Výroba zvukově pohlcujících akustických panelů

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
Peer
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba zvukově pohlcujících akustických panelů

Příspěvek od Peer »

to Pipis:
OK. Já jen, že jsi začal... Přemýšlím o výrobě nějakého akustického panelu, prozatím asi spíše přenosného, ale časem bych vyrobil něco napevno na stěnu za repro.... tak jsem myslel, že chceš něco stavět... Asi jsem tomu špatně rozuměl... :(
Už se k tomu nebudu tedy vracet.

Křeček
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Křeček »

Možná by stálo za to, rozlišovat dvě věci :

1) Tlumení odrazů od holé zdi (středy, výšky). Toto lze zvládnout i svépomocí a dle mých osobních zkušeností to pomůže. Po pravdě řečeno, v našich často holých moderních obytných prostorech je plusem a vyrazně se projeví téměř všechno. Osobně jsem zkoušel matrace za bednami, matrace křížem přes prázdné protější rohy a originál zabalené balíky minerální vaty (Isover) do rohů. U mně to bylo hodně znát, hlavně při umístění za repro (a to mám repro s předním basreflexem). Samozřejmě otázkou je zda utlumení odrazů na středech a výškách ještě nezdůrazní případný problem na basech.

2) Druhou věcí je kompletní řešení akustiky, vč. problémů s basy. Zde už si Ferda Mravenec sám nepomůže a je třeba profesionála s měřením a reálnými zkušenostmi. Třeba věhlasný druid z Prahy. Zde je otázkou, zda navržené řešení unese Vaše kapsa a manželka/přítelkyně :-).

Hodně k tomuto tématu je na Slovanetu (kapitola Akustika), jsou tam i odborníci, kteří mají co říct. Udělat pěkný dřevěný rošt, vyplnit ho (např. plástvemi vatelínu) a čistě potáhnout pružnou pěknou tkaninou není problém, tecnicky ani finančně. Ale v obýváku je to estetické provizorium. Osobně plánuji za novou komodu souvislou desku (cca 2,5x1,5 m) z pevného materiálu, natřenou stejně jako je ostatní zeď. Otázka je z čeho (Obifon, více vrstev hobry, ???).

Mark Levinson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mark Levinson »

Mně se líbilo to řešení co udělal Libor, taky samo domo. Popisuje to ve svém vlákně.

Křeček
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Křeček »

Pipís :
Díky za tip na Liborovo řešení, vůbec jsme ho zde nezaregistroval.
To je přesně to, co mám v plánu. Teď už jen vybrat nejvhodnější materiál.

Mike
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mike »

Pánové koukám vášnivá diskuze :lol: Experimentovat se dá se vším a u akustiky to platí dvojnásob ale pak si člověk uvědomí že nastrkal peníze sem (CD třeba za 30k a zes obdobně) a přitom do akustiky nevrazil ani korunu. To si pak klepu na čelo. Ale každého věc. Pak se dá experimentovat tak že člověk vynaloží nemalé prostředky za materiál a bude někde něco lepit vrstvit a já nevím co ještě a cenově to vyjde ještě dráž než změření profíkem(velký bobo je dobrý ale je zde také spousta odborníků kteří nejsou takovýmto způsobem medializováni) a výsledek nemusí být vůbec dobrý u profíka máte alespon zaručeno že to dopadne dobře (pokud tomu opravdu rozumí a to se předpokládá) Je dobré se nad tím minimálně zamyslet.
Zdraví Michal

pasul
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pasul »

Mike-Z toho co jsi teď napsal si myslím,že jsi jeden z těch profesionálů co tomu rozumí a proto co nejdál od tebe...

Svensound
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Svensound »

Pasule: ještě k těm panelům od pana Dioka-respektive z Japonie: Na jakých kmitočtech jsou vlastně efektivní, jistě je k nim datasheet. Díky

Pajuna
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Pajuna »

Zajimava diskuze, pripada me to jako kdyz se nekteri vyjadruji silne k tomu cojeste neslyseli, ale zato hodne cetli :) . Nicmene asi neuspokojim pipise, protoze mu zkusenosti nepredam, ale mozna uspokojim Peera odpovedi, resp. dotazem.
Ja mam napr. bouli na basech ,mezi 45-80Hz a pokles na 1kH, pak me tady vylezaji sykavky v porovnani stejneho retezce ve studiu, resp. studiich. Nevim jestli to ted zrovna budu resit akustickymi panely...ale vyber beden me kvuli tomu trva uz dost dlouho:-).
Tak babo rad! Tak dost hloupe teorie a odbornici radte *klanimse*

pasul
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pasul »

svensound píše:Pasule: ještě k těm panelům od pana Dioka-respektive z Japonie: Na jakých kmitočtech jsou vlastně efektivní, jistě je k nim datasheet. Díky
No papíry k tomu jsou.Ovšem tam si počte asi málokdo.Je to v japonštině.Bude to chtít hledat na netu.

Křeček
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Křeček »

Mike

V podstatě s Tebou souhlasím, zvláště s názorem, že lidi cpou hodně peněz do aparatury a podceňují akustiku.
Ale to co mám na mysli já, Pipís nebo co už realizoval Libor není zas tak finančně náročné. Materiál bude stát v řádu stovek, max. několika málo tisíc Kč (podle velikosti). Celé si to průměrný Ferda Marvenec může udělat sám. A lze to napřed zkusit na sucho. Teprve když člověk slyší pozitivní vliv provizorně za bednami instalovaného panelu (ať už měkké "matrace", nebo pevné desky) má smysl realizovat to naostro.

Samozřejmě profi měření a profinávrh v celém zvukovém spektru to nenahradí. Ale ne každý je schopen profi řešení zaplatit a v prostorách standardního obývacího prostoru pak realizovat. Ono to často v praxi znamená, že obývací pokoj přestává být obývacím .

palipol
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od palipol »

S riešením akustiky mám nejaké skúsenosti, ale nie som odborník. Niečo som si naštudoval, ale to stačí len na hrubé akustické úpravy. Na komplexnejšie riešenie je nezbytné aspoň základným spôsobom zmerať odozvy kalibračných kmitočtov, aby sa aspoň zhruba zistilo, ako sa miestnosť voči signálu chová, nie niekde plácnuť nobasil a pustiť si obľúbený track, ako príjemne to hrá. V eufórii otočíme doprava a začne hrať miestnosť...vydržíme to 10 minút. Ale basy zasa potichu nehrajú, resp. ucho ich vníma so značným poklesom. Takže pri cca 70 dB komplexného signálu , kedy je to dlhodobo ešte únosné, by mala hrať reprosústava čo najvyrovnanejšie a k tejto hladine je potrebné prispôsobiť roszah akustických úprav - dozvuk, tvarové úpravy , pohltivé panely, rezonátory a basové pasce. Súhlasím s Acon-om - každý krok zmerať, aby som vedel, čo robím , ako ďaleko som zašiel a či som to pre zmenu neprepískol. Tak som skončil prednedávnom sám. Mód 50Hz. Paneláková klasika. Takže opäť len kompromis. Ak nie - tak už len komplexné riešenie - aktívne spracovanie signálu procesorom, alebo akustické úpravy cca za 40 litrov, najlepšie oboje.
Odladené "hardvérové" akustické úpravy nie sú totiž univerzálne. Platia pre konkrétny reprodukčný reťazec. Upgrejdneš bedny - a si na začiatku.

bh69
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od bh69 »

myslite ze by sel tenhle material pouzit na vyrobu panelu ?

http://www.jysk.cz/4/5/16/536/3310932/a/catalog

cenove je to hodne zajimave a hlavne je to i ekologicke - zadny skelny prach ani chemicky zapach

nechci zadne profi reseni zatlumeni, jen zavesit dva ctverce potazene latkou na predni zed za/mezi repro a trochu zatlumit odrazy hlavne vyssich frekvenci

PavelN
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PavelN »

ta matrace by měla stačit. Na střední a vysoké kmitočty by to mělo stačit. Mě k zatlumení basů v rohu stačil obyčejný molitan 2 cm přeložený na dvakrát. Ta matrace je za hodně dobrou cenu. Šel bych do toho.

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Jako absorbér to fungovat bude, ale jak ? Otázkou zůstává, co od toho očekáváš: absorbci (čili pohlcení), nebo diffuzi (roztříštění), protože to není totéž. Jde-li ti o odrazy, pak by to chtělo do místa odrazů diffuzer, třeba typu "Skyline".
Dáš-li tam toto, pak to (pochopitelně) odrazy trochu eliminuje, protože je částečně pohltí (laicky řečeno), neboť jde o absorbér, který na basech nic moc, a čím výše, tím více, takže pozor na ztrátu výšek.

*offtopic* Jinak tisíckrát díky, zrovna jsem přemýšlel nad koupí nové matrace do postele. A je to vyřešeno !

Odpovědět