Podložka pod repro (kámen)

Témata nesouvisející s HiFi, offtopic debaty atd. Ovšem žádné osobní souboje, spory a hádky.
zabiny007
Příspěvky: 1283
Registrován: 26 kvě 2014 14:16

Re: Podložka pod repro (kámen)

Příspěvek od zabiny007 »

lachim píše:zabiny
kámen. jinak to fouká do pískovce, jinak do betonu a jinak do žuly.
vzhledem ke tvaru a tuhosti ozvučnice proac bych dal hlavně něco těžkého na bednu.
sám jsem kdysi používal na zatížení xavian xn360 závaží vyrobené z litiny. á 30 kg.
(možná jsou tu ještě někde fotky)
zkusil bych otestovat nahoru závaží cca. 20 kg a pod hroty kamenou/betonovou desku.
zlepšení za pár korun a výsledek by ti mohl "vyrazit" dech.
Když už jsme u mých beden - mám ještě pár nejasností/možná blbostí...:
- má jiný, než estetický význam přesah spodního kamene oproti bedně?
- mezi kámen bednu přijdou hroty, co ale mezi kámen a podlahu? Má opodstatnění tam spát nějaké puky nebo další hroty?
- přemýšlel jsem, když budu v kamenictví, zda by se nevyplatilo udělat i spodní základnu, ke které je bedna přišroubována, z kamene... Má s tím někdo zkušenosti? Mělo by to význam?
- Máte doporučení na vstřícné kamenictví v Brně či okolí?

zde je foto z netu s detailem spodní desky Obrázek

Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Podložka pod repro (kámen)

Příspěvek od PítrsPraha »

Podložka pod bednama by měla být co nejtěžší a co nejtužší. Tedy kámen je ideální.
K tvým otázkám:
Přesah - nemá žádný funkční význam
Mezi kámen a podlahu klidně filc nebo gumu pod pračky
Výměna spodní desky za kamennou - zvýší se tím trochu hmotnost beden, ale jinak si myslím, že zvukově by přínos nebyl.

JV
Příspěvky: 1356
Registrován: 08 říj 2008 07:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Podložka pod repro (kámen)

Příspěvek od JV »

Priživím sa na tejto téme. Mám regálovky so spodným "výfukom". Teraz mi "fučia" rovno do kovového stojana (postavené na hrotoch). Myslíte že by mohlo mať nejaký zásadný vplyv na zvuk keby som na ten stojan pripevnil drevenú, alebo kamennú dosku?

Uživatelský avatar
lachim
Příspěvky: 2257
Registrován: 17 dub 2008 18:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Podložka pod repro (kámen)

Příspěvek od lachim »

zabiny
velikost desky pod bednu bych řešil velmi pozorně.
malá deska, síla 3 cm = malá váha + bude se asi kolébat.
malá deska o větší síle = změní se ti výška měničů od podlahy a tím i zvuk.
dal bych co největší desku co můžeš dát.
1. lepší je na hrotech šoupat bednu po kameni než po podlaze. i pouhé 2 cm mohou zvuk změnit. a 20 x šoupnout s bednou je základ instalace.
2. čím větší, tím těžší. znám případy, kdy se na malé desce "bedna" začala houpat a ze snahy o zlepšení zvuku bylo jeho zhoršení.
osobně jsem měl pod xavian trionfa (velikost cca jako tvé proac) desku 40 x 75 x 3 cm.
desku bych podlepil samolepící ( 0,5-1mm) plastovou fólií. ani ne tak kvůli separaci od podlahy jako spíše kvůli jejímu poškrábání.
hlavně to celé musí stát jako kovadlina. jak se ti jen kapku "mele", tak je to špatně.

jv
zkoušel jsem pod "podlahový výfuk" kámen, beton, dřevo, železo, nerez. všechno mělo nějaký vliv na zvuk.
vyzkoušej. budeš překvapen co všechno má vliv. zda to má na tvé sestavě, bedně smysl... to netuším.
:-)

JV
Příspěvky: 1356
Registrován: 08 říj 2008 07:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Podložka pod repro (kámen)

Příspěvek od JV »

lachim píše:jv
zkoušel jsem pod "podlahový výfuk" kámen, beton, dřevo, železo, nerez. všechno mělo nějaký vliv na zvuk.
vyzkoušej. budeš překvapen co všechno má vliv. zda to má na tvé sestavě, bedně smysl... to netuším.
:-)
Moc skúšať asi nebudem - predsa len zohnať patričné vzorky rôznych materiálov nie je práve jednoduchá (a zrejme ani lacná) záležitosť.
Každopádne som si vedomý toho že asi univerzálna rada neexistuje a je tam kopa prememných (celková akustika, typ bedne, hluchota poslucháča a pod.). Len som bol zvedavý či niekto niečo podobné neskúšal a s čím mal prípadne najlepšie výsledky a nakolko sa s tým oplatí serkať.

Uživatelský avatar
kychtax
Příspěvky: 3060
Registrován: 12 led 2015 11:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Podložka pod repro (kámen)

Příspěvek od kychtax »

Mam z Obi :D , prirodni kamen, dlazba, 40x40x3, vaha 11kg. Vrchni strana uriznuta na hladko. Cena 129Kc/ks. Sice provizorium, ale funkcni.
(nad tim 10kg stojan, 8 zavazi, repro taky kolem 7-8 kg.

Uživatelský avatar
lachim
Příspěvky: 2257
Registrován: 17 dub 2008 18:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Podložka pod repro (kámen)

Příspěvek od lachim »

Kychtax
Vyzkousej jeste polozit tak 10kg na kazdou bednu. Me s tim vzdy kazda bedna hrala lepe.
Kdysi jsem si nechal na xavian xn360 ukovat z litiny kusy a 30 kg. nekde tu najdes i foto.

Uživatelský avatar
kychtax
Příspěvky: 3060
Registrován: 12 led 2015 11:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Podložka pod repro (kámen)

Příspěvek od kychtax »

Mám.. nechal jsem si uříznout dva ocelové bloky, každý cca 8Kg. Můžu je mít bud dole - mezi nohama stojanu. Nebo nahoru na bednu (půdorys 1:1). Zatím jsou většinou dole.
Ale budu ted zase dost experimentovat, s tím jak je dole ten kámen se to opět výrazně změnilo. Zlepšilo. Navic mi ted maji dojit nove repraky..
Předtím jsem tam měl gumky i pod repro i pod stojanem, aby se s tím dalo pohybovat, ale zvukově je to s kamenem neporovnatelné. Pokud ještě někdo váháte..260Kč a je to upgrade jako hrom!! *2thumbsup*
BTW na šířku ten kámen má 4cm, ne 3..
Naposledy upravil(a) kychtax dne 17 říj 2016 10:11, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
lachim
Příspěvky: 2257
Registrován: 17 dub 2008 18:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Podložka pod repro (kámen)

Příspěvek od lachim »

kychtax
jeste vyzkousej postavit na kamen nejake ty "nozicky".
alespon zapichnout tvrde, hodne spicate hroty.
ceraball je dost drahy. doporucuji si pujcit. mam nejlepsi zkusenost pro zvuk temer kazde bedny.
soundcare vyzkousej urcite!

Uživatelský avatar
kychtax
Příspěvky: 3060
Registrován: 12 led 2015 11:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Podložka pod repro (kámen)

Příspěvek od kychtax »

mezi kámen a stojan?.
To už mám, mám na stojanu zespodu stavitelné hroty. Dám sem fotku odpoledne.
Mezi kamenem a podlahou (plovoucí) mám koberec. Když jsem zkoušel tím hýbat, celé se to nepatrně ještě hýbe. Může za to zřejmě ten koberec.
Akorát řezat se mi ho zatím nechce.. Nebo to nějak přestavovat.
.. a taky to ještě možná nakonec vysypu pískem, ty stojany. Ještě větší váha a eliminace různých rezonancí si od toho primárně slibuji.
Nevadí, když to bude mít třeba 40-50kg/sloupek (vč. podložky a všeho dalšího)?

Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Podložka pod repro (kámen)

Příspěvek od PítrsPraha »

Takhle velkej kvádr půdorysu 1:1 položenej na horní stranu beden změní zvuk. Zvětší se tím plocha předního stěny, tedy změní charakter odrazů a difrakcí od předního panelu. Jestli taková změna zvuku bude vnímaná jako pozitivní nebo negativní záleží na hodně dalších faktorech, ale většinou jde o zhoršení zvuku.

A stojany určitě pískem (důkladně vysušeným) vysyp. Čím tužší a hutnější stojan bude, tím odolnější vůči vibracím a tudíž vnesenému zkreslení se stane.

Uživatelský avatar
lachim
Příspěvky: 2257
Registrován: 17 dub 2008 18:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Podložka pod repro (kámen)

Příspěvek od lachim »

Kychtax
Koberec vyhod!! Podlep slabouckou samolepici folii. Koupis v shopu na reklamni plakaty, panely.
Jak se ti bedna bude jen malilinko hybat, vse dalsi uz nema smysl. Osobne jsem radeji vymenil pred stehovanim ta propichnuta prkna z plovoucky.
Koberec neee.

Uživatelský avatar
kychtax
Příspěvky: 3060
Registrován: 12 led 2015 11:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Podložka pod repro (kámen)

Příspěvek od kychtax »

Petulda: Jj, popravdě řečeno, taky se mi zdálo, že se zvuk spíše zhoršil. Jakoby ztěžkl a trochu mi přestaly hrát výšky.. Ale je to tak rok, co jsem to zkoušel.

Uživatelský avatar
lachim
Příspěvky: 2257
Registrován: 17 dub 2008 18:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Podložka pod repro (kámen)

Příspěvek od lachim »

Kychtax
Pitrs ma samozrejme pravdu. Balik "dobre vody" zvuk spise zhorsi.
Ja si vzdy pujcoval kotouce z posilovny. Ten jsem zabalil do kusu sametu.
Takovy kotouc vzdy zvuk zlepsil. Pak jsem vymyslel, jak to vyresit esteticky + beze zmeny na chovani menicu.
Ale vzhledem k cene to byl vdy skvely pomer cena/vykon

Add. "Prestaly hrat vysky"... To muze byt naopak zlepseni zvuku. Kdyz se ten vyskac prestane " klepat", zacne hrat presneji a pocitove to muze znamenat ubytek vysek. Je to ale stejne jako u basu. Zlepseni basu znamena jejich pocitovy ubytek.
Chce to zkouset, zkouset a zkouset.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti