Samovolné poškození originálního CD?

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Oldear
Příspěvky: 1550
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Samovolné poškození originálního CD?

Příspěvek od Oldear »

Už se to tady řešilo a na zlato zapomeňte.
Oldear píše:
06 bře 2023 14:08
JV
K chybovosti CD.

Za celých těch 40 let co CD kupuji a sbírám, je jich několik tisíc, jsem se s problémem funkčnosti setkal jen jednou. Jistě, ve velkém množství CD je tak často nehraješ a tak nevíš. Po pár letech vlastnictví jsem si chtěl pustit CD Chris De Burgh - Into The Light, z roku 1986. Tehdy jsem provozoval CDP 101, Toshiba XRZ 50 a Kenwood DP 7090. Nenačetl to ani jeden. CD jsem vložil do DVD mechaniky PC a ta to bez problémů přečetla a tak jsem si udělal kopii a funguje dodnes. Po zjišťování příčin nečitelnosti a konzultaci s Hifi kámoši jsme došli k závěru, že je to výrobou toho konkrétního CD. To CD je ten typ, co má horní odrazovou vrstvu až k okraji a ona zřejmě začala oxidovat. Většina ostatních CD má po obvodě ještě průhlednou vrstvu polykarbonátu a proto to neoxiduje.

Další problém s CD bylo poškrábání krabičnou, to měl jeden Hifi kámoš. Protože je pečlivka a chtěl mít vždy to CD v krabičce hezky rovně, tak jak jej tam vložil, tak v krabičce s ním otáčel a nevědomky si způsobil o krabičku kruhový šrám a player to pak nepřečetl. Kolmý šrám nevadí. CD je nutno správně skladovat - v krabičce a pokud možno ve tmě, nebo šeru. Světlo a kyslík jsou prevíti.

Také záleži na playeru. Někdy v polovině 80. jsme byli na exkurzi v Loděnicích při začátku výroby CD. Na počátku měli velkou zmetkovost ( chybovost ) a ty CD co neprošly kontrolou měli vyházené venku v kontejneru. Na dotaz jim nevadilo, že si některé vezmeme. Tak jsme testovali svoje playery. Ukázalo se, že se jedná o českou klasiku " Má vlast ". Můj player CDP 101 to přehrál bez problémů, kolegovo XRZ 50 také, ale Philips ( 14 bit ) dalšího kolegy, to nepřehrál.

Jinak k tématu, už bylo napsáno vše a můj postoj je tady známý. Jen podotýkám, že pověsit se jen na online, může být do budoucna problém, s možností omezování a regulace. Už teď při hrozbě nedostatku elektřiny v návaznosti na průběh zimy, byly info, že se může i vypnout Netlfix a když nebude zdroj, tak se lidi nebudou dívat a vypnou to. Kdo ví?

Dark side of the moon
Příspěvky: 902
Registrován: 28 čer 2019 14:38
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Samovolné poškození originálního CD?

Příspěvek od Dark side of the moon »

Tak si prostě udělej zálohu a je to.
Jinak mě se to za celou dobu s originálním CD stalo jednou. Ale poměrně brzy po zakoupení, asi po dvou letech. Přisoudil jsem to chybě z výroby.

Uživatelský avatar
pepazdepa3
Příspěvky: 156
Registrován: 09 led 2018 08:02
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Samovolné poškození originálního CD?

Příspěvek od pepazdepa3 »

Náčelník Staré ucho to okomentoval perfektně.
Protože už něco pamatuji, tak si pamatuji, že v 80. letech vyšel v Technickém magazínu (jeden z mála časopisů, který stál za to pročítat) článek "Odcházejí CD na věčnost?". Tehdy to byl článek hlavně "akademický", CD byla novinka a jak zjistit co to udělá za třicet let, že? Myslím, že CD tehdy různě "mučili" a zkoušeli zrychlit stárnutí.
Přátelé "starých pořádků", v tomto případě vinylu, hned spustili poprask že něni všechno zlato, co se třpytí! A jak je vidět, historie se bohužel opakuje, "přece CD se nedají na rozdíl od LP poslouchat!" *headbang*

Já osobně si myslím, že většina CD nás na 100% přežije ve zdraví (na rozdíl od nás) a životnost našich CD "vyřeší" naši potomci vyhozením do plastového odpadu (v tom lepším případě).

mumu
Příspěvky: 485
Registrován: 23 úno 2011 13:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Samovolné poškození originálního CD?

Příspěvek od mumu »

Já osobně si myslím, že většina CD nás na 100% přežije ve zdraví (na rozdíl od nás) a životnost našich CD "vyřeší" naši potomci vyhozením do plastového odpadu (v tom lepším případě).
A v tom horšom pripade? :) *thumbs up*


Jarda69
Příspěvky: 2657
Registrován: 24 kvě 2015 21:39
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Samovolné poškození originálního CD?

Příspěvek od Jarda69 »

"Když není odrazová vrstva vytvořena z hliníku, ale využije se třeba postříbření nebo pozlacení, CD může vydržet o něco déle. Velký vliv na něj má skladování. Na tmavém místě se stálou pokojovou teplotou vydrží déle než na sluníčku a s velkými teplotními výkyvy."
Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/pc-mac/cd- ... rdware_vse

Uživatelský avatar
pepazdepa3
Příspěvky: 156
Registrován: 09 led 2018 08:02
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Samovolné poškození originálního CD?

Příspěvek od pepazdepa3 »

mumu: v komunálním odpadu! *taktone*

Uživatelský avatar
lechos
Příspěvky: 5440
Registrován: 09 pro 2008 08:34
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Samovolné poškození originálního CD?

Příspěvek od lechos »

Jak skladovány: ne-li v zaprašené, přehřáté či vlhké zásuvce auta?
jinak jev vzácně neznámý ale chce to zacházení nějak s technickou kulturou

Oldear
Příspěvky: 1550
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Samovolné poškození originálního CD?

Příspěvek od Oldear »

lechos
Auto? To je už historie, žádná Německá premiovka už nemá CD player ani v konfiguraci a zmizel i DVD player. Poslední mám ve 3,5 roku starém Bávu a už to bylo za příplatek, protože se nadále počítá jen s fleškou, či HDD a přehráváním hudebních a filmových souborů, popř. on-line.
Pro info: mám udělané do auta ( asi už 20 let ) 3 CD výběry ( M. Oldfield, Rock balady a Rock oldies 60-70 ). Vypálené jsou v mechanice Yamaha F1, na EMTEC BASF Black Carbon CD-R Ultimate Protection, které mají UV protection a Surface Protection system. Tyto placky jsou pořád stejné, mění se jen auta. Jedno je stále v playeru a dvě zbývající se různě válejí po šuplíku. Hrají pořád, bez jediné chyby.
Do novějšího auta bylo potřeba ty výběry nakopírovat na flešku USB-C a tudy se v autě bude ubírat věškeré přehrávání.

https://www.technosound.com.cy/en/produ ... ack-carbon

JV
Příspěvky: 1407
Registrován: 08 říj 2008 07:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Samovolné poškození originálního CD?

Příspěvek od JV »

Tak ja mám v aute ešte kazety. Práve čakám či ten už pomaly veterán prejde STKčkou. :lol:

Uživatelský avatar
pepazdepa3
Příspěvky: 156
Registrován: 09 led 2018 08:02
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Samovolné poškození originálního CD?

Příspěvek od pepazdepa3 »

JV: To auto, nebo ten kazeťák? *sunglases*

Jarda69
Příspěvky: 2657
Registrován: 24 kvě 2015 21:39
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Samovolné poškození originálního CD?

Příspěvek od Jarda69 »

Kdo to trumfne? Kdo má v autě gramofon?


JV
Příspěvky: 1407
Registrován: 08 říj 2008 07:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Samovolné poškození originálního CD?

Příspěvek od JV »

Netreba ísť iba do histórie: Len neviem kde držia zbierku LPčiek.

A ešte k téme: mne niekolko origálnych CD tiež odišlo do večných lovíšť, ale vizuálne som si na nich nevšimol žiadne zmeny. Ale neštudoval som ich pod lupou.

kvičko
Příspěvky: 203
Registrován: 22 bře 2013 17:19
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Samovolné poškození originálního CD?

Příspěvek od kvičko »

S niečím takým som sa ešte nestretol a to mám v zbierke hodne staré CD. Napr. Jarre-Rendez-vous(1986 prvé pôvodné vydanie),Jarre-Essential 1983 ,prvé vydania starých Crimsonov z 80.rokov,VdGG....Poviem Vám, tie CD´s hrajú super. Majú úžasnú dynamiku, hrajú oveľa lepšie ako nové remastre. Prehrávač ich načíta takmer okamžite....A Pink Floyd-The Wall z 1994 2cd,to je absolútna kvalita,Annimals z roku 1992 to je rozprávka....tie CD´s prežijú nielen mňa ale budú ich ešte počúvať aj moji pravnuci.To mi verte!

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot], BVa a 5 hostů