Klasické "krabice od bot" aneb NHT SuperOne 2.1

Diskuse k reprosestavám všech velikostí, tvarů, druhů, typů i váhy.
dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Klasické "krabice od bot" aneb NHT SuperOne 2.1

Příspěvek od dadaft » 20 bře 2018 17:18

Obrázek

NHT SuperOne 2.1

https://www.nhthifi.com/products/10658- ... escription

"Krabice od bot" se říkalo legendárním uzavřeným bednám BBC, které byly takhle maličké. Jako krabice od bot.

Ano, malé uzavřené dvoupásmové regálovky. A zvuk jako víno a muziky tři hromady...

Když je tenhle typ beden dobře vyladěný (hlavně provázání výškáče se středobasem a dobré srovnání citlivostí obou měničů, tj. kvalitní výhybka) a poslouchá se dost zblízka (klidně u PC), dokážou vytvořit až holografickou hudební scénu a skvělý timing tomu dodá návykovou muzikálnost,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Dlouho se daly koupit malé uzavřené regálovky jen s 10cm středobasovým měničem. Na hlavní poslech s nima už nikdo nepočítal, dělaly se vyloženě jako efektovky pro DK.

Ale teď konečně kvalitně udělané uzavřené dvojpásma s 16cm středobasem!!! Tohle už hraje od 55-60Hz (elektrická basa). Navíc bedna 16mm MDH vyztužená 5mm vinylovým plátem - bude perfektně tuhá.

Konečně zase neošizený kvalitní uzavřený dvoupásmový mini-monitor pro ty, kteří takové bedny dokážou ocenit.
A za dobrou cenu.

*bravo* !!! BRAVO NHT !!! *bravo*

(osobně jsem nadšený --- dva páry těhle beden mě přijdou na 18t a postavím z nich bombastické bi-poláry.......... dlouho jsem čekal až se takovéhle bedny objeví na trhu...)

Obrázek

Bery
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Klasické "krabice od bot" aneb NHT SuperOne 2.1

Příspěvek od Bery » 20 bře 2018 18:50

a postavím z nich bombastické bi-poláry
Jak bude prosím vypadat ustavení bi-polárů v místnosti? Také, ke svému nadšení, experimentuji s dvěma páry repro...

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft » 23 bře 2018 03:42

No, zatímco Sroll a jiní klasičtí bi-polárníci (bedna hraje stejný kanál dopředu i dozadu) si nechtějí připustit, že bi-polární bedna chtě nechtě vytváří známý stereo-wideningový efekt (rozšíření a prohloubení vnímání stereo-scény), já se za to nestydím a beru to naopak jako východisko.........

Pošlu SZ, nejde to smrsknout do dvou vět.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft » 23 bře 2018 19:16

Tak nějak cítím, že je to ironický úsměv...

Myslíš, že stereo-widening nefunguje?
https://www.soundonsound.com/techniques ... o-widening

Jenže on funguje.
Když k primárnímu zvuku přimícháš nějak zpožděný (delay), zeslabený, upravený zvuk stejného nebo opačného kanálu, pocitově se vnímání stereo-zobrazení zvýrazní -- jednak se zvětší šířka i hloubka scény (wide), jednak je zlepšená i velikost, separace a lokalizace nástrojů - to je základní a všeobecně uznávaný popis té změny.

Potíž samozřejmě je, že lidé mají různé bedny různě umístěné v různých poslechových prostorech. Jinými slovy, widening by šel udělat na úrovni softwarové v každé konkrétní místnosti s konkrétními bednami, když se to umí. Protože pro každé bedny a místnost totiž vychází trochu jiná hodnota delaye, jiná míra ztlumení, jiná míra oříznutí výšek atd. v tom zpožděném signálu.

Ještě jinými slovy - stereo-widening se nedá "udělat" ve studiu a ty softwarové vychytávky v odkazu fungují na studiové úrovni jen omezeně a jsou spíš problémové.
Wide-stereo se dá korektně realizovat až na samém konci řetězce, dřív ne. Jak přesně pochopil po experimentech se studiovými "stereo-míchačkami" Alan Blumlein a zapsal to i do svého patentu. A nejlepší způsob té realizace jsou bi-polární bedny.
Proto je u nich tak důležité pohrát si s jejich umístěním vůči hranicím poslechového prostoru -- jde o nalezení a vyvážení všech těch zmiňovaných wide parametrů.
Zároveň je důležitý i tvar samotných beden -- on totiž určí, jakým způsobem bude zvuk přídavného páru upravený - o kolik bude zpožděný, od které frekvence budou odstíněné výšky atd.

Problém s vámi ironickými úsměváři většinou je, že se s váma o daném problému nedá bavit, protože vůbec nechápete, o čem je řeč.

Ale tak to na světě chodí...

Papolius
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Papolius » 23 bře 2018 20:29

Dadaft- Ahoj. vím, že jedeš na 2 páry beden, ale uniklo mi jestlis někdy zkoušel open baffle?! Za ty roky co Tě sleduji na fórech jsi o OB myslím nikdy nepsal. Myslím, že by jsi z toho byl nadšený.

PavelDosko
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PavelDosko » 23 bře 2018 21:36

nekdy se tomu rika znouzecnost, dobry posleh preju

p.s. budu rad kdyz se na poslech zastavis, kdyby se ti velke bedny nelibily, mam v kuchyni project 5

p.p.s. je mi fuk na cem posluchas, ale tve vykriky ze velke bedny nehrajou jsou usmevne

RedBaron
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od RedBaron » 24 bře 2018 10:24

Velké bedny prostě hrajou velký zvuk, přitom to malé pořád zahrajou jako malé. To dadaft poslouchá tympán připomínající leda dětský bubínek ;-)

Leony5
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Leony5 » 24 bře 2018 10:58

Ano objem musí být *palec* z hovna bič neupleteš *palec*

Lemon
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lemon » 24 bře 2018 11:12

Přesně ,nedávno jsem přešel z regálovek na sloupy. Detailnost a čistota přednesu naštěstí zůstala,ale zvuk má mnohem lepší šťávu,drive a muzikálnost.A to jsem byl zastáncem regálovek. *jupi*
Naposledy upravil(a) Lemon dne 24 bře 2018 11:28, celkem upraveno 1 x.

RedBaron
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od RedBaron » 24 bře 2018 11:20

Vždyť ten basák má svou komoru a stejně jako u regálovky každý střeďák a výškáč taky svou ;-) Rozdíl může být v tom, že zesilovač neukočíruje nebo místnost se svými módy pokazí basy, kterých je najednou víc až do sklepa. Ale ne v tom, že by dobná plnorozsahová bedna hrála hůř :-)

pulenej
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pulenej » 25 bře 2018 17:57

Řekl bych že nejhorší chybou hifisty je se uzavřít do svý bublinky ať už je to třeba ve stylu více odrazu více Adidas a tvářit se že všichni co jsou mimo moji bublinu jsou Mimoni , tyhle kinder nhtcka jsou prostě levný chrchlaky a ani 10 páru to nezachrani

johny52
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od johny52 » 25 bře 2018 19:39

A v jakých bublině jseš ty?V tý třípásmový z pátý ruky?

pulenej
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pulenej » 25 bře 2018 20:09

Měl jsem lepší 2 pásmový budky od proac ,spendor i ATC , malý dvoupásmovy bedny je mnohem jednodušší líp srovnat do latě výhybkou i zesákem ,ale velká dobra bedna je jinde,dobrej středak kupodivu zahraje středy líp než když lezou napůl z vejskovy kaloty ,ať si poslouchá každej co chce ,narážel jsem na dadaftovy vejsplechty o tom že druzí nechápou že má dobrej pocit z více odrazu čemuž se kupodivu vyhýbá většina studiových inženýrů i hifistu který chtěj slyšet pokud možno nejvěrněji původní mix , ja tady občas na něco narazím ale evangelium podle dadafta šířené urputností goebbelse by obcas potrebovalo inkvizici ;). Uvádět svymy psychózami v omyl širokou veřejnost by mělo bejt trestny

johny52
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od johny52 » 25 bře 2018 21:56

Ok ať si každej poslouchá co chce a na co hlavně má.U mě třípásma za 130 zatím nepřehrála budky za 84 hlavně na středech.

Odpovědět