Výroba zvukově pohlcujících akustických panelů

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
pompo
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba zvukově pohlcujících akustických panelů

Příspěvek od pompo »

Křečku máš pravdu, pomůže skoro každá úprava (částečně) ale strkání matrací za bedny nic moc. Další tvou myšlenku pokud mohu trochu rozvedu:

Proč provizorium pokud máš v místnost za gaučem kde posloucháš holou stěnu (ne okna nebo dveře) Tak pozvi kluky co dělají se sádrokartón. Po přivrtání plechových U profilů (hloubka asi 8 cm) na které se sádroš běžně montuje si můžeš vzniklou mezeru vyplnit čím chceš,i když já bych použil běžný stavební zateplovací ROCKWOOL příslušné tloušťky,po konečné montáži a zaspárování sádroše (případně vymalování) nezpozoruješ žádné provizorium.Podotýkám že jde o běžný stavební materiál který ti po montáži zabere (pokud tě nějaká firma neoškube) minimum oběživa a max10cm jedné celé stěny. O akustické vhodnosti, pohltivosti oproti cihle,tvárnicím,nebo dokonce panelu nepochybuj.Ale zkus se zeptat sám někoho kdo má takto obložený byt.Budou to ale většinou podkrovní pidi bytečky s šikmými stěnami což nám naši statistiku trošičku zkomplikuje.

Profi řešení firmou by bylo podle mě více než extrémní a finančně nevím. (alespoň v běžných místnostech při poslechu rozumně navržených beden na domácí poslech) Ale kdo chce kam, šup tam s ním.

Zdeny
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdeny »

Kdyby to bylo jen takhle jednoduché, nebudou o tom popsány tuny papíru na vědecké bázi a exaktních výpočtech....Ale možná,. že špatné tlumené je lepší než žádné tlumení.

Já se spíš obávám, že SDK a za ním min. vlana se bude chovat jako širokopásmový útlumový člen na hlubokých kmitočtech a může na basech způsobit nepříjemnosti. Na středech a výškách fungovat nebude. Na to jsou jiné materiály.

Sorry za OT: překlepy asi nikomu moc nevadí, ale shoda podmětu s přísudkem (tedy i/y a y/i ve vyjmenovaných/nevyjmenovaných slovech, to už je horší :-)

pompo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pompo »

Ještě jednou se sem vracím a pro podporu toho co jsem psal o aku. úpravách jsem si vypůjči úryvek z jináho vlákna kde měl HI-FI-sta právě opačný problém a to nedostatek basů protože bydlí v půdním bytě plném sádrokartonu navíc má i dřevěnou podlahu a podhledy. čtěte :

Jsem majitelem malé firmy, která se specializuje na montáže interierů-sádrokartony, tepelné a zvukové izolace, různé podhledy, podlahy atd. Zrovna montujeme akustický podhled v sále jednoho kultůrního domu. Nedávno jsem se bavil s projektantem, který navrhoval akustiku této stavby o problému basů v mém obyváku, kterých mám méně, ikdyž hraji přes monobloky cca 2x 400W.Bydlím v půdním bytě, který je celý ze sádrokartonů, má dřěvěné podhledy a podlahy. On mi řekl. Problém je v tom, že nízké frekvence ztratí sílu se odrazit od těchto konstrukcí proto, že podstatnou čast energie vydají na rozkmitání těchto pružných povrchů. Protože tyto kce zabírají velkou plochu, dochází k úbytku basů. Dopořučil mi tyto konstrukce zesílit tak, aby nebyly tak pružné a mohly zvuk lépe odrážet.Možná, že tato zkušenost někomu pomůže i v opačném případě, když je basů nadbytek. Basy je asi nejlépe zatlumit tvrdou, ale pružnou konstrukcí, výšky a středy měkkou pohltivou konstrukcí.
Ještě mi poradil jednu věc. Mám vzít staré matrace a stavět je na různá místa v pokoji a tímto najít misto, které je nutno zatlumit.

Snad to někomu kdo má na to volnou stěnu a trochu místa pomůže problémy s nadbytkem nebo duněním basů odstranit. Přeju zdar.

pompo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pompo »

Jasně zdeny že nejde o jednoduchý problém ale pokud jde jen o přebasování místnosti je to to relativně schůdné a účinné řešení.

fox
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od fox »

Pompo, sádrokarton v malých plochách moc nepomůže, protože jeho pohltivost je malá.
Různě rozmístěné "dírky" ve stavebních materiálech se používají ve stavební akustice dodnes. Akusticky perforované podhledy, ať na bázi sádrokartonu nebo minerálních vláken se používají například v kancelářích, kde nechceme, aby se volně šířil hluk a abychom co nejméně slyšeli o čem hovoří soused na protější straně místností.
V učebnách se strop nad posluchači navrhuje z perforovaných materiálů, aby přednášející nebyl rušen hlukem žáků a naopak strop nad učitelem je z hladkých odrazivých materiálů, aby mu bylo dobře rozumět. Kdyby to bylo naopak, tak by se jeden zbláznil a ostatní by moc neslyšeli.
V některých minerálních podhledech jsou dírky velikosti špendlíkové hlavičky a nejsou z podlahy vidět, ale jsou hustě rozmístěné. Některé podhledy naopak vypadají, jako by byly prožrané housenkami.
Každý materiál má své specifické vlastností / utlum na jiných kmitočtech /, takže se nedoporučuje používat jen tak. V poslechovkách si raději nechte poradit odborníkem. Jinak to bude pokus-omyl a to není zadarmo.
Michell Gyrodec/Orbe,SME V,Lyra Delos,RCM,step up trafo MgBeran,Esoteric DV60,Stream box RS,Music First Audio,Audia Flight 100 MK4, Red Wine Audio,Tannoy Turnberry GR+ST100,Acoustic Revive,WBT ...

Guliver
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Guliver »

Vata za posluchovym miestom je IMHO dobry napad, ale mala byt mat hrubku aspon 15cm + vzduchova medzera aby to bolo na basoch ako tak ucinne. Najvacsi problem je povrchova uprava - potah len textilom je v obyvacke dost neprakticky ak by sa pouzil sadrokarton s dierkovanou upravou (az 22% plochy) co by mohlo podporit pohlcovanie na strednych resp. vysiich frekevenciach. Celkom by ma zaujimalo co by sa stalo keby sa na vatu natiahla sietka ako pri zateplovani + povrchova uprava textilnou tapetou resp. omietkovinou. Vrstva lepidla a sietky by sa mohla spravat ako pruzna kmitajuca membrana tlmena vatou. Keby sa to urobilo na celu zadnu stenu s tym ze by sa tam vynechali niky na vlozenie policiek, alebo basotecovych pohlcovacov, mohla by vzniknu kompaktna "obyvatelna" i esteticka plocha s pozadovanymi vlastnostami. Jediny problemik vidim s ukrojenim plochy izby o cca 25cm (vata +vzduch),co by slo riesit tak, ze by to nebolo na celu plochu steny ale len na jej cast.

AM
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AM »

hodne ucinna basova past je velka sedacka, ted ji budu menit za jinou, tak jsem zvedavy jak se to projevi. treba kdyz jsem si dal do kina misto fatboyu (velke polstare s polystyrenovyma kulickama) sedacku a dva taburety musel jsem si pridat hlasitost na subaci, abych to mel pocitove stejne jako predtim

Guliver
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Guliver »

Sedacka je fajn, trochu zavisi od jej mohutnosti a hlavne potahu - kozenne su celkom ucinne odrazive - pomahaju vankuse a prehozy.

fox
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od fox »

Konstrukce z akustického sádrokartonu není moc levná záležitost. S akustickou izolací příjde na cca 1500Kč/m2. Perforovaná akustická sádrokartonová deska má na zadní straně nalepenou černou tkaninu. Izolaci bych ale zakryl PVC folii, aby nedocházelo k úniku drobných částí skelných vláken do ovzduší.
Rozměrná sedačka může vykonat své. nejlepší je látková, ne kožená. Proto jsem kdysi psal o tom, že se má zkoušet zatlumení, rozmístěním matrací, nebo polštářů po poslechovce. Potom je stačí nahradit něčím podobným, estetičtějším.
Binec dělá taky obrazovka velkoformátové televize.
Michell Gyrodec/Orbe,SME V,Lyra Delos,RCM,step up trafo MgBeran,Esoteric DV60,Stream box RS,Music First Audio,Audia Flight 100 MK4, Red Wine Audio,Tannoy Turnberry GR+ST100,Acoustic Revive,WBT ...

Guliver
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Guliver »

Povedzme ze zadna stena ma 4x2,6m to je 15 600 Kč čo nie je az tak strasne, ak zoberieme do uvahy akusticky a esteticky efekt. PVC folia je samozrejme nutna.

Guliver
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Guliver »

fox píše:Binec dělá taky obrazovka velkoformátové televize.
Presne a co s tym? Deka sa mi nepaci, ale cierny panel z peny napr. auralex, prilezitostne zaveseny na plazme by mohol ako tak fungovat. Penu som myslel k voli jej nizkej hmotnosti a riziku poskodenia plazmy.

AM
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AM »

na tlumeni odrazu od predni steny se mi osvedcilo projekcni platno, ktere visi asi 3 cm od zdi. melo by mit tlumici efekt na odrazy stredu a vysek pokud by se spustilo pred lesklou plochu tv.

Guliver
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Guliver »

Projekcne platno moze tiez prispiet, ale tam bude asi podmienka aj ho vyuzivat s projektorom, len ako tlmiaci prvok to bude asi drahy spas...

AM
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AM »

jasne, hlavne pro nekoho, kdo uvazuje o dk. drazsi receivry maji 2 vystupy hdmi, takze se pak muze pouzivat tv i projektor, aniz by se musely prehazovat kabely. pro dk je taky potreba mit tmave vymalovane bocni zdi, u svetlych se pri vysvicenych scenach moc odrazi svetlo do platna, ale to uz jsme zas jinde. ber to jako moznou alternativu, ktera se mi osvedcila

Zdeny
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdeny »

Sedačka - i kožená - na basech pomůže. I mj. pro její nepravidelný tvar a rozbití zvukové vlny, byť omezeně. Pro výšky působí odrazivě.

Odpovědět