Spotify

Témata nesouvisející s HiFi, offtopic debaty atd. Ovšem žádné osobní souboje, spory a hádky.
dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Spotify

Příspěvek od dadaft »

Spotify - hodnocení
((( řeč je o placené verzi bez reklam, verze pro PC )))

No, sice jsem měl na měsíc zkušebně Tidal, ale půlka z toho byl Wimbledon a zbytek nebyl čas a navíc už při instalaci blbnul.............. takže Spotify je moje první síťové přehrávání, mám ho teď pár dnů a mám čas se mu věnovat - poslouchám několik hodin denně.

Na Tidal dojde taky, to je jisté,,,,,,,,,,,,,,,, ale o tom až nakonec.

Spotify

Takže Spotify.
Napřed zřejmé klady
------ Přehrávání se nikdy neseká. Můžu na svém PC kromě přehrávání dělat i jiné náročné operace (např. načítání několika webových stránek najednou) a muzika pořád bez problémů jede.
------ Samotný přehrávač, který se stáhne z ofic. stránek Spotify, je povedený -- vlevo jsou tři důležité kolonky, MAIN (Browse, Activity, Radio), YOUR MUSIC (Songs, Albums, Artists, Local Files) a PLAYLISTS, přes které se lze pohodlně pohybovat v databázi i v přehrávání. Samozřejmostí je, že fungují odkazy, takže se třeba z nějakého výběru můžeš u dané skladby "překliknout" na album, odkud píseň pochází.
------ Taky je skvělé, že se dá v albech zaškrtávat vybrané písně a když vyberu album v YOUR MUSIC, zobrazí se mi jen vybrané songy (samozřejmě opět možnost kliknout na "full version")
------ no a nesmí se zapomenout na samotnou šíři výběru, je toho tady opravdu hodně

Nuže,
a teď k méně příjemným věcem.
*thumbs down* *thumbs down* *thumbs down* Kvalita zvuku je bez přehánění otřesná. *thumbs down* *thumbs down* *thumbs down*

Když se o Spotify píše nebo mluví, tak se běžně říká, že jsou to zkrátka mp3, je to horší kvalita než bezztrátové formáty, s tím se halt nedá nic dělat, na poslech na hifi sestavách se nehodí, leda k předběžnému hledání zajímavé muziky v širokém výběru, kterou si potom, když je člověk přesvědčen, že ji bude poslouchat, sežene v lepší kvalitě.
Všichni to tak nějak svorně tvrdí ve spolek.
Samotné Spotify udává, že kvalita jejich mp3 je buď 256 nebo 320 kbps, CBR.

Já žaluji Spotify, že je to hnusná lež, kvalita je horší než 128 kbps CBR.

-------------------------------------------------------

Začnu zeširoka -- kdysi jsem o mp3 hodně četl a hodně s nimi experimentoval.
Nejlepší převodník, který z nekomprimovaných verzí dělá mp3ky, je Lame.
Pokud jste z nekomprimovaného souboru udělali mp3 přes Lame, nastavení VBR nebo 256 kbps CBR, bude výsledek vynikající. Několikrát jsem audiofilům vypálil na CD kvalitní nahrávky, které jsem ale přes Lame VBR nejdřív převedl do mp3jek,,,,,,,,,,,,,,,, a nikdo nikdy nic nepoznal. (pak jsem to jednomu prozradil a byl oheň na střeše, tak jsem toho nechal, nebylo to hezké, to je fakt)

Pár dnů jsem se teď na Spotify opájel bustrovanými kytarami a písničkami, které jsem před tím nikdy neslyšel, ale včera a předvčerem jsem zase poslechl něco z hardisku PC, přes Foobar2000, a zdálo se mi, že zvuk je o hodně lepší než ze Spotify, nicméně nechtělo se mi hifisticky bádat.

K tomu srovnání jsem se dostal až dneska.

Co se srovnávalo:

------ nekomprimované nahrávky FLAC z hard-disku PC, přes Foobar2000 v 1.3.1, nastavený tak, že je na výstupu vše upsamplováno na 192kHz/24bit
------ mp3ky stejných nahrávek přes přehrávač Spotify, nastavit nijak nejde.

Dál bylo vše stejné ----------- přes koaxiální digitální výstup HD zvukovky do převodníku hybridního NAD C338.
Šlo tedy čistě o souboj zvuku ze dvou softwarových přehrávačů.

Nahrávky byly co jsem poslouchal nedávno, vím, že jsou dobré a na Spotify jsou k dispozici -- B.B. King and Friends - 80; Fibich - 3. symfonie E moll, Detroit Symphonic orchestra, Järvi; Dave Weckl - Hard-Wired,,,,,,,,,,,,,,,,,, a pak pár desítek dalších rychlých nápadů......

Rozdíl mezi FLACem z Foobaru, a mp3 z přehrávače Spotify, popíšu na jedné jediné nahrávce, ale platí to i pro všechny ostatní, to mi věřte.
Takže B.B. King, skladba číslo 2 z alba "80", duet s Billy Gibbonsem, naprostá špička mezi nahrávkami ve všech směrech.
Božsky "pumpující" basa, dialog dvou hlasů a dvou kytar, úžasně čisté klávesy, parádní bicí a činely s jasným plným příjemným dozvukem,,,,,,,,,,,,,,,,,,, tak to hraje přes Foobar a tak to hrát má.
A teď jednoduché a rychlé přepnutí na Spotify -------- okamžitá katastrofa - basa ztratí svou kontrolu a prokreslení a rosolovitě se rozflajzne do prostoru nahrávky, činely "zhasnou", nevím jak líp to popsat a připadá mi to slovo přiléhavě. Vlastně celá nahrávka se nějak zakalí, ztratí se brilance, znělost, pestrost, souhra,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, A TEN ROZDÍL NENÍ MALÝ. Je v podstatě až děsivý..... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
-------------------------------------------------------------------------

A teď proč si dokonce myslím, že je kvalita ještě horší než 256 kbps, jak uvádí Spotify ------- převedl jsem toho B.B.Kinga na mp3ky s pomocí Lame 3.90.3, a převedl jsem je na nejnižší možnou kvalitu, na které se mp3 dělají - 128 kbps CBR.
A tahle nahrávka 128 kbps CBR přes Foobar 1.3.1 pořád zní O HODNĚ LÍP než co leze ze Spotify!!!

Takže konec neutrálních keců na adresu SPOTIFY -- je naprosto jednoduše prokazatelné (a slyší to i moje hospodyně), že regulérně udělané mp3 i té nejnižší kvality která se používá, tj. 128 kbps CBR, (určitě) hraje na každém solidnějším hifi systému slyšitelně lépe ze softwarového přehrávače Foobar 2000, než ze Spotify.

Důvody, proč tomu tak je, mě napadají pouze tři:
1/ Spotify používají vadný mp3 kodek při převodu z nekomprimovaných verzí
2/ Přehrávač Spotify je vadný a degraduje kvalitu nahrávek
3/ Kvalita komprimace je lživě mnohem menší než uváděných min. 256 kbps --- ono v takových kvantech dat už větší komprimace dokáže ušetřit spoustu místa na serverech (a tedy peněz).

Jinými slovy -- Spotify je hnus.

HOWGH.

P.S. No, ještě si Spotify nechám, měsíční cena je směšná, 5x tolik dávám jen na katolickou charitu.
Ale dlouhodobě je jediná možnost jiná služba, tohle se fakt nedá.
Asi s vyšší kvalitou, tj. Tidal.

Za pár dnů možná týdnů, jak to vyjde, dám vědět, jestli jsem si s Tidalem pomohl,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ;)

svartenatt
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od svartenatt »

Dobré porovnání. Jen mě napadlo, že by mělo jít ze Spotify hudbu i stáhnout. Tím by šlo odhalit dva poslední důvodové body.

dkdkdk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dkdkdk »

- Spotify používá Ogg Vorbis 96 x 160 x 320kbps
- nikdo nevidí do tvého nastavení Spotify vs. Foobar

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

dkdkdk --- tak že by bylo na vině ogg?

Moc na tom ale nesejde, ten rozdíl mezi mp3 128 kbps CBR přes Foobar2000 -- nemluvě o nekomprimované verzi ve FLACu -- a tímtéž ze Spotify, je prostě brutální. A je lhostejné, jestli Spotify hraje mp3 nebo ogg.

Pro mě je to vlastně obrovská škoda - nabídka na Spotify je široká, hrát to skutečně jako mp3 320 kbps CBR, jak je slibováno, tak jsem naprosto vysmátý.
Ale jak říkám -- při přímém srovnání to hraje hůř než mp3 128 kbps CBR.
Nesnesu to.

Opravdu velmi doufám, že TIDAL bude zvukově někde jinde a že se jeho nabídka titulů výrazně rozšíří.
Pořád je to za rozumný peníz a ty výhody velkého, vždy otevřeného internetového archivu, jsou prostě super.

dkdkdk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dkdkdk »

- jaký je "output" ve Foobaru?
- jaký je "output" ve Windows výstupu?
- máš ve Spotify aplikaci zapnuto:
: Vysoká kvalita streamování
: Povolit hardwarovou akceleraci
- ...a vypnuto:
: Nastavit stejnou hlasitost pro všechny skladby??

overgrounder
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od overgrounder »

Tak ja nevim, ale Spotify u mne v IPadu streamovano pres AppleTV propojene optikou s prevodnikem v Oppo105D hraje velmi dobre. Obchazim vsechna ta PC a zvukove karty, u me smele Spotify konkuruje Tidalu (cesta tataz).
Videl bych jako zasadni problem v prehravaci pro PC, resp kombinaci nastaveni vystupu a aplikace samotne.
Zkus se tim Dadafte trochu proklikat...

svartenatt
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od svartenatt »

Pokud se přehrává přes jejich aplikaci na PC, tak to jde přes DirectSound. Foobar je v tomto případě někde jinde s Bit Perfect.
Existuje Virtual Audio Cable, kterým lze přehrávat stream přes Foobar.

fotolaik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fotolaik »

asi by bylo panove dobre si uvedomit, pro jakou cilovku je Spotify urceno a k jakemu "druhu" poslechu je urceno :-) ... urcite ne pro hifisty / highendisty co chteji ten nejlepsi ( nejvernejsi ? ) a nejkvalitnejsi zvuk , jiste nebylo koncipovano pro poslech na hifi sestavach v cenovkach x tisic € ... sam Spotify pouzivam na mnoha zarizenich a mnoha cinnostech, dokonce i v aute to je poslouchatelne. A pri behani s narvanyma spuntama v usich je vam fakt jedno, zda je to mp3 128 nebo 256
ale je to jen muj nazor a co jsem ocekaval / neocekaval ja . Ja jsem se Spotify spokojeny a plni presne to co potrebuji

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Tak jsem se podíval na jiná fóra, co říkají lidé, a na Slovanetu Spotify už v roce 2014 hned na začátku vlákna zhodnotil jistý kryton:

"Testoval jsem zvukovou kvalitu Google Play Music All Access, Deezeru a Spotify při reprodukci přes kvalitní hifi aparaturu (přes AirPlay, respektive UPnP) a moje poznatky jsou následujcí.

Porovnával jsem skladbu z CD, kterou jsem osobně pomocí Lame překonvertoval na MP3 320kB se stejnou skladbou z jednotlivých služeb.

Jednoznačný vítěz je Google Play Music. Zvuk byl totožný se srovnávací skladbou. Na druhém místě byl s citelným odstupem Deezer, jehož zvuk byl zastřenější. Jednoznačně nejhorší bylo Spotify, kde bylo zřejmé, že nahrávka musela projít nějakým postprocessingem, byla subjektivně hlasitější a dynamicky komprimovaná (Spotify nepoužívá mp3, ale Ogg Vobis, s tím to ale nemusí souviset)."

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.ph ... highlight=

Můj člověk.

Mrknu na to Google Play Music, které kryton doporučuje............. kdyby to vážně hrálo jako mp3 320 kbps CBR přes Lame, tak budu spokojený a naprosto v klidu.

Odar

Příspěvek od Odar »

Na Google Music je mozne uploadovat aj vlastne subory.

dkdkdk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dkdkdk »

Jsem rád, že sis našel kladnou recenzi, která potvrdila chybu všude jinde jen ne u tebe. Šalamounské řešení problému. Ať ti náhradní služba hraje ke spokojenosti.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

dkdkdk píše:
01 srp 2017 08:58
Jsem rád, že sis našel kladnou recenzi, která potvrdila chybu všude jinde jen ne u tebe. Šalamounské řešení problému. Ať ti náhradní služba hraje ke spokojenosti.
Jak všude jinde než u mě?
Samozřejmě že mám nastavené Spotify jak jsi výš doporučoval a je to Premiová placená verze,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, a pořád to hraje hůř než mp3ka 128 kbps - co nadělám než zkusit něco jiného?

overgrounder
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od overgrounder »

Dadafte, zkusil by sis prosím ve Spotify Premium najít playlist "Audiophile Hi End" a pustit si z toho nějakou tobě známou skladbu? Třeba Patricii Barber - Distortion of Love nebo Stevie Ray Vaughan - Roughest Place. Tyto dvě skladby jsem bral jako porovnávací (vs Tidal vs Flac vs HiRes) a jejich kvalita je opravdu na MP3 320 velice dobrá.
Asi ani nemusíš tahat je z toho playlistu, stačí klasicky vyhledat.
Dej vědět, díky....

MB
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od MB »

dkdkdk píše:
31 črc 2017 19:07
- jaký je "output" ve Foobaru?
- jaký je "output" ve Windows výstupu?
- máš ve Spotify aplikaci zapnuto:
: Vysoká kvalita streamování
: Povolit hardwarovou akceleraci
- ...a vypnuto:
: Nastavit stejnou hlasitost pro všechny skladby??
a hlavne skontrolovat to nadstavenie, tusim ze v neplatenej verzii to ani nejde a standartne je to nadstavene na tie najhorsie možnosti

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

overgrounder píše:
01 srp 2017 09:24
Dej vědět, díky....
Poslouchal jsem toho Vaughana z desky The Essential - v prvé řadě parádní bluesová práce *thumbs up* hudebně, zároveň hodně efektní nahrávka, ale nemám to s čím srovnat, Vaughana nemám než na Spotify,,,,,,,,,,,,,,,,, nicméně nemyslím, že to hraje až tak super, ....... jo, třeba těsně po sedmé minutě je slyšet, že struna pořád hraje.................... ale činely se mi zdají špatné, i basa a bicí (hlavně kopák)................. vůbec bych se nedivil, kdyby to bylo jako s tím B.B. Kingem - 80 --- přes Spotify to nehraje úplně špatně (asi hlavně díky tomu, že je to vynikající nahrávka), obzvlášť když to nemáš s čím srovnat. Ale v okamžiku, když to můžu přepnout na FLACku z Foobaru nebo dokonce i na mp3 128 kb/s, tak je to vstup do jiného světa...............

Pokud jde o nastavení, vždycky u všeho hned nazačátku vypínám (pokud je to zaplé) všechny vyrovnávače hlasitosti, Advanced limitéry, ořezávače "clicků" a všechny další věci.
Nastavení foobaru je OK.

Pokud jde o nastavení Spotify, tak jsem se znovu ujistil, že je vyplé vyrovnávání hlasitosti atd. ................a zde je jistá naděje, že by se zvuk ještě mohl zlepšit - všude se sice píše Premium - jak v záhlaví přehrávače, tak když se připojím na svůj webový účet u Spotify, tam taky píšou "Premium", což znamená bez reklam, poslech offline a také "vysokou kvalitu zvuku", což si překládám jako slibovaných 256 nebo 320 kbps CBR.
Nicméně,
přímo v nastavení přehrávače Spotify je v kolonce "Music Quality" napsáno "high quality streaming (Premium only)", ale vypínač -- který je vedle všech kolonek -- nejde použít (zapnout). Já si to vysvětloval tak, že když mám placenou verzi "premium", tak mám automaticky "high quality streaming" min. 256 kbps., takže je zbytečné, aby ten přepínač fungoval.

Vy kdo máte prémiovou verzi -- jde ten přepínač zapnout???
--------------------------------------------------

Jediné vysvětlení, proč by mi to nešlo a jiným jo, co mě napadá je, že jsem si sice objednal Premium, zadal všechny ty údaje z platební karty atd., ale jestli jsem to pochopil, poprvé mi peníze stáhnou až za měsíc - že by to šlo zapnout až po první platbě????????

To by asi znamenalo, že jedu 160 kbps CBR, což je už slyšitelně horší kvalita ----- nicméně pořád to hraje hůř než vlastnoručně udělaná 128čka. ....

No, zatím to nechám tak, třeba to nějak vyhnije, a vyzkouším ten Google Play Music ...............

Odpovědět