DIY oddeľovacie trafo

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
bubuxin
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY oddeľovacie trafo

Příspěvek od bubuxin »

MilanTuma: je mi v podstate jedno čo si myslíš o oddeľovákoch, tiež mi je jedno či ešte nejaký oddeľovák postavím. Ale prosím nepíš "děláš to blbě, ale neber to jako kritiku".
V prvom rade ťa musím opraviť. V SS z DPA sa používajú 16A relé. Lepšie by bolo keby v 3kVA oddeľováku boli relátka s 30A kontaktami a väčšou odtrhovou vzdialenosťou. Ale napíš mi jeden prípad kedy bude oddeľovák zaťažený aspoň na polovicu nominálneho výkonu? Každý normálny heterosxuálny beloch bude svoj aparát zapínať postupne, takže vo väčšine prípadov veľká špička ani pri zapínaní nehrozí. V čase keď som mal nejaký oddeľovák doma sa stalo že nám vypadla elektrina. Moja pripojená aparatúra má odber cca. 160W a pri výpadku prúdu sa oddeľovák jednoducho vypol. Dovolím si tvrdiť že podobne to bude v drvivej väčšine prípadov. Možno si niekto povie, ale čo keď náhodou? Nechcem sa vyhovárať, ale pozri na nasledujúce obrázky. Schválne nenapíšem konkrétnu značku, ale sú to SS v oddeľovákoch. Jeden veľmi chválený, druhý istý čas komerčne predávaný. A čože je to použité za relátka? Hmmm, asi rovnaké aké použil ten diletant bubuxin :-)
Obrázek Obrázek

slimak
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od slimak »

Mne Bubuxinov oddeľovák pomohol. Bývam v čínžiaku s hliníkovým dvojvodičovým vedením, to je asi to najhoršie čo môže byť, je to dosť zarušené a vplyv oddeľovacieho trafa jednoznačne poznať. Výpadky elektriny sú na dennom poriadku, oddeľovák sa jednoducho vypne a je pokoj.
Kde iní končia, my začíname, tak to už chodí.

slimak
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od slimak »

A na polovicu nominálneho výkonu sa trafo zaťaží vtedy, ak manželka do neho zapne vysávač a nastaví na plný výkon. :mrgreen: U mňa to nehrozí, lebo všetky zásuvky mám obsadené a ťažko prístupné.

bubuxin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bubuxin »

A už je tam :-)
Obrázek

pompo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pompo »

PMA píše:2kVA+
Dotaz, prosím zastávají stajný názor na (minim 2kVA) i ostatní místní znalci? Ptám se proto, že mám doma oddělovák tvořený dvěma 500W trafy na klasic.EI plech. Občas je i použiju, ani ne na HI-Fi spíše z bezp.důvodů když připojuji (testuji po opravě).např PC které mělo problém se zdrojem apod. Dříve jsem ho na hifi používal a myslím že bez potíží. Zvukový přínos? Jak na čem.
Za případný názor či odpověď předem děkuji.

Renown
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Renown »

o nevhodnosti použítí dvou oddělovacích traf, vzhledem k bezpečnosti, psal Kazzatel buď zde, nebo na Slovanetu.
A jak psal ve stejném threadu mylně PMA :"Tahle otázka se opakuje 50 x ročně". Správně bylo :"Tahle otázka se opakuje skoro denně" :-)
A lidi jsou líní googlovat ....

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Hlavně Slovanet, stačí dát do vyhledávání "oddělovací" a hned jsou toho 2 stránky. Zde podstatně mnohem méně.

pompo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pompo »

Dík jdu goooglit

bubuxin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bubuxin »

Tu sa riešia iba drobnosti, napr. nové nožičky :-)
Obrázek

bubuxin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bubuxin »

Nedokončená black and white beauty
Obrázek

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Slimak a Bubuxin určitě prominou, když opět po čase jejich vlákno opráším, protože perfektně provedené DIY oddělovací trafo již mám také doma. Sice to delší dobu trvalo, ale je..
Pohled z prava na kompletní oddělovák 450x220x410 mm (š x v x hl.) Obrázek v jednoduché černi, bez serepetiček jako je displej hrající všemi barvami a měřící i velikost bot kolemjdoucích, z druhé strany to není o moc lepší Obrázek, ale zezadu z toho vyzařuje pocit, že se tam bude skrývat strojovna Obrázek A ona tam taky je, po odkrytování case (by Mamut) se objeví obrovský 2000 VA toroid (by Pipis) a před ním vstupní filtr, modul přepěťové ochrany a upravený softstart Obrázek uprostřed "přistávací plocha" 6-ti výstupních filtrů, vlevo se skrývají výstupy.
Podíváme-li se z druhé strany Obrázek vidíme perfektně provedený DC filtr (by Bubuxin) a vstupní 10 A jistič. Perfektní a čistou práci Milana Tůmy dokazuje i pohled z vnitřní strany na šestici filtrovaných výstupů (černé) a dva nefiltrované (modré) Obrázek Středové kolíky na výstupech jsou spojeny pouze mezi sebou, tak jak to má být.

Děkuji tímto Mamutovi za perfektně udělanou skříň, opticky doplňující vše, co mám v racku. Děkuji tímto Pipisovi, že mi poskytl perfektní 2000 VA toroid a v neposlední řadě děkuji tímto Milanovi Tůmovi za perfektně udělanou montáž a mnoho a mnoho cených rad. *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up*

slimak
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od slimak »

Pekné, stačí Ti 2 kW?

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Stačila by i 1/2, ale byl a lacino.
Byl by ideální na zesilovače vyšší výkonové třídy a ne na ty moje prcky, ale nevadí, jsem spokojen.

slimak
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od slimak »

A ešte by ma zaujímalo, ako vnímaš zaradenie oddeľováku do zostavy.
A tiež malý tip - ak sa Ti bude chcieť s tým pohrať, skús zaradiť paralelne k sekundáru, ešte pred ostatnými filtrami "motorový" kondík cca 10 mikrofarad. A uvidíš, či sa niečo zlepší,
je to podľa filtrácie NBT, čo dával odkazy na slovanete BV. Kondík by mal mať výrazne lepšie vlastnosti pre filtráciu rušenia než akýkoľvek filter, čo tam máš (máme).
Je to typ, čo sa používa k mixérom a iným motorom a pod. Ak by si mal na to čas, tak som zvedavý, ako sa to bude javiť Tebe.

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

O tom kondíku paralelně k sekundáru vím, čekal jsem na výsledky uchotestů u Bubuxina a pak již nebyl čas.

Jak jej vnímám ? Na to je jediná odpověď - pozitivně.
Nejsem typ netopýra, ale pociťově mám dojem daleko většího odstupu hluku v pozadí, prostě taková těžko specifikovaná mlha/deka milosrdně vše zahalující je pryč. Jak nástroje, tak zpěváci jsou najednou v popředí, jako kdyby se to "vylouplo" nebo "vyčistilo". Nejvíc spokojen jsem s výškami, čisté, průzračné, jiskřící, ve vzduchu se "tetelící".

On měl Kazzatel pravdu, že oddělovák je slyšet vždy, ale ne vždy je vhodný.

Odpovědět