MM/MC Phono a linkový preamp - celolampový

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
petrL
Kontaktovat uživatele:

Re: MM/MC Phono a linkový preamp - celolampový

Příspěvek od petrL »

Poznal to Lukáš zaregistrovaný. Já spíš myslel, že to bude nějaký klon AN. Zauvažuj, jestli téma nepřejmenovat a nedat do Konkrétních výrobků i s recenzí zvuku. Našlo by to víc lidí.

enregistree
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od enregistree »

TAB píše:BVA: 23dB to má bohužel protože to tak u lampových konstrukcí zkrátka je.
Ne, ten velky zisk je zpusobeny topologii, a obdobny problem bude i u zapojeni s polovodici, lampy jsou v tom nevinne (usmev). Je to zesilovac s uzemnenou katodou (grounded cathode) a je to "neco za neco" (kondenzator paralelne s katodovym odporem zkratuje ten odpor pro AC, takze zisk se blizi mu), aby vystupni impedance nebyla prilis vysoka (ted je kolem 2K az 3K, pro dve paralelni triody 12AU7).

enregistree
Kontaktovat uživatele:

…orientacne se da vychazet z on-line kalkulatoru ampbooks.

Podobne zapojeni pouzivaly preampy Audible Illusions (pro linkovy stupen), jejich uzivatele take bojovali s velkym ziskem. Duvodem je, ze linkovy level zdroju se zvysil (CD 2VRMS).

TAB
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TAB »

klon teprve vznikne. Tady v tomoto bude jen přidané steptrafo (ted ho mám externě) a přepínaní vstupní kapacity a odporů. Já bych to nepřesouval jinam. Je to DIY stavebnice a pak k tomu sem hodím fotku klonu..Tenhle kousek není pro mě. Možná by stálo za to udělat stránku jen pro Audio Note..

energestree: Já vím jak to funguje. Právě, že ta tolopogie je u lamp víceméně vždy podobná proto jsem to tak napsal.
Napsal jsem si svůj vlastní prográmek, který mi odsimuluje jak se lampa chová v zapojeném obvodu což mi urychluje práci..

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa »

23dB to má bohužel protože to tak u lampových konstrukcí zkrátka je.
Nič nebráni zrušiť blokovanie katódového odporu v linkovom stupni, prípadne zmenšiť anódové odpory.. Klesne zisk, skreslenie, aj výstupný odpor .
BVaudio, výroba a predaj

PMA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PMA »

Odstup bude nevalný, pokud se podaří 60dB, bude to úspěch. Mluvím o seriózně změřeném odstupu přes celé pásmo 20Hz - 20kHz, nikoliv o dnu nějaké nedefinované FFT. Ovšem nadšenému uchu to nemusí vadit. Už samotná linková část má problematický odstup, když se přidá phono pre s deskou a konektory těsně u EI trafa, tak se "zlepšení" nekoná. Ale mizerné odstupy má i řada komerčních výrobků, ve Stereophile se pak měří FFT v lineárním měřítku na kmitočtové ose, aby to tak nemlátilo do očí. Nicméně na odstupu přes celé pásmo se to utajit nedá, ani ve Stereophile.

Renown
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Renown »

to PMA a BVa

vím, že to myslíte dobře, ale važme si aktivity mladého muže. TAB se snaží a své nadšení jistě časem přetaví do zkušeností a hlubokých znalostí. Jeho snaha je pro to základním předpokladem.

PMA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PMA »

Beru na vědomí :) . Byl to pokus o "urychlení procesu", což někdy zafunguje, někdy ne :D

enregistree
Kontaktovat uživatele:

BVa píše:Nič nebráni zrušiť blokovanie katódového odporu v linkovom stupni, prípadne zmenšiť anódové odpory.. Klesne zisk, skreslenie, aj výstupný odpor .
Pokud ma zustat jeden stupen, a to zes. s uzemnenou katodou, tak resenim je pouzit jinou lampu, u te 12AU7 bude stale problem zisk vs. vystupni odpor (vs. zkresleni). Pri zmenseni anod. odporu zisk klesne, ale zkresleni vzroste. A pri zruseni blokace kat. odporu klesne zkresleni, ale vystupni odpor vzroste. Uz ted je > 2K…

PMA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PMA »

Enregistree má pravdu.

S blokovaným katodovým odporem je:
- vyšší zesílení
- vyšší zkreslení
- nižší výstupní odpor

Bez kondenzátoru přes katodový odpor je:
- nižší zesílení
- menší zkreslení
- vyšší výstupní odpor.

Pan Bunta pracuje většinou s napěťovou paralelní zpětnou vazbou, proto ho to popletlo. Toto je jiná ZV, máme 4 druhy ZV.

TAB
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TAB »

enregistree má samozřejmě pravdu ohledně vypuštění kondenzátoru. Audiofilské mašinky (byt to slovo nesnáším) přemostění katodových odporů moc nepoužívají. Používá se třeba i k předpětí baterky a podobně. Vyšší výstupní odpor tedy nad 2K zas takový problém není vzhledem k tomu že další stupeň (koncák) je většinou lampový..
Já se těším až budu stavět tento klon s 5687...Tu lampu mám rád je výborná.

Jestli svojí snahou které bylo nazváno nadšení přetavím v nějaké zkušenosti s konečným výsledkem se ukáže časem. Pro mě tento kit při stavbě byl poučný at si říká kdo chce co chce. Ono to nadšení trvá už pár let takže to není jen takové pobláznění mladého muže. Jen krůček po nabírám nové zkušenosti tod vše. Baví mě to a myslím, že je to lepší než se tu věčně hádat a nebo neustále nakupovat komponenty a zas je nespokojeně prodávat :D

PMA: Vaše technické znalosti jsou veliké to bezesporu. Čas od času jsem si něco i přečetl od Vás uveřejněné v Amatérském radiu. Nicméně když si vzpomenu třeba na Váš projekt Dispre. Tak jediné co bych mohl o něm říci je hezký, jednoduchý, má skvělé technické parametry včetně tedy odstupu o kterém se zde bavíme. Bohužel ale nejen podle mě toto zapojení hraje hrozně a nevydržím to poslouchat. Tak k čemu mi to je? Neberte to prosím jako nějaký útok jak je to tu zvykem nebo, že bych se chtěl vylhat z technických parametrů předzesilovače zde uvedeného...Když se mi něco dostane pod ruku nebo si něco postavím tak si to taky přeměřím.
Jinak výrobce deklaruje odstup od šumů 88dB(linková část) a 54dB(phono). Majitelé tohoto kitu na forech píší, že předzesilovač je tichý jako hrob.
Mám to doma a tiché to je tak nevím co bych si v tomto směru měl více přát. Pokud máte něco co hraje lépe rád si to poslechnu :)

Až budu mít čas a možnost to změřit tak naměřené údaje tu zveřejním jinak je to tu zbytečné se dohadovat. Je jasné, že když potáhnu signální kabel kolem trafa tak že to není to nejlepší to nemusím studovat :D

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa »

PMA, enregistree
prípadne zmenšiť anódové odpory.
A ide dolu aj výstupný odpor, spolu so ziskom. Stačí čítať pozorne. O typoch NFB školenie nepotrebujem..
BVaudio, výroba a predaj

PMA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PMA »

Pak půjde nahoru zkreslení. Řesení není změna hodnot odporů, ale SRPP nebo white follower.

enregistree
Kontaktovat uživatele:

Jednoduchy zesilovac s uzem. katodou – zajimave muze byt pouziti lampy 12B4 - vystupni odpor 1K pri zisku ~ 6, zvazil bych aktivni zatez namisto anod. odporu. To je nejjednodussi reseni (s potenciometrem na vstupu), pokud ma byt zisk > 1. Jde z toho odvodit diferencni zesilovac pro symetricke/nesymetricke konverze.

Odpovědět