DK & MULTIKANÁL – AVpreamp vs. „Kombajn“ s regulací zvuku

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
zabiny007

DK & MULTIKANÁL – AVpreamp vs. „Kombajn“ s regulací zvuku

Příspěvek od zabiny007 »

Ahoj, prosím o radu zkušené multikanálníky a kinomaniaky...
Plánuji nahradit reciver Marantz SR6008, který aktuálně používám jako AV předzesilovač, za něco kvalitnějšího a dumám, jakým směrem v ceně do cca 50tis jít. Řešení nákupem z druhé ruky mi nevadí... Požadavek je, aby měl HDMI vstupy (využívám z DUNE D1 i z BluRay přehrávače), optiku (zvuk z TV), dva HDMI výstupy (projektor + TV) + aktuální kodeky pro plnohodnotné přehrávání filmů i multikanálu ( využívám 5.0 resp v budoucnu 5.1; atmos jde mimo mne). Přední bedny hraji přes Luxman L530. Na centr a zadní aktuálně plánuji pořídit PRIMARE A30.3. Výhledově budu doplňovat sestavu o subwoofer.

VAR1) – kombajn s regulací hlasitosti – např. Cambridge Audio CXU. Tím bych úplně vyřadil potřebu AV předzesilovače a docela mne toto řešení láká. Ale - nedostanu za stejné peníze lepší zvuk při použití i třebas základního předzesu?

VAR2) – AV předzesilovač. Typově mi vyhovuje např. PRIMARE SP33, který je cenově mimo. V rámci +-ceny má např. MARANTZ AV7702 vše co potřebuji, navíc se dá koupit jeho podobně vybavený jetý předchůdce AV7701 kolem 20tis, ale... bude to výrazný posun vůči stávajícímu reciveru? Nebudu za půl roku řešit jeho výměnu? Co jiného se dá v mém limitu koupit? Zatím vše co jsem našel má nějaké omezení - většinou chybějící HDMI a samozřejmě jen starší kodeky... (např. Primare P30, CLASSÉ SSP-300 atd).

Anebo je to špatně a nejlepší řešení je vydržet s tím co mám a přišetřit? Třeba zmiňovaný "ideál" SP33 se prodává jetý za 3tis EURO, tedy cca 80tis, ale přeci jen je to už veliká darda na to, že chci multikanál jen jako doplněk ke stereu... Když to srovnám s AV7701 - poskytne mi to čtyřnásobný požitek? ;) :?: :mrgreen:

Budu rád za vaše názory, rady a postřehy.

drfish
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DK & MULTIKANÁL – AVpreamp vs. „Kombajn“ s regulací zvuku

Příspěvek od drfish »

Řeším to samé a budu volit CXU. ;) Vzhledem k tomu, že stereo cestu už mám dořešenou, nevidím pro sebe důvod proč vyrábět lepší zvuk pro kino než zvládne CXU. ;)

Dinosaurjr
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Dinosaurjr »

Teoreticky - koncák s 2ma vstupy (těch ale není moc v prodeji), a k tomu stereo PRE a druhý DK PRE.
Prakticky - kvalitní stereo (nejvíce co finance dovolí) a DK stř. kategorie.
Ale dumám nad tím už docela dlouho, jak skloubit Stereo & DK...

zabiny007

Příspěvek od zabiny007 »

Dinosaurjr píše:Teoreticky - koncák s 2ma vstupy (těch ale není moc v prodeji), a k tomu stereo PRE a druhý DK PRE.
Prakticky - kvalitní stereo (nejvíce co finance dovolí) a DK stř. kategorie.
Ale dumám nad tím už docela dlouho, jak skloubit Stereo & DK...
Díky za názor, ale myslím, že jsem už o krok dál. Stereo mám vyřešeno a mám jasno, jak to propojit s DK. Nyní jen řeším část větve DK a to, jestli zvolit kombajn s regulací zvuku, nebo zda jít cestou AV preampu...

Dinosaurjr
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

A kalibrační mikrofony nebudeš řešit ?

zabiny007

Příspěvek od zabiny007 »

Dinosaurjr píše:A kalibrační mikrofony nebudeš řešit ?
Pokud to bude kombajn, tak nejspíš bez mikrofonu. Ale základní nastavení beden - tedy počet, velikost a vzdálenost se dá udělat manuálně. Alespoň co jsem koukal do manuálu CXU.

lachim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lachim »

zabiny007
var. A - pokud budeš mít DK jen jako doplněk a občasné krácení volné chvíle
var. B - pokud chceš DK jako vyvážený systém s nároky na "hifi reprodukci" a možnost soustředěného poslechu

v případě za B se obrať na někoho se zkušeností se stavbou DK. rozhodně se Ti to vyplatí!
tolik "slepých cest"....(kupovat "na slepo" SSP300, bez promyšelní ostatních komponentů = blbost)
jestli je sakra náročné postavení vyváženého sterea, tzn. aby bedny hrály na 100%, filtrace nezhoršovala zvuk, akustika nedusila středy a stojan mezi bednami neubíral na "prostoru",
tak postavit Dk, aby to nebyl rachot s duněním, po 2 filmech bolehlav... to je sakra honička.
ovšem....pokud bys měl zájem poslouchat hudbu z multikanálu, pak se ta sakra-honička určitě vyplatí.
2.0 kontra 5.3 = nuda, nuda, šeď, šeď.
:-)

Dinosaurjr
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Symetrická místnost je jednodušší, ale v nesymetrické, kterých bývá většina (okna, dveře, obývák+kuchyně), je pak nastavení jednotlivých kanálů nezbytné. Takže 2x kalibrační MIC jsou základ, tj. měřit, upravit umístění a zase měřit... Vysoce kvalitní DK 5.1 (5.3 to jsem ani neslyšel) je na poslech lepší než stereo, ale dotáhnout to do finále, je DOST náročné. Navíce hodně DVD filmů má ořezané basy a bouli na 150 Hz, takže to bučí. A kvalitně nahraných hudebních DVD nemám tolik v porovnání s CD.

zabiny007

Příspěvek od zabiny007 »

lachim:
- zatím pořád "A", tedy doplněk. Ovšem vývoj v "B" úplně nevylučuji *sunglases*

Dinosaurjr
- místnost mám samozřejmě nedokonalou a pokud by kombajn a ruční/ušní nastavení nestačilo, budu muset dodatečně vložit mezi kombajn a konce pream s možností nastavování přes mikrofon. Ani tuto cestu předem nevylučuji... Anebo existuje nějaký kombajn, který má v sobě i kalibrační mikrofon?

drfish
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od drfish »

Předpokladem tedy bude mít CXU a nějaké koncáky. Půjdeš cestou monobloků na každý kanál? Nebo tříkanálový koncák? Docela by mne zajímalo jak to budeš budovat. Postni sem prosím pak nějaký vývoj v té věci.... *2thumbsup*

zabiny007

Příspěvek od zabiny007 »

drfish píše:Předpokladem tedy bude mít CXU a nějaké koncáky. Půjdeš cestou monobloků na každý kanál? Nebo tříkanálový koncák? Docela by mne zajímalo jak to budeš budovat. Postni sem prosím pak nějaký vývoj v té věci.... *2thumbsup*
Zatím je to moje favoritní (= za rozumnou cenu dostupná) vize: CXU + tříkanalový koncák + předky na stereo zesák. Ale mám v tom pár otazníků, takže uvidím... Musím pořádně nastudovat materiály k CXU. Nastavit se dají velikosti a vzdálenosti beden, ale bude to stačit na správné sladění? Např. zadní bedny mám od poslechového místa cca 1,4m (do boku) a od centrální soustavy jsou cca 3metry, ale vede k nim zhruba 10m dlouhý kabel, zabudovaný do podhledu. Nebude to bez měřícího mikrofonu dělat neplechu? Dá se jemně dolaďovat synchronizace obrazu se zvukem? No a takových nejasností mám spoustu...

zabiny007

Příspěvek od zabiny007 »

dkdkdk píše:A co tak signál z BDplayeru prohnat něčím takovým?
https://www.minidsp.com/products/ht-series/nanoavr-hda
No, to může být zajímavá alternativa pro hračičky a zkušené uživatele PC, ale mezi ty nepatřím, jsem v tomto konzerva. Sice nejsem úplná lama, ale PC a telefon mám spojený s prací a u hudby/odpočinku mi to nesedí. Představa, že bych laboroval se zvukem přes PC a pak ovládal aplikací v telefonu mne neláká... (a to neřeším zvukovou stránku takovéto krabičky, tu nejsem schopen posoudit...)

lachim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lachim »

zabiny007
netuším, jak to máš vymyšlené. repro bedny, zapínání atd...
ale neumím si moc představit "ladit" luxman + primare přes cxu.
(luxman + luxman.... to ano!)
samotného by mě však praktický výsledek velmi zajímal.
jako jednoduchá, dostupná cesta k DK dle varianty A.
:-)

zabiny007

Příspěvek od zabiny007 »

lachim píše:zabiny007
netuším, jak to máš vymyšlené. repro bedny, zapínání atd...
ale neumím si moc představit "ladit" luxman + primare přes cxu.
(luxman + luxman.... to ano!)
Bohužel celkové propojení mám nyní hodně nekomfortní. Když chci poslouchat DK/multikanál, musím u Luxmana oddělat propojku mezi předzesem a koncákem a pak napojit výstup PREOUT z reciveru na koncák Luxmana. Navíc musím přehodit přední bedny na Luxmana, protože většinou je mám zapojené do lampáče, ze kterého poslouchám převážnou většinu sterea.. A to stejné mne čeká, ať pořídím cokoliv, pokud ve finále nedospěji k pořízení stejných koncáků pro DK (tedy pořídit pětikanál místo tříkanálu nebo 2kanálu + tříkanál - protože jak píšeš, kombinale Luxman vs cokoliv jiného je vždy kompromisní). To by mne pak čekalo "jen" manuální přepínámí předních beden. Viděl jsem sice nějaká udělátka na přepínání zesilovačů k jedněm bednám, ale mám pocit, že to zákonitě musí degradovat zvuk. Ale osobní zkušenost s tím nemám...

Odpovědět