Drevene difuzory-rozdil ve zvuku diky montazi?

Řešení akustiky poslechové místnosti, akustické panely, basové pasti.
Odpovědět
Bazi 36
Kontaktovat uživatele:

Re: Drevene difuzory-rozdil ve zvuku diky montazi?

Příspěvek od Bazi 36 »

No, že je to pravda, o tom netřeba polemizovat, však si jej vyrábí, tak odhad asi má. Já jen, že jsem měl dříve tyto "kostky" v podobných rozměrech, s hloubkou ± 15-20cm a váha nejtěžšího byla tak do 38kg. Druh dřeva už si nepamatuji, ale bylo též tvrdší.

hřebík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hřebík »

Hmotnost jde přibližně spočítat: http://drevorubec.cz/prodej-dreva/objem ... nost-dreva

Pokud má difuzor 1 m x 1 m x XX cm, tak je hmotnost nad 100 kg reálná, v závislosti na druhu dřeva a hodnoty XX. Při 2 cm to samozřejmě vypadá divně :) Nebylo myšleno 20 cm?

iljic
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od iljic »

Difuzor budu dělat z hranolu 26x26mm a na rozměr 96,2x96,cm, spotřebuji cca 250bm. Hranol je z duboveho dřeva. Nejdelší hranoly budou 33,4cm, celkem to bude cca 1260ks hranolků. Myslím, že mi to vyšlo 103kg + nějaká spárovka a těch 110kg to bude.
PitrsPraha děkuji za tip.

weiron
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od weiron »

Myslím že jako materiál je dub zbytečný. Je velmi drahý a na zvuk to mít vliv nebude. Použil bych raději bukové dřevo. Je zhruba stejně tvrdé a výrazně levnější. Dále si pamatuji že by měli být mezi špalíky po obvodu mezery 2mm. Kde se rozbije mnoho zvuku. Pokud tedy chceš dělat kostičky 28x28mm a délku až 33cm jak tam budou za tu malou plochu držet? To je budeš po jedné ještě předvrtávat a zezadu šroubovat? Já bych udělal kostky větší. Klidně 45x45mm a délku bych taky zkrátil na 25cm.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PítrsPraha »

Pudoras spaliku a jejich vyska maji primy vliv na frekvencni ucinnost difuzoru. Cim mensi pudorys spaliku, tim vyssi frekvence rozbiji. A cim vyssi spaliky, tim hlubsi frekvence rozbiji.

Tzn. radit frekvencni rozsah difuzoru aniz bys vedel, co a proc chce tazatel ve sve akustice resit, je trochu strileni slepymi. Iljic nejspis dobre vi, proc zvolil svoje rozmery ;-) .

Ja volbu dubu chapu - lip se s nim pracuje ;-) . Rozdil v cene neni zadne drama.

weiron
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od weiron »

PitrsPraha
upřímně jsem si to v původním příspěvku neuvědomil. Když jsem moje změněné rozměry vložil do kalkulačky pro výrobu difuzorů tak mi vypadl rozdíl spodního rozsahu z 500 na 650Hz. Horní kmitočty se mění v poměru těch ostatních výšek a jejich rozmístění.
Pokud ale tazatel to potřebuje v těchto rozměrech bude s tím mít pěknou práci *2thumbsup*
Cena dubu je asi o 80% větší než buk. Zvukový rozdíl myslím žádný.

kychtax
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od kychtax »

Nestačila by borovice? Mám 6ks difuzorů z borovice. 600x600, váží odhadem 15-20kg/ks. Vypadají dobře, fungují také tak.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PítrsPraha »

Zvukově bych tam taky nečekal slyšitelný rozdíl.
A s tou cenou jsem to myslel, že v absolutní částce ten rozdíl nebude nic drastického. Zvlášť v poměru k ceně celé sestavy.

Snad se iljic potom podělí s výsledkem *palec* .

iljic
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od iljic »

Dub jsem zvolil, protože se asi nejvíce doporučuje, mně tento druh dřeva také přijde nejvhodnější, i ten pocit, že mám doma v obýváku masu dubového dřeva také není k zahození. Snažím se již dělat v oblasti hifi co nejméně kompromisní řešení, protože ty kompromisní řešení prostě nefungují. Jak píše PitrsPraha v rámci celého systému bude ten rozdíl opravdu zanedbatelný. Jinak návrh difuzoru mám dle Olivera Beréše a jeho Diffuser Calculatoru. Budu kompletovat typ 2D QRD N37, hranol 26x26mm, celkový rozměr 96,2cmx96,2cm. Dělal bych asi i větší, ale bohužel má zvolená velikost je maximální co mohu použít. Ještě jsem konzultoval s Oliverem návrh a použil jsem jeho doporučení, design frekvenci mám na 500Hz tudíž difuzor by měl pracovat již při 250Hz. Dubové špalíky mi začíná připravovat truhlář já je budu "jen" lepit. Předpoklad je, že je budu lepit na spodní desku a stranami k sobě. Ještě přemýšlím jestli to bude v kuse nebo to rozdělím na 2 nebo 4 kusy. Jinak hranolů bude přesně 1333 od 0,9cm až po nejdelší 33,4cm a bude se lepit dle přesné pozice. Pustil jsem se do toho, protože jsem dřevený difuzor moc chtěl a hotový bych asi cenově nezkousnul. Těším se i na proces vzniku, je mi jasné, že to nebude brnkačka, ale o to ten výsledek bude hodnotnější. Tímto bych chtěl poděkovat všem diskutujícím k věci, protože mohou za mé značné posuny v oblasti hifi. Nebudu jmenovat abych na někoho nezapomněl. Držte mi palce ať se to nepos... . Výsledek určitě ukážu. Předpoklad je, že konec ledna by měl viset.

kychtax
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od kychtax »

nechci Ti do toho kibicovat (promiň mi to) - podle mně si to tím dubem jen komplikuješ. I když slyšel jsem názor jednoho hifisty, že je slyšet rozdíl mezi borovicí a smrkem jako difuzorem. Na to já názor nemám. Za sebe bych zvolil tu boro a nemám pocit, že bych něco ošulil..Bude se s tím rozumně dělat, váha OK apod.

FS
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od FS »

iljic píše:
08 pro 2020 23:55
Dub jsem zvolil, protože se asi nejvíce doporučuje, mně tento druh dřeva také přijde nejvhodnější, i ten pocit, že mám doma v obýváku masu dubového dřeva také není k zahození.
Každý difuzor má i nějakou absorbci. Amatérskou úvahou bych řekl, že tvrdší dřevo bude absorbovat méně. A když bude nejhůře, dá se tím topit trochu déle než borovicí :D

@iljic: Chtěl bych se zeptat, zda jsi neuvažoval o zkosených horních stranách hranolu? Teď to nemůžu znovu najít, ale četl jsem kdesi, že při určitém zkosení se může dosáhnout srovnatelných výsledků s menší výškou.

FS
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od FS »

Tento link je zajímavý k tématu. Měřitelný rozdíl dělá už samotné lakování...

iljic
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od iljic »

Já o difuzor uvažuji už dlouho takže jsem uvažoval i o zkosených hranách. Po úvahách jsem se rozhodl pro 2D QRD, musím se přiznat, že hrálo roli také estetické hledisko a že je ito i podloženo výpočtem. Nevím jestli jsem se rozhodl správně, nevim jestli to zvládnu dát dokupy, ale něco mi říká, že to bude dobré. S tim dubem , no taky nevim jestli si o komplikují, ale jak jsem psal bude mi ty hranoly vyrábět můj známý truhlář z dubových fošínek, které má již dlouhou dobu na dílně. Byl jsem si je ošahat a k
hned jsem věděl, že to chci. Jinak po vysoustruzeni (nebo jak to nazvat) těch hranolů z fošen se to projede "egalizačkou" aby byl povrch dokonalý, bez otřepů z řezání a měly přesné rozměry. Přišel mi ten návrch dobrý tak jsem ho odsouhlasil. Cena za výrobu hranolů asi není nízká, ale já jsem vůbec rád, že se někdo do toho vůbec pustí, stále je předpoklad nákladového cca 30% procentní oproti zakoupenému hotovému kusu. Počítám, že to budu lepit tak měsíc . Povrchovou úpravu si budu dělat sám, to už je celkem blízko z mého oboru. Použiji asi akryl lak, řídký

iljic
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od iljic »

ve více vrstvičkách a lehce ho chci podbarvit mořidlem. Před samotnou aplikací si budu dělat vzorečky na tom dubu. Je to cesta, je to můj první difuzor, jsem rád, že jsem se rozhodnul a že to začíná být reálné. Jestli jsem se rozhodnul správně, jestli ten difuzor bude skvělý nebo jestli by mohl být levnější už neřeším. Vždy se da udělat další a se zkušeností lepší, ten pravý. Přistupuji k tomu s pokorou a respektem tak věřím, že to dopadne dobře, ale zaručeno to nikde není. :-)

iljic
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od iljic »

iljic píše:
11 pro 2020 06:12
Já o difuzoru uvažuji už dlouho takže jsem uvažoval i o zkosených hranách. Po úvahách jsem se rozhodl pro 2D QRD, musím se přiznat, že hrálo roli také estetické hledisko a že je ito i podloženo výpočtem. Nevím jestli jsem se rozhodl správně, nevim jestli to zvládnu dát dokupy, ale něco mi říká, že to bude dobré. S tim dubem , no taky nevim jestli si o komplikují, ale jak jsem psal bude mi ty hranoly vyrábět můj známý truhlář z dubových fošínek, které má již dlouhou dobu na dílně. Byl jsem si je ošahat a k
hned jsem věděl, že to chci. Jinak po vysoustruzeni (nebo jak to nazvat) těch hranolů z fošen se to projede "egalizačkou" aby byl povrch dokonalý, bez otřepů z řezání a měly přesné rozměry. Přišel mi ten návrch dobrý tak jsem ho odsouhlasil. Cena za výrobu hranolů asi není nízká, ale já jsem vůbec rád, že se někdo do toho vůbec pustí, stále je předpoklad nákladového cca 30% procentní oproti zakoupenému hotovému kusu. Počítám, že to budu lepit tak měsíc . Povrchovou úpravu si budu dělat sám, to už je celkem blízko z mého oboru. Použiji asi akryl lak, řídký

Odpovědět