problém s akustikou - velká ozvěna

Řešení akustiky poslechové místnosti, akustické panely, basové pasti.
vincik
Kontaktovat uživatele:

Re: problém s akustikou - velká ozvěna

Příspěvek od vincik »

Tady je nafocený můj pokoj. Omlouvám se za kvalitu fotek a nepořádek.

Reproduktory plánuji dát naopak. Tam za těmi poličkami bude promítací plátno.
Dnes sem byl v obchodě s koberci a prý nezáleží na materiálu (polypropylen nebo polyamid) ale jen na délce a hustotě. Také mi poradili dát si pod koberec jakousi podložku která by měla kromě tepelných vlastností sloužit i akusticky. Je to asi 1cm široké a materiálem mi to připomínalo karimatku.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

vincik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vincik »

ještě dodám, že stěny s okny a strop jsou sádrokartonové a ty dvě zbylé a podhled cihlové.

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Tak to ti nezávidím, to je (s ohledem na výšku) malá kaple. V každém případě začni kobercem, tím nic nezkazíš.

vincik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vincik »

V jednom článku o akustice sem četl, že by koberec neměl mít filcovou podložku. Nevíte proč?

Jinak už mám konečně představu co a jak. Zaprvé položím 4x3 metrů koberec. Kraje bude holé ale prostor od předních po zadní repro po téměř celé šířce pokoje budou pokryté kobercem. Na všechny stěny nahodím omítku s pilinami (s co možná největšími kusy) a na strop pak koupím dvě tlumící desky ( http://www.dexon.cz/katalog/konstrukcni ... nel-1.html ).

No a ještě bych se chtěl zeptat na jednu věc. Je normální že basy jsou silnější nízko u země? Když nastavím subwoofer aby hrál optimálně když sedím za stole, tak potom když sednu do sedačky nebo na zem tak je místnost šíleně přebasovaná.

Ramones
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ramones »

dochází k sečtení odrazové a přímé vlny...v jiných místech se naopak mohou téměř vyrušit a "basů" bude málo :?

Hellboy
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Hellboy »

S tím kobercem se prostě jen soustřeď na to, aby ty chlupy byly co netlustší :) potom zjistííš, že polyamidový koberes je proti tomu polypropilenovému asi 2x hustší a ty vlákna jsou mnohem silnější, což mě osobně přijde jako dost významné (ničím nepodložené) plus :) A zkusil bych postupovat od jedné věci k druhé. Je dost možné, že když top trochu zabydlíš a dáš koberec, zjistíš, že ti to stačí a obejdeš se i bez té omítky a je taky možné, že ti nepomůže ani svěcená voda :) Pokud jsi počítasčově zručný, zkus prográmnek Cara. Tam si vymodeluješ místnost včetně materiálů, osadíš ji nábytkem a označíš místo kde jsou bedny a jaké mají parametry a ono ti to nsáeldně spočítá jakou tam máš akustiku a řekne co bys měl v místnosti podniknout aby se to zlepšilo. Je to ale docela maso a nejsem si jistý, že tam jde udělat šikmé stropy. Jinak u mě výsledky programu skutečně odpovídaly skutečnosti. Měl jsem u sebe málo basů a zvýrazněné středy s dozvukem, přesně to Cara spočítala, když jsem si vymodeloval svojí místnost. Program poradil koberec. Umístil jsem ho nejdřív jen v programu a experimentoval s tím jak má být velký a jaký typ. Následně jsem zakoupil koberec vypočítané velikosti a problém byl skutečně odstraněn.

fox
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od fox »

Mám podobnou místnost v podkroví. Šířka 4,2m, délka 8m, výška 4.5m.
Snažím se už několik let ji zvukově zabydlet. Pomáhají koberce, nábytek, polštáře, knihovna. Za bedny jsem vyrobil paravany. Doporučuji instalovat do výklenků střešních oken látkové rolety, do ostatních oken závěsy.
Já už takhle zabydluji několik let. Se zvukem v této podkrovní místností nejsem ale úplně spokojený. Mám vyzkoušeno, že v místností s rovným stropem mi to hraje podstatně lépe. Co se dá ale dělat ? Někde musíme bydlet.
Proto doporučuji zabydlovat. Koberec je jenom jedním s doplňků. Vykašli se na dnešní moderní a strohé interiery. Přeji ti hodně štěstí.

fox
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od fox »

Ty stránky jsou moc pěkné.

vinciku.
Tvoje místnost je skoro celá opláštěná sádrokartonem. Jedná se o hladkou, ale velmi pružnou konstrukcí. Myslím si, že vysoké kmitočty bude velmi dobře odrážet a hluboké pohlcovat. Pružná konstrukce pro svoje rozkmitání odebere značnou část energie nízkým kmitočtům. Kdyby jsi měl sádrokartonu jenom kousek, nic by se nestalo, ale při tak velké ploše to může fungovat jako "pohlcovač" energie. Když k tomu ještě přidáš pružnou dřevěnou podlahu a laminátovou krytinu, je výsledek takový, že basu je málo a ozvěna jak na nádraží.
Samozřejmě, dej si koberec, tím nic nezkazíš. Až budeš někdy delší dobu doma sám, půjč si pár starých matrací a ty postupně opírej a rozmísťuj po místnosti. Při tom poslouchej, třeba s kamarádem, jak se bude zvuk měnit.
Moji kamarádi si polepuji stěny minerálními deskami podobně, jako obrázky na http://www.realtraps.com . Z minerálních kazet se dají vyrobit paravany.

vincik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vincik »

Při pročítání fór o hifi a akustice sem včera narazil na inzerát s akustickými jehlany vyrobenými s PU pěny takže ty přijdou na strop.. přemýšlím že tak na 50% plochy a zbytek na zadní stěnu. Ještě by mě zajímalo co si myslíte o vlivu hrubé omítky na akustiku. My to máme v bytě hned v několika pokojích a vypadá to pěkně. Navíc pokoj je stejně potřeba vymalovat takže i kdyby to bylo jen malé zlepšení tak bych to rád zkusil. Jinak brzy už půjdu vybírat koberec tak vám dám určitě vedět jaký sem vybral a jak to funguje.

Ramones
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ramones »

Nechci dělat chytrého, ale různé výstupky menší než cca 5 cm nemají praktický význam. Jehlany jsou jen na parádu, stejný a lepší efekt má rovný molitan, protože je celkově účinější při stejné tloušce.
Jak bylo psáno výše, dej pozor na přetlumení.
Uvažoval bych spíše o nějakých odrazových prvcích na strop v jiném sklonu, než je šikmý strop.
Může to být cokoliv, třeba šikmo zavěšené kousky sádrokartónu.

Guliver
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Guliver »

Obávam sa že PU ihlany a hrubá omietka su len take kozmetické opatrenia, ktorých účinnosť sa bude blížiť k nule. Ak to s úpravami myslíš vážne musíš si uvedomiť že je to náročné podujatie, ktoré keď má fungovať sa nedá robiť iba od compu a na fóre. Skús kontaktovať Veľkého Boba, ktorý ti určite rád poradí a za úplatu aj navrhne to na čo by si ty so svojimi skúsenosťami nikdy neprišiel. Nezľakni sa ceny - ak budeš mať projekt od VB dá sa to realizovať postupne ako budú peniaze, ale hlavne budeš vedieť že realizuješ niečo čo má zmysel a nielen kozmetiku. Dobre spravená akustika je minimálne 60% z celkového zvukového dojmu a kto to ignoruje je sám proti sebe...

vincik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vincik »

tak to s tou omítkou sem trochu čekal ale těm akustickým jehlanům věřím. mohl by k tomu ještě někdo přidat svůj názor? jinak ty kazety zavěšené ze stropu by mohli být taky jedno řešení. jaký materiál byste doporučili?

Guliver
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Guliver »

Prepáč nechcem ťa uraziť, ale ako si prišiel na to, že PU ihlany sú to pravé pre tvoju situáciu? Cesta pokus-omyl nemusí byť ani najlacnejšia ani nemusí viesť do požadovaného ciela...

Pre ďalšiu inšpiráciu: http://www.rpginc.com/residential/cinem ... oducts.htm

Odpovědět