Papírová membrána u reproduktorů

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Papírová membrána u reproduktorů

Příspěvek od Jarda69 »

Možná je to něco, co už je dávno někde popsáno, ale já zatím nic nenašel. Jde o tuhle věc.
U reprobeden se snažíme o co nejpevnější a nevibrující stěny. Takže skládání dvou 18mm překližek není nic extrémního.
Do podobného boxu se nainstaluje bass/středobass. Běžný repro má papírovou membránu silnou cca 2-3mm.
To není mnoho a určitě skrz ní projde víc zvuku než skrz bednu samotnou. Může to mít vliv na zvuk, na měřitelné zkreslení a podobně ?
Je skrz membránu slyšet, co se děje v boxu ?
Řešil to někdo ? Má to nějaké řešení ? Má to vůbec nějaký vliv nebo jsem něco přehlédl ?

boxer

Re: Papírová membrána u reproduktorů

Příspěvek od boxer »

Nějak mi není jasné, co tím chtěl básník říci.

A tomu nerozumím vůbec. Ale je to teplo.

To není mnoho a určitě skrz ní projde víc zvuku než skrz bednu samotnou.

lechos
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lechos »

membránu silnou cca 2-3mm ? no možná žiju krátce ale...jmenuj model, značku, typ repráku, děkuji

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 »

boxer píše:Nějak mi není jasné, co tím chtěl básník říci.

A tomu nerozumím vůbec. Ale je to teplo.

To není mnoho a určitě skrz ní projde víc zvuku než skrz bednu samotnou.
Které části z toho nerozumíš ? Té, kde píšu, že 36mm překližky je méně průzvučné než papírová membrána ?
Máš alespoň nějakou základní představu o tom, co se děje v uzavřené ozvučnici ?
Jestli je ti teplo, tak si pusť nějaký film o ledních medvědech.
Naposledy upravil(a) Jarda69 dne 06 črc 2015 19:51, celkem upraveno 4 x.

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 »

LECHOS zdá se ti to moc nebo málo ? Má to na celou věc nějaký zásadní vliv ?
Co třeba tyhle ? Májí milimetr nebo milimetr a půl ? Proč se to vždy zasekne na nepodstatné kravině ?
Je ten údaj opravdu tak důležitý ?

Obrázek

Teď už budeš moci odpovědět na co jsem se ptal ? Díky. Fakt by mě to zajímalo.
Naposledy upravil(a) Jarda69 dne 06 črc 2015 19:54, celkem upraveno 2 x.

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 »

Takže rozjedeme další vlákno, plné vysvětlujících a doplňujících postů, díky bazírování na kravinách a vysvětlování uplných základů ?

lechos
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lechos »

Jardo, Jardo...jseš tu krátce a takové výrazy, narážky, argumenty, invektivy, nestydíš se trochu, co ? audio mám snad 40 let nebo trochu víc ale membránu tl. 2-3mm ještě neviděl, proto můj dotaz.

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 »

V pohodě, takže jsme si ujasnili jak je tlustá. Můžeš mi ted odpovědět na dotaz ?

lubin
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lubin »

Dotaz spíše na konstruktéry repro, kterých tu máme celkem dost...já Ti rozumím co řešíš, ale jistě nejsi první :)
Jde o to, stáhnout na minimum parazitní rezonance ozvučnice a proti tomu jde co nejnižší hmotnost a nejtužší materiál pro membránu (a její následná odolnost i proti rezonancím, řeší se asi tlumením ap.). Podle mého odhadu jde při kontrukci tedy (mimo jiné) o co nejkvalitnější měniče, kvalita a tuhost ozvučnice, ale hlavně vzájemná "sladěnost" všech věcí ve výrobku. Protože finál jsou stejně uši. Mimochodem na membrány musí přece působit i zvuk zpětně z místnosti...:) To už asi řešit moc nejde :)

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 »

Ne. Ptal jsem se na to, jak hodně se projeví průzvučnost papírové membrány. To samé, co hraje dopředu, hraje i dozadu. V boxu se to různě odráží, něco se utlumí atd.
To co tam zůstane je slyšet a teď jde o to, v jakém poměru se to dostává ven zpět přes membránu.

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 »

Prosím o smazání celého vlákna. Uznávám, že to byla kravina, se tu na něco ptát. Asi jsem opravdu zblbnul z horka.

boxer

Příspěvek od boxer »

Tak si pusť nějaký film o ledních medvědech.

OT. Považoval jsem tvůj dotaz v prvním odstavci za

a) z mé strany nepochopený
b) z tvé strany napsaný špatně
c) za naprostou blbost

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PítrsPraha »

Jarda69 píše:Proč se to vždy zasekne na nepodstatné kravině ? Je ten údaj opravdu tak důležitý ?
Ono to ve tvém případě právě není tak nepodstatný. A ano, ten údaj je velmi důležitý. Poukazuje totiž na mnohokrát ověřený fakt, že přes své arogantní a bohorovné vystupování zde, na které tě nejednou upozorňoval nejeden zdejší dlouholetý člen fóra, víš o hifi celkem prd. Viz 3mm tlustá papírová ozvučnice (je snad z lepenky nebo čeho?), basový reproduktor se zkreslením 0.1 %, silně zvýrazněná okrajová pásma i Focal Aria, nesmysly o kabelech a další a další úplné pitomosti, na které tě tu upozorňujeme.

Viz vystupování v tomhle vlákně. Napíšeš pitomost a pak se do ostatních, kteří tě na to správně a věcně upozornili, navážíš... Uber na aroganci, urputnosti, četnosti nesmyslných příspěvků - to tomu, aby tě tu lidi brali vážně, pomůže mnohem víc než šaškárna, kterou tu od začátku svého působení předvádíš.

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 »

PítrsPraha píše:
Jarda69 píše:Proč se to vždy zasekne na nepodstatné kravině ? Je ten údaj opravdu tak důležitý ?
Viz 3mm tlustá papírová ozvučnice (je snad z lepenky nebo čeho?), basový reproduktor se zkreslením 0.1 %, silně zvýrazněná okrajová pásma i Focal Aria, nesmysly o kabelech a další a další úplné pitomosti, na které tě tu upozorňujeme.

Viz vystupování v tomhle vlákně. Napíšeš pitomost a pak se do ostatních, kteří tě na to správně a věcně upozornili, navážíš... Uber na aroganci, urputnosti, četnosti nesmyslných příspěvků - to tomu, aby tě tu lidi brali vážně, pomůže mnohem víc než šaškárna, kterou tu od začátku svého působení předvádíš.
U reprobeden se snažíme o co nejpevnější a nevibrující stěny. Takže skládání dvou 18mm překližek není nic extrémního.
Do podobného boxu se nainstaluje bass/středobass. Běžný repro má papírovou membránu silnou cca 2-3mm.

Focal Aria 936
Obrázek
Monitor Audio Silver 8
Obrázek

Ani nevím, jestli má cenu na tebe reagovat. Nechci se do tebe navážet kvůli věku. Ale zkus si ukazovat prstem když čteš.
Nebudeš tu pak mlít kraviny. Chápu ,že nemoc omlouvá, ale začíná to být otravné.
Pokud v textu nerozeznáš 36mm ozvučnici od 2-3mm membrány, tak se asi nemáme o čem bavit.
Ty 2-3mm jsem možná přestřelil, ale měl jsem doma nějaký levný autoreprák, co se snažil napodobit SSpeak a ten byl dost silnej.
Pak se mi tu válí dva levnější Tonsil 30cm a ty jsou taky pěkně silný.
Běžné repro neničím.
Ty hrbaté i lepené verze SSpeaku mi přišli taky celkem silné. Že to tedy bude možná max 1.5 už od těch 2 není až tak daleko. Ale chápu, že to může někoho rozrušit.

Odpovědět