Do akej ceny to má význam...

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
Oldear
Příspěvky: 1550
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Do akej ceny to má význam...

Příspěvek od Oldear »

Do ceny pokud Ti stačí rozpočet a vidíš, či slyšíš narůst kvality, či uspokojení. Za klasický HIFI poměr ceny odborníků léty ověřený se považuje: ( zdroj = 1x ) + ( silič = 2x zdroj ) + ( bedny = 2x zdroj+silič ). Jeden můj kolega to adaptoval na podmínky pro základní vstup do HIFI v ČR takto: CD player ( gramec ) 10000,- zesilovač 20000,- a bedny 60000. K tomu nějaké kabely. Minimálně kolem 100 litrů je vstup do hifi pro začínajícího hifistu. Počítáno pro nové přístroje, nikoliv pro "jetinky", či homemade upravované stroje. Ze zkušenosti lze konstatovat, že pokud hifista u HIFI vydrží, tak se ta základní částka časem znásobí dvojciferným číslem.

Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Do akej ceny to má význam...

Příspěvek od PítrsPraha »

Tyhle vzorce je potreba brat s OBROVSKOU rezervou, resp. kaslat na ne.
V uvedene sestave by v podstate low-end CD (10 tis) prehravac krmil spickove regalovky (60 tis). To je extremne nevyvazeny, zakladni prehravac nema sanci kvalitni bedny nakrmit odpovidajicim signalem.
A to k tomu navic pristupuju na mnohdy velmi zavadejici predpoklad, ze cena a zvukova kvalita jsou si umerne.

Nebo v pripade moji sestavy: integrac, byt spickovy, by mel krmit bedny za 300 tis.? Tezky underkill. Vymena integrace za odpovidajici monobloky by prinesla vyrazne zlepseni zvuku.

A to ani nemluvim o systemu se separatnim transportem a DACem. V demonstracnim pripade by to znamenalo mit transport za 5000, DAC za 5000 a temi hrat do 60tisicovych beden. Z pohledu zvukove vyvazenosti komponent je ten vzorecek naprosta kravina.

Dasta
Příspěvky: 1350
Registrován: 15 led 2017 15:18
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Do akej ceny to má význam...

Příspěvek od Dasta »

V době,kdy osmitisicový zesilovač hraje jako před 15ti lety tricetitisicový, bedna za 20.t.jako dříve za 50.t. je potřeba brát takové vzorce s rezervou. Výše uvedené se vztahuje i na cd playery.
Na druhou stranu můžete koupit bedny za 100t. a může být osazená výškáčem za sedm stovek.Je potřeba vše vybírat s rozmyslem. Kam až je dobré jít? Bez rozdílů nároků na zvuk pouze tam co peněženka dovolí.

Uživatelský avatar
Jiri
Příspěvky: 1000
Registrován: 12 říj 2008 22:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Do akej ceny to má význam...

Příspěvek od Jiri »

Tak uvažovat o separátním CD transportu a DACu v celkové ceně 10tis je opravdu absurdita :lol:
S tím očekáváním lepší zvukové kvality od komba předzesilovače a monobloků v porovnání se špičkovým integráčem může být také hodně zavádějící. Z vlastní zkušenosti vím jak integráč Sroll přehrál kombo za 600tis. (na rozumně citlivých reprosoustavách).
Vzorečky na poměr ceny pro části hifi aparátu se budou uplatňovat hodně individuálně.

Oldear
Příspěvky: 1550
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Do akej ceny to má význam...

Příspěvek od Oldear »

Pítrs
V poho, Tvůj názor Ti neberu a kašli na co chceš, ovšem za 60 litrů neznám špičkové regálovky. A propos, tady bylo myšleno podlahové reprosoustavy pro poslech hudby, nikoliv regálovky do studia. Osobně regálovky považuji za neplnohodnotnou náhradu skutečných beden, hlavně z důvodu chybějícího spodního pásma. Litry se nedaj nahradit.
Jedno pravidlo, bez marketingových keců a neodborných názorů je, že reprobedny jsou nejvíce problematickým komponentem v řetězci a to finančně o řád. Bohužel s tím nepohnuly ani moderní technologie výroby, na rozdíl od zesilovačů a čipů v DAC. Většina hifistů se podobným pravidlem ( jak píšeš kravinou ) řídí a jsou zvukově spokojeni.

Dasta
Bohužel jsi mino realitu, tak sorry. Jen na okraj, více jak 15 let starý zesilovač typu Pioneer 8800, či 9800, by těm dnešním napodobeninám s "Čínskými střevy" ať už za jakýkoliv peníz ( 20 nebo 50 litrů ), zvukově nařezal nehorázným způsobem. To už však Ty nezjištíš, protože bohužel, jak říká můj kolega: v HIFI už dobře bylo a není to jen v nahrávkách a masteringu.

Hlavně poslouchejte muziku a způsobem a v kvalitě jaká Vám vyhovuje.

Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Do akej ceny to má význam...

Příspěvek od PítrsPraha »

Jiri:
Jen pro upresneni: nepsal jsem o CD transportu. A naopak jsem psal o "odpovidajicich" monoblocich k bednam za 300 tis. oproti Parasoundu Integrated.

Pozorneji cist a chapat souvislosti textu, ne vytrhavat jednotlivosti bez predesleho kontextu, prosim ;-) .

Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Do akej ceny to má význam...

Příspěvek od PítrsPraha »

Oldear:
Pro diskusi o realne nesmyslnosti podobnych vzorcu je uplne irelevantni kdo jake bedny povazuje za top jebo ne-top.
Podstatny je, ze neexistuje zadny univerzalne spravny pomer mezi cenou komponent. Duvody jsem popsal vyse.

Samozrejme ze pokud si nekdo mysli, ze DAC typu AQ Dragonfly Red je adekvatnim pro 60tisicove bedny, myslet si to muze. Ale at nezkousi tem samym bednam predradit treba jen "blby" CA DacmagicPlus - jeho vzoreckova mantra by se mu rozsypala.

Komponenty se nevybiraji podle vzorce jejich ceny, ale podle jejich zvuku v dane sestave.

A mimochodem, dej sem prosim odkaz na verohodny zdroj informace o tom, ze vice nez 50% vsech hifi sestav na Zemi splnuje tebou uvedeny vypocet. Diky ;-) .

Uživatelský avatar
Jiri
Příspěvky: 1000
Registrován: 12 říj 2008 22:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Do akej ceny to má význam...

Příspěvek od Jiri »

PítrsPraha píše: A to ani nemluvim o systemu se separatnim transportem a DACem. V demonstracnim pripade by to znamenalo mit transport za 5000, DAC za 5000 a temi hrat do 60tisicovych beden.
Já jsem to asi špatně pochopil...

Dasta
Příspěvky: 1350
Registrován: 15 led 2017 15:18
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Do akej ceny to má význam...

Příspěvek od Dasta »

Oldear,
Před 2 má lety mě pouštěl Jarda Merhaut ve svojem studiu zesilovač Yamaha, bratru asi za 8 t. Byly jsme uneseni co z toho leze. Za podobný zvuk bys na přelomu milenia musel zaplatit kolem 20t. To jsem tím chtěl říct, nic víc.Jak píšeš, že já už to neuslysim, já to slyšet nepotřebuji,se svým zvukem jsem nadmíru spokojen a od 70tych let co se koníčku věnuji jsem už také něco slyšel. Že Pioneer 8800 přehraje současnou produkci v žádném případě nerozporuju. Takže asi tak

Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Do akej ceny to má význam...

Příspěvek od PítrsPraha »

Jiri:
Transport neznamena jen CD transport, tedy bednu, co roztaci a cte CD, ale i krabicku, ktera cte data z uloziste.

Oldear
Příspěvky: 1550
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Do akej ceny to má význam...

Příspěvek od Oldear »

Pítrs
No určitě by mě nenapadlo nějakým způsobem testovat Dragonfly, či bedny pro špačka za 60 litrů. V těchto cenových relacích jsem se pohyboval možná před 40 lety v dobách TW 40, ale to už je dávno pryč. A určitě se mi žádná mantra nerozsype. Co jsem psal byla nejnižší přibližná cena pro vstup do alespoň nějak poslouchtelného hifi, se zachováním poměru cen jednotlivých komponentů na jejich vlivu do celkové kvality zvukového řetězce, s tím, že pokud jsou kačáky, tak koupit daleko kvalitnější a lepší aparáty. Avšak i ve velmi vysokých cenových relací stále platí podobné relace a vzájemné vazby kvality s tím, že reprobedny musí být tím nejdražím komponentem, aby stíhali kvalitu zesu a zdroje. Pravdou samozřejmě je, že je to potřeba pohromadě slyšet, jestli to bude zvukově vyhovovat. Jinak jsem názoru, že z hovna se bič neuplete a za kvalitu se musí zaplatit. Jestli to nechceš chápat, tak nechápej a jestli chceš pocit vítězství, tak Ti sděluji, že jsi vyhrál a je mi to úplně fuk.

Mimochodem, až budeš mít někdy možnost testovat, tak zkus na nějaké aparatuře lepší kvality poslechnout Tebou naposlouchané nahrávky, pak vyměň zesilovač za lepší a dražší, znovu ty nahrávky poslechni, pak tam vrať ten původní zesík a vyměň bedny za lepší a dražší. Pak tady dej vědět, co bylo větším přínosem.

Hlavně poslouchat muziku.

Uživatelský avatar
weiron
Příspěvky: 595
Registrován: 27 dub 2014 16:46
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Do akej ceny to má význam...

Příspěvek od weiron »

Na Hi-Fi Voice je o tom taky článek a celkem s ním souhlasím. Ono těch prvních 100 tisíc je takový základ který hraje už opravdu dobře. Koho tento koníček bude bavit dál tak postupně vymění další komponenty a má z toho pořád radost že se dá někam posunovat. Sám si nedokážu představit být se sestavou beze změny víc jak deset let.
http://www.hifi-voice.com/sefredaktoruv ... dy-utratit

Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Do akej ceny to má význam...

Příspěvek od PítrsPraha »

Oldear:
Hezky z toho nesmyslu o jedinem spravnem pomeru cen komponent utikas vnesenim dalsich a dalsich temat.

Neberu to jako boj, nepotrebuju vitezit. Proto si nevymyslim kraviny o "vetsine hifistu", ale pouzivam jasne argumenty.

Kdybych se ridil tvym nesmyslnym pravidlem, mel bych dnes o poradny kus horsi zvuk. Nastesti jsem dost davno pochopil, ze komponenty se nevybiraji podle cenovky nebo vzorecku, ale podle zvuku a vhodnosti vzhledem ke zbytku sestavy.

Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Do akej ceny to má význam...

Příspěvek od PítrsPraha »

Oldear píše: Mimochodem, až budeš mít někdy možnost testovat, tak zkus na nějaké aparatuře lepší kvality poslechnout Tebou naposlouchané nahrávky, pak vyměň zesilovač za lepší a dražší, znovu ty nahrávky poslechni, pak tam vrať ten původní zesík a vyměň bedny za lepší a dražší. Pak tady dej vědět, co bylo větším přínosem.
Varianta s drazsim zesilovacem nebo drazsima bednama klidne muze ve vysledku znit hur nez puvodni sestava, pokud ta byla dobre sladena a novy zesilovac / bedny do ni nesedly. Byl jsem toho svedkem nejednou. Navic, a to opakuji, domnenka o tom, ze cena a kvalita audio komponentu jsou v prime umere je zavadejici a silne naivni. Jakz takz to snad plati v cenovkach do 100 tis. Kc za komponent (i kdyz rozhodne ne vzdy). Ale cim cenove vys, tim vetsi pitomost to je. I za nizsi penize se da koupit "konecna" (treba Parasound A21), ktera spolehlive zaslape do zeme x-nasobne drazsi jakoze highend zesilovace postavene na N-corech. Tzn. o cenovkach to doopravdy neni.

Oldear
Příspěvky: 1550
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Do akej ceny to má význam...

Příspěvek od Oldear »

Pítrs
Dobře tak ještě jednou. Tazatel a zakladatel vlákna píše: "že pozeral cenník produktov predajcu hifi" a nedokáže se v tom orintovat a chtěl nápovědu jak je to s cenou a kvalitou. Já jsem mu nějakou, jak se řídit dle ceny produktov nabídl. Co jsi mu nabídl Ty, jak se orintovat v tom ceníku v návaznosti na kvalitu? O jakých jasných argumentech to píšeš? Budou Ty Tvé argumenty pro něho pochopitelné? Poraď mu jak tedy vybrat komponenty z ceníku podle zvuku.

Mým pravidlem ( dle Tebe nesmyslným ) se prosím neřiď, to bys pak měl kvalitní poslech jako já a to Ty nechceš, protože Ty radši budeš bazarovat, zkoušet, vyměňovat a podložkovat.

Sorry a nikde jsem nepsal o 50% všech hifistů na světě, kdes to vzal. Já psal, že většina hifistů co znám se tímto řídí, protože znají cenu v poměru s kvalitou přístroje a každý z nich má jako nejdražší aparát reprobedny stejně tak jako já.
Tak hodně úspěchů, už musím jít něco dělat.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host