uzitecny signal.
Jak rikam, podle mne bylo sacd slepa vetev. Drzi se jen proto, ze hifisti maji ty prehravace, az se to prevrati ve prospech bluray v mysleni lidi i vydavatelstvi, bude lepe.

Uživatelský avatar
drfish
Příspěvky: 1405
Registrován: 17 pro 2012 17:16
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: SACD player - co zkusit?

Příspěvek od drfish »

Souhlasím s tím, že je obrovské množství lidí, kteří jinak hudbu či především film jinak než z placky pustit neumí a ani nechce umět. Proto se nosiče pořád drží. Na druhou stranu mám spoustu kamarádů, pro které je USB flashka jediný univerzální nosič a nic jiného pro ně neexistuje, neboť jejich hudební svět je přenos dat ze zařízení do zařízení na jednotlivých večírcích. Poslouchají v autě, v práci, doma u počítače, milují hudbu a přitom ji v životě neslyšeli na něčem slušně hrajícím (a vůbec jim to nechybí). Jsou to lidi, kteří nemají doma jediný originál, ale zato mají hory plastového odpadu ve formě dvd-r nebo cd-r, mnohdy ani nepopsaná, plný HDisk mp3 a všeho možného.
Jsou to zkrátka dva naprosto odlišné světy mnohdy konzumující zcela stejnou hudbu. A pro oba světy je třeba produkovat přijatelný produkt, aby všichni platili a živili studia a potažmo i kapely.
Mně osobně taky nebaví hrabat se v různých databázích v PC a vybírat hudbu. Drobátko sympatičtěji na to šli ty i-tunes (vzhlednější a obslužnější), ale nakonec tam stejně raději šoupnu ten nosič.... :oops: Ten to prostě u mně vyhrává, je to rituál....jenže rituály dnes už tolik neletí.... :lol:

Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 1459
Registrován: 11 bře 2009 14:17
Kontaktovat uživatele:

Re: SACD player - co zkusit?

Příspěvek od noaid »

Jen bych ještě dodal pro Lachima i další - nehledejte nějaký highend bluray player, tudy vývoj nejde a asi ani nepůjde. U nás to zatím moc běžné není, ale standardní setup pro highend přehrávání BD,SACD a dalších je nějaký levný univerzální transport s hdmi výstupem, pak to, čemu Američani říkají pre-processor, česky bych to nazval AV receiver bez koncáků, nebo lépe multikanálový DAC s předzesilovačem, ten by měl být kvalitní, za ním pak je jeden multikanálový koncák nebo n jednokanálových, či 2 a více stereo, dle tloušťky peněženky. Pak minimálně 4 stejné fullrange kvalitní repro.
Něco takového u nás je patrně jen sada od Audiolabu (Panský Dvůr Ostrava), možná i další, ale nevím o tom. V US běžná záležitost, jak jsem zjistil z fór.

TAB - Já osobně bych už do jednoúčelového SACD přehrávače nešel, myslel bych spíše na budoucnost. Navíc na sacd přehrávači pálenku nepřehraješ, na univerzálním BDP ano ;) Dost silný argument, si myslím, vzhledem k tomu, že většinu toho nejlepšího už dávno není šance koupit a když, tak jen za obrovské prachy od překupníků. A za ty to zas nestojí.
Je třeba prostě správně pro sebe vyvážit všechny argumenty pro a proti.
Můj setup je univerzální BDP, 2x stereo zesilovač, 2 páry sloupů, centr mám vypnutý a je tím pádem rozmíchán do obou předních. Další kvalitativní krok bude asi to prepro. Původně jsem ten jeden zes a repro chtěl někomu dát či prodat, nakonec jsem to použil pro multikanál, nové stereo na předek, staré dozadu, tam to není tak háklivé. A nedal jsem do toho ani kačku, jen jsem upgradoval své 15 let staré stereo. Hrát lze po síti, ze všemožných placek i z harddisku, audio i video, jak libo. Myslím, že to je cesta pro ledaskoho kdo nesedí na balíku peněz.

Libor Šulc
Příspěvky: 107
Registrován: 17 dub 2010 16:17
Kontaktovat uživatele:

Re: SACD player - co zkusit?

Příspěvek od Libor Šulc »

Zajímavé téma.V prvé řadě platí,že různé univerzální playery sice umí přežvýkat SACD,nicméně výsledný zvuk není příliš přesvědčivý,i ve srovnání s podobně drahými čistě CD playery.
DSD chce své,a výrobci nechtějí platit vývoj s nejistým prodejním výsledkem..
Zajímavou cestou je nativní přehrávání DSD záznamů.Dost převodníků už umí přes USB tohle přehrávat.

Uživatelský avatar
lachim
Příspěvky: 2257
Registrován: 17 dub 2008 18:43
Kontaktovat uživatele:

Re: SACD player - co zkusit?

Příspěvek od lachim »

noaid

no právě...ono je to už od toho přehrávače dat. ten plackostroj je pořád základ dobrého zvuku!
ten standardní setup (jak popisuješ) nefunguje ani u bd placek.
stejně jako nefungoval u dvd placek. a už vůbec ne u sacd.
doporučuji Ti vyzkoušet např. na preampu Denon AVP A1HD (to je přesně ten kousek o kterém píšeš)
různé bd přehrávače.
Panasonic za 8000 Kč a poté Denon 3800 za 30t.
rozdíl ve zvuku a po hdmi.... propastný.
myslím, že tebou popsaný "setup pro highend přehrávání BD,SACD" je špatným řešením!
to totiž není high-end přehrávání
:-)

Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 1459
Registrován: 11 bře 2009 14:17
Kontaktovat uživatele:

Re: SACD player - co zkusit?

Příspěvek od noaid »

No a co je toho pricinou?
Dvd je jina kategorie, tam je jen spdif, uz to je limitujici.
Hdmi je uz jina kategorie. Jestli je ten rozdil znat, tak je neco blbe. Co to je? Hdmi se totiz v prijemci musi bufrovat, bbez toho to podle mne nejde. A tim by se kvalita zdroje mela srovnat. Nebo je problem v nastaveni?
To je tva osobni zkusenost nebo jsi to nekde cetl?

petrL
Příspěvky: 1363
Registrován: 22 črc 2008 08:47
Kontaktovat uživatele:

Re: SACD player - co zkusit?

Příspěvek od petrL »

Bufer může vyrovnávat jenom (krátká) zakolísání toku dat. Problém je, když v systému jsou dvoje hodiny. Jestliže jejich frekvence není přesně stejná, tak to ani buffer nezachrání (ledaže by obsahoval celý disk nebo skladbu). Já jsem přesvědčen, že v systému s více hodinama se čas od času nějaký bit musí ztratit. Proto mám v principu nejradši dac řízený hodinama klidně ze spdifu, žádný reclocking a jiná kouzla. Ale samozřejmě záleží i na provedení.

jirka64
Příspěvky: 17
Registrován: 01 říj 2008 14:05
Kontaktovat uživatele:

Re: SACD player - co zkusit?

Příspěvek od jirka64 »

Renown píše: Nechápu, že formát SACD nezaznamenal úspěch. Přišel v době, kdy CD byly na vrcholu, o prodeji stahované hudby tehdy ani nebyla řeč. Teoreticky měl zcela jasně nahradit CD, ale asi se pánové u Sony a Philipsu tentokráte přepočítali :?: Podobný příběh jako DVD-A.
Že SACD měl nahradit CD je hodně rozšířený omyl. Pamatuju si, když v r.1999 uváděla Sony první SACD přehrávač, tak se novináři na to ptali. Odpověď zástupců Sony byla, že si dobře uvědomují, že CD nelze z trhu vytlačit. To platí dodnes.
SACD si vydobyl svoje místo na trhu a např. poptávka po klasické hudbě na SACD je vysoká. Jsou labely, které vydávají veškerou svoji produkci výhradně na SACD. Jiné vydávají klasiku na CD i SACD a další labely vydávají klasiku jenom na CD.
V současné době přibylo labelů (např. http://www.analogueproductions.com/, http://esoteric.teac.com/products/cat_remasters/), které se specializují na remastery starých nahrávek. Zřejmě se to dobře prodává.

JV
Příspěvky: 1364
Registrován: 08 říj 2008 07:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: SACD player - co zkusit?

Příspěvek od JV »

Mám takú laickú otázku - niektoré SACD nemajú streo vrstvu? Mám DVD-SACD prehrávač Pioneer a neviem či som iba niečo prehliadol, ale už neviem pri ktorom SACD som nevadel prepnúť na stereo režim. Zaujíma ma to preto, že pravdepodobne časom prejdem z viackanálu na čisté stereo a pri takomto SACD by som tým pádom prišiel o znančnú časť informácií. Nevravím že je to nejaká katastrofa - SACD formát je u mňa okrajová záležitosť (mám možne nejaké 4 nosiče + - ), ale teoreticky ma to zaujíma. Nemalo by to byť niekde na obale vyznačené podobne ako bývajú označené formáty na DVDčkach?

TAB
Příspěvky: 657
Registrován: 30 led 2011 15:32
Kontaktovat uživatele:

Re: SACD player - co zkusit?

Příspěvek od TAB »

Hezky se to tu rozjelo. Já už pro sebe našel jedno řešení. Mohl bych koupit slušný SACD přehrávač a teoreticky pak do svého externího převodníku bych dokázal implementovat obvod pro dekodování HDCD. Tím bych měl kvalitní zdroj pro CD,HDCD taki SACD. Jak už tu někdo psal ty multi přístroje co schroupají veškeré formáty asi nebudou to pravé ořechové..

jirka64: Že SACD nenahradí běžné CD bylo tak nějak jasné ale že to tak pohřbí by mě nenapadlo. Mě třeba to pořád připadá logický evoluční vývoj přejít k lepšímu tedy z CD na SACD a představoval bych si, že třeba obyčejné CD by se prodávalo jako dnes LP (samozřejmě v trochu větším počtu). Bohužel každá frima se předhání s vlastním formátem či médiem a ve finále mkáme všichni kuloví nebot možné parametry kterých může dosáhnout BD a DVD jsou nevyužité nebot to sklouzlo do tak komerčního použití, že jediné co se snad využilo, že se na to dá naflákat hromada dat a spousta vedlejších informací a bonusů třeba jak se natáčel film.

Mě by třeba zajímalo kolik nahrávacích studií nebo labelů skutečně osloví kapelu či interpreta a řekne hoši budeme nahrávat v plné kvalitě tak aby jsme využili možnosti SACD nebo DVD-A... Protože takové ty remastry a předělávky mě až tak nezajímají nebot nevím co všechno se stím děje a jak hodně se upravovalo. Vyjímkou by bylo kdyby se vzal původní pásek master, který by byl dobře nahraný a bez velkých změn by se převedl na SACD jenže tak to bohužel nefunguje..

jirka64
Příspěvky: 17
Registrován: 01 říj 2008 14:05
Kontaktovat uživatele:

Re: SACD player - co zkusit?

Příspěvek od jirka64 »

TAB píše: Mě by třeba zajímalo kolik nahrávacích studií nebo labelů skutečně osloví kapelu či interpreta a řekne hoši budeme nahrávat v plné kvalitě tak aby jsme využili možnosti SACD nebo DVD-A... Protože takové ty remastry a předělávky mě až tak nezajímají nebot nevím co všechno se stím děje a jak hodně se upravovalo. Vyjímkou by bylo kdyby se vzal původní pásek master, který by byl dobře nahraný a bez velkých změn by se převedl na SACD jenže tak to bohužel nefunguje..
Všechna nahrávací studia nejmíň 10let nahrávají v nějakém hi-res formátu. Jestli nahrávku vydat na SACD nebo CD je čistě obchodní rozhodnutí konkrétního labelu. Některé orchestry nebo kapely vydávají svoje nahrávky sami. Jsou i případy, že někteří interpreti vyžadují po firmě, která vydává jejich desky, aby je vydala na SACD. Některé kapely zase mají tak udělané smlouvy se svým vydavatelstvím, že do toho nemají co mluvit. Znám interprety, kteří jsou přímo členy správní rady daného labelu proto, aby měli právo mluvit nejen do toho, jestli CD nebo SACD, ale také do zvukové kvality svých nahrávek.
Je to různé: některé labely na zvukovou kvalitu nehledí a přímo požadují po zvukařích aby nahrávku klidně zprasili, hlavně aby se to prodalo. (Někdy mi připadá, jestli to nedělají schválně, aby poškodili SACD jako takové.) Jiné labely nekompromisně trvají na špičkové zvukové kvalitě.
Je to jeden z důvodů, proč se SACD moc nechytlo - bylo vydáno příliš mnoho SACD velmi špatné zvukové kvality.

JFI
Příspěvky: 101
Registrován: 23 bře 2009 18:53
Kontaktovat uživatele:

Re: SACD player - co zkusit?

Příspěvek od JFI »

Hlavně je nutné si uvědomit, že CD je zatím dominantní hudební nosič a nic dalšího nemá moc potenciál, protože přehrávačů pro to je mezi lidmi o několik řádů méně než CD přehrávačů. Veškeré nosiče budou víc a víc prohrávat s elektronicky distribuovanou hudbou. LP, CD, SACD, DVA-A,.... je a bude jen pro malé procento populace, která bude ochotná za to zaplatit a současně platit i za přehrávače.
Kvalita produkce SACD nebo CD není zrovna oslnivá a to také těmto formátům moc nepomáhá.
Mne osobně překvapilo, že v UAE se ještě běžně prodávají kazety a v autech mají často kazeťáky... a vy tu o SACD :D

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti