Drevene difuzory-rozdil ve zvuku diky montazi?

Řešení akustiky poslechové místnosti, akustické panely, basové pasti.
Odpovědět
kychtax
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Drevene difuzory-rozdil ve zvuku diky montazi?

Příspěvek od kychtax »

Ty moji se to libi hodne. Waf vysoky. Nasel jsem ji par obr. Kde to bylo hezky nastylizovano jako doplnek do obyvaku :D

pompo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pompo »

slimy píše:WAF - *2thumbsup* to jsem neznal - (wikipedie) - člověk se učí pořád

WAF :?: no jistě :!: + sový (kladný) údaj ,či hodnota waf : je základní předpoklad každého (především však nového) hi-fi projektu /(tedy zcela jistě u nás ženatých gentlemanů) :D

přínosné vlákno plné porozumění i legrace ,kluci jste moc šikovní a vypadá to fakt skvěle *palec* , (mimochodem mám ověřeno a dovoleno zveřejnit) ,že dřevo má min. o 60% vyšší waf než poliš -tedy pěnový expand.polystyren a to s libovolnou úpravou ! Čímž se stává neporovnatelně snadněji aplikovatelný. :idea: pozn.(tento údaj mírně ztrácí na významu) v samostatných poslechovkách ,garážích a jiných odlehlých prostorách kam naše drahé polovičky moc nechodí. Těžko ale vykalkulatit poměr k finančnímu - stěžejnímu to faktoru pro nás somráky ,socky jakož i kolenovrty . *fnuk* Omluva předem všem majetným ,jakož i těm co si tak jen připadají ,a vůbec všem kteří nepatří do mé minority :lol:

pompo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pompo »

Safra to hlavní jsem opět jaxi opomenul : vliv upevněného vs opřeného difuzoru. Že? Tak nevím teoretici a rádoby měřiči mi budou spílat do idiotů a pocitářů ,ale co už . Řeknu vám (i když asi ani nechcete) :P celý příběh co se k tomuto pojí : při úpravě své poslechovky jsem (já starý sklerotik) někde v půdním meziprostoru mezi trámy ,tep.zvuk. izolací ,dif.folií atd. omylem zanechal volně loženou cca 2metrovou (téměř novou včetně bublinky) a navíc drahou - (což mě sejří jakožto škrta nejvíc) vodní váhu. A pointa ? ta je krápetek jako z laciných amerických povídaček: dodnes ,kdykoli se můj poslech protáhne do pozdních nočních ,(nebo taky brzkých ranních) hodin mívám při hudebních pasážích obzvláště bohatých na basové složky (a taky nezřízenou hlasitost) *hura* ten dojem - jakoby něco asi tak ve výšce 2metrů nade mnou slyšitelně tak nějak kovovo-aluminiově rezonovalo. :lol: A co tím chtěl básník říct ? No asi tak : libelu jsem už obrečel , jak jsem kupoval novou (u kasy v Hornbachu) ,ale kdybych se do půdního prostoru bez rozbourání stropu moh ještě někdy dostat (jakože nemůžu) / tož tu svini hliníkovou tak jak tam leží z fleku akuvrtačkou přivrutuju (durch nejdelším vrutem a na 3x ,klidně i skrze hydroizolaci) jen abych měl jistotu ,že tam neleží nějak volně a na něčem tvrdém nerezonuje - jak ten budík na dně plech. talíře. Takře už jen pro klid duše samozřejmě přivrtat :!:

panda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od panda »

Že můžou přivrtané a volně ložené difuzory "hrát" jinak, to by se dalo pochopit. Složitější už je interpretace, proč to tak je. Možná by pomohla informace, jak tam vůbec byly uchycené, když nebyly přivrtané.
Další otázka je, jestli pevné přivrtání přímo na zeď je jediná/nejlepší možnost. Jako alternativa se nabízí minimálně dvě varianty. Pevné přivrtání, ale se vzduchovou mezerou, definované, ale pružné uchycení s mezerou/bez mezery.
Pole pro další experimentování je velmi široké. Ještě jeden námět - hranolky nedávat těsně k sobě, ale s mezerami (zase proměnnými) takže by se uplatnila i boční plocha hranolků a odrazy mezi nimi. Byla by tedy potřeba podkladová deska, ale zase by se ušetřilo na hranolcích (pro stejnou plochu difuzoru).

A co mi připadá nejpodstatnější - když sečtu plochu stěn a stropu místnosti, dostanu hezkých pár metrů čtverečních. Kolik procent z té plochy by muselo být "ošetřeno" difuzory, aby to mělo skutečně reálný význam a účinek ?

Co mě fakt pobavilo, je představa, že v hobymarketu koupím hranol a budu chtít z toho nařezat párcentimetrové špačky definovaných délek podle soupisu na tři stránky zadarmo.
Ať to někdo zkusí, kamarád natočí mobilem a bude z toho hit youtube s takovou sledovaností, že vám to zaplatí celý difuzor. *2thumbsup*

kychtax
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od kychtax »

Ja myslim ze je to blbost. Zpusob upevneni podle mne nehraje roli. Ale nezkousel jsem ani neslysel. Jen mi k tomu chybi jakekoliv, byt selske vysvetleni..
co se tyka plochy sten, jsou mista, kde difuzor bude mit vetsi vliv - treba mezi repraky za nimi, strop a mista, kde bude minimalni, kde bych je nedaval..
3-metrovy hranol je za 160 kacek. Prirez opravdu zdarma, na muj dotaz je objemove nelimitovan! A jde to dost rychle. Pan ma cvik.
Tzn. Material na dva difuzory 72x72cm vcetne narezani nejake 3tis Kc. :lol: podle mne nejlevnejsi jak to jde, uz jsem to sondoval v lete a nechal si poradit i od truhlaru, kterym se s tim nechtelo rezat..
Rez je velmi kvalitni a neni treba ho nijak upravovat... Muzes to tam jit zkusit, hihi.. kdyz mu vezmes lahvinku a nebude to ve spicce, myslim, ze to udela :lol:

kychtax
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od kychtax »

Az budu zdravy/po nemocensky, tak tam nabehnu a zkusim to domlouvat, at je trochu prca :twisted:

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 »

Trochu mě mate, že v komorách mají jednu délku a funguje jim to. Je to tak odlišné zařízení?

http://www.talparpf.cz/tl_files/fotogal ... ora_12.jpg

Dřevo je hezké, ale počítám, že podobnou službu udělá difuzor z polystyrenu nebo montážní pěny stříknuté do vhodné formy.

LawIAR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LawIAR »

Jarda69 píše: Dřevo je hezké, ale počítám, že podobnou službu udělá difuzor z polystyrenu nebo montážní pěny stříknuté do vhodné formy.
Tak jest. Drevo ale vyzerá neporovnateľne lepšie v obývanej domácnosti ako pena.

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 »

Jasně. Nějak mě nenapadá vhodná povrchovka, aby s tím nebylo moc práce. Jedině snad schovat za průzvučnou látku.

bh69
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od bh69 »

ty prvky maji klinovy tvar, takze bych cekal, ze to spis bude fungovat jako tlumeni nez jako defraktor

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 »

Přesně na to se ptám, jak hodně by se to funkcí v místnosti lišilo. K čemu má sloužit difuzor a k čemu toto.
Ok, našel jsem
Difuzory se použijí nejlépe tehdy, když je zapotřebí zbavit se zrcadlových odrazů a místnost přitom pokud možno nezatlumit.

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 »

Jestli by se někomu zkušenému chtělo, tak bych poprosil o krátkou instruktáž, na jaké stěny použít difuzory a kam tlumení. Možná to bude zajímat víc lidí.
Děkuju.

LawIAR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LawIAR »

Jarda69 píše:Jestli by se někomu zkušenému chtělo, tak bych poprosil o krátkou instruktáž, na jaké stěny použít difuzory a kam tlumení. Možná to bude zajímat víc lidí.
Děkuju.
názor laika ako by som podomácky riešil bez pomoci tretej strany: difúzor na stenu za poslucohvé miesto, tlmenie vo forme peržana/hrubšieho koberca na zem + vytvoriť si peknú knižnicu na bočné steny alebo zbierku platní napríklad, taktiež použiť hrubšie závesy na okná - dajú sa v Ikei kúpiť za rozumnú cenu. Ak máš zadný bassreflex, tak zaň nejaký panel pohlcujúci "fyzický tlak na stenu" alebo ako to nazvať.

Možno skúsi ešte niekto skúsenejší poradiť.

kychtax
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od kychtax »

No ja vetsinou vidim na obrazcich difuzory za a mezi reprakama, prip jeste na strope - blizko repraku. Penu a absorbery na mene exponovanych stenach a zadni stene. Hadam, ze je to pro vyssi ucinnost difusoru, ktery polame, odrazi a rozprostre do prostoru treba 100% zvukove vlny. Zatimco absorber pobere jen cast a velkou cast odrazi zpet do prostoru (ne tak strukturovane jako difusor). To hadam. Taky by mne zajimal duvod..

jirie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jirie »

kychtax píše:No ja vetsinou vidim na obrazcich difuzory za a mezi reprakama, prip jeste na strope - blizko repraku. Penu a absorbery na mene exponovanych stenach a zadni stene. Hadam, ze je to pro vyssi ucinnost difusoru, ktery polame, odrazi a rozprostre do prostoru treba 100% zvukove vlny. Zatimco absorber pobere jen cast a velkou cast odrazi zpet do prostoru (ne tak strukturovane jako difusor). To hadam. Taky by mne zajimal duvod..
Z logiky názvů bych řekl, že difuzor rozptyluje a absorber pohlcuje *sunglases*

Odpovědět