Hledá se šikovný a ochotný audiofil

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
ruinin
Příspěvky: 64
Registrován: 13 lis 2022 20:39
Kontaktovat uživatele:

Hledá se šikovný a ochotný audiofil

Příspěvek od ruinin »

Po roce trápení jsem si dnes uvědomil, že snad jediné místo na světě, kde najdu pomoct s mým problémem, je forum audiofilů.
Asi před rokem jsem si uhnal tinnitus - došlo k akutraumatu a poškození sluchu. Sluch mám podle testů v pořádku asi z 90 procent, což odpovídá mému věku 55 let, ale o to nejde. Při tom akutraumatu vznikl tinnitus. Je to směs různých zvuků hodně vysokých frekvencí. Tak od 5000 Hz do 10 000 Hz. Síla je asi taková, že když pustím vodu v koupelně, tak to neslyším. Na ulici to ale slyším. Každý den a někdy každou hodinu se ty zvuky trochu liší. Celková intenzita se taky liší den ode dne. Jsou týdny, kdy je to dost špatný a pak zas pár týdnů relativně klid. Proč mi může pomoct audiofil. Jak asi víte, na internetu a na mobil se dají sehnat aplikace, kde někdo s dost kvalitní aparaturou nahrál zvuky přírody - typicky bublající potůčky, moře, déšť, louku plnou cvrčků, atd. Můj tinnitus není zas tak silný, abych ho v přírodě nepřehlušil zvukem deště, cvrčkama nebo bublající bystřinou. Většina přírodních zvuků, pokud tam jsou frekvence mezi 5 až 10 tisíc Hz a pokud zrovna ten týden nemám krizi, tak ty přírodní zvuky přehluší tinnitus a já ho neslyším a je to fakt super. Problémy jsou dva. První - ač jsou zvuky, který jsem si stáhl z net na pc a na mobil nahrávaný na nejlepší mikrofony, ve výsledku místo bublajícího potůčku slyším - když to přeženu - něco, jako když se smaží řízky. To přeháním, ale nejvyšší frekvence jsou zkreslený a výsledek u těch nejvyšších frekvencí je smažení řízků, ne tekoucí voda. Zvuky cvrčků zní jak zvuky kosmické stanice, nepříjemný. Byl jsem v lese, mezi kobylkami a cvrčky a byla to nebeská hudba. Pak si to pustím do sluchátek doma a je to děs. Mám high endový reproduktory epos, high end zesilovač NAD, dřív jsem byl audiofil, opravdu jsem si užíval poslech hudby z týhle aparatury, ale teď k tomu poslechu taky používám obyčejný počítač s levnou zvukovkou, ale nevím, jestli tam je problém. Ptal jsem se na radu kamaráda, který studuje zvuk na FAMU a vůbec mi nebyl schopen poradit, doporučil mi poslouchat ASMR nahrávky - to ale vůbec neřeší můj problém. Potřebuju audio zařízení, nahrávky, celý systém, abych ve výsledku slyšel totéž, co slyším v přírodě, nevěřím, že taková technologie neexistuje. Moje ucho není schopné rozeznat 128 kB a 320 kB. Ale poznám rozdíl mezi zvukem potoku v přírodě a zvukem potoku ze souboru, který mám na PC nebo v mobilu. Ten druhý problém vysvětlím příště, abych toho nenapsal najednou moc.

ruinin
Příspěvky: 64
Registrován: 13 lis 2022 20:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Hledá se šikovný a ochotný audiofil

Příspěvek od ruinin »

ukázka audia, kde by měla být slyšet nezkresleně tekoucí voda v potoce

https://mynoise.net/NoiseMachines/water ... erator.php

Uživatelský avatar
audafreak
Příspěvky: 169
Registrován: 24 zář 2020 17:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Hledá se šikovný a ochotný audiofil

Příspěvek od audafreak »

Úplně jsem neporozuměl, co by jste si přál.

Co se týče aparatury, tak pro správnou reprodukci přirozených zvuků je vhodný aparát, který má rovnou kmitočtovou charakteristiku především v oblasti středních a vysokých frekvencí, jinak přirozené zvuky zní méně přirozeně. Většina repro ubírá středy a má různé špičky na výškách, sluchátka na tom také nejsou vždy nejlépe.

Co se týče nahrávek, ty také není jednoduché udělat, což zvukaři od filmu dobře znají. Kouknul bych se na témata, zabývající se binaurálním či field recordingem. Binaural je prostorový zvuk pro sluchátka, není určen k reprodukci přes reproduktory, zní to špatně.

Příklady:
https://soundcloud.com/tags/field%20rec ... lar-tracks
https://soundcloud.com/tomassenkyrik
https://tomassenkyrik.bandcamp.com/
http://www.soundscape.cz/cs/kategorie/

https://www.google.cz/search?q=binaural+recordings

ruinin
Příspěvky: 64
Registrován: 13 lis 2022 20:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Hledá se šikovný a ochotný audiofil

Příspěvek od ruinin »

No jedná se čistě o to, jak dosáhnout nezkresleného zvuku u záznamu přírodních zvuků - nevím, kde je ten článek v té sestavě, kde je slabé místo a dochází ke zkreslení. Nerozumím tomu, jestli reprodukce hudby je méně náročná na audio aparaturu než poslech přírodních zvuků. Tím chci říct, že když poslouchám hudbu třeba z deezeru, i když je tam nejslabší článek zvuková karta PC, tak výsledek nepoznám od přehrávání vinylové desky na gramofonu, kde to žádná zvuková karta neomezuje. Spíš mi přijde výsledek poslechu přes pc lepší než gramofon, za použití stejného zesilovače a reproduktorů.


ruinin
Příspěvky: 64
Registrován: 13 lis 2022 20:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Hledá se šikovný a ochotný audiofil

Příspěvek od ruinin »

Ale já nehledám léčbu tinnitu, mě zajímá, jakým způsobem můžu dosáhnout reprodukce přírodních zvuků pomocí audio techniky, neboli kde dochází ke zkreslení, pokud na začátku je "čistý" kvalitní záznam. Nepředpokládám, že problém je zesilovač nebo high endové reproduktory, ale nemůžu přijít na to, kde dojde k tomu zkreslení.

ruinin
Příspěvky: 64
Registrován: 13 lis 2022 20:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Hledá se šikovný a ochotný audiofil

Příspěvek od ruinin »

Např. pokud si pustíte tohle doma na své kvalitní audio soustavě, máte ve výsledku zvuk bublajícího potoku, který byste nebyli schopni rozeznat od skutečného potoka, který by vám tekl u chalupy pod otevřeným oknem? O to mi jde - kde dojde k tomu zkreslení. Ptám se audiofilů, protože nevím, kdo už jiný hledá pokud možno dokonalou reprodukci audio záznamu.

https://mynoise.net/NoiseMachines/water ... erator.php

Pesi
Příspěvky: 703
Registrován: 28 čer 2008 00:57
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Hledá se šikovný a ochotný audiofil

Příspěvek od Pesi »

No dobře, ke zkreslení dojde v nejslabším článku řetězce zřejmě. Podle mě. Zdroj/ zesilovač / repro.

Uživatelský avatar
audafreak
Příspěvky: 169
Registrován: 24 zář 2020 17:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Hledá se šikovný a ochotný audiofil

Příspěvek od audafreak »

Jestli je zvuk nezkreslený závisí na:
1. Způsobu snímání zvuku
2. kvalitě mikrofonu a jeho vlastnostech
3. kvalitě záznamového zařízení
4. způsobu zpracování nahrávky v audio editoru
5. výsledném audio formátu
6. kvalitě a nastavení přehrávače
7. kvalitě a způsobu použití zvukovky
8. vlastnostech zesilovače
9. vlastnostech sluchátek/reprosoustavy
10. vliv místnosti (tlumení apod.)
11. schopnostech konkrétních uší a vnímání zvuku mozkem

Opravdu to není jednoduchá problematika. Vy se snažíte ovlivnit jen body 6-9, přičemž nejvíce to ovlivňují body 1-4. Snažit se o ideální reprodukční řetězec bez adekvátního vstupu je marné, zvláště pokud mám nějaký problém se slyšením.

Každý potok je jiný, v různých místech zní různě, i na stejném místě jej lze nasnímat naprosto různě umístěním mikrofonu. Co je to správné? To, co je slyšet na chalupě pod oknem? Když se vykloníte z okna? Nebo když u něj stojíte venku? Na kterém břehu?
Třeba ve filmu je hodně "přirozených" ruchů, ale protože není tak jednoduché je živě dobře nasnímat, domíchávají se a často úplně jiné zvuky, protože jsou lidským vnímáním podobnější originálu než vlastní nasnímaný originál. Např. kdysi se kroky ve sněhu nahrávaly mačkáním pytlíku se škrobem ve studiu.
Filmoví zvukaři mají své databanky zvuků, které pak do filmu použijí dle potřeby, třeba tentýž zvuk i do několika filmů. Sami si je i různě nahrávají. Je to takový fejk.
Televizní inscenace už ale mívají hodně toho kontaktního zvuku.

Obávám se, že jde o marnou snahu. Problém s vnímáním konkrétního člověka většinou nelze nahradit vhodnými komponentami. Ani u zdravého slyšení to není tak jednoduché.

Pokud by si někdo chtěl poslechnout hudbu zkomponovanou pouze z přírodních zvuků, doporučuji třeba alba od norského muzikanta Terje Isungseta.
https://www.terjeisungset.no/

ruinin
Příspěvky: 64
Registrován: 13 lis 2022 20:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Hledá se šikovný a ochotný audiofil

Příspěvek od ruinin »

A mohl byste to někdo zkusit doma? Logicky by to tak mělo být, ale zajímalo by mě, jakou zkušenost s tím bude mít audiofil, který nebude mít víceméně slabší článek. Hlavně ty nejvyšší frekvence znějí jako prskání oleje na pánvi a ne jako voda. Pokud mi potvrdíte, že ani na nejlepší soustavě nemáte nezkreslený výsledek, pak je samozřejmě problém v nahrávce. Ale člověk, který ty audia tvoří, rozhodně používá kvalitní nahrávací aparaturu, teda aspoň tak kvalitní, aby tam zkreslení nebylo, bych řekl.

ruinin
Příspěvky: 64
Registrován: 13 lis 2022 20:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Hledá se šikovný a ochotný audiofil

Příspěvek od ruinin »

Ještě k tomu, odkud co poslouchám, z jaké vzdálenosti, z jakého úhlu, o tohle mi naprosto vůbec nejde, stačí mi, když výsledek nerozeznám od skutečnosti. Samozřejmě za určitých okolností mi stačí obyčejná sluchátka a mobil, abych si nahrávku cvrčků spletl se skutečnými cvrčky, nebo cikády, párkrát se mi to stalo, ale to je tehdy, když na poslech není klid, je to někde venku na ulici nebo v autě - tam pak nevím, jestli jsou cikády na stromech u silnice, nebo mi hrajou z mobilu, který mám v autě. Ale když je na poslech klid, hlavně doma, je rozdíl hned znát.

Pesi
Příspěvky: 703
Registrován: 28 čer 2008 00:57
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Hledá se šikovný a ochotný audiofil

Příspěvek od Pesi »

" někdo vyzkoušet doma?". 🙂 No obávám se, že všichni z tohoto fóra toto zkouší furt, celé fórum vlastně není o ničem jiném než o porovnávání, argumentech proč je co lepší a v čem, staré, nové, přehrávače, zesilovače , bedny, do toho kabely a různé podložky, zatlumení, prostě všechno...

Pesi
Příspěvky: 703
Registrován: 28 čer 2008 00:57
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Hledá se šikovný a ochotný audiofil

Příspěvek od Pesi »

Takže vítej v klubu. Včera nekdo v tv v nějakém sběratelském pořadu říkal že to je nemoc , nevyléčitelná, tohle je to samé

Fidji99
Příspěvky: 1147
Registrován: 19 srp 2018 01:33
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Hledá se šikovný a ochotný audiofil

Příspěvek od Fidji99 »

ruinin píše:
14 lis 2022 13:39
Ještě k tomu, odkud co poslouchám, z jaké vzdálenosti, z jakého úhlu, o tohle mi naprosto vůbec nejde, stačí mi, když výsledek nerozeznám od skutečnosti. Samozřejmě za určitých okolností mi stačí obyčejná sluchátka a mobil, abych si nahrávku cvrčků spletl se skutečnými cvrčky, nebo cikády, párkrát se mi to stalo, ale to je tehdy, když na poslech není klid, je to někde venku na ulici nebo v autě - tam pak nevím, jestli jsou cikády na stromech u silnice, nebo mi hrajou z mobilu, který mám v autě. Ale když je na poslech klid, hlavně doma, je rozdíl hned znát.
Fakt by som asi riesil ten tinitus.

Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 861
Registrován: 05 říj 2008 20:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Hledá se šikovný a ochotný audiofil

Příspěvek od Tomáš »

O tom nedávno taky mluvil kytarista Michal Pavlíček(např. Pražský výběr),který taky trpí tinnitem,vyřešil to tak,že koupil byt nad jezem.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot], BVa a 5 hostů