DAC + stereo zesilovač + regálové repro + sub

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
merhaut

Re: DAC + stereo zesilovač + regálové repro + sub

Příspěvek od merhaut » 22 čer 2018 10:37

NAD je v nižších cenových kategoriích špičková volba. To si nenech vymluvit. Jaké repro RIHA budeš dnes poslouchat?

ForeignerOnEarth
Příspěvky: 17
Registrován: 11 čer 2018 12:39
Kontaktovat uživatele:

Re: DAC + stereo zesilovač + regálové repro + sub

Příspěvek od ForeignerOnEarth » 22 čer 2018 12:42

Plus ve formě nejmenších regálovek mám zapůjčené do konce týdne a od zítřka mám Xaviany Bon Bonus a zcela určitě si koupím jedny z trojice: Xavian Bon Bonus, RIHA Plus nebo Riha Basic. Jde jen o to, zda budou Riha Plus všechno tak strašně válcovat, že si to navýšení ceny odůvodním. Jinak se budu rozhodovat mezi Xavian Bon Bonus a Riha Basic. Všechno regálovky, tedy M pokud se nepletu.
Ale schválně jsem si to půjčil tak, abych měl Xavian Bon Bonus versus Riha Plus a mohl celý víkend porovnávat nárůst peněz a nárůst poslechového zážitku. Ovšem Riha Basic moc nejsou na vážnou hudbu, včera jsem v sídle Riha porovnával Novosvětskou od A. Dvořáka na NAD + Riha Basic versus Plus a prostě Basic se trápily, Pluska to vystřihly s přehledem. Tam na místě jsem měl pocit, že dávají na zadek všemu, co jsem dosud slyšel, ale člověk si nepamatuje a taky jejich akustika, takže doma to pustím proti Bon Bonusům a svým starým Sony a budu mít relativní stupnici a opěrné body. Jinak se to nedá, mám relativní uši, ne absolutní.

merhaut

Re: DAC + stereo zesilovač + regálové repro + sub

Příspěvek od merhaut » 22 čer 2018 13:28

Doporučuji nechat zvítězit své vlastní pocity. Hlavně nezvat kamarády.

ForeignerOnEarth
Příspěvky: 17
Registrován: 11 čer 2018 12:39
Kontaktovat uživatele:

Re: DAC + stereo zesilovač + regálové repro + sub

Příspěvek od ForeignerOnEarth » 23 čer 2018 21:31

Tak dnes téměř celý den poslouchám RIHA reproduktory. Dodnes mně vadilo, že si z prostorových důvodů nemůžu koupit sloupy a že přijdu o to plné podání hudby, která to všechno rozezní a bude z ní cítit ten objem.
A už mně to nevadí, protože tyhle malé bedýnky si velmi úspěšně hrají na velké. Hudba čistá, prostorová, plná a sytá.
A hlavně všechny předchozí reprobedny, co jsem slyšel, byly vždycky na nějakou hudbu dobré a na jinou tragické. Tyhle zahrají dobře úplně všechno.
Tedy kromě mizerných nahrávek, takže stejně jako v kvalitních sluchátkách se z rozdílu mezi dobrou a špatnou nahrávkou stává děsivá propast.
A snažil jsem se dávat RIHA bedýnkám obtížné úkoly. Třeba Antonín Dvořák, Novosvětská, Allegro Con Fuoco od orchestru v Chicagu. Tam hned v první minutě člověk pozná, co jsou ty bedny zač.
RIHA Plus naprosto s přehledem i u mě doma na home-made stojánkách, zadní bassreflex si pěkně duněl, no a na těch akceleracích o hezkých pár desítek decibelů se neozvalo nic rušivého.
Rusalka od téhož autora měla krásné prostorové podání a kvalitní záznam živého vystoupení Sarah Brightman a Andrea Bocelli taky vzbuzoval dojem, že hrají a zpívají okolo vás.
Pak si s naprostou jistotou pořádně zabubnovaly na asi jediné opravdu kvalitní nahrávce Matuškova Eldoráda. To je nahrávka, kde mají hluboké bicí skutečně lahodnou barvu a RIHA to fakt nezkazily.
Nejlepší z mnoha živých vystoupení Eagles - Hotel California pěkně rozvrstvilo potlesk diváků a všechny nástroje. V Poutnících při skočné byla basa čitelná po celou dobu i když jen tak brnkala v pozadí.
To už jsou po tom opakovaném zkoušení naše osvědčené chytáky. Hans Zimmer byla lahůdka a pak jsem nechal hrát Chrise De Burgha, který má už asi 30 let všechno nahrané ve výborné kvalitě
bez zakolísání. Velice rychle jsem si zvykl a začal jsem považovat ten zvuk za normu. Když jsem přepnul zpět na své Sony bedny, na base místo strun byly napnuté prádelní šňůry a zvuk se šíleně zúžil.
Ono tam všechno je, netahá to vysloveně za uši, hraje to bez zřetelných průšvihů, ale po změně z toho zážitku s novými bednami na tu hudbu ze Sony prostě člověk už nemá chuť.
Je to jako když si dáte oběd, který obsahuje všechny ingredience stejné jako kulinářský skvost, je to bez vyslovených pachutí, ale chutná to trochu jako v závodní jídelně.
Tyhle RIHA repro hodně převyšují plánovaný rozpočet, ale pokud bych si je koupil, přestal bych se na dlouho zajímat o něco lepšího.
Nicméně přesto nedělám závěry, budu se snažit, abych měl v pondělí odpoledne nebo v úterý ráno (až PPL laskavě doručí balík, co mají uskladněný o pár kilometrů vedle v děsivě nepřehledném areálu, kde případný výdej na depu je horor) aspoň 3 hodiny na přepojování zesilovače mezi RIHA a Xaviany Bon Bonusy a na to, abych si odůvodnil nebo neodůvodnil
ten rozdíl. Rozdíl u RIHA mezi Basic a Plus jsem slyšel a mám dojem, že si ho pamatuji.

Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 1227
Registrován: 08 úno 2011 13:06
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DAC + stereo zesilovač + regálové repro + sub

Příspěvek od PavelDosko » 23 čer 2018 22:02

no detektivka :-) tak at vyberes spravne

PítrsPraha
Příspěvky: 2714
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DAC + stereo zesilovač + regálové repro + sub

Příspěvek od PítrsPraha » 25 čer 2018 11:10

ForeignerOnEarth:
Tak co, ještě ti z poslechu a srovnávání nejde hlava kolem :-)?

Jinak děkuju za odpověď. Je dobře, že jsi s výběrem zesu spokojený a že jsi teď ve fázi "tak sytej a znělej zvuk jsem ještě neslyšel" :-). To je paráda, užívej :-). C326 určitě patří v nových přístrojích k tomu lepšímu. A bazar jsi evidentně nezvažoval - tam by ses za stejné peníze dostal zvukem zase o skok dál.

Nedá mi to nezareagovat na tohle:
Pokud chceš co nejkvalitnější zesilovač, ale zároveň nechceš či nemůžeš utratit 3x - 50x víc peněz, než máš v úmyslu, tak NAD je prakticky jediný stupeň mezi komerčními mainstreamovými hračkami typy Sony, Panasonic, Yamaha, Onkyo, Denon, .... a mezi kvalitními audiofilskými zesilovači. NAD přináší to, co audiofilské značky, ale už za minimální cenu.

To jsou prvotřídní hadoolejné žvásty :-).

merhaut

Re: DAC + stereo zesilovač + regálové repro + sub

Příspěvek od merhaut » 25 čer 2018 13:33

Pravil "co to dá" kokodá.

ForeignerOnEarth
Příspěvky: 17
Registrován: 11 čer 2018 12:39
Kontaktovat uživatele:

Re: DAC + stereo zesilovač + regálové repro + sub

Příspěvek od ForeignerOnEarth » 26 čer 2018 00:09

Tak mám doma oba české zástupce. Xavian Bon Bonus a RIHA Nano Plus M.
Srovnávám je po přepojení kabelů v zesilovači, takže je tam nějakých 10-15 sekund zdržení, kvůli kterému je porovnání podstatně obtížnější, než jedno přepnutí na dálkovém ovladači.
Po těch pár přepnutích bych udělal velmi předběžný můj velmi subjektivní závěr vyplývající z mého vnímání, mých uší, mých zkušeností a mých skladed:
RIHA hrají dokonale, Xaviany mají absolutně nejlepší poměr zvuk / cena.
Vím, že každý kousek směrem k dokonalosti už je moc drahý, tak je to všude. Měl jsem zatím příliš krátkou dobu k rozhodnutí, zda mně osobně to dnes za ty prachy stojí nebo ne. Obě dvě možná rozhodnutí považuji za výborná. Chci mít pocit, že jsem za tak málo peněz dostal takovou hodnotu nebo chci ten pocit, že jsem si koupil dokonalost? Nevím, nevím, nevím..... Mám ještě nějakou dobu k poslouchání, rozhodování, rozležení v hlavě. Ale nedá se udělat špatné rozhodnutí.
Nerozehrané Xavian Bon Bonusy zvládly Dvořákovu "New World Symphony - Allegro Con Fuoco" a mám po těch výběrech dojem, že nic těžšího už bedýnkám předhodit nejde, aby to navíc ještě bylo hudebně hezké a ne nějaký samoúčelný technický test.
RIHA Plus totéž zvládnou s jasně větší jistotou, ale zase za ty prachy, no a RIHA Basic jsou v tom zřetelně horší, než Xaviany. Můžu se domýšlet, že Xaviany Joy či Perla by byly stejně dokonalé. Nicméně fakt to celé na mě dělá dojem "zlatých českých rukou" (jasně plus Ital v Čechách, ale nakonec Karel IV a další taky nebyli zrovna čistokrevní Češi), protože oboje malé reprobedny podle mého dojmu utekly zahraniční konkurenci tak, že bych si přál, abychom i v ostatních oborech tohle předváděli. V reprobednách jsme tu Evropu již "dohnali a předehnali". :-)
Jak vyjádřit ten kousek, který má RIHA Plus před Xavian Bon Bonus? Ty RIHA jsou podstatně, podstatně těžší. Když jsem je přendaval na stojáncích, tak si toho nelze nevšimnout. A ten dojem té váhy se nějak přetaví do toho zvuku, spíše pocitově, než že by šlo o nějakou chybu těch lehčích, to ne.
Když jsem na Xavianech poslouchal asi 15 skladeb, tak někde jsem si říkal - takhle to tam fakt je? Budu si to muset poslechnout na RIHA, u kterých jsem tenhle dojem neměl nikdy.
Zatím jsem zkontroloval přepínáním asi 3 místa. Dojmologie, je to rozdíl, za kterých bych dal určitě polovinu cenového rozdílu. Ale celý? Pokud bych si řekl: "řešení natrvalo", pak asi jo. Anebo to udělám jinak: nechám si od pana Pavla K. pustit něco fakt drahého, aby ten milník "budoucnosti" byl tam, kde má být. :-D Nejsem nejmladší, ale když člověk ještě přemýšlí o buoucnosti, není nekonečně starý. ;-)

Večer se jsem připravil test pro manželku - repro těsně vedle sebe, nevěděla, které zrovna hrají a tvrdí, že Xavian Bon Bonus hrají lépe a jsou znělejší, vždy upřednostňuje méně kultivované repro. O RIHA řekla, že jsou tlumené jako v tunelu a že Bon Bonusy hrají do všech stran. Nicméně ty Xaviany jsou i pro mě velmi dobře poslouchatelné a opravdu nebudu prosazovat tenhle můj poslechový rozdíl proti tak velkému cenovému rozdílu a proti opačnému názoru manželky a celkem rád si ponechám ty Bon Bonusy, protože hrají dobře. A na extra poslech sebemenších detailů jsou stejně sluchátka nepřekonatelná. Poslech z beden chápu jako společenskou rodinnou záležitost, no a tady rozhodně nemám dojem nějaké nedostatečnosti.

Miero
Příspěvky: 842
Registrován: 07 kvě 2010 20:33

Re: DAC + stereo zesilovač + regálové repro + sub

Příspěvek od Miero » 26 čer 2018 06:28

este tieto 2p. by stali za pokus v cene do 20 tis.
http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/vma_1_mikro.php

jimmi
Příspěvky: 925
Registrován: 14 kvě 2012 09:04
Kontaktovat uživatele:

Re: DAC + stereo zesilovač + regálové repro + sub

Příspěvek od jimmi » 26 čer 2018 07:00

To si može skusiť vypočuť HIFI čo vytvorili "za hubičku" aj "zlaté Slovenské ruce" http://www.bvaudio.sk/hifi.htmM1

E1.2

S1.2

8-)

FS
Příspěvky: 759
Registrován: 29 říj 2016 00:30
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DAC + stereo zesilovač + regálové repro + sub

Příspěvek od FS » 26 čer 2018 07:34

@ForeignerOnEarth:
Je sympatické, že jsi věnoval tolik úsilí výběru a "nemlátil jen prázdnou slámu" na fóru.
Držím palce, ať spokojenost s výběrem hifi hraček vydrží dlouho :)

PS: Manželky audionadšenců mívají často lepší odhad na to, s jakým zvukem se dá dlohodobě vydržet. My "postižení" audiem se často upneme při porovnávání komponentů k nějakému atributu přednesu a pak přes stromy nevidíme les. Takže pokud se Tvé paní zdály Riha Plus tupé v projevu, pak je někde chyba (možná neadekvátní zesilovač?) a nemá cenu si dělat násilí jen proto, že při opravdu soustředěném poslechu je toho u Riha Plus nakonec slyšet více a jemněji než u Xavianu.

ForeignerOnEarth
Příspěvky: 17
Registrován: 11 čer 2018 12:39
Kontaktovat uživatele:

Re: DAC + stereo zesilovač + regálové repro + sub

Příspěvek od ForeignerOnEarth » 26 čer 2018 09:54

FS: ona toho již se mnou naposlouchala teď při rozhodování a zkoušení více a dovolím si tvrdit, že její posuzování je ovlivněno tím, že já jsem se vzdělával na fórech a recenzích a ona ne, tudíž já se už nenechám zblbnout systémem "bum - cink". Ona 20 let se mnou poslouchala "bum - cink" Sony bedny navíc na AV receiveru Panasonic, který měl - jak jsem zjistil - odedávna hluboko v menu přizdvihnuté především výšky a trochu basy. Takže teď najednou na všem relativně dominují středy, no a já vím, že je to O.K., ona si ještě nezvykla. Takže jí opravdu dokážu tu tupost beden "na zkoušku opravit" ekvalizérem v nastavení "rock" nebo tak nějak. Proto to nepovažuji za závadu zesilovače. Nicméně Xaviany hrají na svou cenu fakt dobře a pokud se RIHA od nich nejvíce liší tím, že při obrovské okamžité akceleraci zvyku symfonického orchestru si ty nástroje na zlomek sekundy lépe udrží svou barvu, tak to prostě za ty prachy pro nás není. Vážnému zájemci o klasickou hudbu bych samozřejmě doporučil si připlatit, ale mě to fakt ty Xaviany za uši ani na okamžik netrhají, a to je důležité. Stávající Sony bedny, které podle manželky hrály taky hezky, mě rozčílily 10x za skladbu, když jsem zaslechl plech nebo až plastové vědro či koupelnu. Ale fakt je, že já více slyším barvu nástrojů a hlasů a přesnost a jistotu, manželka více slyší prostorové rozmístění a více odlišuje nástroje v pozadí co do intenzity a prostoru. Prostě já jsem ovlivněn čtením diskusních fór a recenzí, ona ne. :-D

sekal
Příspěvky: 1366
Registrován: 11 bře 2010 14:30

Re: DAC + stereo zesilovač + regálové repro + sub

Příspěvek od sekal » 26 čer 2018 10:46

ForeignerOnEarth:
Pokud je tvoje manželka zvyklá na ekvalizovanou reprodukci hudby, tak bych se jejími názory při výběru nových reprosoustav příliš neřídil. Diskutované Bonbonusy jsou koncipovány spíše pro efektní přednes (viz měření), který má do neutrality daleko. Doporučuji koupi příliš neuspěchat a poslechnout si i bedny jiných značek (viz návrhy výše)..

Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 1227
Registrován: 08 úno 2011 13:06
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DAC + stereo zesilovač + regálové repro + sub

Příspěvek od PavelDosko » 26 čer 2018 10:55

popř. i s jiným vhodnějším zesilovačem ...

Uživatelský avatar
RedBaron
Příspěvky: 577
Registrován: 11 dub 2013 16:08
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DAC + stereo zesilovač + regálové repro + sub

Příspěvek od RedBaron » 26 čer 2018 12:22

To, co zaujme na první dobrou, nemusí být dobře z dlouhodobého hlediska. A ten dlouhodobý návyk může dělat taky své, představy o tom, co je dobrý zvuk, mohou být značně vyosené.

Nechceš jít k někomu poslechnout jak to má hrát když je to fakt dobrý?
U dobrých beden je prostě všech pásem tak akorát a není vůbec třeba se soustředit jestli jsou dobré basy, středy nebo výšky, všechno do sebe najednou zapadne jako správně složené puzzle. Tam stačí jen uznale ohrnout spodní ret a pokývat, že to hraje jako víno...

...a pak hledat něco, co se tomu alespoň přiblíží.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host