Jak dostat z hudby prostor?

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Odpovědět
Bazi 36
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak dostat z hudby prostor?

Příspěvek od Bazi 36 » 31 říj 2018 09:05

Holografie jednotlivych nastroju,popripade zpěvů ma sve misto zejmena u klasiky. Tezko lze predpokladat,ze u elpíčka skupiny "yes", nataceneho v letech sedmdesatych,slo v nahravce primarne o prostor. Tam ocekavam zakladni steteoefekt,nic vic,nic min,ale ze to tam s tema kytárama mydlili........ jak blazen *2thumbsup* .

mumu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mumu » 31 říj 2018 10:49

Nemyslel som to ako rýpanie, ospravedlňujem sa, tak napíšem moju skúsenosť. Priestor je to prvé, čo aj nevyposlouchaný človek vníma. Práve si myslím, že keď nemá skúsenosti s posluchom, nevníma tak ostatné atribúty zvuku, ale priestor registruje.
to Bacil - tak vychádzajme z toho, že tá priestorová info v nahrávke je, inak sa nemá cenu o tom baviť. A ak tam je, aby si ju počul, platí podľa mňa to, čo písal Red Baron. V bezdozvukovej komore priestor asi nenájdeš, aj keď v nahrávke bude. Iba ak na sluchátkach.

bacil2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bacil2 » 31 říj 2018 13:35

mumu: žiadna normálna nahrávka síce nie je určená pre posluch v bezdozvukovej komore, ale near field posluch by v nej mohol byť celkom zaujímavý. Určite by sa na takýto spôsob posluchu dalo časom zvyknúť, tak ako to tu spomínal aj kychtax ... za určitých podmienok by sa možno takýto spôsob mohol pre niektorých jedincov stať aj návykovým :lol: ... je to určitá analógia napríklad s posluchom veľmi rozdielnych typov sluchátok. Ak sa tomu niekto intenzívnejšie venuje, tak pravdepodobne veľmi dobre vie o čom hovorím ... je to vždy vec miery "vyposlouchanosti" a osobných preferencií pri posluchu hudby.

tombas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tombas » 31 říj 2018 13:46

Pokud jde o přesnou lokalizaci nástrojů a vokálů v prostoru, je na tom lépe dobře zatlumená místnost, byť může celkové vyznění být spíše komornější, utaženější, naopak v nezatlumené a na všelijaké odrazy bohaté místnosti je subjektivně prostor nahrávky široký, otevřený, ale nekónkrétní, rozmazaný. Určit pak přesnou polohu nástroje nebo zpěváka je oříšek, zvuky se slévají a různě překrývají s nechtěnými dozvuky. Nepředstavujte si to jako v kostele nebo jeskyni, až takový efekt běžná nezatlumená místnost nemá, naopak. U takových prostor, jako koncertní sály nebo kostely je akustika pečlivě navržena (u chrámů to možná ani nebyl záměr) a tam jsou dozvuky součástí záměru a působí veskrze pozitivně.

štětináč
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od štětináč » 15 lis 2018 19:36

Třeba tady: V čem jsou Uni-Q měniče s koncentrickou koncepcí opravdu skvostné prakticky bez ohledu na cenovou hladinu, to je schopnost zrekonstruovat trojdimenzionální pocit z hudební scény - tu ve "Waiting" od The Paperboys ("Closer to the music vol. 3" | 2009 | Stockfish | SFR 357.4009.2) přenesly i takhle malé reprosoustavy do místnosti velmi důstojně. KEF.

Bazi 36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bazi 36 » 15 lis 2018 20:36

A co tim chtel basnik rici?

pompo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pompo » 15 lis 2018 21:22

2- bazi 36
Co bys tak asi řekl :?: Od začátku vlákna píše že mu Xavi Delizia s yamahou nehrají prostor :idea: ,no tak jeho poslední odkaz přemítá o reprosoustavách které jak uvádí jejich výrobce prostor hrají a to bez ohledu na cenovku. ( to byly asi ty KEFy) ne? :o

Štětináči
nevěř tolik na reklamštinu a to ani u věhlasných firem a zamysli se - kdyby i nejlevnější modely některého z těchto výrobců reprodukovaly hudbu tak dobře : jaký by pak byl důvod k výrobě těch vyšších modelů a kdo by je kupoval.

Bazi 36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bazi 36 » 15 lis 2018 21:37

Tak to pak jó,to bude hned po problémech.

RedBaron
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od RedBaron » 15 lis 2018 21:44

No ony Yamahy z roku 85 hrajou jako víno a kembridžů z roku 2005 je půlka pochcípanejch, ale proti gustu...

pompo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pompo » 15 lis 2018 21:57

2-Štětináč
Neber to jako dogma jen jako radu člověka který už sám nadělal bezpočet chyb ,ale jsou to také zkušenosti.
V prvé řadě uspořádání D- apolito nebo jak se tomu správně nadává - jsem už vlastnil jednou a NAPOSLEDY (velmi drahý model / na ten zvuk co předvedl ) NEZAPOMENU - samosebou věhlasná Fr. značka) .Dále KEF koncentr. reproduktor tzv. bodový zdroj levné dvoupásmo 10t. mělo to vše jen té prostorovosti a basů nijak zvlášť. A řekl bych že výrobce KEF vyzdvihuje ne kvantitu prostoru ale spíše kvalitu tedy zaostření. No a je dost možné že tobě chybí právě to první- tedy množství toho prostoru. Tedy myslím je to první - jak tu správně někdo napsal čeho si všimneš. Amp Yamaha nemlich to samé ,myslíš že jsem to neměl? Prostorově vyloženě plochý zvuk tupý na středech ostrý na výškách aspoň ty levnější modely ,ty dražší mají vejšky lepší a víc výkonu .

Mimochodem už sis poslechl ty Polky ? Já vím že jsem ti to už psal ale toto je taky tvé vlákno tak ti to písnu znova.

Možná by ti stačil jen jediný den poslechu a nic by jsi už nehledal .Popíšu ti jak jsem na ně narazil já: upoutaly mě okamžitě - takové rozlišení, prostor a reál na středech ale i basech jsem absolutně nečekal ! Já to se zaujetím poslouchal a při pohledu na tu sestavu si uvědomil ,že by to takto hrát rozhodně nemělo. Žádné drahé aparáty ani dráty ,nikde nic extra jen umístění mi přišlo buďto náhodné nebo možná právě naopak ,bedýnky totiž v té cimře trochu překáželi ,zato ale plnily prostor zvukem zcela nečekaným způsobem který mě až zaskočil a na kterém jsem pak marně hledal nějakou slabinu. Uvědomil jsem si že už nesedím na pohovce ale stojím metr před ní ,zírám na tu anomálii a říkám si: tak tohle je dokonalý cenovo-zvukový paradox a uvažuju nad tím že mi asi doposud něco zásadního uniká. Někde v pozadí za "holoprojekcí zdi" bych čekal velmi dobře odladěnou a nákladnou sestavu. Posledně jsem slyšel podobným způsobem hrát o něco větší Aurum Cantus s Accuphasem (u maníka z Ostravy,prodal mi tehdy T.A.C. lampáč) ale tam neměl rozhodně takovou akustickou pohodu,zvuk se tam nesl jinak. Být před těmi Polky opona tak bych za ni fakt hádal nějaké DIAPASONy, SPENDORy ,CHARIa , S.F. nebo něco z této ligy. Pak mi došlo že to hraje stále skvěle i mimo vrchol trianglu a nijak zvlášť to nesměruje ani ve vertikále (badýnky byly na stojánku vys.asi tak 55cm. - stál jsem tedy spíš nad nimi. Levné dvoupásmo výškáč kdoví z čeho - nevalného pouťového vzhledu, basáček celkem pěkný vypadal na polypropylén nebo něco pod. a hraje to lahodně hladce,i jemně,křehce a zcela vyváženě,přitom prokresleně a probarveně a velmi,velmi živě ,navíc jako bonus to ochotně chodí (bez nějakých boulí) do netušených hlubin - řekl bych (na můj vkus a velikost těch krabiček) přímo famózním způsobem. S odstupem času si namlouvám že se mi to jen zdálo nebo mi dal borec něco do kávy ,jinak by mi nezbylo než celou SVOU sestavu postupně nějak rozprodat a věnovat se raději jiným koníčkům. Chtěl jsem ti tím jemně naznačit že když si tyhle bedýnky poslechneš (alespoň dobře umístěné v prostoru) tak budeš více než jen spokojen a pravděpodobně si je ihned koupíš. Pokud nelpíš na značce a luxusním vzhledu dej jim šanci . Pro tvůj "nenáročný poslech" by to mohlo být to pravé. Jo a ty STX ELECTRINO M-100 jak jsi psal vůbec neznám.

PS.
tady máš pár ukázeček:
tady hrají už se slušným zes. ARCAM alpha 9 - ttps:// a tady válí ještě menší: Polk Audio RTi A1 -
VÍM - je to YouTube (a nahráté nějakým mobilem takže ty basy tam fakt nehledej)
našel by si možná lepší video ale lepší LEVNÉ bedny dost těžko. Různé levné doporuč. Elac Debut atd. jsem taky slyšel má volba by bylo toto.
Naposledy upravil(a) pompo dne 15 lis 2018 22:14, celkem upraveno 3 x.

pompo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pompo » 15 lis 2018 22:06

RedBaron píše:
15 lis 2018 21:44
No ony Yamahy z roku 85 hrajou jako víno a kembridžů z roku 2005 je půlka pochcípanejch, ale proti gustu...
Kembridže jak říkáš některé pochcípaly na levné kondíky ale než k tomu došlo hráli rozhodně líp než ty současné Yamahy.
Pokud ale máš nějaký top model z let 85 tak si ho važ ,nic podobného se té firmě už asi nepodaří.

pompo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pompo » 15 lis 2018 22:36

2- Štětináč
Jinak panel. - tam jsem to před lety s poslechem skutečně vzdal :cry: ,ale ne kvůli prostorovosti ale díky basům a tomu že to taky občas rád okotlím. Pokud nejsi ten samý případ a nemáš ještě navíc pidi cimru ,dá se s levným dvoupásmem vyžít. Jen se drž dál od star. Dynaudií a pod. a hlavně si pohrej s umístěním.

Lemon
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lemon » 16 lis 2018 07:13

Mám ty Polk Audio RTi A3 a ten zvuk je opravdu pozoruhodný.Bydlím v paneláku a mám je umístěné mizerně na skřínce ,kvůli tomu že mám vedle sloupy taky od značky Polk a přepínám si podle nálady.Přesto to hraje famózně.Nejsou náročné na umístění a za ty peníze to nemá obdobu.Mnohem dražší reproduktory jsem prodal a nechal si tyto.Ty sloupy mají taky velmi povedené.Momentálně je mají inovované a zde k prodeji.Cena je za kus.Kdo hledá levné sloupy ,tak super volba.Ty RTi 3 bohužel neprodávají.
https://www.salonydenon.cz/cs/MM/Znacky ... /SIGNATURE

Lemon
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lemon » 16 lis 2018 09:33

Ještě doplním,že menší veze RTi 1 se dá u nás koupit a nebude zas o tolik horší než RTi A 3
https://www.nakupka.cz/vyrobek/regalove ... a1-tresen/

recenze:
https://www.hifichoice.pl/polk-audio-rti-a1-test,101,7

Ramones
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Ramones » 16 lis 2018 09:56

Pravdou je, že jakákoliv místnost zvuk svým způsobem deformuje, ale někde bydlet musíme, že?
Nejjednodužší je rozdělit plochu na třetiny a při zachování rovnoramenného trojúhelníka rozmístnit bedny na hranu mezi .1 a 2. a posluchače mezi 2. a 3.
Umístění posluchače do středu, jak postnul PMA téměř vyruší basy (někdy ku prospěchu).
Cardas, tuším, doporučoval vepsat kružnici do pokoje tak, aby se dotýkala zadní a bočních stěn. Poslechové místo pak byl střed této kružnice, bedny se měly postavit od přední stěny jako tečny kružnice opět při zachování rovnoramenného 3úhelníku.

Odpovědět