problém s akustikou - velká ozvěna

Řešení akustiky poslechové místnosti, akustické panely, basové pasti.
vincik
Kontaktovat uživatele:

problém s akustikou - velká ozvěna

Příspěvek od vincik »

Dobrý den, mám veliký problém s akustikou tak sem se rozhodl zeptat se zde na Hifinazorech.

Pokusím se vám nejdříve popsat pokoj:

Délka pokoje 6 metrů. Výška 4 metry. Šírka pokoje jsou 4 metry plus přes celou délku pokoje je od země do výšky 130 centimetrů vybourán ještě takový "výklenek" který prodlužuje šírku místnosti o 140cm. Je to podkrovní pokoj který byl udělán z půdy. Dvě stěny jsou šikmé a dvě strmé. Strmé stěny jsou cihlové a šikmé stěny jsou udělány ze sádrokartonu. Pro lepší představivost šikmé stěny jsou napravo a vzadu od místa kde bude sedět posluchač. Podlaha je plovoucí a strop taktéž sádrokarton. Díky šikmým stěnám má strop roměry 4x2 metry. V pokoji jsou dvě poměrně velká střešní okna bez rolet nebo záclon. Stěny jsou naprosto holé.

Omlouvám se za zdlouhavý popis. Pokud by to nestačilo tak napište a já si seženu foťák a nafotím to.

Akustika je strašná. Otec říká o místnosti že je zvuk prý tvrdý a že je velká ozvěna. Já tak bystrý sluch nemám ale když sem po delší době zapnul domácí kino navyknutý na jinou místnost tak mě to trhalo uši. Reproduktory sem umístil dál od stěn a správně rozestavil. Zkusil sem taky dát před zadní stěnu deky a police s knihami nebo malý koberec před přední reproduktory ale žádné poznatelné zlepšení.

Chěl bych se vás tedy zeptat kde byste viděli největší problém? Máme tu dvě střešní okna. Plovoucí podlahu. Holé stěny. Nesymetrický tvar místnosti. Vysoký strop.

Holt idélní poslechová místnost. Díky za postřehy

petrL
Kontaktovat uživatele:

Re: problém s akustikou - velká ozvěna

Příspěvek od petrL »

Vždyť sis odpověděl sám. Místnost je holá - takže ji něčím zařiď, na okna dej aspoň nějaké textilní žaluzie. Místnost by měla být vzhledem ke stereu symetrická. Jestli to chápu, tak chceš sedět v rohu šikmých stěn. Lepší by bylo do téhle zúžené partie umístit reprobedny a sedět v šírší a vyšší části. Podívej se na kina, divadla.

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

Koberec po celé ploše to dost zkrotí. Malý "audio kobereček" (viděný na mnoha fotkách) či kousek molitanu vzadu je nanic.
A samozřejmě repro symetricky v pravolevém směru. Do rohů něco - skřínky, knihovny...
Já mám stěny stříkané Izoluxem - http://sat-sporo.vyrobce.cz/ - dá se i válečkovat. Funguje jako tepelná, ale hlavně zvuková izolace. Může to být inspirace.

vincik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vincik »

ten izolux by mě zajímal. už sem uvažoval o takové té omítce s pilinami... máte někdo s něčím takovým zkušenosti zkušenosti? Ještě se zeptám na jednu věc: je lepší sedět pod šikmou stěnou nebo pod šiknou stěnu dát repráky? díky

petrL
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od petrL »

Omítka zařízení místnosti nenahradí. To už radši ty jehlany na strop plus koberec. Svůj názor na repro vs. šikmý strop jsem už napsal.

Piskot
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Piskot »

Asi by bylo lepší nakreslit sem plánek místnosti. Určitě bych dal akustické pohltívé panely do zúžujícího se místa stropu a boků. A to po celé délce o šířce alespoň 1,5 m a více. Za tyto akustické panely (např. Coral, podobné panely uvidíte na stropech moderních multikin a sálů) za tyto panely bych dal zabalenou v igelitu izolační vatu Orsil (cca 10cm tloušťky) a pod., s mezerou cca 5cm za panelem. Panel bude působit jako absorbér zvuku, který se dále nebude zpět vracet do místnosti. Možná by se chtělo přesněji zeptat nějakého odborníka na akustiku. Ale tato kombunace akust. panel na podhledu + Orsil by bylo nejjednodušší řešení. Ten koberec po celé podlaze by též pomohl, ale né tolik jako tento vyrobený absorber. Bedny bych dal dál od zadní stěny, alespoň cca 1m. Bedny bych pod skosenou část stropu nedával, v případě pokud není místnost dostatečně velká. Takže raději pod svislou stěnu asi jako na tomto odkazu, jen místo těch mrňavých repro by byli sloupy v pravo a vlevo vedle promítacího plátna http://www.bigscreenforums.com/attachme ... pg&m=58687

vincik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vincik »

časem udělám nějaké fotky a ještě se poptám ale teď bych se zeptal na koberec... vybírají se například do profesionálních poslechových místností koberce podle nějakých vlastností? A ještě by mě zajímalo jak moc by mohli pomoci rolety na střešní okna.. mohli by mít stejný účinek jako tenká záclona?

Piskot
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Piskot »

S tím kobercem asi moc neporadím. Vybíral bych koberec pro snadnou údržbu a podle vlastního vkusu. Záclona ani ta roleta asi moc nepomůže. Ale i tak by to musela být pořádná záclona nebo roleta (lépe těžký závěs), aby to mělo alespoň trochu nějaký vliv na zvuk. V nahrávacích studiích se hlavně používají celé obložené stropy a stěny z různých akustických panelů. Ale takovou přeháňku nemusíš řešit. Zkus se ještě podívat do historie podobných témat, třeba tam najdeš něco použitelného.

Asket
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Asket »

existuje flockovani.... sice nevim kolik to vychazi, ale jedna firma - malirska to dela....

je to proste... lepidlo nanesene na stenu nebo jakykoliv matros treba do auta apod.. a na to je nastrelena jemne nadrcena latka... takze to vypada jako filc...
pry to ma akusticky pohlcovat v plnem rozsahu.... pry to delaji nejen na veci do aut ale pry i na steny divadel kin ci studii apod... a moznost vyberu dle sve barvy....

pred nejakym casem jsem nad tim take doma uvazoval, ale nakonec jsem to vzdal... (no kdyby nekdo chtel, tak ma moznost s tim flockovanim nez lepit koberce na zdi jak rusi)

Guliver
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Guliver »

vincik píše:c... vybírají se například do profesionálních poslechových místností koberce podle nějakých vlastností?
V jednej profi diskusii na tuto temu som cital, ze koberce sa nepouzivaju prave kvoli "nedefinovanosti" radsej sa necha hladka podlaha a riesi sa strop. A samozrejme sa riesi skladba pod podlahou, co v hotovom byte uz asi neprichadza do uvahy.

vincik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vincik »

Nejdřive bych tedy chtěl zkusit zatlumit pouze strop a pak podle výsledku se uvidí. Co byste mi poradili? Tohle: http://www.tipa.eu/cz/repro-tlumici-panel/ by mě vyšlo celkem asi na 2 a půl tisíce. Další varianta by byly plata od vajíček. Pokud jedno stojí deset korun tak to vyjde na tisícovku. Z těch levnějších možností je asi ještě ta hrubá omítka a nějaká silná deka/záclona. Co byste zvolili?

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Již to tady bylo řečeno: Pár vysvětlujících fotek a nákres, klidně neumělý od ruky. Dle tvého popisu (pro tebe naprosto pochopitelného) si jej dost dobře nedokáži představit. Píšeš, že délka je 6 m a přitom strop má rozměry 4x2 metry o výšce dokonce 4 metry, což se běžně nedělá.
Máš představu, čím ten pokoj bude zařízen, co tam vůbec budeš mít ?

vincik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vincik »

je to podkrovní pokoj takže protože jsou dvě stěny šikmé, tak jsou rozměry stropu menší jak podlahy.. strop počítám jen to co je kolmé s podlahou a ne ty dvě šikmé stěny. Mám ještě dva dotazy a pak už dám pokoj. 1. plata od vajíček bych měl nalepit na strop nebo je zavěsit kousek od něj? 2. pomůže mi ta hrubá omítka s pilinami (nebo co se do toho dává)? Podle toho co sem četl, tak různé molitany a deky zvuk zvuk pohltí a chrání tak spíš sousedy, zatímco můj problém asi bude příliš moc ploché nečlenité plochy kvůli které se vysoké frekvence furt odrážejí tam a zpět a vzniká tak jakýsi efekt který právě vyvolává dojem ozvěny.. jelikož mám dřevěnou podlahu a strop ze sádrokartonu tak tam se asi odráží zvuk nejhůře. Strop tedy zkusím polepit platy od vajíček ale jelikož už je stejně potřeba vymalovat tak si říkám že kdyby ta hrubá omítka jen trochu pomohla tak že to zkusím.

vincik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vincik »

zitra sem nahodim fotky tak semnou mejte jeste chvili strpeni

Hellboy
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Hellboy »

Koberec! Měl jsem skoro stejnou místnost, včetně výklenku a rozměrů ale minus ty šikmé stěny. Dozvuk příšernej. Zařízení místnosti pomůže, ale vyřešil to koberec. Zjišťoval jsem jaké koberce mají nejlepší vlastnosti. V zásadě jako nejlepší vyjde chlupatý vysoký koberec z polyamidu. Dobře pohlcuje zvuk. Podobné a levnější jsou polyakrylové, ale mají horší vlastnosti. Špatný asi nebude ani tlustý orientální koberec, ale to je asi nejdražší varianta. Kromě toho samozřejmě musíš místnost zabydlet, obrazy, sedačky, knihovna atd. ALe koberec je asi praktičtější než obklad stropu a zabírá to. Já si počítal jeho vliv v programu CARA, ale je to docela fuška.

Odpovědět