DIY úpravy malé poslechovky.

Řešení akustiky poslechové místnosti, akustické panely, basové pasti.
Odpovědět
Mirek
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY úpravy malé poslechovky.

Příspěvek od Mirek »

bubuxine hoď se do klidu....nejsem žádný snob, jenom vím, že vytloukání klínu klínem nikdy opravdu dobré výsledky nepřinese (a njenom v hi-fi).....už jsem si tím před lety taky osobně prošel....přirozený zvuk je o něčem jiném, než o experimentech s jeho úpravami

bubuxin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bubuxin »

Od včera, po poslednom upgrade u mňa, som kľudnejší ešte viac. S tými "nesourodými reproduktory, zesilovači a equalizéry" to robia všetci, hľadajú čo k sebe najviac pasuje a ako bonus si nechávajú ladenie zvuku aparatúry káblami. Ani ja nie som snob, možno keby som bol tak to robím rovnako. Ale na to si musím ešte počkať, dnes som v Euromiliónoch vyhral iba 62,2 Euro :(

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Mirek píše:...už jsem si tím před lety taky osobně prošel....přirozený zvuk je o něčem jiném, než o experimentech s jeho úpravami
Když jsi tím prošel, proč to nepopíšeš ?
Nejen mně zajímá, jak dosáhnout přirozeného zvuku, ty ostatní zaručeně také.

korys
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od korys »

Obrázek

Tady si dovoluji představit svou malou DIY úpravu poslechového prostoru. Cca 1000,-Kč nosný materiál(dřevo) + 80ks CD z mé sbírky.
Rozměry ,,audiokoláže" jsou 150 x 110 cm a nahradila na stěně 4 běžné obrazy. Tloušťku lze zvolit různou dle síly nosných sloupků a vzniklý prostor za CD lze tak i vyplnit vhodným tlumícím materiálem. Funkce je jasná, širokopásmový absorber a difúzor (stejně jako knížky v policích) ;) , jednotlivé řady i celek mají cíleně mírně negativní sklon a mezi jednotlivými CD jsou a mohou být i různé mezery. Kotvení je provedeno volně, pouze v horní části, dole je dotyk vymezen pouze měkkou filcovou podložkou.
Dle nálady a chuti lze vzniklý obraz neustále obměňovat. :)

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Korysku,
*2thumbsup* *2thumbsup* *2thumbsup*
Skutečně pěkný a hlavně funkční.
Opět jedna varianta na téma "Akustický obraz & difuzer".
A navíc - vybíráš očima, co dnes přijde do mašinky, co dnes bude hrát, co tě potěší...

Mirek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirek »

Aleska : Když jsi tím prošel, proč to nepopíšeš ?
Nejen mně zajímá, jak dosáhnout přirozeného zvuku, ty ostatní zaručeně také.

Obrázek

Od revoluce jsem prošel mnoha různými kombinacemi sestav a značek……je to na román.
Bydlím v paneláku se 60. let, sestavu mám v pokoji necelých 16 m2, normální obyvák na zemi koberec uprostřed pod stolkem 5 x1,5 m koberec s vysokým vlasem na jedné straně nízká knihovna na ní květina + nějaké dekorační předměty, sedačka a nad ní na stěně hodně zarámovaných fotografií. Na druhé straně nižší stěna, nějaký obraz a květiny a zase nějaké dekorační předměty. Za bednami je okno a balkonové dveře, v koutech závěs na okně záclony a na sklech žaluzie.
Bedny jsou umístěny, tak že jejich přední stěna přes metr od zdi, ale jsou velmi blízko
(vzhledem k tomu, že jsem chtěl poslouchat v pravoúhlém trojúhelníku o stranách 2 m) u nábytku, ale to zase tolik nevadí, protože jsou s basáky na boku. Bedny jsou nasměrovány, tak že se imaginárně protínají tak 1 m za poslechovým místem, které je v cca 2/3 délky pokoje.
Nejhorší možný případ je mít za sebou blízko zeď, i když si mnozí myslí, že v případě malých beden jim to dodá basy….ano dodá, ale jaké ! U čtvercových malých místností je vhodnější blízký poslech, který eliminuje mnohé akustické problémy. Zadní stěna je víceméně holá.
Abych to shrnul, je to moderní normální obyvák s pokud možno členěnými bočmími stěnami v rámci vytvoření příjemného a estetického prostředí.. Takže tohle 1. strana k cestě k přirozenímu zvuku.
2. strana jsou komponenty, jejich umístění a také jejich krmení. Za roky, co se zabývám tímto koníčkem jsem zjistil, že hodně na pohled akustických problémů je o zdroji zvuku. Např. bedny s dunivým zvukem, CD a zesilovače, které neumí zahrát přesné basy a hrají zapatlaně a naopak komponety, které hrají ostře, další věc napájení a zvlášt v paneláku starými aluminiovými obvody.….a teď se zvuk ladí a ladí, komponety se různě kombinují a hledají se kabely a u těch odvážnějších equalizéry které budou něco eleminovat a pořád to není ono….já tohle prožíval roky….a možná nejenom já.
Rozhodl jsem se jít jinou cestou – v rámci možností, výše uvedené problémy eliminovat, co nejjednodušší cestou, ale tak abych neměl pocit, že musím pořád něci upgradovat.
Napájení :
- samostatný Cu přívod – pročištění zvuku, přesnější basy, větší dynamika za pár Kč
- oddělovací trafo - pročištění zvuku, přesnější basy, větší dynamika, větší vzdušnost
- kvalitní silové kabely – další krok dopředu
Komponenty :
- opravdu kvalitní CD (pro někoho gramofon) a u mě je to Accuphase DP400, který u mně zárověň plní funci kavalitního předzesilovače (žasnu když vidím, že má někdo monobloky a superbedny a zdroj je nějaký kombajn za 10-20 tisíc nebo nějaký předpotopní Sony, co chybí na začátku už nenahoní sebelepší další komponent)
- místo různých dělenců a kombinací od průměrných firem (a vůbec ne za málo peněz) 1 zesilovač Top kvality, já jsem např. koupil zánovní Accuphase E308, který variabilně používám jako koncák, z 2. ruky v přepočtu za cca 60 tisíc – a výsledek přesné basy, čistý vzdušný zvuk s prostorem, které neměli ani předešlé monobloky.
- stolek,vzhledm k tomu, že komponenty jsou ve skleněném stolku pod TV, každý má pod sebou ještě dřevěnou desku a další podložky – sklo není zrovna ideál.
- kabely, mám minimum komponentů, tak stačí jen 1 o to kvalitnější propojovací kabel (Kimber Select), DVD a TV je propojeno s CD digitálně. Kvalitní reprokabel (Kimber Select), kvalitní kabely dají vyniknout kvalitním komponentům.
Repropedny :
Do menších místností nejlépe uzavřené popř. s pasivním basovým zářičem – tím se vyřeší většina problémů s basy a mně se také v měm obyváku osvědčily sloupové bedny s bočními basáky a s úzkou přední stěnou v uspořádání reproduktorů D´Apolito – výsledek basy jak když zařízne a žádné problémy s ostatními pásmy.Dost pomohly žulové desky pod bednami.

Také se snažím využít každé možnosti si někde poslechnout reálné nástroje nejlépe akustické, protože, když člověk poslouchá jenom, co má doma časem si na to zvykne a pak si začne myslet, že takhle to má znít.

Možná si někdo řekne, jo to je ale balík, na to já nebudu asi nikdy mít, jenže kromě CD jsem koupil vše z 2. ruky a to za velmi zajímavé ceny, zvláště když to srovnám s tím, co jsem vyhodil peněz za stálé obměny typu za hodně koupíš za málo prodáš, nemluvě o to, že jsem začal stávat ne posluchačem hudby, le zvuku.

Tohle jsou jenom mé vlastní zkušenosti a má vlastní cesta, ale podle reakcí těch, co slyšeli jak mi to hraje asi ne zase tak špatná. Pokud někdo bude chtít má slova ověřit je vždy v Brně (od června) vítán.
Hudbě zdar

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Pěkné představení a věřím,
že i pěkný zvuk.

Prostě k vysněnému zvuku vede hodně cest,
ne všechny ale k němu dovedou.

Budeš-li mít cestu do Prahy,
zastav se,
Neratovice jsou jen kousek od ní směrem k Mělníku - jsi vítán !

korys
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od korys »

Mirku,
krásný systém, ale proboha co to SKLO?... Vyval to skleněné peklo z balkónu. :) Ne, dělám si trošku legraci, ale takové stroje by si určitě zasloužily kvalitnější rack, i když to nemusí být nutně Finite Element. Ta parodie ze SCONTA za 2litry jsou rovněž ušetřené peníze na nesprávném místě. Je velká škoda, že TYKON přestal vyrábět své racky, byly to krásné a bytelné kousky s hezky do detailu propracovanými deskami se skvělými dýhami a variabilitou. Ceny byly od nějakých 8ooo,-kč což bylo vzhledem k estetickoužitné hodnotě výborné a dodnes to považuji za jednu ze svých skvělých investic. To, co se dnes komerčně nabízí málokdy snese přísnější měřítko, kvalitu hledej jedině v odborně zaměřených studiích.
Co se týče poslechu v ,,pravouhlém trojúhelníku", měl jsi asi na mysli v rovnostrannném. Máme asi podobný poslechový prostor a taky jsem se časem doposouval s bednama jednoznačně a nekompromisně do volného prostoru, víc jak metr od všech stěn, jinak přes to nejede vlak ani hudba a navíc preferuji u mne stojanovky. Naprosto pak s Tebou souhlasím, že kvalitní vhodné komponenty do daného prostoru jsou nezbytným předpokladem dlouhodobé spokojenosti. Špatně skombinované a vybrané komponenty pak nezachrání ani equalizace.

Mirek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirek »

Alesko,
děkuji za pozvání, když budu mít cestu rád se stavím.

Korysi,
děkuji za upozornění, v geometrii už asi nevyniknu….samozřejmě se jedná rovnostranný trojúhelník.
Co se týče racku, tak za 1. ta tzv. parodie není za 2000,- nohy jsou poctivé kovové a skla tvrzená a stolek je velmi pevný a těžký, kromě toho pod jeho nohama jsou Soundare odhmotňovací puky a za 2., jak jsem psal je to obyvák, kde jde o celkové sladění k nábytku a konfernčnímu stolku. Nelíbí se mi totiž jenom účelové zařízení pokoje stylu každý pes jiná ves. A mimoto každý máme jiný vkus a ty jsi neviděl jak vypadá ostaní zařízení obyváku. Umím se celkem orientovat, ale nic ze studií mně nevyhovovalo buď po stránce estetické nebo rozměrové.
Ale hlavně, pokud si ještě jednou přečteš můj předešlý text, tak tam píši, že vím, že sklo není ideál a proto jsou pod přístroji přestože mají velmi kvalitní nožky Vibrapody a pod nimi ještě dřevotřískové desky a pod deskou u CD jsou pro sicher ještě další odhmoťnovací puky. Takže si myslím, že zápory designově mně vyhovujícího stolku pod televizi jsou dostatečně eliminovány a zdroje vibrací jsou ošetřeny lépe než u naprosté většiny racků.
Píšeš, že dáváš přednost stojanovkám, každý máme asi jiný vkus, mě tahle cesta, ale připadá jako ústupek malé místnosti, podle mého je postatně jednodušší akustiku vyladit s "budkami" než s bednami, které dokáží zahrát i hluboké basy aniž by tyto byly problémové. Vzhledem k tomu, že kromě dechovky a rapu poslouchám vše mám rád plnohodnotný poslech. Vím, ale že u vetšiny sloupků je těžké toho, ale dosáhnout (sám jsem si to na vlasní kůži vyzkoušel). Proto jsem si nakonec pořídil uzavřené bedny, s D´Apolitem a bočními basáky s kterými za daných podmínek nejsou obyklé problémy.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Mirek píše:vím, že vytloukání klínu klínem nikdy opravdu dobré výsledky nepřinese (a njenom v hi-fi).....už jsem si tím před lety taky osobně prošel....přirozený zvuk je o něčem jiném, než o experimentech s jeho úpravami
otázka je, co je "přirozený zvuk"?

víš, mám možnost poslouchat dva systémy - jeden z nich bys asi označil za "přirozený". přes jiné značky je v podstatě totožný s tím tvým. takříkajíc klasické "stereo".
vždycky, když ho po čase slyším, jsem hrubě nespokojený - zvuk nemá žádný řád, nástroje si tak nějak libovolně plavou, celé je to takové roztěkané - zkrátka těžko pospsat.
zhruba po týdnu se mi pak zdá, že zvuk je naprosto špica...

... jenže pak přijedu domů a ejhle: od první vteřiny poslechu je to *hura* .

a když poznáš jaké to je, když bedny nejdou se zvukem nijakým způsobem spojit (kdybych tě k sobě přivedl po tmě, tak nedokážeš říct, jak velké bedny posloucháš, ani jak jsou od tebe daleko, ani kterým směrem - na to vem jed), už vždy uslyšíš tu podivnou "mázdru", kterou ke zvuku přidává poslechový prostor...

Aleska
hm, není co dodat. horní konec jak vyšitý. *thumbs up*

NA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od NA »

Dovolím si k probíhající debatě něco poznamenat. Osobně nevidím DSP equalizaci za vhodné řešení. Vidím tu ale jedno ALE. Pokud se použije pouze v basové části, kde je nevyrovnanost díky místnosti největší a velmi těžko se to řeší akustickýma úpravama, tak se mi to zdá jako výborné řešení.
Osobně jako ideál vidím dospělé 3-4 pásmové reprosoustavy s aktivní basovou části ( DSP, EQ, filtry, koncák), zbytek pasivní vyhybka z kvalitních součástek, a akusticky upravená místnost v oblasti hlavně středů a výšek. Nějaká ta rohová basová past na škodu nebude.
Noble Audio - výroba a prodej

eLko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od eLko »

NA

presne tak. Basy tranzistor aktiv + dsp, stredovyska keramika pasiv na lampy. Takto nejako si to predstavujem ja *hura*

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

check píše:.... Nicméně hrabat ekvalizérem nad 1kHz stejně nedoporučuji, pokud jsou bedny slušně udělané...
Nemohu posoudit, ale chci věřit - přikládám souhrnné výsledky ze 120 měření, které jsem s DEQ2496 dělal:
Obrázek
Nebyly použity žádné "váhy", prostě obyčejný průměr z měření 40x "Dual Link"a 80x v režimu "Dual Mono", kdy se 40x měřila levá a 40x pravá bedna. Výsledky dokazují, že pravou bednu, stojící v roku u okna, je potřeba v basové oblasti utlumit a naopak levé bedně v téže oblasti trochu přidat, aby výsledný stereo obraz byl přesný, protože stojí prakticky ve středu místnosti. Sloupec úplně vpravo je opět sloupec absolutního rozdílu L a R a jeho graf je zde:
Obrázek
Při 120 kusech měření se dá již předpokládat dostatečná přesnost výsledků a z uvedených výsledků lze konstatovat, že ekvalizace je nesmírně účinná v oblasti basů asi do 320 Hz, což plně potvrzuje slova NA :
NA píše:... Pokud se použije pouze v basové části, kde je nevyrovnanost díky místnosti největší a velmi těžko se to řeší akustickýma úpravama, tak se mi to zdá jako výborné řešení...
Nicméně rozdíly v pásmu basů až výšek směřují jak do +, tak i do - nastavení a bylo by velkou škodou nevyužít tuto "Třešničku na dortu", když to DEQ2496 v nastavení umožňuje. Kam směřují je zde:
Obrázek
Výsledný stereofonní obraz je totiž nejen závislý na L bedně a R bedně, ale také na jejich vzájemném spolupůsobení tak, aby jejich spoluprací bylo dosaženo optimum, čili hodnoty "Stereo", naměřené v nastavení Stereo Link, kdy obě bedny jsou měřeny najednou. Mluvím-li o spolupůsobení či spolupráci obou beden, nesmíme zapomenout na to, že je to nejen spolupráce obou reprobeden, ale hlavně jejich spolupráce s poslechovou místností...
*offtopic* A zítra budu chytřejší, protože očekávám milou návštěvu z Audiowebu...

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

jsem velmi rád, že se do diskuze začínají přidávat i jiní. *thumbs up*
díky Alesko.

tajně doufám, že po přijetí tvého "digitálního" řešení dojde i na to "analogové".

* * *
Aleska píše:Nicméně rozdíly v pásmu basů až výšek směřují jak do +, tak i do - nastavení a bylo by velkou škodou nevyužít tuto "Třešničku na dortu", když to DEQ2496 v nastavení umožňuje.
přesně tak.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

oprava:
v některém z předchozích příspěvků jsem psal, že lokalizaci zvuku (tj. určení jeho směru a odhadu vzdálenosti) předchází "laterizace".
správně ten termín zní lateralizace = vnímání zvuku na spojnici mezi oběma ušima uvnitř hlavy. Lateralizace je závislá na vzájemných poměrech intenzity a času v obou uších.
(Václav Syrový, Hudební akustika, str.69 (srdečně zdravím merhauta))

co jiného je mono mikrofon umístěný v poslechovém místě při měření obou beden než právě tato změřená lateralizace!?
když bude intenzita "uvnitř hlavy" (stereo link) odlišná od "obou uší" (dual mono), co pak vlastně posloucháme?
zkrátka jen dvě rozfázované bedny, které vytvářejí "iluzi".
s velikostí a hloubkou původního prostoru nahrávky to ovšem nemá mnoho společného...

Odpovědět