STEREO / DIRECT

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
Odpovědět
Herrer
Příspěvky: 455
Registrován: 02 říj 2014 07:52
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: STEREO / DIRECT

Příspěvek od Herrer »

Pítrs má pravdu. Lepší sestava neudělá ze špatný nahrávky dobrou, ale je schopná ji nějak rozmotat, leckdy dokonce její největší hříchy ne snad přímo odpustit, ale zjemnit/zhudebnit(?). Blbě se to popisuje, ale asi každej, kdo to slyšel, ví, jak to myslím. Že dokáže povýšit univerzální hnědou školní omáčku aspoň na chalupářskej guláš, je imho bez debat :-)

Ono se na tuzemských fórech občas traduje, že špičková sestava udělá ze špatné nahrávky neposlouchatelnou a proto je to vlastně pro žánr, kterej poslouchám zbytečnost atd... To je podle mých zkušeností, resp. mých uší naprostej nesmysl. Dokonce i u těch nejvíc nejhorších nahrávek, není kvalitní aparatura na škodu. Nikdy.

Když to vezmu z druhýho konce, tak za mě špičková a přitom dostatečně jednoduchá, přehledná nahrávka například nějakýho vokálního jazzu, hraje bez ekvalizace solidně i na lepší mikrověži. Ještě líp pak na budgetovým hifi, úplně perfektně pak na high-end sestavě. Čím ale složitější změť zvuků, čím horší nahrávka, tím míň poslouchatelný to bez korekcí na levnějších sestavách bejvá. Pak je na čase vykašlat se na honbu za jakože věrností, povolit a poladit EQ, aby to člověka aspoň bavilo. Za mě nic proti ničemu, to má hudba dělat ;)
Nadral reprosoustavy

Uživatelský avatar
bacil2
Příspěvky: 1047
Registrován: 16 zář 2016 11:23
Kontaktovat uživatele:

Re: STEREO / DIRECT

Příspěvek od bacil2 »

Ono se na tuzemských fórech občas traduje, že špičková sestava udělá ze špatné nahrávky neposlouchatelnou a proto je to vlastně pro žánr, kterej poslouchám zbytečnost atd...
... to je asi preto, že sa na tuzemských fórach musia ku všetkému neustále vyjadrovať najmä tí jedinci, ktorí si naivne myslia, že sú to práve "oni" a práve tá ich "sestava", čo sú kompetentní na také nezmyselné zobecňovanie :lol:

Oldear
Příspěvky: 1453
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: STEREO / DIRECT

Příspěvek od Oldear »

No vida, kam jsme se až dostali.
Pokud někdo neslyší rozdíl mezi STEREO a DIRECT, tak je to sice možné, ale cosi to vypovídá o jeho zkušenostech s poslechem hudby, či o kvalitě jeho aparatury, zejména reprobeden. To je však asi věc neměnná.

" Špatná nahrávka", co to je, kdo to definuje?
Pokud se tedy jedná o nahrávku se špatnou akvalizací, lze to ( pokud není jiné řešení - nákup nové nepokažené nahrávky ) úspěšně opravit v digitální doméně. Pokud již je ale v nahrávce clipping - např. na CD, nijak se to nějakou korekcí běžně opravit nedá a záznam je již trvale pokažený. Já takové nahrávky rozdávám, či vyhazuji, protože mně to rve za uši a bezpečně vím, že už bych si to nikdy nepustil a jen to zabírá místo.

Jediná možnost je nahrávku předělat. Existují programy - editory, kde se nachají ty jednotlivé peaky zaoblit a zeslabit, aby to tak nervalo uši. Je nutné pak to znovu vypálit na CD, sice to už bude poslouchatelné, ale je to zcela jiná nahrávka, protože se opravil obsah.
Myslím, že toto nikdo dělat nebude, raději to vyhodí, navíc ty clippingové peaky nebývají ojedinělé, ale obsahuje to celá nahrávka.
Nikdy jsem se s ničím takovým nepatlal, jen je mi známa ta technologie opravy, resp. takové šidítko a je to náhrada za prasáckou práci zvukaře.

Uživatelský avatar
bacil2
Příspěvky: 1047
Registrován: 16 zář 2016 11:23
Kontaktovat uživatele:

Re: STEREO / DIRECT

Příspěvek od bacil2 »

... Jediná možnost je nahrávku předělat. Existují programy - editory, kde se nachají ty jednotlivé peaky zaoblit a zeslabit, aby to tak nervalo uši...
... počúvaj Ty "Staré ucho"! ... nechcel by si sa trochu ukotviť naspäť do reality? ... alebo sa Ti už na staré kolená úplne začal rozum čistiť ? :lol: :lol: :lol:

Oldear
Příspěvky: 1453
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: STEREO / DIRECT

Příspěvek od Oldear »

bacil2
Co si to dovoluješ? To, že Ty netušíš o čem je řeč ( předělat a opravit ty clippingové peaky, ostatní platí jak jsem již popsal ), je jen Tvůj problém. Měl bys diskutovat k věci, pokud to dokážeš a nikoliv k osobě.
Už jsi nahlášen.

Hezký den,ať se sluchátka vrtí.

Pro bacila2 a podobné individua, jen namátkou a reklama není cílem:

Uživatelský avatar
Strejdin
Příspěvky: 479
Registrován: 21 zář 2016 14:19
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: STEREO / DIRECT

Příspěvek od Strejdin »

Oldear píše:
16 dub 2022 16:09
Pokud někdo neslyší rozdíl mezi STEREO a DIRECT, tak je to sice možné, ale cosi to vypovídá o jeho zkušenostech s poslechem hudby, či o kvalitě jeho aparatury, zejména reprobeden. To je však asi věc neměnná.
Pokud někdo rozdíl normálně slyší (nemyslím netopýřim uchem) a má přitom všechny potenciometry v nulach, vypnuté loudness a ostatní podpůrné OBVODY, má tedy čisté STEREO, pak není s jeho zesilovačem něco v pořádku a měl by vyhledat servis. Tedy pokud jeho zesilovač není nekvalitní šunt a nebo tam jeho výrobce úmyslně nevložil nějaké "kurv*tko", neb kvalitní zesilovač a jeho předzesilovače průchod signálu ovlivňují, oproti zapnutému DIRECT naprosto MARGINÁLNĚ. Můj názor.

honza_b
Příspěvky: 52
Registrován: 20 zář 2021 12:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: STEREO / DIRECT

Příspěvek od honza_b »

To Oldear:
Reprobedny mám Canton Ergo 100 (ještě o deset roků starší, než AVR), které podle mě spadají spíš do kategorie těch “přísnějších”, podle mého měřítka a dosavadních zkušeností. A klidně je možné, že je to mýma ušima, nebo citlivostí vnímání, těžko říci. Nevím, jak dobře znáš můj typ AVR. Ale předpokládám, že asi dobře, dle toho, jak jseš si jist svým úsudkem 😉

Uživatelský avatar
bacil2
Příspěvky: 1047
Registrován: 16 zář 2016 11:23
Kontaktovat uživatele:

Re: STEREO / DIRECT

Příspěvek od bacil2 »

Oldear píše:
16 dub 2022 20:13
bacil2
Co si to dovoluješ? To, že Ty netušíš o čem je řeč ( předělat a opravit ty clippingové peaky, ostatní platí jak jsem již popsal ), je jen Tvůj problém...
dovolil som si ... a to preto, že tu zamieňaš "poslucháča-hifistu" s "amatérskym hudobným producentom" ... a kľudne aj toto môžeš nahlásiť, keď Ťa to uspokojuje ;)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host