DIY oddeľovacie trafo

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
slimak
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY oddeľovacie trafo

Příspěvek od slimak »

Bubu a aký problém? Veď si za utŕžené bubáky objednaj sám u seba nové trafo ;)

bubuxin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bubuxin »

Zvláštne, ale ten človek sa so mnou na danú tému vôbec nechce baviť :-)

MilanTuma
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MilanTuma »

Pánové,

v poměrně nedávné době jsem rozposlouchával rozdíl na sestavě bez a s oddělovacím trafem. Trafo bylo hezky dimenzované 2 kW, MED kvality, provedení UI s menší kapacitou mezi prim a sek oproti toroidům. Žádné relé či jističe, které by zvyšovaly odpor vedení přes trafo. Poslechově to hrálo lépe bez trafa, hudba měla větší drajv a říz.

Před týdnem proběhla FFT analýza harmonických kmitočtů na výstupu onoho transformátoru. A budete se asi dost divit, ale bylo to přes trafo horší. Zkrátka přes trafo tam více vylézaly harmonické. Pro početníky, THD sítě 230V napřímo bylo 1.5% a přes trafo 2.5%.

Co vy na to? Ještě ještě jste si tak jistí oddělovacími trafy? Neberte to jako rejpnutí, ale jako malý exkurz do měření. Já osobně jsem hodně štasten, že mé uši nelhaly a měření to později jen potvrdilo.

PMA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PMA »

Je to více otázka konstrukce zesilovače, drátování a zemnění.

Znám zesilovač, který bez oddělováku "nehraje" (nedá se poslouchat), a jiný na druhou stranu oddělovák nepotřebuje, naopak oddělovák spíše škodí.

Další, jiný problém je malé dimenzování oddělováku pro výkonový zesilovač, jako v jednom nedávném testu. Projevovalo se to ztrátou kontroly na basech, a poddimenzovaný oddělovák letěl pryč.

petrL
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od petrL »

MilanTuma píše: Co vy na to? Ještě ještě jste si tak jistí oddělovacími trafy? Neberte to jako rejpnutí, ale jako malý exkurz do měření. Já osobně jsem hodně štasten, že mé uši nelhaly a měření to později jen potvrdilo.
Bylo trafo i síť při měření zatížené? Změnilo se nějak spektrum zkreslení? Ať je to jak chce, dá se jedině souhlasit, že jakákoliv filtrace napájení se musí vyzkoušet pro konkrétní přístroj a přívod, a nakonec i pro celou sestavu. Podle mě to je asi jediná oblast, kde DIY může ušetřit kromě peněz i čas, ztracený jinak zkoušením komerčních výrobků.

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa »

Zkrátka přes trafo tam více vylézaly harmonické. Pro početníky, THD sítě 230V napřímo bylo 1.5% a přes trafo 2.5%.
Chcelo by to jednoducho zmerať priebeh primárneho prúdu toho trafa naprázdno.. Stavím sa, že bolo sýtené dosť "ekonomicky" a magnetizačný prúd pri konci polperiódy prudko stúpal. To je chyba toho trafa, že vyrobilo ďaľšie harmonické (to nakoniec vyrobí každé trafo, trafo nie je pračka)"MED kvalita" hovorí len o izolačnej bezpečnosti. Navyše problém nie sú nízke harmonické, ale zemný smyčky a rušenie zo siete privedené po ochrannom vodiči,to je hlavný prínos trafa.
Poslechově to hrálo lépe bez trafa, hudba měla větší drajv a říz.
, Ako bolo to trafo dimenzované?
BVaudio, výroba a predaj

Tony
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tony »

BVA, takže otázka znie, či a kde sa dá zohnať to "správne" 3 kW trafo, prípadne na koľko to vyjde?

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa »

Určite sa dá, Bubuxinovi sa to zjavne podarilo :D . Je dosť výrobcov, čo urobia trafo presne podľa požiadaviek, len je ich nutné presne špecfikovať. Samozrejme nebude to za "hubičku", závisí to aj od typu (toroid, EI, UI..). Skúsiť sa to dá napr. vo Vinute Rajec.
BVaudio, výroba a predaj

Kocmeister
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Kocmeister »

Zeptám se na laický dotaz. Jak velké by mělo být oddělovací trafo, aby mělo dostatečnou rezervu a nedocházelo k brždění dynamiky? Předpokládáme zapojení pouze jednoho zesilovače cca 2x200W do čtyřech (např. některá DPA)+ nějaký ten d/a převodník a předzesilovač. Biamping do budoucna nepředpokládám.
kabelguru.cz

PMA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PMA »

2kVA+

Kocmeister
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Kocmeister »

Děkuji za odpověď. Moc mě to nepotěšilo. Tajně jsem doufal, že by stačilo 800 - 1200VA. Přeci jen ceny toroidů v Tronicu nejsou až taková láce. Ale co se dá dělat. Lepší nechat si poradit.
kabelguru.cz

bubuxin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bubuxin »

Mal by niekto záujem o dosku na DC filter? Rozmer 120x75 mm, zapojenie od Brystonu, teda jeden mostík a max. 4 Snap-In kondy priemeru 35mm. Cena obojstrannej dosky 70um s bielou maskou a čiernym popisom by bola 19 euro plus pošta. Pri väčšom počte záujemcov bude nižšia. Kto by chcel osadenú, cena sa bude odvýjať od použitých súčiastok. Odhadom je to 54 euro naviac za súčiastky pri max. kapacite 4x68mF. Záujemci píšte SS, alebo na mail.
Obrázek

MilanTuma
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MilanTuma »

Pánové promiňte, ale oddělováky u mě nadobro skončily. Hlavní věc je okolo určitých věcí ve zdroji zesilovače, které dokážou mnohem více než oddělovací trafo či hafo tlumivek a kondenzátorů v různých specielních filtrech. Můj názor je ten, že pokud zesilovač hraje lépe s filtrem či oddělovákem, tak prostě v základu blbě hraje a ty filtry a tlumivky to zkátka jen ztlumí do poslouchaltelné meze. Možná v opravdu velmi zkreslených sítích ( víc jak 5% THD) oddělovák pomůže, nevím, to už pak je hodně zarušená síť. Toť má několikaměsíční zkušenost. V nedávné praxi mě napadla i myšlenka z následujícího hlediska. Posluchač vylepší na aparatuře jednu součást a hudba zní hůře. Bohužel nevždy to znamená, že daná změna je k horšímu. Poměrně často to může znamenat odhalení základní "chyby" daného komponentu, kterou horší komponent maskoval. Hodně lidí si neuvědomuje tuto vlastnost.

bubuxim či od koho je to oodělovací trafo 3 kW a relé na 8 ampér v softstaru. Před týdnem jsem měnil třípolové relé Finder na 16 ampér s odtrhovou vzdáleností víc než 3 mm, které napájelo 1 kW trafo. Elektronika to tam nějak neuhlídala, či to někdo vypnul hlavním vypínačem bez odbuzení a na tom relé to udělalo pěkné opálení kontaktu, při cca 600-800 W na trafové zátěži. Neber to jako kritiku, ale použít softstart z DPA pro 3 kW trafo je dost rizikové. Měl by tam být 32 A stykač.

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa »

Možná v opravdu velmi zkreslených sítích ( víc jak 5% THD) oddělovák pomůže, nevím, to už pak je hodně zarušená síť
Oddeľovacie trafo je na vytvorenie plávajúcej sústavy a tým na potlačenie vplyvu vf rušenia z ochranného vodiča ,o toto ide. So skreslením siete to nemá nič spoločné( vf rušenie), na potlačenie skreslení je nutná "pračka" s aktívnou rekonštrukciou sinusovky. Ako môže trafo zmenšiť skreslenie ?
BVaudio, výroba a predaj

Odpovědět