Sieťový (napájací) kábel

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
Odpovědět
RedBaron
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Sieťový (napájací) kábel

Příspěvek od RedBaron »

Horizon píše:
18 srp 2018 16:17
RB - tak v tom případě jsi spokojen - máš to potvrzeno výrobcem,člověkem který to u tebe doma (předpokládám) nikdy neslyšel,a nikdy dlouhodobě poslouchat nebude....jestli mu věříš,tak OK, já na rozdíl od tebe věřím svým uším,a "bez urážky" v něčem nevěřím ani výrobci zesilovače který mám,v tom je mezi námi rozdíl.....
Já ale nepracuju s žádnou vírou, já místo neustálého vrtání se v kravinách rád a hodně poslouchám, jak v práci, tak doma, a to, co slyším, se mi moc líbí. Před týdnem jsem zrušil bi-wiring bez jakéhokoliv vlivu na zvuk a obecně pokud jsem někam nestrčil místo drátu o odpovídajícím průřezu vrbovej prut, hraje to pořád stejně - výborně.

FS
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od FS »

Já ale nepracuju s žádnou vírou, já místo neustálého vrtání se v kravinách rád a hodně poslouchám, jak v práci, tak doma, a to, co slyším, se mi moc líbí. Před týdnem jsem zrušil bi-wiring bez jakéhokoliv vlivu na zvuk a obecně pokud jsem někam nestrčil místo drátu o odpovídajícím průřezu vrbovej prut, hraje to pořád stejně - výborně.
Máš recht *2thumbsup* Chuť poslouchat, mít tu správnou náladu, má mnohem větší vliv na výsledný požitek z hudby než akustika, přístroje a všechny doplňky dohromady.

kychtax
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kychtax »

Zas kdyz to nehraje v prislusne kvalite, chut poslouchat pomerne rychle zmizi. A pak zmizi chut to pustit. Kdyz uz jednou to u sebe slysis a vis jak to muze hrat a jak to hraje ted, s vrbovym prutem. To je mnohokrat potvrzeno..

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Dělal jsem si trochu legraci, ale tváří v tvář téhle diskusi je třeba zvážnět.

Samozřejmě že jsou kabely filtry.
Ale je třeba pochopit, co to vlastně znamená.

Uvedu jeden všeobecně známý příklad, včetně ukázek nepochopení, jak to vlastně funguje.
(jedná se o reproduktorový kabel, ne napájecí, ale to zas až tak nevadí)

Klasická kroucená párová čtyřka.
Tenhle kabel má nízkou indukčnost (líp asi induktanci, technici budou vědět líp) a je opravdu VELMI odolný proti chytání všeho možného rušení. V tomto směru je to v podstatě zcela ideální reproduktorový kabel.
Když si třeba přečtete stránky o hifi, které v osmdesátých letech psal Velký Bobo, je tam o reprokabelech krátká zmínka, která odpovídá jejich významu pro zvuk, a párová čtyřka je tam jmenována jako velmi vhodné řešení.

Jako jeho slabá stránka se zmiňuje o něco vyšší kapacitance, jejímž důsledkem je, že způsobuje útlum na vysokých frekvencích. Je to tedy filtr typu dolní propust.

Fúúúj, hnusácký kabel který uřezává výšky, blééééééé,,,,,,,,,,,,,
Opravdu?
Když se zeptáte elektrotechnika, tak vám řekne --- no, u kabelů s velice malým průřezem, nízkoúrovňovým signálem a délkou řekněme 100m, by v slyšitelném pásmu možná mohl být problém. ALE rozhodně NE u běžného reprokabelu s dostatečným průřezem řekněme 2,5mm2 a délkou 3m. Tam se na 20kHz ŽÁDNÝ útlum vysokých frekvencí neprojeví, slabý potom řekněme na 100kHz a pod.
A v dnešní době vysokofrekvenčního digitálního bordelu je to vlastně ještě malý bonus navíc, spíš než vada.

https://en.wikipedia.org/wiki/Star_quad_cable

Jinými slovy, dobře udělaný repro kabel párová čtyřka je prostě IDEÁLNÍ reprokabel, nic lepšího vymyslet v podstatě nejde. (*1)
(předpokládejme kvalitní kov, dostatečný průřez, kvalitní zpracování atd., o šmejdech nemá cenu se bavit, ,a předpokládejme, že ho nevedeme ,soub,ěžn,ě ,s v,ysokonapěťovým kabelem nebo skrze servrovnu)

A teď se podívejme, co o nějaké párové čtyřce jsou schopni zplodit někteří recenzenti.
Např. o Audioquest Rocket 33, což je naprosto klasická párová čtyřka.
https://www.whathifi.com/audioquest/rocket-33/review
Panáček si někde vygooglil, že tento typ kabelů má útlum na výškách, a tak mu vyšly "problémy s výškami".
Jo jo. Když to pára tlačí, je možné všechno,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
(na obranu recenzentů je třeba říct, že třeba Robert J. Reina měl "třiatřicítku" léta ve svém systému a nedal na ni dopustit. A Reina je podle mě nejlépe slyšící borec ze Stereophile)

Jinými slovy a ať to zkrátím --- je zcela vyloučeno, aby nějaký superdrahý kabel "hrál" lépe než Rocket 33 nebo dobře udělaná DIY párová čtyřka. Když v Audiodromu dají "33" 39% a jiným stotácovým kabelům 94%, tak ty procenta čistě snobsky kopírují ceny, ve slepém testu by bylo poznat úplné hovno,,,,,,,,
Z mého pohledu je možné ušetřit prachy a vyrobit si reprokabely třeba z Kimber KWIK 12, nebo někomu dát párovou čtyřku udělat (třeba s trojitým stíněním, pro sichr), nebo, když už chci zaručenou strojovou kvalitu páč jsem nešika, koupit Rocket 33 nebo něco podobného.
Všechno ostatní je nesmyslné.

Ty, kdo za kabely dávají majlant, neodsuzuji -- mají na to, tak proč ne. Jen by nemuseli tvrdit, že tím zlepšili zvuk, protože to jsou prostě jenom kecy. Bohužel psychoakustika je nesmírně mocná a oni jsou přesvědčeni, že ty rozdíly OPRAVDU slyší, takže to je pořád dokola.............. A platí to i pro napájecí kabely --- jejich ovlivnění zvuku se pohybuje někde v desetitisícinách procenta, zcela mimo lidskou rozlišovací schopnost a při slepém testu ještě nikdo nikdy rozdíl mezi kabelem s rhodiovými koncovkami a obyč kabelem dodaným výrobcem nedokázal poznat,,,,,,,,,,,,,,,,,,, přesto to slyší i manželky, papoušek ara a domácí tarantule Božka)
------------------------------------------------

(*1) - tehdy se ještě o plochých kabelech typu Nordost nemluvilo a musím uznat, že jsou stejně dobré jako párové čtyřky.

Horizon
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Horizon »

RB - já taky nepracuju s žádnou vírou,dokonce jsem kdysi byl schopen tvrdit že -tehdy- moje yamaha701,a posleze Vincent 234 hraje s repro yamaha soavo 1 tak dobře že vše ostatní je zbytečný a drahý luxus,do té doby než jsem slyšel opravdu kvalitní plnorozsahové repro s kvalitním zesilovačem,ujasnil si rozdíl mezi velkým zvukem a menším přesným zvukem,je taky dobré nebo spíše nutné si (bohužel) vybrat co člověk chce poslouchat,a jestli se takový zvuk vleze do -v mém případě- obýváku,...nijak nerozporuju tvoje tvrzení jak že ti to hraje,a jak kvalitní máš aparáty-do toho mi nic není
-
a nejsi sám kdo rád a hodně poslouchá,......já místo neustálého vrtání se v kravinách ......to jsi jenom tak zašpičkoval *thumbs up*

merhaut

Příspěvek od merhaut »

V poslechovce Recalu ve Zlíně si může každý vyzkoušet, zda-li naslepo uslyší výměnu silového kabelu. Zatím se žádný takový borec nenašel:-)

P.S. Kdysi bylo velké hifi téma odmagnetovávání CD. Ani se neptejte, jak dopadl slepý test:-)

kychtax
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kychtax »

Strejdin píše:
18 srp 2018 15:04
Honzo, kychtax, já se hlásím na test, až budeš mít hotovo a chvilku, rád tě přivítám. U mě ti stačí kabely dva a krátké 😎.
Jasne, budu s tim pocitat. ;)

PavelDosko
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PavelDosko »

dadaft : jen technickou ... k cemu pripojujes doma kvalitni sitovy kabel ?

jimmi
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jimmi »

dadaft : ja zlým káblom nechcem si pokaziť zvuk a dobrým čo mi sadne ho mať pre mna len normálny "nie ho zlepšiť". 8-)

PavelDosko
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

"Jinými slovy a ať to zkrátím --- je zcela vyloučeno, aby nějaký superdrahý kabel "hrál" lépe než Rocket 33 nebo dobře udělaná DIY párová čtyřka. by dadaft "

si s dovolenim ulozim pro pobaveni ... p.s. a proc vlatne takhle drahy audioquest kdyz na repro kabelech taky nezalezi ?

zahradnik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zahradnik »

TRANSIWATT píše:
17 srp 2018 17:00
Miro_CZ píše:
17 srp 2018 13:42
Já, jako téměř hifi začátečník, kdysi absolvent elektro průmky, bych měl dotaz, když už to tady takhle jede.

Moje otázka je jednoduchá:
Jak může napájecí kabel zlepšit výsledný zvuk? Řekněme například při použití u zesilovače nebo CD přehrávače? Jaký je reálný rozdíl mezi obyčejným síťovým kabelem tzv. "od tiskárny" s 3x1,5mm nebo značkovým 3x1,5mm kabelem s přidaným bavlněným opletem a zlacenými konektory?

Ještě chápu zlepšení zvuku při použití kvalitních repro kabelů, kde můžeme například změnit indukčnost nebo kapacitu kabelu při použití různého splétání apod., ale u napájecího kabelu mi nějak hlava nebere, na jakým základu by to mělo fungovat.

Neberte to prosím jako flame, jen bych se rád dozvěděl nějaké reálné info, co způsobuje to zlepšení zvuku.
Miro_CZ: Jako absolvent elektroprůmyslovky na těchto stránkách narazíš i na jiné nesmysly , které prostě hlava nebere. FILTRUJ TO ! Uvažuj logicky , máš dobrý odborný základ. To jsou prostě hájendisté pocitáři, kteří uvěří každému nesmyslu a jsou ochotni za to platit nehorázné sumy.. .... a firmy se na nich pochopitelně vydatně pasou.
Co se týče kabelů, tak většinou 95% tvrzení je blábol-nesmysl ,ale u 5% to může mít racionální jádro.
Problémem u kabelů je pronikající vf rušení, proto je vhodné použít stíněný síťový kabel. Účinek není sice nijak zásadní , ale je vhodné to použít. U napájecích kabelů je vhodné použít typy s větším průřezem než stanoví normy ČSN , jde o úbytek napětí v závislosti na odebíraný momentální výkon zesilovače, nebude tak kolísat napětí na vstupu napájecí části a zajistí to vyšší stabilitu zdrojové části. /tohle má ovšem smysl , jen když je od hlavního rozvaděče provedena instalace s daným průřezem (např 4m2), když je přívod k zásuvce tažen jedenapůlkou hliníkem , tak to nemá význam./

...Sakra je pět musím běžet, ještě se k témě vrátím... hezký víkend
tohle by měl někdo vytesat do kamene

bryston
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bryston »

Kdysi bylo velké hifi téma odmagnetovávání CD. Ani se neptejte, jak dopadl slepý test:

No ono toho bylo Jardo vícero. Fólie na cd od Audioego, zelený fixy, zmražování CD,odmagnetozování nejen cd ,ale celého hifisystému od xy slovutných firem, různý zvonečky a cingrlátka, podstavce z wenge, zatěžování CD a zesilovačůkvůli mikrodynamice......... fascinuje mne , že běžný technicky smýšlející lidi, kteří jsou zcela pragmatičtí, jen se stanou hifisty, jsou z nich......

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

PavelDosko píše:
19 srp 2018 12:52
"Jinými slovy a ať to zkrátím --- je zcela vyloučeno, aby nějaký superdrahý kabel "hrál" lépe než Rocket 33 nebo dobře udělaná DIY párová čtyřka. by dadaft "

si s dovolenim ulozim pro pobaveni ... p.s. a proc vlatne takhle drahy audioquest kdyz na repro kabelech taky nezalezi ?
Vždyť jsem to tam napsal - pokud chceš strojovou kvalitu výroby nebo třeba pokud prostě chceš značkový produkt........... jiná párová čtyřka než Rocket 33 mě zkrátka nenapadla,,,,,,,,,,,,,,,,, jinými slovy --- značkový kabel v ceně několika tisíc ještě dejme tomu dává nějaký smysl, kabely za desetitisíce nebo statisíce jsou pakárna, protože je to zkrátka jenom kus kovu a izolace, jednoduchá struktura, která na zvuku něco měnit nebo vylepšovat může jen velice velice maličko (např. průměr 0,5mm asi zvuk poznamená).

Lidský mozek, to je jiná,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

A teď mi řekni ty --- proč významní výrobci elektroniky nedodávají ke svým špičkovým strojům super truper mega highendové kabely??????

PavelDosko
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

ach jo ... p.s. k cemu to tedy pripojujes ? (ten sitovy kabel kdyz uz jsme v tematu o sitovem kabelu...)

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

https://www.hifi-voice.com/testy-a-rece ... er-tornado
:lol:
"...i tady stačí zapojit vyšší Thunder a vlastně vám spadne čelist - bas báječně rozkvete, stane se vysloveně fyzickým, je tvárnější a barevnější, více pulsuje a každé brnknutí je lépe ohraničené, takže najednou máte pocit, že celá skladba mnohem lépe šlape a že je více strhující."
"I tak je ale skok po zapojení modelu Tornado unášející - dalo by se říct, že je tu rázem mnohem více zvuku, že hlasy více vyniknou a pozadí se naopak odsune hlouběji do temnoty, takže vše je pocitově blíž k vám. Každý hlas je také najednou úplně samostatnou entitou, obklopenou vzduchem. Největší přínos je ale cítit v těch malých chvílích, kdy se zpěvák nadechne a opře se do zpěvu a nic mu v tom najednou nepřekáží."
"Pak ale připojíte na stejné místo model Tornado a ten vás věren svému jménu smete - do prostoru se totiž vyklube celé tělo činelu, tóny prochází celou jeho plochou a je to perfektně detailní, jako kdyby zmizelo jakékoliv rušení v pozadí a proto zaslechnete i všechny ty jemné nuance. Navíc je tu přirozená, neušlápnutá znělost a krásná barva kovu, která činelu dodává hodně na přesvědčivosti."

atd.

Je to NAPROSTO JASNĚ slyšitelný rozdíl, že,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ale zkuste tyhle lidi donutit ke slepému testu. Přece nemůže být nic snadnějšího - i když nevím, co tam je zapojené -, poznat 50x z 50 pokusů, co tam zapojené je. Jestli špičkový kabel do zásuvky Tornado, nebo humus od výrobce nebo z GESu.

Vsadíte se, že do toho nepůjdou?
---------------------------------------------------------------------------------------------

PavelDosko - teď si nejsem jistý, to je otázka na mě?

Odpovědět