Záloha CD sbírky WAV vs FLAC?

Témata nesouvisející s HiFi, offtopic debaty atd. Ovšem žádné osobní souboje, spory a hádky.
Jackal
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Záloha CD sbírky WAV vs FLAC?

Příspěvek od Jackal »

Vlastním několik let velice kvalitní program EZ CD Audio Converter.
Rád bych provedl zálohu sbírky CD kterou vlastním, ale mám dilema s formátem ripování.
Který formát použít pro sbírku i pro přehrávání z úložiště?

WAV - 24-bit / Stereo / 48000Hz

FLAC - 24-bit / Stereo / 48000Hz / bez komprese.

Nebo jiný kodek? Chci kvalitní rip pro přehrávání a zálohování na disk.

Na screenu je vidět co mi program nabízí.

Prosím o radu, co použít, ne ze mě hned udělat vola. :oops:

Kodeky.jpg

Yiakubou
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Záloha CD sbírky WAV vs FLAC?

Příspěvek od Yiakubou »

FLAC je nejbeznejsi bezztratovy kompresni format, takze to.

Jackal
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Jackal »

Já už ripnul několik CD ve FLAC - 24-bit / Stereo / 48000Hz / bez komprese, pak mě napadlo raději se zeptat

FS
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od FS »

Běžná CD jsou 16bit/44.1kHz, takže nemá smysl řešit 24bit a 48kHz.

Ohledně WAV a FLAC bych se z praktického hlediska držel FLAC.

Prvním důvodem je velikost souboru, což třeba nemusí hrát roli.

Druhým je potom kompatibilita při zpracování metadat, kdy jsem zatím nenarazil na problém se zpracováním FLAC souborů, ale s WAV mám zkušenost horší.

A pak je tady otázka výsledné kvality zvuku (snad se to tu kvůli tomu nezvrhne do přestřelky), dělal jsem si nějaké pokusy, zdálo se mi, že tam nějaký rozdíl na některých skladbách je, přichystal jsem pro svou drahou polovičku slepý test, ta taky nějaký rozdíl slyšela ... abych to nakonec přestal řešit, protože rozdíl to byl fakt malý a taky proto, že jsme každý dávali přednost něčemu jinému.

audafreak
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od audafreak »

CD konvertovat do FLAC a POUZE 16/44. Cokoli jiného je špatně. udělejte ta CD raději znovu.

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 »

Foobar mi u Flacu hlásí 2265kbps 96000Hz streo. Je to v pořádku? Nejsou to moje Flac soubory, nedelal jsem je.

Jackal
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Jackal »

audafreak píše:
15 bře 2022 14:42
CD konvertovat do FLAC a POUZE 16/44. Cokoli jiného je špatně. udělejte ta CD raději znovu.

Umíš mi říct proč je více jak (POUZE 16/44) špatně?
Já myslel, že cokoliv nad 16/44 je kvalitnější rip i při přehrávání, ale asi se pletu. Všude vidím hlavně 16/44, ale asi jsem se měl zeptat dříve, co.

Nebudu lhát, zatím jsem stihnul ripnout 24/48 asi 102 originálních CD. *headbang* *headbang*

Takže se všichni shodnete na FLAC 16/44?

FS
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od FS »

.. protože provádíš konverzi, při které se hodnoty jednotlivého 16bitového čísla v původním záznamu musí vypočítat znovu v jiném časovém okamžiku.

Představ si, že máš řadu čísel, které reprezentují jednu vteřinu záznamu:

originál 3 hodnoty za vteřinu: 5-10-2
kopie 4 hodnoty za vteřinu: 4 - 8 - 9 - 3

(čísla jsou zcela vymyšlená)

Jackal
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Jackal »

Děkuju moc, to jsem opravdu nevěděl. Jdu si hrát od začátku... *headbang*

Děkuji všem, pánové. *palec*

LUK
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LUK »

Grabovat CD do čehokoli jinýho než 16bit/44.1kHz je nesmysl (například těch 24bit/48kHz apod.), jakákoli konverze (převod) v nějakejch takovejchhle prográmcích na jinej formát, kodek, bitovou hloubku, vzorkovací frekvenci atd. vždy může do konvertovanýho obsahu leda tak zanášet nějaký chyby, nepřesnosti atd.

Nejlepší program na grabování CD do PC (nebo přinejmenším jeden z nejlepších) je už léta Exact Audio Copy (EAC), je dokonce ve slovenštině a automaticky detekuje jakou máš v PC optickou mechaniku a co všechno umí/neumí atd. a sám se podle ní nastaví tak, aby výsledný nagrabovaný soubory dosahovaly co nejvyšší shody se zdrojovým CD. Má taky možnost nastavení míry korekce chybovosti čtení atd. Grabuje samozřejmě do WAV 16/44.1 (nejrychlejší a nejlepší způsob, protože není potřeba komprese jako u FLAC) Pokud pak chceš FLAC, tak jsou různý prográmky na převádění, ale nutný to není. Pokud máš dostatek místa na HDD/NASu apod., tak není důvod nepoužívat WAV. Za poslední roky jsem s EAC zálohoval/nagraboval většinu svojí sbírky CD (odhaduju to na takových 8000 nagrabovaných CD) a ze začátku jsem to i převáděl do FLAC, ale rychle mě to přešlo, není k tomu důvod a je to jen práce navíc, už dávno všechno nechávám ve WAV.

Obecně ale jestli FLAC nebo WAV je úplně jedno, FLAC je bezztrátovej komprimovanej kodek a WAV je bezztrátovej nekomprimovanej formát, jedinej rozdíl mezi nima je ten, že FLAC díky tej svej komprimaci zabírá míň místa na disku/flashce/SD kartě a protože je komprimovanej, tak ho některý přenosný přehrávače či PC programy o maličko pomaleji čtou. WAV je nekomprimovanej, takže zabírá víc místa, ale některá zařízení ho rychleji čtou.

Jackal
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Jackal »

Já používám léta https://www.poikosoft.com/ ale děkuji za tip a za vysvětlení. Takže WAV 16bit/44.1kHz? Když mi nevadí místo?

Klucí, musím začít, co tedy používat? WAV 16bit/44.1kHz, když mi nevadí místo? Nebo FLAC 16bit/44.1kHz? Kvalita stejná?

Tak začínám WAV 16bit/44.1kHz takové je i CD.

FS
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od FS »

Začni tím, že si jedno CD připravíš jako FLAC i jako WAV. Pak vyzkoušej, zda SW, který budeš používat (správce knihovny, mediaserver, player) funguje korektně s WAV (zde mohou být problémy).

Moje priority by byly:
Pokud se Ti bude zdát WAV lepší a bude vše fungovat, tak WAV.
Když bude obojí fungovat a rozdíl ve zvuku nepoznáš, tak FLAC.
Pokud nebude používaný SW korektně používat metadata z WAV, tak FLAC (i kdyby měl WAV nepatrně lepší zvuk).

Jackal
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Jackal »

Děkuju, jsem rozhodnutý, děkuji všem, moc si toho vážím.

Tomáš
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomáš »

Vlastním několik let velice kvalitní program EZ CD Audio Converter.
Takže jsi si jistě všiml,že i u Flac souborů se dá nastavit stupeň komprese.Třeba supraphonline používá stupeň 8,druhá nejvyšší komprese.Myslím,že je lepší používat výchozí st.5,trochu větší soubor(asi polovina původního),ale je to menší zátěž pro procesor a přehrávací program.

Odpovědět