Koupě subwooferu

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Mirinda
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě subwooferu

Příspěvek od Mirinda » 01 bře 2018 07:38

overgrounder
teď jsi to trefil naprosto přesně. Z tohoto závěru jsem vycházel, když jsem zakládal toto vlákno. Do akusticky neupraveného panelákového obýváku podle mně fakt nemá cenu kupovat repro za sto tisíc...

koudy42
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od koudy42 » 01 bře 2018 08:40

Ono si to moc nemaluj ani se subem, pokud je to akustický průšvih, tak ti nepomůže ani svěcená. Bude hodně záležet na kvalitě suba a možnostech umístění. Mám stejnou situaci jako ty... panelák - regálovky - subo - navíc elektronkový zesilovač. Zatím velká spokojenost s REL a jejich připojením přes Speakon, také s dálkovým ovládáním, kdy mám okamžitou zpětnou vazbu z poslechového místa. V budoucnu už jen Speakon připojení a určitě 2 subwoofery :twisted:.

Papolius
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Papolius » 01 bře 2018 09:02

Miranda-Skvělá volba. Urcite napis první dojmy jsem zvědav. Podle me budeš nadšen. Jinak myslím ze i s panelakem se da akusticky pracovat 😊

Mirinda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirinda » 01 bře 2018 11:26

koudy42 píše:
01 bře 2018 08:40
Ono si to moc nemaluj ani se subem, pokud je to akustický průšvih, tak ti nepomůže ani svěcená. Bude hodně záležet na kvalitě suba a možnostech umístění. Mám stejnou situaci jako ty... panelák - regálovky - subo - navíc elektronkový zesilovač. Zatím velká spokojenost s REL a jejich připojením přes Speakon, také s dálkovým ovládáním, kdy mám okamžitou zpětnou vazbu z poslechového místa. V budoucnu už jen Speakon připojení a určitě 2 subwoofery :twisted:.
Snažím se na to dívat s nadhledem, hlavně se z toho nepo...at :-). Vyzkouším a uvidím. Když nebude výsledek odpovídat vynaloženým financím, sub vrátím a jede se dál. Svět se nezboří. Nejde o život. Možná najdu jinou, vhodnější cestu. Tak nějak spoléhám, že aut. kalibrace alespoň částečně vykompenzuje nedostatky v akustice. Je nějaký rozdíl mezi Speakon a normálním připojením na šroubovací konektory? Vím, že ten REL Speakon má, Velodyne nemá. Popravdě moc tomu nerozumím, ale v některé recenzi, myslím na hifivoice, pan Březina vyzdvihnul právě toto zapojení.

Mirinda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirinda » 01 bře 2018 11:29

Papolius píše:
01 bře 2018 09:02
Miranda-Skvělá volba. Urcite napis první dojmy jsem zvědav. Podle me budeš nadšen. Jinak myslím ze i s panelakem se da akusticky pracovat 😊
Tak pokud své plány zrealizuji tak dám vědět. Ale bude to nějaký čas trvat. Kupovat bych chtěl na začátku dubna, pokud nebudu mít nějaké nenadálé výdaje. A taky nějaký čas potrvá až to nastavím a trochu se s tím sžiju. Ale jo, pokud budu nadšený, podělím se o dojmy. Vlastně i když nebudu nadšený :-)

overgrounder
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od overgrounder » 01 bře 2018 11:59

Kalibrace u Velodyne (nevím jak u RELu) není všemocná, neméně důležité je správné umístění subu v místnosti vzhledem k jejímu charakteru a poloze hlavních repro. Já jsem metodou pokus omyl došel k "poznání", že nejdříve je nutné správě sub umístit (což u mě byly hrátky na měsíc) - kde se dosáhne pro uši nejlepší výsledek bez kalibrace, poté nakalibrovat, poté sfázovat (opět použít optimální nahrávku) a pak si pohrát s crossoverem. Jsou ideální testovací skladby na ladění subu (například Rebecca Pidgeon - Spanish Harlem) nebo se dají vcelku obstojně použít i testovací frekvence. Tam ale nelze čekat ideál, vždy se jedná o jednu jedinou frekvenci v signálu a některé z nich budou vždycky zlobit, toto ladění jsem použil spíše pro odhalení rezonancí na vybavení místnosti (hrnky, police, vázy, sklo skříňky).
Ale tu zábavu ti přeji, pokud tomu budeš chtít věnovat čas, výsledek bude více než překvapivý... *2thumbsup*

A ještě jedna věc, do budoucna vyřeš i kvalitní napájecí kabel a signálový k tomu subu. Hodně lidí si řekne, že na tom nezáleží, opak je pravdou...

zabiny007
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od zabiny007 » 01 bře 2018 14:27

A pak rada z druhé strany, ať máš o čem přemýšlet :-)
Zkus si i zapůjčit od prodejce REL (čím vyšší model, tím lépe), zapoj jej podle návodu na výstup ze zesilovače na reprobedny pomocí jejich SPEAKONu a sub nech blízko hlavních beden, ideálně mezi. Pak si jen hraj při poslechu s nastavením hlasitosti a crossoveru. Kalibraci sice nemá žádnou, ale zato díky tomuto zapojení je sladění s bednami dokonalé.
Mirinda píše:
01 bře 2018 07:38
Do akusticky neupraveného panelákového obýváku podle mně fakt nemá cenu kupovat repro za sto tisíc...
S tím nemohu souhlasit. Sám mám klasický obývák bez jakýchkoliv speciálních úprav, jen slušně zabydlenej a pořízení mých 2p beden v ceně "nad 100tis" bylo obrovským skokem oproti předchozím bednám "za cca 40" i všem modelům, které jsem doma v ceně "mezi" zkoušel. Navíc - na to, že jsou to 2p, mají mají i dostatek basů, pokud tedy člověk neočekává čechrání bránice u rockových skladem. To pak zapojuji sub S3, který standardně na stereo nevyužívám - mám jej hlavně na kino.
Naposledy upravil(a) zabiny007 dne 01 bře 2018 14:28, celkem upraveno 1 x.

Oldear
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Oldear » 01 bře 2018 14:28

Tak ještě pár info k tomu subu. Jak píše overgrounder " kalibrace není všemocná " 100% souhlas a sám na to přijdeš. Hodně však záleží na té místnosti, pokud budeš mít " hohobyt " nedostatečně zatlumený, tak nic nenastavíš, ani nepoznáš. Já tu zmiňovanou TV věž mám taky jen v obýváku, ale těžký koberec, na stropě pružný obklad a na stěnách stále ještě trojité tapety ( ikdyž již dávno nefrčí - provádí se natěry ), aby se zamezilo odrazům. Jinak běžně vybaveno tak, jak v obýváku bývá. Přeslechy velmi dobré. Známé pořekadlo, že basy nejsou směrové, tak nějak vzalo za své a pro poslech stereo hudby to má zásadní vliv. Jak výše píše koudy 42, na hudbu suby dva, ale bude velký problém je sladit. Po stanovení nejvhodnějšího umístění subu a provedení kalibrace subu i celého systému proběhl test na frekvencích. Jak výše píšu mám to uřízlé na 50 Hz. Takže od spodu 20,25,30,40, Hz je slyšet směrově přímo z toho subu, kde je právě umístěn - u mně na pravé straně, až 50 Hz, kdy naběhnou hlavní bedny i ty basy jedou stereo, resp. z obou hlavních beden. Takže na DK je to jedno, ale na stereo hudbu bude potřeba 2 suby a i stereo je umístnit. Tolik moje né 3-4 měsíční zkušennosti, ale cca 1,5 roku nastavování. Jinak kabely, stínění samozřejmě - velmi důležité, ale také to, na co a jak jej postavíš, aby to nebyl jen "hučák-bučák". K mému subu byly dodány 3 verze nožiček. Hroty, gumové kužely - pružné a menší polokulové nožičky. Nejlepší výsledky na hrotech a pod subem 4 cm granitová podložka. Aktivní sub zapojit bez filtru, jinak to sebere dynamiku. Pokud Ti to po zapojení subu bude znít všesměrově po celém pokoji ať je umístěn kdekoliv, nemá valný smysl cokoliv díky odrazům dále nastavovat, protože nikam se výrazně neposuneš. Je to však každého věc.

Ještě nutno podotknout, že je velice důležité srovnání fáze hlavních beden a toho subu, popř. všech beden se subem v případě mch.
Je dobré mít něco takového, jinak bude zvuk rozmazaný. Já mám na to knoflík s názvem Full Band Phase Control. Tak hodně úspěchů.

Mirinda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirinda » 02 bře 2018 10:26

oldear:
jako úplný holobyt to naštěstí není. Akorát strop je téměř holý (pouze světla) a stěna naproti repro je osazena skládaným obrazem. Asi by to chtělo něco víc. Na tomto se dá ještě zapracovat, mohl bych tam hodit nějaké poličky. Jinak nábytku je podle mně dost (sedačka, konferák, komoda, knihovna, pracovní stolek, na zemi kusový koberec s dlouhým vlasem), s ohledem na velikost místnosti bych řekl tak nějak lepší průměr. Obývák má 6x3,5m , tv a aparatura je uprostřed na delší stěně, sedačka přesně naproti. Nevím, jestli je to z hlediska akustiky lepší než když je to naopak. Repro (malé sloupky) mám cca 40 cm od stěny (basreflex vpředu), po stranách je prostoru víc než dost. Jen na ten sub mi moc možností nezbývá, protože aparatura a repro jsou mezi dveřmi. Mezi bednama mám velký tv stolek, který téměř vyplňuje prostor mezi repro . Nalevo od něj místo je, napravo by sub byl už ve dveřích, tak bych to musel dát dál až "za dveře", což by nebyl problém, akorát nevím jak bych zamaskoval kabel v prostoru dveří (není tam přechod, podlaha je s kuchyní jeden kus). Zatím mně napadá, že bych před každým poslechem kabel zapojil a potom zase odpojil ale to je dost nepohodlné. Rozebírat celou podlahu a potom zase skládat se mi nechce. No, mám to omezené a tak doufám, že sub bude moci být nalevo od beden, kde pro něj místo jakžtakž je. Otázka je jak bude z té pozice hrát. Proto se upínám k aut. kalibraci, i když vím, že úplně všechno nezachrání.

filipes
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od filipes » 02 bře 2018 13:58

Kalibrace akusticke problemy nevyresi. Odreze nejvetsi peaky zpusobene rezonancemi a nasobnymi odrazy, ale propady temer vubec nezahladi. Pokud mas moznost odrezat nejhorsi peaky na basech jeste v digitalni domene (player s korekci, DAC s korekci), tak kalibraci na subu vubec nemusis resit.
U me davaji lepsi vysledky mereni 2 ks subwooferu bez kalibrace, nez 1 s kalibraci.

Komercni sub jsem nahradil pomoci miniDSP, digitalniho zesilovace a 2x open baffle dipole sub s 18" membranami. Cenove podobne, vysledek velmi velmi dobry....

zabiny007
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od zabiny007 » 02 bře 2018 14:35

Mirinda píše:
02 bře 2018 10:26
Nalevo od něj místo je, napravo by sub byl už ve dveřích, tak bych to musel dát dál až "za dveře", což by nebyl problém, akorát nevím jak bych zamaskoval kabel v prostoru dveří (není tam přechod, podlaha je s kuchyní jeden kus). Zatím mně napadá, že bych před každým poslechem kabel zapojil a potom zase odpojil ale to je dost nepohodlné. Rozebírat celou podlahu a potom zase skládat se mi nechce.
Rel nabízí velmi povedený bezdrátový bezstrátový přenos. Sám jej taky využívám, protože mám podobný "problém", tedy sestavu na širší straně obýváku mezi dvěma vchody a položenou plovoučku...
Zapojení funguje jak pro klasický LFE input či Low level input, tak i pro "REL" systém připojení na High level input (tedy na terminály z koncáku na reprobedny).

Obrázek

koudy42
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od koudy42 » 02 bře 2018 20:25

Přesně tak subo nezlepší akustiku, ale pomůže v reprodukci nejnižších frekvencí. Protože mi i vysunuté v prostoru AC občas zahučely, ucpal jsem jejich bassreflexy a zbytek nechal na subu. Velká spokojenost i když mi přijde, že subo skoro nehraje, ale opak je pravdou. Hodně kolegů tento jev popisuje stejně, kdy nepozná že subo hraje, ale když jej vypne, hudba ztrácí "drajv" a to je většinou správná zpětná vazba, že je subo dobře nastavené (nebrat jako absolutní pravidlo!).

Odpovědět