DIY - pračka LP desek

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Asket
Příspěvky: 267
Registrován: 03 kvě 2010 00:13
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY - pračka LP desek

Příspěvek od Asket »

koupit husi hadici.... v kutilce nebo v domacich potrebach nebo okolo staveb ci koupelen... pak z toho odsavat.

jirikv
Příspěvky: 6
Registrován: 19 dub 2011 02:44
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY - pračka LP desek

Příspěvek od jirikv »

Ahoj, tak je to již delší dobu co jsem taky dělal pračku LP, ale až teď jsem se dostal k tomu sem napsat.
Určitě se to hodí alespoň pro inspiraci.
Moje pračka je vnitřním uspořádáním vlastně kopie Okki Nokki. Jen jsem jí trochu vylepšil po technické stránce.
Pro odsávání je použitý motor z vysavače Zelmer, který měl u sebe již regulaci výkonu. Tím si můžu krásně nastavit odsávání podle potřeby.
Motor má dostatek výkonu...možná až moc:) Při nastavení na plný výkon dokáže desku přisát tak že jí udrží ve vzduchu. Takže důkladné odsátí je zajištěno.
Pro pohon talíře jsem použil motorek stěračů ze Škody Favorit. Napájení zajišťuje zdroj z PC, který jsem upravil tak aby šlo regulovat napětí.
Takže ve výsledku je možné regulovat výkon sání, rychlost otáčení a somozřejmě také směr.

A tady je pár obrázků pro představu:
http://imageshack.us/photo/my-images/600/dscf3288y.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/843/dscf3290j.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/72/dscf3292g.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/4/dscf3295n.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/825/dscf3297z.jpg/

Uživatelský avatar
lidumil
Příspěvky: 1270
Registrován: 04 dub 2011 21:02
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DIY - pračka LP desek

Příspěvek od lidumil »

Pěkný, na kolik to celý vyšlo?

midge
Příspěvky: 10
Registrován: 02 srp 2012 09:25
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY - pračka LP desek

Příspěvek od midge »

Rád bych se pokusil si vyrobit vlastní pračku. Jako základ hodlám použít nějaký gramofon z bazaru. Jelikož jsem nikdy neměl na stole direct drive, nevím zda pro moje použití bude vhodnější řemínkový náhon, nebo právě direct drive.
Plus u řemínkového náhonu by mohlo být to, že když dám pohon mimo talíř a řemínek pojede po vnějším obvodu talíře, dosáhl bych asi pomalého otáčení vhodného pro čištění. Obávám se ale prokluzování, zkrátka, zda to řemínek utáhne, protože přece jen přisátá trubice bude mít asi dost velkou brzdnou sílu. U direct drive asi nepůjde nastavit menší rychlost a jak je to se silou pohonu také nevím.
Co si o tom myslíte, kolegové ?

Uživatelský avatar
DRVOŠTĚP
Příspěvky: 919
Registrován: 27 bře 2010 19:02
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY - pračka LP desek

Příspěvek od DRVOŠTĚP »

Čti výše,a ušetříš si čas i nervy... :lol:

Uživatelský avatar
DRVOŠTĚP
Příspěvky: 919
Registrován: 27 bře 2010 19:02
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY - pračka LP desek

Příspěvek od DRVOŠTĚP »

Pro midge-Pohon obstaral zpřevodovaný aku motorek ke grilu :)

midge
Příspěvky: 10
Registrován: 02 srp 2012 09:25
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY - pračka LP desek

Příspěvek od midge »

Ahoj všichni,
tak hlásím, že jsem se nenechal odradit a pustil se do té pračky. Projekt jsem už před před vánocemi dotáhl do úspěšného finále a pračka mi slouží k plné spokojenosti. Svůj projekt jsem směřoval k tomu, aby to nebyl velký krám, který zabírá místo. Řešení je jednoduché, pračku napojuji flexibilní hadicí na vysavač s automatickou regulací sání a funguje to přepychově. Pár desek jsem si dříve nechal vyprat ve studiu na VPI, takže mohu porovnávat. Troufám si tvrdit, že moje pračka funguje přinejmenším stejně dobře.
Náklady byly směšné, to sem ani nemůžu psát, protože spousta majitelů high-end praček by to asi nezkousla. Pravda ale je, že mi to dalo docela dost přemýšlení, ono udělat to jednoduché není až tak jednoduché.
Přikládám pár odkazů na obrázky, dělám to ale prvně, tak nevím jestli se to zdaří.

http://imgbank.cz/images/2013/05/01/P1240249.jpg
http://imgbank.cz/images/2013/05/01/P1240284.jpg
http://imgbank.cz/images/2013/05/01/P1240258.jpg
http://imgbank.cz/images/2013/05/01/P1240298.jpg

Té poškrábané a zaprášené LP si nevšímejte, je to fotka z první zkoušky, kdy jsem tam pro jistotu dal LP, kterého by mi nebylo líto.

Uživatelský avatar
DRVOŠTĚP
Příspěvky: 919
Registrován: 27 bře 2010 19:02
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY - pračka LP desek

Příspěvek od DRVOŠTĚP »

Ahoj,vypadá to hodně dobře.Můžeš se více rozepsat o pohonu a vložit další foto se zapojeným vysavačem? Co je to za sací rameno a vše kolem?

Renown
Příspěvky: 2315
Registrován: 18 dub 2008 10:22
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DIY - pračka LP desek

Příspěvek od Renown »

Ma to jediný problém a to je to, ze ta odsátá tekutina jde přímo do vysavače. Když vypereš moc desek po sobě, rozmočí to pytlík, ten pak praskne se všemi následky pro vysavač. Měl jsem podobnou pračku před deseti lety, vím o čem mluvim

Uživatelský avatar
DRVOŠTĚP
Příspěvky: 919
Registrován: 27 bře 2010 19:02
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY - pračka LP desek

Příspěvek od DRVOŠTĚP »

Může mít tkzv. vodníka.Ale nevím o jakém sacím výkonu.Necháme se překvapit. *thumbs up*

midge
Příspěvky: 10
Registrován: 02 srp 2012 09:25
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY - pračka LP desek

Příspěvek od midge »

Ahoj,
děkuji za váš zájem.
Pračka měla svůj vývoj. Protože mě DRVOŠTĚP trochu odrazoval, bral jsem to jako experiment, který se pravděpodobně nezdaří a budu nucen potupně zakoupit některou z předražených nabízených praček. Ono se to ale nakonec k mé radosti podařilo.
Postup byl následující. Na Aukru jsem si vyhlédl vhodný typ gramofonu. Vydražil jsem za pár korun vpodstatě trosku Dual s raménkem, které by na desku nepoložil ani největší odvážlivěc. To mě ale nezajímalo, potřeboval jsem pouze, aby byl funkční motor a mělo to talíř. Celý jsem to vykuchal. Pohon talíře byl přes mnohočetné převody, poslední gumové kolečko se dotýkalo vnitřního talíře. Rychlost byla ale pro moje účely moc velká. Uříznul jsem si základnu z lamina, osadil na ni talíř a experimentoval s umístěním motorku a trafa. Změnil jsem pohon talíře na gumičkový řemínek, který jel po obvodu velkého talíře. Rychlost byla pro praní pořád moc velká *taktone* . Postupně jsem zmenšoval průměr řemeničky, až byla rychlost odpovídající strojům VPI apod. Jenomže to už byl průměr řemeničky tak malý, že po zatížení desky odsáváním začal řemínek na řemeničce prokluzovat. Tím jsem si sám odpověděl na otázku, kterou jsem položil ve svém příspěvku někdy v říjnu. Zkrátka řemínek pračku neutáhne *headbang* . Jelikož nejsem natolik zdatný, abych začal experimentovat s přímým pohonem motorem přes převody, opustil jsem myšlenku motorického pohonu a zvolil jsem přímý ruční náhon. Tím jsem sice stroj lehce degradoval, ale zároveň jsem vyřešil nutnost zabudování do nějaké krabice, která by musela krýt motor a trafo a tím zásadně zmenšil velikost celé té potvory. Výsledek je tedy prachsprostá deska z lamina, na které je upevněno pouze ložisko talíře *2thumbsup* .

Raménko je moje vlastní konstrukce, ale nemyslím si, že by to byl nějaký zázrak. Princip je ten, že leží vlastní tíhou na podpůrné pružince, která při vypnutém odsávání udržuje odsávací trubici asi 3 mm nad deskou. Odsávací trubka je samovýroba z plexi trubky průměru 20 mm, proříznutá drážka 2,5 mm v délce hrací plochy. Na trubici je z obou stran štěrbiny nalepena kvalitní sametová páska. To je z celé věci asi to nejdůležitější, protože zde se LP mechanicky dotýká raménka. Nesmí být použito žádné lepidlo, které ztvrdne. Oboustranná lepící páska se mi neosvědčila a to ani od 3M. Já jsem po několika experimentech použil UHU-por. Nanést na styčné plochy, nechat zavadnout 15 minut a pak přiložit přesně na místo a silně stisknout. Trubka je zaslepená elektrikářskou plastovou záslepkou průměru 20 mm v ceně 20 halířů. Raménko je odklápěcí, aby bylo možno měnit desky. Fígl uložení raménka je z fotek snad jasný a je taky asi jasné, že se dá lehce výškově nastavit.

Celý tento "zázrak" mám uložený ve skříni s deskami, a nezabírá moc prostoru.
Celá operace praní je velmi jednoduchá. Na trubku nasunu gumovou hadici za 45,- Kč (odpad pro pračku), druhý konec nasadím do trubky vysavače. Já mám Lux se samočinnou regulací tahu, ale myslím, že to zvládne jakýkoliv vysavač s regulací. Položím desku, aplikuji čistící roztok, rozetřu kartáčkem, nechám chvilku působit. Teď přijde to hlavní - prsty mám na hraně desky, abych se nikde nedotýkal plochy a začnu pomalu otáčet deskou, při tom ručkuji jako v autoškole, aby otáčení bylo plynulé. Současně zapínám vysavač, raménko se samo přisaje k desce, stejně jako u všech praček. Po jedné otáčce je deska suchá, vypínám vysavač, raménko se zvedne a teprve pak přestávám točit. Zní to možná komplikovaně, ale je to velmi jednoduché. Hlučnost je podstatně menší, než u všech profesionálních praček, protože tam výrobci na odhlučnění kašlou. Výrobci vysavačů ale toto musí kvůli konkurenci řešit.
Renownovi odpovídám, že má s odsáváním tekutiny přímo do vysavače naprostou pravdu, ale já peru pouze desky, které hodlám ten den poslouchat a ty jdou z pračky rovnou na gramofon, po přehrání do nového obalu. Ještě jsem za sebou nepral nikdy víc, jak 3 LP, takže protržení pytlíku mi nehrozí :lol: Navíc si myslím, že se tekutina možná odpaří dřív, než se do pytlíku dostane.
Mohu jen potvrdit zkušenosti ostatních majitelů praček, že výsledek předčí jakékoliv výměny komponentů. V mém případě bylo účinnější už jen řešení akustiky místnosti, ale o tom třeba někdy jindy..

Hudbě zdar

Přikládám pár fotek, ze ktrých je snad vše jasné.
http://imgbank.cz/images/2013/05/01/DSC6871.jpg
http://imgbank.cz/images/2013/05/01/DSC6872.jpg
http://imgbank.cz/images/2013/05/01/DSC6873.jpg
http://imgbank.cz/images/2013/05/01/DSC6876.jpg
http://imgbank.cz/images/2013/05/01/DSC6877.jpg
http://imgbank.cz/images/2013/05/01/DSC6885.jpg
http://imgbank.cz/images/2013/05/01/P1240229.jpg
http://imgbank.cz/images/2013/05/01/DSC6881.jpg

Renown
Příspěvky: 2315
Registrován: 18 dub 2008 10:22
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DIY - pračka LP desek

Příspěvek od Renown »

*thumbs up* super !

Uživatelský avatar
DRVOŠTĚP
Příspěvky: 919
Registrován: 27 bře 2010 19:02
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY - pračka LP desek

Příspěvek od DRVOŠTĚP »

Neodrazoval !!! To bych si nedovolil !!! Pouze směroval aby jsi neobjevoval objevené.Takže ode mne za *thumbs up*

Uživatelský avatar
Luki
Příspěvky: 83
Registrován: 22 dub 2012 19:32
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY - pračka LP desek

Příspěvek od Luki »

midge píše: Pračka ....
Tomu se říká DIY příspěvek, inspirující. Gratuluji, obdivují. *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up*

TAB
Příspěvky: 657
Registrován: 30 led 2011 15:32
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY - pračka LP desek

Příspěvek od TAB »

Skvělá práce *thumbs up* Vypadá to moc hezky. Já už mám doma rok odsávací hubici a občas jsem přemýšlel jak vyřeším právě odklápěcí systém s nějakou pružinou. Tvůj nápad se mi moc líbí a udělám to asi podobně. Děkuji za inspiraci :) P.S: co je to v pozadí za lampáč?

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host