Elektronky

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
petrL
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronky

Příspěvek od petrL »

ECC83 a 12AX7 jsou, co se týče žhavení (a nejen jeho), naprosto stejné. Je to jenom evropský resp. americký značení.

Sidonius
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidonius »

Díky za vysvětlení , jen se zeptám co na to říkají patice respektive jejich kontakty při takové časté výměně elektronek? Chci se tě taky zeptat že mě připadá jakoby elektronky BRIMAR měly trochu ořízlé výšky ale né jako že tam chybí ale více zakulacené, možná to je tím že mám muziku naposlouchanou na MULLARD HD 7025 Selected a tadyty výšky byly občas i trochu pichlavé. Jak dlouho trvá neže se zahoří nové elektronky aby ukázaly co umí?
Kdzž narazíš na 12AX7 zlatý grál tak budu rád když se ozveš a když budou na prodej takbych si je od tebe koupil, co vlastně podle tebe je 12AX7 zlatý gral.
Měj se.

Sidonius
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidonius »

Ahoj petrL. Promiň ten předešlý příspěvek byl pro Koudyho.
Ano, máš pravdu ale s tím to je trochu jinak, ECC 83 mají žhavení paralelně a 12AX7 seriové a v konečným důsledku to je jedno protože při napájení v zesilovači který má Uf 12,6 V není kolík 9 uzemněný a tím jso žhavící vlákna v serii, v zesilovači který má z trafa žhavení 6,3 V jsou prostřední konce obou vláken propojeny přes kolík 9 na zem a na druhé konce tedy kolík 4 a 5 je Uf 6,3V viz odkaz který je ilusrován pro 12AX7. Proto jdou elektronky vzájemně měnit a co se týče konstrukce tak jsou naprosto identické a stím značením máš pravdu akorát označení " E" je 6,3V a 12 na začáku značení je 12,6V.

koudy42
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od koudy42 »

V pohode, hlavni je si to nekomplikovat a uzivat poslech, I kdybys nepouzil ECC83, tak existuje mraky moznosti.
Ohledne Brimar 12ax7, pozoruji presny opak, expresivni, jdou do trochu do vysek s prijemnou ostrosti a velky prostor, tlaci do sedacky :twisted: .
Az narazim na svaty gral, tak to budu hodnotit jeste s odstupem a hlavne takove elektronky neprodam, jen se podelim o zkusenost s nimi *2thumbsup*. Navic ted jsem presedlal na preamp s 6SN7 lampama. Ale muzes zkusit Jake jsem jeste nemel a jsou chvalene - Amperex Bugleboy https://tubedepot.com/products/amperex- ... cc83-12ax7 *klanimse*.

petrL
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od petrL »

Sidonius píše:
15 říj 2021 06:51
Ahoj petrL. Promiň ten předešlý příspěvek byl pro Koudyho.
Ano, máš pravdu ale s tím to je trochu jinak, ECC 83 mají žhavení paralelně a 12AX7 seriové a v konečným důsledku to je jedno protože při napájení v zesilovači který má Uf 12,6 V není kolík 9 uzemněný a tím jso žhavící vlákna v serii, v zesilovači který má z trafa žhavení 6,3 V jsou prostřední konce obou vláken propojeny přes kolík 9 na zem a na druhé konce tedy kolík 4 a 5 je Uf 6,3V viz odkaz který je ilusrován pro 12AX7. Proto jdou elektronky vzájemně měnit a co se týče konstrukce tak jsou naprosto identické a stím značením máš pravdu akorát označení " E" je 6,3V a 12 na začáku značení je 12,6V.
Nevvím, jestli tě chápu. Každopádně jak ECC..., tak 12A... lze žhavit buď 6.3 nebo 12.6 V. Jsou zkrátka plně zaměnitelné při jakémkoliv žhavení, žádné úpavy zapojení nejsou potřeba.

zeziold
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od zeziold »

12AX7-ECC83 jsou dvě samostatné triody v jedné baňce. Mají tedy oddělené žhavení na pinech 4,5, a 9. Mají tedy možnost žhavení 6,3V piny 4 a 5 spojené a pin 9 zem. Nebo 12,6V na pinech 4 a 5, pin 9 je nezapojený. Jak je vyřešené žhavení ve vašem zesilovači si zaměříte multimetrem za pár stovek.T.

Sidonius
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidonius »

Ano, máš naprostou pravdu,

zeziold
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od zeziold »

Je potřeba vkládat do zesilovače změřené a na 100% kvalitní elektronky. Jinak nedostanete ten správný zvuk. Osobně již nevyjdu na nákup elektronek bez tubetesteru v aktovce! A kolikrát čučím jaký šunt se prodejci snaží prodat. Začínal jsem s elektronkami kdy cena předzesilovacích byla do stokoruny. Ruské byly za jedno pivo. Dnes jsou ceny elektronek vyhnané do absurdních výšin. Výrobní cena ECC83 je do dvou dolarů. T.

koudy42
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od koudy42 »

Souhlasim, ze urcite promerene elektornky, ale zatim jsem nepostrehl, ze by nejake lampy "nehraly" :D. Necpu do zesilovace vse, ale rozhodne nejsem ani takto uzkostlivy. A jsem rad, ze znamy ma moznost mi je premerit, ale resil jsem vzy hlavne vykonove lampy.

Odpovědět