Ciba

Představení jednotlivých členů fóra, jejich aparatur, oblíbené muziky atd.
Odpovědět
lubos
Příspěvky: 211
Registrován: 21 dub 2008 11:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Ciba

Příspěvek od lubos »

ciba píše:Quad ESL 2905 a Magnepany (jakkýkoliv typ) jsou principem a i zvukově úplně něco jiného , na HE 2010 hrál nižší typ - ESL 985 , menší a s menším rozsahem "dolů" , subjektivně ty 2905 jsou v basech srovnatelné s Ikony Avall , které jsem vlastnil dříve , ale také i s Vivid Giya .. .
Quad ESL 2905 je dipol rovnako ako MG, ano princip je uplne iny, jedno je elektrostat a druhe magnetostat, tvrdim len to, ze klasicky dynamicky menic na basoch tak lahko nic nenahradi, inak moje MG hrali od 33Hz, super je riesenie ak sa staty kombinuju s klasickym menicom, ktory hra basy, napr. ako to riesi Martin Logan. *offtopic*

palipol
Příspěvky: 514
Registrován: 14 říj 2008 09:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Ciba

Příspěvek od palipol »

ciba píše:Quad ESL 2905 a Magnepany (jakkýkoliv typ) jsou principem a i zvukově úplně něco jiného , na HE 2010 hrál nižší typ - ESL 985 , menší a s menším rozsahem "dolů" , subjektivně ty 2905 jsou v basech srovnatelné s Ikony Avall , které jsem vlastnil dříve , ale také i s Vivid Giya .. .
Princípom (dipól) sú rovnaké.
Konštrukčne sú odlišné (magnetostat - elektrostat)
Zvukovo sú "úplne niečo iného" - súhlas, vypustil by som slovo úplne.
Na HE 2010 hral so Srollom ESL 988 modernizovaný v roku 2006 na typ ESL 2805.

palipol
Příspěvky: 514
Registrován: 14 říj 2008 09:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Ciba

Příspěvek od palipol »

to Luboš:

Magnepan má konštrukčne tiež dynamický menič (e), ktorý ale nenahradí "dynamický menič v schránke".
Na vhodnosť či nevhodnosť hybridov (dipól/box) je veľa protichodných názorov.

Poďme ale k ESL 2905. Cibo, čo akustické úpravy pre nových miláškov?

Uživatelský avatar
ciba
Příspěvky: 393
Registrován: 13 zář 2008 13:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Ciba

Příspěvek od ciba »

Nemyslel jsem základní princip vyzařování u Quadu a Magnepanu , spíše to jak a kde tvoří Quad zvuk (například to , že Quad má vytvořené pásma na membráně pro jednotlivé rozsahy 2805 - 2 pásma ,2905 - 3 pásma a také to jak samotná membrána pracuje , právě tady je zcela zásadní rozdíl ) ale to není až tak důležité , zvuk je pro mně prostě lepší než u dynamických beden . Co se týká basů a hlasitosti , tyto repro mají jisté omezení v maximálním SPL , něco kolem 98db a tím pádem tak nejsou vhodné do velmi velikých prostor , protože membrána u Quadů hraje i dozadu , velký vliv na basy má právě vzdálenost zadní stěny , pokud se najde ideální vzdálenost pak subjektivně basy jdou dolů zrovna tak jako u velkých třípásem a nikde nic nechybí .

Uživatelský avatar
ciba
Příspěvky: 393
Registrován: 13 zář 2008 13:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Ciba

Příspěvek od ciba »

Teprve uvidíme , ještě je nemám doma , ale protože jsem je poslouchal dost dlouhou dobu v místnosti velmi podobné té moji , neočekávám nějaké zásadní úpravy , snad jenom podložky pod bedny , které se vyrábějí (50 mm tlusté plexi) budou určitě přínosem :D

palipol
Příspěvky: 514
Registrován: 14 říj 2008 09:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Ciba

Příspěvek od palipol »

ciba píše:Nemyslel jsem základní princip vyzařování u Quadu a Magnepanu , spíše to jak a kde tvoří Quad zvuk (například to , že Quad má vytvořené pásma na membráně pro jednotlivé rozsahy 2805 - 2 pásma ,2905 - 3 pásma a také to jak samotná membrána pracuje , právě tady je zcela zásadní rozdíl ) ale to není až tak důležité , zvuk je pro mně prostě lepší než u dynamických beden . Co se týká basů a hlasitosti , tyto repro mají jisté omezení v maximálním SPL , něco kolem 98db a tím pádem tak nejsou vhodné do velmi velikých prostor , protože membrána u Quadů hraje i dozadu , velký vliv na basy má právě vzdálenost zadní stěny , pokud se najde ideální vzdálenost pak subjektivně basy jdou dolů zrovna tak jako u velkých třípásem a nikde nic nechybí .
Kto si "pořídí" QUAD ESL, predpokladám, že vie, čo chce, sú proste vlastnosti, kde je QUAD fenomenálny, napadá ma napríklad priestorové zobrazenie scény a to aj vďaka spomínanému "koaxiálnemu" pohonu fólie, ktorý sa používa už skoro 50 rokov (ESL 63) a nie je potrebné na tom čokoľvek meniť. U modelov 989 a 2905 boli k centrálnej (hore a dolu) časti pridané ďalšie dve "subbasové" sekcie, ktoré zväčšili kmitočtový rozsah na spodných kmitočtoch so zachovaním pôvodných vlastností reprosústav. SPL 98dB je hodnota prakticky úplne postačujúca. Veľkosť miestnosti aj vzdialenosť od zadnej steny je dôležitá pre optimalizáciu ich ako priestorového, tak kmitočtového vyžarovania.

petrL
Příspěvky: 1363
Registrován: 22 črc 2008 08:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Ciba

Příspěvek od petrL »

palipol píše:SPL 98dB je hodnota prakticky úplne postačujúca.
Záleží na posluchači, univerzálně se to rozhodně nedá říct. A nebýt to elektrostat, tak si o takový reproduktor ani neopřu kolo. Je to praktická hodnota změřená při muzice nebo nějaká teorie vycházející z limitace napětí při basech? A také jde o to, jestli se nějak degraduje zvuk už před dosažením maxima. Pro kvalitu je nutná nějaká rezerva, obvykle.

Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 1915
Registrován: 23 úno 2009 10:47
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Ciba

Příspěvek od PMA »

Sorry, ale SPL 98 dB rozhodně nestačí, a právě Ciba hrával určitě víc nahlas :)
Pavel Macura Audio

Mih
Příspěvky: 772
Registrován: 18 dub 2008 08:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Ciba

Příspěvek od Mih »

Těch 98 dB je v jaké vzdálenosti? Ve specifikaci je uveden max výkon 2N/m2 v ose vzdálenost 2m.

Uživatelský avatar
ciba
Příspěvky: 393
Registrován: 13 zář 2008 13:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Ciba

Příspěvek od ciba »

Ahoj Pavle , je to opravdu jiný systém , než dynamická "bedna " a také je i jiné vnímání hlasitosti , pravděpodobně za to může velikost plochy membrány . Aniž bych se snažil podat nějaké odborné zdůvodnění , v normální (cca 30m čtverečních ) místnosti , jsou fyziologické pocity např. u basů zřetelné již při daleko menší úrovni než u dynamických beden , opravdu vnímání celkové hlasitosti je trochu jiné , jak již napsal Palipol - proporce zvuku a jednotlivé "layery" zobrazení jsou u Quadů pro mě o dost reálněšjší než tomu tak je u klasických repro , ovšem tady je nutno brát v úvahu celkovou velikost poslechového prostoru , nakonec budeš muset přijet si to ověřit :mrgreen: :mrgreen:

Uživatelský avatar
ciba
Příspěvky: 393
Registrován: 13 zář 2008 13:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Ciba

Příspěvek od ciba »

Protože mám tak nějak doma prázdno .. vzal jsem za vděk krásným starým strojem (děkuji M.H. z Audiovintage MB ) , zajímavé , ale ne překvapivé je to , že to hraje o mnoho lépe než současné plastové shits made in Taiwan, China atd. v jakkékoliv cenové relaci .. zejména schopnosti FM tuneru jsou neskutečné .. *2thumbsup*
Obrázek

http://webcache.googleusercontent.com/s ... =firefox-a

Uživatelský avatar
lachim
Příspěvky: 2257
Registrován: 17 dub 2008 18:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Ciba

Příspěvek od lachim »

ciba

krásný stroj.
kukám, že chlapci v MB mají krásné kousky.
na kolik TANDBERG vyšel, prosím?
něco podobného bych také moc rád zakoupil.

Uživatelský avatar
ciba
Příspěvky: 393
Registrován: 13 zář 2008 13:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Ciba

Příspěvek od ciba »

Malá uživatelská recenze reproduktorů QAD ESL 2905

čekání skončilo .. , v pátek v 9. 00 přijel nákladní automobil společnosti DHL s docela objemnou asi 100 Kg vážící zásilkou se jménem QUAD na kartonovém obalu . I když po rozbalení velmi důkladného obalu nic nenasvědčovalo nějaké zvláštní dřině (samotná bedna váží asi 45 Kg) , přesto stěhování do „třetího“ nebyla až tak snadná záležitost a dost sem se u toho s kolegou z našeho studia zadýchal ..
Po velmi hrubém ustavení v místnosti zaujme Quad svojí velikostí a majestátem beden samotných , z fotografií nelze přesně rozpoznat jejich rozložitost a důstojnost tak jak v reálu působí , zejména v porovnání s ostatními přístroji v racku a i samotným vybavením bytu . Jestliže předchozí Ikony Avall působily na náhodné přišedší mohutným dojmem tak Quady jdou ještě o kousek dál .. Z mého pohledu (designéra) je to nádherná jednoduchá skulptura velmi moderního vzhledu , která je právě svojí jednoduchostí svým způsobem krásná , nakonec regulovatelné svítící logo v předu dole nemá chybu .. Ostatně přikládám nějaké fotografie z mé „poslechovky“ takže alespon něco lze odtušit .
Během uvádění Quadů do provozu jsem zjistil několik zásadních zkušeností - bedny musí být „pod proudem „ neustále , pračka PS Audio (nebo něco podobného) je taktéž nutná , protože jsou slyšet docela velké rozdíly ve zvuku se zapojenou pračkou a nebo bez ní , umístění na hrotech a speciální závaží cca 8 Kg pro každou bednu , které jsou součástí balení je nutné naistalovat , opět to s kvalitou zvuku velmi souvisí , no a poslední věc a asi nejdůležitější je použití zvukově neutrálního , čistě hrajícího zesilovače s výkonem někde okolo 100 Wattů do 4 Ohmů , nejlépe v čisté A Class , výrobce sám pak doporučuje zesilovač s maximálním výkonem 40 – 100 W do 4 Ohm .
Během několika hodinového poslechu na mé aparatuře (viz můj podpis) jsem prakticky probral víceméně celou moji diskotéku , jak analogovou tak i digitální , pro vyhodnocení zvuku jsem použil zejména tyto disky CD , MA Recordings - Sheila Jordan a Harvie Schwartz / SONGS FROM WITHIN , Vlatko Stefanovski a Miroslav Tadic / KRUSHEVO , Será una Noche / LA SEGUNDA , dále Gian Maria Testa / LAMPO , Gian Maria Testa /EXTRA MUROS . LP Kari Bremnes /NORWEGIAN MOOD , Kari Bremnes /OVER EN BY , Kari Bremnes / LY , V.Neckář / PLANETARIUM .. plus mnoho dalších hudebních konzerv více či méně dobře nahraných a hlavně hudebně zajímavých nosičů . Popis zvukových vlastností Quadů 2905 respektive jejich hodnocení bych chtěl potom vztáhnout k porovnání s mými dřívějšími aktivnimi reproduktory Ikon Avall , neb je zvukově velmi dobře znám a umím tedy posoudit případné rozdíly (pokud by nějaké ve zvuku byly) .
První a zcela zásadní rozdíl ve zvuku , který jsem zaregistroval byla „velikost „ hudebníků a nástrojů , které bylo možné jakoby vidět před sebou . Proporce jsou u Quadů mnohem větší a reálnější . Dále bylo možné vnímat lepší a jistější rozložení jednotlivých zdrojů hudby (zvuku) v prostoru a to předozadním i levopravém , hlavně podání předozadní perspektivy je famozní , toto má určitě na svědomí neuvěřitelná schopnost přehrát i ty nejemnější zvuky , tranzienty , které jsou zachyceny na nahrávce , když pak pomocí nich lze vnímat i určitý akustický prostor v jednotlivých nahrávkách .
Kdo slyšel Avally u mne doma , ví že tyto bedny vynikaly vysokou kontrolou všech pásem a také přesností a čistotou zvuku , po dvou dnech poslechu se nebojím nyní napsat , že Quady jdou ještě dále .. nechci rozvíjet spekulace proč tomu tak je , ale já osobně si myslím , že rozdíl ve zkreslení mezi klasickým a dynamickým (byt dobým) reproduktorem a lehké membrány u Quadu je snadno postřehnutelný a slyšitelný , ano čistota , čistota . řekl bych , že lépe to v tomto směru nejde .. Musím se také zastavit u poměrně často diskutované otázky maximálního SPL těchto reproduktorů , tady říkám zcela otevřeně - nejsou to bedny pro takzvané „Bassheads „ a Full Concert Level lovers rockové musiky ve velkých poslechových prostorách , na to je spousta dalších vhodnějších téměř PA soustav s adekvátním maximálním SPL , hlavně na basech . Filosofie Quadů je zcela odlišná , je podle mne určena pro milovníky přirozené akustické hudby , schopností přenést posluchače do reálných prostorů v reálných proporcíh to vše bez dalších kmitočtových omezení . Za svůj celý Hifistický život jsem zatím nepotkal reproduktor , který by to dokázal lépe .. Technicky , hlídá to Triak a pokud začíná docházet k limitaci membrány , omezí to výkon v daném kanálu , to se projeví náhlým poklesem hlasitosti a je to jako první varování , pokud nedojde k regulaci ( ke snížení výkonu) pak přijde ke slovu vlastní ochrana před poškozením , která zkratuje reproduktorové vstupy (výstupy zesilovače) . ¨
Tož tak , nemá podle mne cenu rozebírat jednotlivá pásma či popisovat co udělají se zvukem jednotlivých nahrávek a skladeb tyto reproduktory , v mantinelech , které jsem tu popsal zkrátka nemají konkurenci a to v jakékoliv cenové relaci , tím se si jistý . Nakonec , kdo by nevěřil a měl pochybnosti , může do té Mladé Boleslavi zaskočit , ale vlastně nejenom tam …

Obrázek

Peer
Příspěvky: 2633
Registrován: 17 dub 2008 14:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Ciba

Příspěvek od Peer »

Cibo, gratuluji. *thumbs up*

Renown
Příspěvky: 2320
Registrován: 18 dub 2008 10:22
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Ciba

Příspěvek od Renown »

Paráda Zdeňku ! Perfektní popis ....
Sedám pomalu do auta a mířím směr MB :-)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: dagonov, FS a 6 hostů