DAC + stereo zesilovač + regálové repro + sub

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
merhaut
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DAC + stereo zesilovač + regálové repro + sub

Příspěvek od merhaut » 21 čer 2018 11:41

Byl bych ohledně výkonu u zesáku naprosto v klidu: NAD C326BEE má 2 x 50 W RMS, čili trvalý výkon. V případě špiček dodá nejméně dvojnásobek. Například špička 100 W znamená + 20 dB akustického tlaku k jmenovité citlivosti reprobeden. I málo citlivé Dynaudio EMIT 20 (86dB/ 2,83V/1m) by při 100 W vytvořili akustický tlak 103 dB/1m, což je na úrovni rachotu pneumatického kladiva. Fyzika.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PítrsPraha » 21 čer 2018 13:58

Toliko celkem bezzuba teorie. Praxe je jina.

Mel jsem roky podobne malo citlive regalovky a k nim NAD C320BEE. Pak jsem ho nahradil papirove 3x tak vykonnym C375BEE. Oba zesilovace jsem mel asi mesic doma zaroven. Kdyz jsem hral "co to da", subjektivne hral C320 hlasiteji, zato C375 byl ve zvuku porad jen pevny. U symfonickyho orchestru nebo slozitejsi elektronicky hudby slabsimu zesilovaci proste dosla sila a mel tendence spis rvat nez hrat, a to i daleko pred vykonovou limitaci. U 375 zvuk se zvysujici se hlasitosti jen mohutnel, ale nijak se nemenil. Nejpatrnejsi to bylo u basu, ktery se zacaly s 320 slevat a ztracely razanci.

Takze teoreticky dosazitelna cisla akustickeho tlaku jsou jedna vec, jak zesilovac pri vysoky hlasitosti realne zni je ale vec druha.

ForeignerOnEarth
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ForeignerOnEarth » 21 čer 2018 15:13

Za 37 000 Kč si teď stejně zesilovač nekoupíme, člověk může změnit názor až když delší dobu má problém v poslechu.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PítrsPraha » 21 čer 2018 15:56

Vsak to ani neradim ;-) . Daval jsem jine tipy. To zvukove srovnani pri hlasitem hrani z 2x50 W a 2x150 W jsem uvedl jen jako vysvetleni, proc je zavadejici ridit se vyhradne nejakym teoretickym akustickym tlakem.

Proc ses nakonec rozhodl pro C326? Ze vsech moznosti, ktery tady zaznely, patri zvukove spis k tomu horsimu nez lepsimu.

Na druhou stranu, nejde o zivot, jak nekdo spravne podotknul ;-) a kazdy si tu cesticku chce prislapat sam...

merhaut
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od merhaut » 21 čer 2018 16:12

Pitrs, to není bezzubá teorie, to je praktická fyzika a matematika. Můžeš kvičet, křičet, skákat, plcat – ale to je tak asi všechno, co proti tomu zmůžeš:-)
Naposledy upravil(a) merhaut dne 21 čer 2018 16:23, celkem upraveno 1 x.

merhaut
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od merhaut » 21 čer 2018 16:22

Dvojnásobný výkon zesilovače rovná se o 3 dB vyšší akustický tlak, trojnásobný o 4,8 dB, čtyřnásobný o 6 dB. Když si stáhnete aplikaci typu level meter do mobilu, může si snadno vyzkoušet, co ty které decibely znamenají za posuny v pocitové hlasitosti.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PítrsPraha » 21 čer 2018 18:46

Unikla ti podstata sdělení: 103 dB/m z C326 na bednách s citlivostí 86 dB/W/m je v reálném poslechu nedosažitelných. Tuhle kombinaci výkonu a citlivosti jsem doma měl několik let, vím z reálné praxe, o čem mluvím. Ano, výpočet máš vygooglený správně, ale reálným výsledkem by nebyla čistá hudba, ale neposlouchatelný uječený řev bez detailu, rozlišení, dynamiky....

A rada s měřením úrovně signálu mobilem je také v praxi obtížně použitelná teorie. Někde už jsem tady o tom psal: 3 mobily, shodný zdroj hudby a naměřené rozdíly 10 dB nebyl problém. Kde jeden mobil naměřil nárůst třeba o 6 dB, jiný naměřil klidně 10 dB. Nad 90 dB klidně i 20 dB nepřesnost. Prostě naprosto nepoužitelné, pokud se tedy nespokojíme s uvedenou obrovskou tolerancí. Referencí byl kalibrovaný mikrofon UMIK-1 s přesností 1 dB. Navíc citlivost mikrofonů mobilů směrem k okrajům pásem dramaticky klesá a liší se mobil od mobilu.

merhaut
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od merhaut » 21 čer 2018 22:26

Potvrdils, že vůbec nevíš vo co go. Já nemusím nic googlovat, já si to – na rozdíl od tebe – umím vypočítat a změřit, to za prvé. A za druhé, použití mobilu je pro základní posouzení pocitu rozdílu hlasitosti vs akustický tlak naprosto relevantní, protože měřím tím samým mobilem za těch samých podmínek několika decibelový rozdíl. Neměřím rozdíly mezi mobily ani mezi podmínkami měření. Vidím, že ti dělá problém pochopit i malou elektrotechnickou násobilku.

Kontrolní otázka: "co to da" je kolik a čeho?

Leony5
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Leony5 » 21 čer 2018 22:37

Ono také více než na výkonu zesilovače záleží na jeho stabilitě a konstrukci.Na druhou stranu neříkám že větší výkon zesilovače je na škodu :D naopak :D

merhaut
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od merhaut » 21 čer 2018 22:45

DYNAUDIO BM5P:
Peak SPL 1m, pair (IEC Short Term): > 125 dB peak
Peak SPL 2m, 5.1 (IEC Short Term): > 126,5 dB peak
Max SPL 1m, (IEC Long Term): 103 dB RMS
Amplifier minimum: 40 W (> 94 dB SPL @ 1m)
Sensitivity (2.83 V/1m): 86 dB
To je příklad regálového repra, které by při špičkách 100 wattů dalo levou zadní peaky akustického tlaku 103dB/1m. I z NAD C326BEE.
Pítrs, já psal o konkrétních bednách s 86dB/2,83V/1m a ty meleš o bedně 86 dB/W/m. Víš jaký je mezi nimi rozdíl? Nápověda: může být dvojí:-)

Že tys zase nepochopil, co ta moje číselka a odvozené výpočty znamenají?

RedBaron
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od RedBaron » 22 čer 2018 07:31

Hele, nemáš v těch číslech hokej spíš ty? Citlivost se uvádí jen jedna, 2,83V a 1W je v tomto případě totéž.

Já jsem do práce k málo citlivým VMA III (83dB/W/m) dlouho hledal adekvátní zesilovač za dobrou cenu a nakonec mě dokonale uspokojil bazarový koncák NAD 2600 (150W/8Ohm, 250W/4Ohm). Za osm tisíc i s předzesem. Proti Bonbonusům, co jsem tu měl, je to dospělá hudba, ve velké hlasitosti a pořád čistě, s přehledem.

merhaut
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od merhaut » 22 čer 2018 08:43

Ne, nemám v tom hokej. Znáš Ohmův zákon? Víc nenapovím. Kolik dB akustického tlaku je u tebe velká hlasitost? Je to víc anebo míň než "co to šlo"?

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa » 22 čer 2018 10:06

Citlivost se uvádí jen jedna, 2,83V a 1W je v tomto případě totéž.
Nezávisle na skutočnej impedancii? ;)

merhaut
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od merhaut » 22 čer 2018 10:21

Ohmův zákon, fyzika 8. ročník ZŠ. Není těch záškoláků mezi hifisty nějak moc?

ForeignerOnEarth
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ForeignerOnEarth » 22 čer 2018 10:31

"Proc ses nakonec rozhodl pro C326? Ze vsech moznosti, ktery tady zaznely, patri zvukove spis k tomu horsimu nez lepsimu."

Radil jsem se na dvou fórech a s asi tak 5-10 dalšími odborníky, současně jsem četl různé dostupné recenze, protože jsem laik. No a z té šíře informací jsem z mnoha míst slyšel následující podobný názor, který mně přišel logický, tak jsem ho vzal za jeden z pilířů rozhodování:

1." AV receivery 5.1 a podobně obsahují kromě zesilovače velké množství vlastností a součástek, které se promítají do ceny, takže na skutečnou kvalitu analogového stereo zesilovače zbude naprosté minimum té ceny. Pokud chceš účelně a efektivně vynaložit pouze něco málo přes 10 000 Kč, tak se snaž, aby tyto peníze šly pouze do ceny zesilovače, případně do předzesilovače s co nejmenším množstvím přídavků, které zase užírají z ceny. Pokud nepotřebuješ bluetooth, wifi, připojení k internetu, přepojování video-signálů, LCD displeje a spoustu další blbůstek, nekupuj je a DAC si vyber samostatně z velkého výběru možností, navíc máš kdykoliv do budoucna možnost ho upgradovat, můžou se měnit formáty a způsob streamování, zatímco čistě analogový poslední stupeň před reproduktory ti může vydržet dlouho."
NAD C326BEE toto splňuje do puntíku, protože je čistě analogový a nijak nekecá do digitální části signálu

Další informace, které jsem si přečetl a slyšel z různých stran:
2. "Pokud chceš co nejkvalitnější zesilovač, ale zároveň nechceš či nemůžeš utratit 3x - 50x víc peněz, než máš v úmyslu, tak NAD je prakticky jediný stupeň mezi komerčními mainstreamovými hračkami typy Sony, Panasonic, Yamaha, Onkyo, Denon, .... a mezi kvalitními audiofilskými zesilovači. NAD přináší to, co audiofilské značky, ale už za minimální cenu. Takže za těch 11 000 Kč, za které ti ten NAD C326BEE nabízí, nemáš šanci získat nic, co by hrálo kvalitněji. A kromě toho NAD je skvělej na akustickou muziku, možná není totálně přesný, ale je prostě muzikální."
A já jsem na vlastní uši slyšel, co udělal NAD s těmi mými nakřáplými Sony bednami, když se přepojily z mého starého Panasonic D-čkového receiveru na ten NAD. Staly se skoro poslouchatelnými, rozdíl jako kráva.
A druhý zážitek: včera jsem byl v poslechové místnosti RIHA v Plzni, slyšel jsem tam hudbu z jejich sestav, pak mně do toho pan Kuncl zapojil můj NAD a já jsem tam neslyšel zhoršení, no a kdybych tam už při tom poslechu neseděl, tak se posadím. Nevím, co udělala audiofilsky vyladěná místnost a jak budou ty půjčené RIHA bedny hrát u mě, ještě jsem na to neměl čas - bude to dnes večer - ale kdyby to hrálo u mě ze 1/4 tak, jako jsem slyšel tam, tak jsem štěstím bez sebe. Tak sytej a znělej zvuk jsem ještě neslyšel.

Odpovědět