Poslech hudby "ve stáří"

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Oplt
Příspěvky: 338
Registrován: 21 úno 2017 21:55
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Poslech hudby "ve stáří"

Příspěvek od Oplt »

Přesně tak.

Oldear
Příspěvky: 1550
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Poslech hudby "ve stáří"

Příspěvek od Oldear »

Jarda69 píše:
14 kvě 2023 18:58
Tak u mě je to spíš vývoj k lepší kvalitě. I ten blbej flac je lepší než běžný gramofon. O hires nahravkach snad ani nebudu psat.
No nevím, zda je flac blbej, nebo ne, ale takto to stavět nelze. Mám osobní zkušenosti, že flac může hrát dobře i špatně a to stejně kvalitní a nekvalitní LP na alespoň průměrném gramofonu s průměrnou zvukovkou. Některé nahrávky ve flacu rvou těmi zprzněnými středovýškami za uši ( i v našem věku ) a oproti tomu při poslechu velmi kvalitního LP si blahem crnkneš. Zkus něco z One-Step Pressing, přece neřešíme cenu, ale jak píšeš vývoj k lepší kvalitě. Hi-Res je to stejné, buď super kvalita a nebo zprzněná super kvalita.
Ono "rádoby kvalita", která zároveň šetří kačky, je některými jedinci vždy dobře hodnocená, bez ohledu na realitu.

Jarda69
Příspěvky: 2644
Registrován: 24 kvě 2015 21:39
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Poslech hudby "ve stáří"

Příspěvek od Jarda69 »

Co ti není jasné na rozdílu mezi "běžný gramofon" a "velmi kvalitní LP"?
Prostě se mi nechce řešit kvalitní řetězec s gramofonem.
Netuším jestli velmi kvalitní LP bude hrát dobře i na nekvalitním řetězci.

efičák
Příspěvky: 1971
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Poslech hudby "ve stáří"

Příspěvek od efičák »

Dasta píše:
14 kvě 2023 20:13
Baví mně to i v 72.letech.Oproti vám nedám dopustit na gramofon,ale to není podstatné.
Pochopitelně se snažím o nějakou úroveň poslechu.Pořád
Dasto jsi Král hudby. *thumbs up*
Encyklopedie nahrávek a fanoušek jakých je málo. *palec*

Oldear nemáš informace kdo je v jakém zdravotním stavu a těš se, že ty máš dost síly. Takže tyhle ostré sprototy si nechej do hospody kde bys mi to mohl říct do oči. Napsat tohle a popřát radost z hudby je manipulativní trik fšiváků.
Možná je za tím strach z neodvratného stáří? :P
S zvukem ve vrchních oktávách máš pravdu. Dominanty a subdominanty jsou slyšet i níže a výše, navíc reprák dohrává i další tóny mimo přehrávanou frekvenci. Což je třeba problém u subwooferu.

Za sebe bych řekl že problém vysokého rozlišení v poslechu dobré hudby na špatných nahrávkách. Protože mám raději hudbu jako takovou, nemám tu potřebu stoupat po vyšších a dražších vrstevnicích reprodukce. Co pak s jazzem z 50 let, Soulem a historickýma nahrávkama klasiky? Všimněte si že píšu o sobě a nenadávám nikomu, že to má jinak.

Kromě streamu poslouchám CDP, protože díky úpravě od Mikipetra pomocí operáků o zvuku podobnému charakteru Ortofon Akzent Valencia. S gramofonem mám teď potíž, hledám kombinaci přenosky k ramínku CEC BD2000 po úpravě u Terahery. Jen seřízení je na týden. Dorovnat kvalitu gramofonu s dobrým digitálem upravený pro můj sluch není snadné ani levné.

Dasta
Příspěvky: 1350
Registrován: 15 led 2017 15:18
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Poslech hudby "ve stáří"

Příspěvek od Dasta »

IMG_20230115_162605.jpg
Dovoluji si pánové tvrdit, že na tuto verzi(první vydání, ranný press)jpn.vinylu se nechytá žádný digitální formát ,(ostatně ani další vinylová vydání). Naprosto vážně.

Uživatelský avatar
lidumil
Příspěvky: 1314
Registrován: 04 dub 2011 21:02
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Poslech hudby "ve stáří"

Příspěvek od lidumil »

A máš pravdu.

Uživatelský avatar
mrba
Příspěvky: 230
Registrován: 27 srp 2014 07:19
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Poslech hudby "ve stáří"

Příspěvek od mrba »

Psychologicky sa dá možno súhlasiť, ale fyzikálne na dobré 96/24 to nemôže mať.

Uživatelský avatar
mrba
Příspěvky: 230
Registrován: 27 srp 2014 07:19
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Poslech hudby "ve stáří"

Příspěvek od mrba »

Už mi nepovolilo editovať, tak ešte tento článok.

Dasta
Příspěvky: 1350
Registrován: 15 led 2017 15:18
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Poslech hudby "ve stáří"

Příspěvek od Dasta »

mrba,
článek pochopitelně znám, navzdory tomu všemu myslím, že vinyl z toho nevyšel zas tak špatně.
Když mluvíme o zvuku z takového lp, které jsem uvedl výše a podobných titulů, ať z doby vzniku v 70tych letech,nebo nových One Step či UHQR,vůbec člověka nenapadá nějaká paralela s rozlišením 24/96 či jiném .
24/96 není žádná vypovídací hodnota,lze v tomto rozlišení nahrát telefonický hovor a porad to bude jenom hovor a to je vše co to o tom vypovídá -telefonický hovor v rozlišení 24/96, toť vše.
U vyse zmíněné lp jde o něco jiného: barva nástroje, náběžné hrany,plasticita a absolutní vyvážení mezi pásmy , výbušnost, vyvážení dynamických poměrů a úžasné stáhnutí do děje, takže když to dohraje, většinou neodoláte a dáte si to ještě jednou.
Zvuk vychází z absolutně tichého pozadí, které celkový sound umocní.
Žádná nervozita,ostrost...
Můj gramofonový systém nepředstavuje současnou špičku v oboru, nicméně jsem se snažil nic zásadního nezanedbávat.
Hraju na předělaný Technics s odděleným napájením,novým ložiskem , rameno SME osazené přenoskou Ortofon A95, vše protažené stříbrem od přenosky po koncové zesilovače. Step Up trafo Sculpture o dělícím poměru 1:26, lineární napájení bateriové části preampu.

Uživatelský avatar
mrba
Příspěvky: 230
Registrován: 27 srp 2014 07:19
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Poslech hudby "ve stáří"

Příspěvek od mrba »

Nie je mojim úmyslom sa dohadovať, každý z nás si vyberie, čo mu vyhovuje najviac. Ale dobre spravená nahrávka v 96/24 všetky Tebou menované atribúty dokáže podať rovnako, ak nie aj lepšie (napr. dynamický rozsah, ktorý má vplyv na výbušnosť). Ak je nahrávka zlá, nepomôže jej ani 192/32 a ani LP.

Ale súhlasím, že nahrávka na danom LP môže byť lepšia, ako ktorákoľvek z mne dostupných verzií.
TDSotM.jpg
Naposledy upravil(a) mrba dne 15 kvě 2023 16:57, celkem upraveno 1 x.

Jarda69
Příspěvky: 2644
Registrován: 24 kvě 2015 21:39
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Poslech hudby "ve stáří"

Příspěvek od Jarda69 »

DASTA Kolik má ten tvůj system odstup signál šum při hraní z desky? Že máš v pauzách uplné ticho?

Dasta
Příspěvky: 1350
Registrován: 15 led 2017 15:18
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Poslech hudby "ve stáří"

Příspěvek od Dasta »

Jarda69,
nepsal jsem, že mám v pauzách úplné ticho,psal jsem, že hudba vychází z absolutně tichého pozadí .
Tiché pozadí se docílí sladěnosti ramene, přenosky,preampu, ložiska.Hlucnost drážky s tim nemá co do činění, protože to je jev,za který může lisování.
Odstup signál/šum mého gramofonu je 78db.

Jarda69
Příspěvky: 2644
Registrován: 24 kvě 2015 21:39
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Poslech hudby "ve stáří"

Příspěvek od Jarda69 »

Ten odstup je když hraje z desky? Počítá se i šum drážky? Na to jsem se ptal.
"Zvuk vychází z absolutně tichého pozadí" jsem pochopil jako ticho. "absolutně" by asi mělo být víc než ty dB co uvádíš.

Dasta
Příspěvky: 1350
Registrován: 15 led 2017 15:18
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Poslech hudby "ve stáří"

Příspěvek od Dasta »

Parametry gramofonu uvádí hodnotu,kterou jsem uvedl.Jediné,co můžu říci je ze ten gramofon je opravdu velmi tichý.

Uživatelský avatar
weiron
Příspěvky: 595
Registrován: 27 dub 2014 16:46
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Poslech hudby "ve stáří"

Příspěvek od weiron »

Mám také jedny PF na japonském prvním vydání. A to The Final Cut. A mohu také potvrdit že zvukově je to jedno s mích nejlepších alb.
Porovnávat jestli je vinyl technicky lepší než novodobý hires je zcela zbytečné. Technicky je digitál jinde. Ale zkuste si někdy porovnat dvě stejná alba. Několikrát jsem to zkoušel. A mám třeba Allan Taylor - All Is One od Stockfisch records jak LP tak SACD. A pro mě je vinyl prostě lepší. Rozlišení je stejné, jen je u analogu hutnější a zároveň hladší projev. Jistě mám jen starého Marantze SA15s2 a třeba něco cenově stejně drahého jako phono větev by pak ukázalo třeba pravý opak. Ale je potřeba si uvědomit že dobrý analog není vůbec pozadu jak si někteří myslí. Ale ať si každý poslouchá co komu vyhovuje.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů