Kam kráčíš ...HIFI ?

Diskuse o vašich oblíbených značkách. Denon, Marantz, Vincent, Lyngdorf, Densen, Electrocompaniet, NAD a další.
hifistan
Kontaktovat uživatele:

Kam kráčíš ...HIFI ?

Příspěvek od hifistan » 02 črc 2017 01:04

Tento příspěvek není ani tak o značkách a výrobcích , ale obecně o trhu s HIFI technikou....
Svoji úvahu o dnešním stavu v tomto odvětví píšu na základě svých vlastních a dlouholetých zkušeností , s ohledem na to , že jsem slaboproudou elektrotechniku kdysi vystudoval...
Pohled na dnešní svět HIFI techniky je tak trochu úsměvný. To co je od prvopočátku stejné a platí dodnes , je to , že je to pouze o obchodu a prodejích , technika je až na druhém místě.
Dobře fungující reklama a průměrné přístroje dají vyniknout na dnešním trhu firmám , které by v osmdesátých a devadesátých letech jen těžko hledaly dostatečný počet spokojených zákazníků.Dle mého názoru k tomu všemu přispěla významným způsobem globalizace , snaha o vysoké zisky při stále rostoucích nákladech na výrobu a prodej.
V hifistické historii v minulých letech firmy prosazovaly téměř vždy svoje řešení , jednak svojí vlastní součástkovou základnou a svým vývojem. Snaha o udržení trhu i v náročnějších podmínkách je však postupem času donutila k určitým ústupkům a tzv.globálnímu řešení .
Najednou tu byly výrobci součástek a komponenetů a výrobci HIFI techniky. A začalo se ponovu , téměř vždy z unifikovaných dílů a zaměřením se na určitý charakter výrobku , který proklamoval firmu na trhu.
Málo ze současných hifistů pamatuje , že japonské renomované značky jako JVC ,SONY , TECHNICS , KENWOOD , PIONEER....používaly k vývoji a výrobě komponentů téměř výhradně svoji vyvinutou vlastní součástkovou základnu... To už dnes umí jen málokdo...myslím ze segmentu těchto značek je to třeba SONY.
Na konci osmdesátých až devadesátých let se protrhl pytel s nejrůznějšími novými značkami na trhu , které měly sice povedené výrobky , ale pro svoje prosazení na již zavedeném trhu , musely jít mnohdy cestou úspor použitých řešení. Ale jejich výrobky se vyznačovaly velmi dobrou zvukovou kvalitou.
, byl to NAIM , CAMBRIDGE AUDIO , MICROMEGA, ARCAM.....a ostatní. Jejich produkce již výhradně používala tzv. unifikované součástky a komponenty předních světových výrobců.
Ze své zkušenosti vím , že to jsou opravdu zdařilé značky , pouze u některých z nich mohou nastat problémy s kvalitou a životností.
Z těch opravdu inovativních produktů osmdesátých let vlastním doma např. CD přehrávač SONY CDP 101 , je to vlastně první 16-ti bitový cd přehrávač na světě a pochází z r.1982-1983. Kvalita jeho mechanického i obvodového řešení je i na dnešní dobu výborná. A co víc , zvuk je stále velmi dobrý , ne vynikající , ale opravdu slušný i na dnešní dobu. Kdo dnes vyrobí cd mechaniku se střídavým motorem pohonu otáčení cd media s konrolou a regulací se třemi halotronovými sondami ? Odpovím - NIKDO . O mechanickém provedení přístroje je to to samé.
Postupem času byly kvalitní materiály nahrazeny plastem....atd. a sofistikovaná řešení konstrukcí se podstatně zjednodušila a snížila se i posouzení vlivu některých kvalitativních faktorů konstrukčních řešení.
Dalším takovým komponentem který mám možnost poslouchat je CD přehrávač TECHNICS SL-P770. Velmi kvalitní přístroj po mechanické i zvukové stránce. A z poslechových testů z mého hifistického okolí je to jeden z nejlépe hrajících cd přehrávačů nejen této doby. Kvalitní firemní mechanika SOAD60 , dvojité šasi , výborná topologie rozložení součástek...to vše má jen jeden výsledek - vynikající přístroj. Dokonce svými kvalitami předčí některé současné výrobce cd transportů - při použití SPDIF výstupu a jako cd transport.

Tuner ACCUPHASSE T 101 je fenomenální analogový tuner s dobrými příjmovými vlastnostmi a vynikajícím zvukem. Nedovedu si představit , že bych radio poslouchal na něčem jiném , hlavně na tom , co nám dnešní reklamy tlačí do hlavy - DAB přijímače nebo internetová radia. Obojí mám možnost porovnat...ale výsledek je oproti kvalitnímu FM tuneru prostě katastrofální.
Myslím si , že i gramofony se dělaly už i lepší než dnes , hlavně ne levné řešení od nejmenovaného moravského výrobce...to je opravdu mizerie....
Můj upravený gramofon THORENS - upravené šasi TD 150 s raménkem SAEC WE 308N je téměř srovnatelný s mým novým MICHELL ENGENEERING GYRO DEC SE s raménkem AUDIOMODS....těžko si vybírám , který si právě pustím....je to podle chuti , rozdíly pouze v nuancích a zvuková kvalita obou je výborná.
Ten THORENS i ramén ko SAEC jsou přitom z r. okolo 1970.....Obdobně to platí i pro srovnání gramofonů MICRO SEIKI s některými dnešními produkty.

Samozřejmě , na poli reprosoustav a zesilovačů je situace trochu odlišnější , dnešní výrobky opravdových high end značek předčí ty z let osmdesátých i devadesátých.

Tímto článkem jsem se chtěl pouze podělit o část svých zkušeností. Poslechové testy jsem neprováděl sám , ale vždy s někým ze svých hifistických kamarádů s bohatými zkušenostmi.
Doufám , že jsem tím nikoho nijak neurazil , výsledek je naprosto zřejmý - dnešní výrobci komponentů -platí to pouze u komponentů zdrojů signálu - velmi šetří na daných řešeních a výsledkem zpravidla bývá to , že obdobné komponenty z obdobných kategorií cca od r.1980-1990 jsou prostě po všech stránkách lepší.Vyjmout z toho lze pouze DA převodníky , ale to už nejsou zdroje signálu , ale obvody pro jejich zpracování. Tam je pokrok oproti historii značný.
AUDIO RESEARCH REF. 75 , KRELL KSP7b , LYNGDORF CD-1mods , GUSTARD 20 PRO, THIEL CS2.4 , MICHELLE GYRODEC SE , LYRA DELOS , CANOR TP306 VR+ ,SONY TC755A, EVOLUTION-1, AURALIC ARIES MINI

NIN
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Kam kráčíš ...HIFI ?

Příspěvek od NIN » 02 črc 2017 11:19

Hezký a rozumný článeček *thumbs up*

Oldear
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Oldear » 02 črc 2017 15:15

Jó, to bych podepsal, vidím to podobně. Bohužel marketing, konečná cena dolů a úspory vládnou i HIFI, proto svoje krabičky a univerzální "střeva" z Číny. Hlavní je byznys, né kvalita a je škoda, že zrušily vlastní vývoje. To prakticky vymítilo konkurenci v kvalitě. Fungující CDP 101 mám taky pořád ve skříni, jako památku té skvělé doby z počátků digitálního audia.

Dasta
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Dasta » 02 črc 2017 19:54

Naprosto souhlasím, v zaplatitelné třídě konkurence není. Prodávají se vpodstatě dvě tři značky, které nejsou průser a slušně hrají, mluvím o klasickém cd playeru a zesilovači. V gramofonech je situace lepší, díky oživení lp.Nelze se divit, v dnešní době je pravověrný hifista téměř chráněný druh.

kite19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kite19 » 02 črc 2017 21:14

Hifistan, za mňa *palec*

Dinosaurjr
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dinosaurjr » 04 črc 2017 23:17

Nu, dovolil bych si trochu nesouhlasit s cestou, přesto se doberu podobného závěru. Většina lidu, když se plácne přes kapsu a vydá za zesilovadlo celejch 10 tKč, tak chce obvykle multikanál se všema fíčurama. Někdo přihodí na 15 tKč, a kdo chce nasupit souseda, tak to vyžene až na dvacku. Pak ho ještě čeká vydání za přehrávač, repro, kabely... Jenže výborný integrovaný zesilovač byl (je a bude) za 1 až 2 průměrné platy, tj. dnes asi za 25 až 50 tKč. Kdo to dnes za něj dá? To téměř nikdo nechce slyšet. Přirovnal bych to asi k ceně pračky nebo TV. Co jsem se dozvěděl, tak v dávné minulosti stály oboje 10 až 15 tKč a tato hladina zůstala v podstatě dodnes. V této cenové kategorii se prodá taky nejvíce výrobků. Jenže tenkráte to bylo několik platů za přístroj, kdežto dnes je to jen část platu!

AD součástky - kdysi kvalitních součástek moc nebylo a výrobci si je vyráběly sami (patenty). Dnes se mnoho firem specializuje a vyrábí kvalitu ale i kvantitu (nízká cena, průměrná výdrž), patenty propadly nebo byly nahrazeny novinkami.
Kdysi se vyplatilo přístroje opravovat, dnes je levnější pořídit nový přístroj...
Kdysi se produkovaly přístroje na delší užitnou dobu, dnes jsou vhodné na kratší dobu (cca 7let) a pak rychle zastarají nebo dead.
Kdysi přístroje nebyly a byl malý výběr, dnes jsou narvané sklady a je k výběru mnoho modelů (nabídka značně převyšuje poptávku).
Navíc k tomu je všude tolik nových lákadel jako jsou mobily, PC, NB, MMC, smartTV, internet, internet věcí, moto, auta, lodě a mnoho dalších individualizacích.
Téměř každý rok se objeví nový model, že člověk ani nemá šanci vše postihnout nebo pojmout. No a vyznej se v elektronice normální člověče.
Proto se ani nedivím, že dost lidí kupuje elektroniku s výhledem životnosti/použitelnosti tak na 5 let, a proto by to mělo být levné (proto i méně kvalitní).

Takže KDO?? dnes vlastně chce integrovaný zesilovač za 1 až 2 průměrné platy, tj. dnes asi za 25 až 50 tKč? Ačkoliv kvalita je jednoduše neoddiskutovatelná.
Melody, harmony and nice emotions still WINS!

sonofstars
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od sonofstars » 04 črc 2017 23:31

Když dnes vidím jak hezky hrál Cambridge Audio v britském vlastnictví a jak se změnil dnes pod nadvládou mužíčků z lidové republiky, tak je mi z toho smutno.
Nízké náklady, tlačme cenu dolů, zákazník si to tak přeje a pak to nevydrží více než záruku a pak ta bída v přednesu :(

Raději si připlatím, ale musí to státza to *thumbs up* Pečlivě zkoumám a testuji.

terahera
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od terahera » 05 črc 2017 00:10

Je pravda,že za jeden až dva průměrné platy pořádný zesilovač těžko poridis.Ale když už se rozhodnu investovat větší částku,tak je jediná možnost,a to chodit a poslouchat,co mi sedí nebo nesedí,jinak jsou to vyhozené peníze.Spolehat na recenze nebo fóra nemá smysl,každý má rád něco jiného,co se někomu vyloženě nelíbí naopak může někdo druhý preferovat.Takze poslouchat a věřit svým uším!!!Nic není vlastně dobře a nebo špatné v cenové o které se bavíme,každý má jiné preference

terahera
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od terahera » 05 črc 2017 00:11

Jo,a čas nevrátíme ;)

svartenatt
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od svartenatt » 06 črc 2017 07:52

Dnešní mládež ve většině preferuje mobilní zařízení a sluchátka, případně PC repro. Ale stále existuje menšina, která jde po zvuku. Možná i díky předávání zkušeností od starší generace. Taky existují hipsteři, kteří to mají v popisu svého stylu :).
Hudba bude do budoucna více v digitální distribuci, stejně tak i zesilovače se více vyrábějí v D třídě. Ale stále budou existovat vinylovci na lampách, to jen tak nezmizí.
Nezatracoval bych ty, co mají zesilovač za polovinu platu, protože i oni mohou časem dojít k přístroji za dva platy.
"Svartenatt = tři sta příspěvků o ničem" Renown

Vyblíz
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vyblíz » 10 srp 2017 19:36

Nezatracoval bych ty, co mají zesilovač za polovinu platu, protože i oni mohou časem dojít k přístroji za dva platy.
Co je zase tohle, nějaká hifistická mantra, že co víc stojí také lépe hraje? Pěkná blbost, příklad by mohl být takový čínský xindlák, ony to jsou áčkové monobloky za nějakých 30 litrů a kus a předek za dalších třicet, po zapnutí vrčí, jak traktor a hraje to hůř, jak NAD 326bee :-D, ostatně tohle mi potvrdilo nezávisle asi 5 lidí, že to hraje otřesně. Není divu, že distribuce tehle předražených luntů v ČR už skončila.

Tehdá, když to viděl Boukal z analogservis.cz, tak žíkal, že takovou dráteničinu aby svět pohledal a tady si nad tím libují uživatelé, jaký to má faktastický analogový zvuk :-D, čili analogový značí rozplizlé nic.

terahera
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od terahera » 10 srp 2017 22:16

A jaká je vlastně tvoje mantra?A jaké je vlastně tvoje hifi?Zatím jsem z tvých příspěvků kromě rypani do všeho a všech nezjistil nic o tvé sestavě.Pochlub se nebo aspoň naznač na čem vlastně posloucháš a z čeho vycházejí tvé zkušenosti.Vzhledem ktomu,že přispívas do hifi fóra,tak by to nebylo od věci ;)

Vyblíz
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vyblíz » 11 srp 2017 02:17

Moje mantra je, poslouchat hudbu, ne audiořetězec, konkrétně jsem velký fanoušek nahrávek Satrianiho (mám rád když to pěkně cinká a basuje a to on má nepřekonatelné). Čili je celkem irelevantní na čem poslouchám. Obecně mám rád levné komponenty, které dokáží za pár peněz zahrát. Co se týče zesilovačů, tak jsem se po pár experimentech vrátil zpět k NAD, vyhovuje mi.

A pak taky poslouchám tohle, poněvač sem COOL a HOT současně

terahera
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od terahera » 11 srp 2017 09:36

:D Aha,tak to mnohé vysvětluje :D

fox
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fox » 11 srp 2017 11:37

Kvalitní přístroje 80. let stály taky majlant. Na zesilovač v ceně okolo 2.000 bonů v Tuzexu jsem šetřil několik let, protože to byl můj čtyřměsíční plat. Tomu se cenově v dnešní době vyrovná výrobek v ceně okolo 100.000 Kč. A to už nebývá žádné ořezavátko. :)

Odpovědět