Jak dostat z hudby prostor?

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Odpovědět
RedBaron
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Jak dostat z hudby prostor?

Příspěvek od RedBaron » 17 říj 2018 09:28

Bedny musí mít prostor, aby zahrály prostor.

PMA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PMA » 17 říj 2018 09:40

Mělo by to vypadat nějak takto, pro menší místnost úměrně zmenšit vzdálenosti.
stereo_sound.png
stereo_sound.png (7.09 KiB) Zobrazeno 543 x
Vlevo a vpravo od beden ideálně stejná odrazná plocha.
Běžně zařízená místnost, holé stěny a podlahy znamenají příliš velký podíl odraženého zvuku, který "maže" lokalizaci.

tombas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tombas » 17 říj 2018 09:43

štětináč píše:
17 říj 2018 08:33
No, poslal jsem stejný dotaz výrobci reprobeden.Nafotil jsem mu to a až se ozve, hodím to sem i s výsledkem.
pozn: vím co chci, protože na chalupě rodičů mám z homemade beden za 4500 Kč prostor nádherný.
Že by to bylo vlhkostí vzduchu? :D
Teoreticky může být vadný i reproduktor, chybně zapojená výhybka nebo cokoliv, ale to odhalí testovací signály.
Proto se znovu ptám, zkoušel jsi pouštět nějaké testovací signály, abys potvrdil nebo vyvrátil, že je chyba např. v zapojení nebo samotném reproduktoru?

kychtax
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od kychtax » 17 říj 2018 10:33

podobně jak to PMA postnul na obrázku, to mám doma. Ale místnost je lichoběžník, a malinko větší. Kde spodní delší podstava je přirozeně zatlumená kuchyní. Poslouchám přesně v tom sweetspotu, případně se trochu posunu ještě dovnitř do trojúhelníku (na radu PMA, když u mně byl). *thumbs up*

Bazi 36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bazi 36 » 17 říj 2018 15:02

Ja mam tedy kolem budek prostor max 0,5m a problem se stereo bází mám nulový,naopak mam cd media,kdy jsem nad prostorovosti nahravky zasnul. Jinak s tou tazatelovou as 500,bych zadne predo zadni orgie neocekaval!!!

koudy42
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od koudy42 » 17 říj 2018 16:48

Presne tak, problem bude v komponentech v tomto pripade. Mel jsem to same se starsimi kousky zesiku a po nakupu Classe se dostavil pozadovany predozadni prostor, pri uplne stejnem rozestaveni v te same mistnosti ;).

JV
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JV » 18 říj 2018 07:20

Ja by som to videl skôr na umiestnenie repro, ako na tú AS500ku. Nevravím že aj zosík nemá na to nejaký vplyv, ale umiestnenie bední a akustika miestbosti má určite rozhodujúci dopad na priestor v hudbe. A samozrejme aj nahrávka.

U mňa mám napríklad problém že mám repro umiestnené asymetricky v rámci miestnosti a stereobázu mám výrazne posunutú na stranu reproduktora čo je bližšie k bočnej stene s oknami. Hlavne vyššie stredy (ženský hlas a pod.).
Keď bedne vyberiem viac do priestoru a viac do ťažiska miestnosti, tak sa nestačím diviť aký priestor to vie. A to idem na skoro 20 rokov starý 5.1 reciever, ktorý by tá AS500ka mala s prehladom prehrať.
Miestami mám pocit až "holografických efektov". Problém je že sa mi to málokedy chce takto rozkladať.

Takže doporučujem ešte (pokial je taká možnosť) sa pohrať s umiestnením repro a prípadným doladením akustiky pomocou nábytku a bytových doplnkov.

RedBaron
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od RedBaron » 18 říj 2018 07:42

Na doladění posledních 20% zvuku je tu samozřejmě lepší elektronika, která tomu dokáže pomoct a dotáhnout to do konce, hrát ještě o chlup přesněji, bez rozpadnutí zvuku při vyšších hlasitostech, lépe vyseparovat nástroje a jejich prostorové rozmístění atd. Ale repro samotné, jejich rozestavění prostoru, akustika toho prostoru a nahrávka dělají 80% zvuku. A pokud je tohle všechno uspokojivě vyřešeno, zahraje to valnou měrou i zesák do deseti litrů.

štětináč
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od štětináč » 30 říj 2018 17:36

tombas píše:
17 říj 2018 09:43
štětináč píše:
17 říj 2018 08:33
No, poslal jsem stejný dotaz výrobci reprobeden.Nafotil jsem mu to a až se ozve, hodím to sem i s výsledkem.
pozn: vím co chci, protože na chalupě rodičů mám z homemade beden za 4500 Kč prostor nádherný.
Že by to bylo vlhkostí vzduchu? :D
Teoreticky může být vadný i reproduktor, chybně zapojená výhybka nebo cokoliv, ale to odhalí testovací signály.
Proto se znovu ptám, zkoušel jsi pouštět nějaké testovací signály, abys potvrdil nebo vyvrátil, že je chyba např. v zapojení nebo samotném reproduktoru?
Ano, chystám se, stáhnul jsem si dvě testovací CDčka. Bez toho je to tápání v imaginárnostech. Prozatím je jasné, že stereoefekt mám. Ovšem, je to jako podle pravítka: vlevo, vpravo. A je docela možné, že jsem slyšel nějakou na efekt nahranou skladbu a definoval jsem si to špatně jako prostor. Poslechový kout mám prý celkem v pořádku,bez výhrad.

lubin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lubin » 30 říj 2018 18:21

Je to podobně , jak píše Red Baron.
Nejdůležitější je akustika místnosti, přísná symetrie a správnost rozestavění repro a až poté kladu důležitost na komponenty včetně kabeláže.
Osobně prostor je atribut, který mám na hudbě nejraději a snažím se mu maximálně vyjít vstříc. Pak můžete docílít stavu, kdy zjistíte, že máte překvapivě dost nahrávek, které dokáží zahrát ve 180st. úhlu, přičemž bedny krásně zmizí a spousta zvuků přichází jakoby za rozměry místnosti.
Pakliže se Vám podaří docílit hluboký prostor za repro a zároveň jsou zvuky 3D ve smyslu toho, že dokáží i přijít až k Vám, popřípadě Vám "obletět" hlavu a ponořit Vás do hlubin nahrávky, je to slast.

Jason
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Jason » 30 říj 2018 22:12

Tiež som za názor, že priestor v hudbe resp jej posluchu, je hlavne o akustike miestosti a rozloženi repro a mieste posluchu.. Základ je potom mat presne vyvážené stereo, čiže každý kanál hral s výkonom aký má.. (zosik "slapať" ako má ako aj reproduktory). Ja to mám tiež dosť dobré v tomto smere a scéna je priam ohromujúca. repro akoby nehrali a všetko sa odohráva pekne predo mnou.. nástroje a spev pekne podelené tam kde majú.. Ako píše lubin.. Slasť počúvať :)

kychtax
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od kychtax » 30 říj 2018 23:36

Se myslim zapomina i na to, jak je na podani prostoru zvykla hlava..setkal jsem se nekolikrat s tim, ze nevyposlouchani lidi prostor neslysi. Taky si to pamatuju u sebe v drivejsi dobe/zacatcich. Coz je nedavno.

mumu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mumu » 31 říj 2018 00:04

Se myslim zapomina i na to, jak je na podani prostoru zvykla hlava..setkal jsem se nekolikrat s tim, ze nevyposlouchani lidi prostor neslysi.
Toto bude asi tento rok víťaz súťaže " hi-fi hledá superstar *thumbs up*
Skvelé !

bacil2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bacil2 » 31 říj 2018 00:46

... naopak, víťazi hifi-superstar sú občania, ktorý sa domnievajú, že priestor robí akustika posluchovej miestnosti :lol:

Akustika posluchovej miestnosti pôvodnú "priestorovú informáciu" (ktorá je obsiahnutá priamo v nahrávke!!!) iba viac alebo menej deformuje

kychtax
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od kychtax » 31 říj 2018 08:58

Prosím Vás, akorát rejpete, mumu. Opět ..
Moje zkušenost je, že dokonce i lidi s top sestavami, kteří jsou z nějakého důvodu zvyklí na menší dimenzi prostoru nějak možná informace o prostoru vnímají méně, když slyší třeba jinou sestavu, která je v tomto dál. Jsou zvyklí na to své..Vycházím ze zkušeností kolem sebe. A možná se v tom pletu.
U mně ..si celkem dobře pamatuji okamžik, kdy jsem si uvědomil, že slyším v nahrávce prostor (Protože to hobby nemám dlouho). Nebylo to automaticky a ihned. Hlava si na to postupně zvyká a trénuje se. Člověk se vyposlouchává. Můj názor.
Naposledy upravil(a) kychtax dne 31 říj 2018 09:11, celkem upraveno 3 x.

Odpovědět