Rowing

Představení jednotlivých členů fóra, jejich aparatur, oblíbené muziky atd.
Uživatelský avatar
Rowing
Příspěvky: 613
Registrován: 17 dub 2008 05:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Rowing

Příspěvek od Rowing »

Trochu momentálně při poslechu studuji. A to následující dvě knihy:

Jiří Brda - Gramofony a mikrofony - jejich provoz a opravy (1969)
Josef Pešák - Gramofon, jeho provoz a technické využití (1982)

Především ten Pešák je výborný *thumbs up*
Ani jsem netušil, že tak podrobně napsaná kniha o gramofonech a vůbec specifikách mechanického záznamu zvuku existuje v češtině.
Je v ní opravdu spousta informací a to nejen o gramofonu a jeho nastavení.
Např. je popsána výroba gramofonové desky přes záznamovou fólii, originál, matku, lisovací nástroj matrice až po desku
a úskalí v jednotlivých krocích ohledně zkreslení atd. Nebo různé profily drážky a její stoupání. Proč je výhodné použít proměnné stoupání drážky atd.
Popis rozdílů monofonního, stereofonního či kvadrofonního záznamu je samozřejmostí ;)
Super např. kapitoly o šumu a možnostech jeho redukce např. i tvarem hrotu - sférický, eliptický, shibata a jaké jsou rozdíly mezi nimi.
Pak naprosto zásadní kapitola o dynamických jevech provázejících snímání - rezonanční stavy (volná rezonance, horní rezonance, styková rezonance),
svislá, boční a třecí síla - silové poměry v drážce, snímací schopnost a hodnocení snímavosti ....

Prostě bomba. Pomalu se to schyluje ke stavbě vlastního gramofonu, ale nechci nic uspěchat *2thumbsup*
Zatím čekám na zvukovku k Adjust Plus Pro abych mohl zahájit různá měření *2thumbsup*
Až pak bude následovat další krok. Zatím nabírám vědomosti. Je to super. Na svůj DIY gramec se těším. Doufám, že to nebude jen takové ořezávátko :D
Jestli tu knihu někde uvidíte a jste trochu technicky vzdělaní tak neváhejte. Ovšem pro obyčejný poslech gramce a jeho trochu solidní nastavení není potřeba ji číst.
Jde už opravdu dost do hloubky.

Jiří Brda je přeci jen trochu obecnější a popisuje např. jednotlivé snímacích měničů (přenosek) - piezoelektrické, elektrodynamické, elektromagnetické, magnetodynamické.
Měření monofoního měniče - kmitočtová charakteristika přenosky, citlivost, zkreslení, statická tuhost, stabilita hrotu v drážce.
Měření stereofonního měniče - přeslech, rozdíl citlivosti mezi kanály, polarita.
Měření na šasi - rychlost otáčení a jeho kolísání, odstup rušivých signálů a dynamika.

Pak popisy různých starých gramofonových šasi což už v dnešní době tolik zajímavé není.
Např. Supraphon H 13-50, H 17-50, H 21, MD 51, H 20.1, GK 020, GE 080, HC 646, MD 030, HC 643, GZC 641A atd. atd.
jejich díly, schémata, typické vady a jejich opravy.

Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
Mark Levinson
Příspěvky: 1361
Registrován: 17 dub 2008 20:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Rowing

Příspěvek od Mark Levinson »

Ahoj Rowingu,
děkuji za krásný nový avatar a za nové smajlíky *hura* .

Uživatelský avatar
Filip Kolinsky
Příspěvky: 424
Registrován: 18 dub 2008 16:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Rowing

Příspěvek od Filip Kolinsky »

Není smajlíků až moc?! Kdo se v těch klukách má vyznat! ;)

Uživatelský avatar
agavel
Příspěvky: 769
Registrován: 25 dub 2008 16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Rowing

Příspěvek od agavel »

Kde jsem je kupoval ti říci nemohu, protože jsem je nekupoval. Měl jsem je nějaký čas zapůjčeny z Adost Audio. http://www.adostaudio.cz/
Nevím ani jak se jmenují a kolik stojí. Myslím, že pan Zatloukal je používá mimo jiné k vnitřnímu tlumení svých repro.
Zde jsou vidět na zadní stěně poslechovky v Adostu.
Obrázek
Ty repro od Adost mi hodně připomínají anglické ATC, hlavně ten střeďák. Čím je to vlastně osazeno? Kdysi je někdo na fóru prodával, tos byl ty nebo někdo jiný? Docela by mě zajímalo je slyšet.

Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 94
Registrován: 23 dub 2008 14:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Rowing

Příspěvek od Homer »

agavel píše: Ty repro od Adost mi hodně připomínají anglické ATC, hlavně ten střeďák. Čím je to vlastně osazeno? Kdysi je někdo na fóru prodával, tos byl ty nebo někdo jiný? Docela by mě zajímalo je slyšet.
Ty reprosoustavy se jmenují Akustikon A360 a zde je k nim pár informací:

třípásmová konstrukce
frekv. rozsah 28 - 22000 Hz (+-5 db)
kompletní osazení reproduktory VIFA:
- bass 8"
- střed 3"
- výšková kalota 27 mm
rozměry cca šířka 24 cm, výška 98 cm, hloubka 33 cm
dodací lhůta cca 4 - 6 týdnů podle provedení (jasan, třešeň, ořech)
cena 36 000,- Kč

Uživatelský avatar
Rowing
Příspěvky: 613
Registrován: 17 dub 2008 05:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Rowing

Příspěvek od Rowing »

Tak tak, Homer již vše popsal. Slyšet je v Olomouci není problém. Můžu ti domluvit návštěvu Adost Audia u pana Zatloukala, nebo ti na něj poslat telefon a domluvíš se sám. Pokud budeš mít zájem tak se ozvi do SZ.

Uživatelský avatar
Rowing
Příspěvky: 613
Registrován: 17 dub 2008 05:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Rowing

Příspěvek od Rowing »

Změnil jsem avatar. Tenhle je veselejší *hura*

Uživatelský avatar
Rowing
Příspěvky: 613
Registrován: 17 dub 2008 05:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Rowing

Příspěvek od Rowing »

Tak jsem se vrátil k původnímu avataru. Jsem na něj totiž zvyklý z pohledu do zrcadla, jak dokazuje mé následující foto.
To aby jste mě poznali když se náhodou potkáme. Ale pozor, bývám docela často hladový :P
Já jen aby jste si na mě moc nevyskakovali, umím se docela rozčílit a pak bývám zlý :twisted:

Obrázek

Uživatelský avatar
Mark Levinson
Příspěvky: 1361
Registrován: 17 dub 2008 20:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Rowing

Příspěvek od Mark Levinson »

Souhlasím, ten starý dobrý avatar je nejlepší *palec* .
I ta fotka z loňské zimy je pěkná :lol: .

Uživatelský avatar
Rowing
Příspěvky: 613
Registrován: 17 dub 2008 05:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Rowing

Příspěvek od Rowing »

Mark Levinson píše:Souhlasím, ten starý dobrý avatar je nejlepší *palec* .
I ta fotka z loňské zimy je pěkná :lol: .
Jo, jsem se učesal :)
Ještě že na těch Colours of Ostrava pršelo. Jsem mohl chodit pořád zahalen do pršipláště od hlavy až k patě a tak jsem tolik neděsil lidi :mrgreen:

Uživatelský avatar
Pajuna
Příspěvky: 403
Registrován: 19 kvě 2008 19:00
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Rowing

Příspěvek od Pajuna »

To Rowing:

Myslel jsem si puvodne, ze se nekdy tam k vam vydam na kus reci. Po zhlednuti tve skutecne fotky jsem dostal lehke mrazeni v zadech a zaciam prehodnocovat. Prece jen, zivot ma clovek jen jeden:-). Nahodne setkani vylucuji, jedine s kosikem! ;)

Peer
Příspěvky: 2633
Registrován: 17 dub 2008 14:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Rowing

Příspěvek od Peer »

Rowing sice vypadá dost nebezpečně ale nekouše... ;)

Uživatelský avatar
Rowing
Příspěvky: 613
Registrován: 17 dub 2008 05:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Rowing

Příspěvek od Rowing »

Tak přidám zase pár novinek, které se u mě v sestavě udály.

Přibyl tapedeck TEAC V-2030S. Mám asi 100 starých kazet a řekl jsem si, že bych si je mohl občas z nostalgie pustit a zavzpomínat, co jsem před ~20-25 lety poslouchal. Také si třeba nahrát nějaké to LP nebo CD na pásek do auta.

Pak konečně přibyla pračka LP Clearaudio Smart Matrix. Je opravdu parádní a mé pěkně se rozrůstající sbírce se konečně dostane patřičná péče.

Pár foteček:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Filip Kolinsky
Příspěvky: 424
Registrován: 18 dub 2008 16:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Rowing

Příspěvek od Filip Kolinsky »

Ta pračka vypadá parádně! *thumbs up* Tapedeck bych sákra také mohl vyzkoušet? Mám nějaké double Sonyho, stál tehdá kolem 18 tisíc, ale má ho doma kámoš. Pro nostalgii bych ho mohl oživit.

Uživatelský avatar
pasul
Příspěvky: 1499
Registrován: 15 črc 2008 08:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Rowing

Příspěvek od pasul »

Na tu pračku jsem četl v zahraničí nějaké stížnosti.A to samé bylo o Nitty Gritty nejnižší model.Myslím,že i MAC vlastnil tuto pračku,ovšem přešel na lepší nebo dokonce má nějakou samodomo.Tohle nebrat.Ale třeba budeš mít dobré zkušenosti a pak je nám tady sdělíš.Já bych se podíval na zoubek Hannl.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti