DAC + stereo zesilovač + regálové repro + sub

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
ForeignerOnEarth
Příspěvky: 17
Registrován: 11 čer 2018 12:39
Kontaktovat uživatele:

DAC + stereo zesilovač + regálové repro + sub

Příspěvek od ForeignerOnEarth »

Dobrý den,
už nějakou dobu vybírám novou stereo sestavu na hudbu (plus méně důležité připojení TV - jsem smířen se zrušením 5.1).
Dnes mám barbone PC ZOTAC -> Panasonic SA XR30 (D-čkový zesilovač 5.1/2.0) -> Sony 3-pásmové, 5-reproduktorové aspoň že ne plastové regálovky + Jamo center + Sony satelity.
Když jsem si pořídil dvojici ARCAM irDAC-II + Sennheiser HD 660S, začal mně logicky vadit propastný rozdíl mezi poslechem ve sluchátkách a z audio sestavy, takže bych chtěl tu propast zřetelně zmenšit, ale finance říkají, že ta propast zůstane, u repro mám zhruba strop 15 tisíc Kč a DAC + zesilovač taky. Stávající ARCAM zůstane u sluchátek a z prostorových důvodů ho bohužel nezačlením do sestavy. Chci mít aspoň u sluchátek co nejkvalitnější výstup, takže ARCAM neobětuji a nenahradím jiným levnějším sluchátkovým zesilovačem.
Vzhledem k tomu, že se mně i přes snahu nepodařilo zajistit možné srovnání na vlastní uši, podařilo se mně alespoň to, že budu mít žhavé kandidáty půjčené domů.
Kandidát na repro jsou Dynaudio Emit M10 - vzhledem k výškovému limitu repro 36 cm asi nic lepšího stejně nekoupím a M20 by se vešly těsně, tudíž by nešly vyklopit směrem ven na sedícího posluchače - výška dolní hrany regálu je 107 cm a poslech je na vzdálenost 2,5 - 3 metry, místnost má rozměry 710 x 365 cm, poslech je na šířku, celkem dost zatlumeno nábytkem, kobercem a čalouněním.
Kandidát na DAC je Dragon Fly Black / Red - vyberu podle poslechu
Kandidát na zesilovač je NAD C326BEE, případně NAD C316BEE, domů si budu moci půjčit ten, který si vyberu při poslechu v obchodě. Jinak se C326BEE dá sehnat za 2/3 - 3/4 bazarový z ciziny, tam nevím, jaké je to riziko z hlediska poruchovosti, o riziko serióznosti prodejce teď nemluvím.
Kandidáta na subwoofer nemám, ale peníze už moc nejsou.

No a co bych od Vás chtěl zjistit:
Je opravdu NAD C326BEE jasná volba pokud chci externí DAC? Neudělá nějaké levnější nové Onkyo poslechově stejnou službu spolu s repro Dynaudio Emit M10, které asi budou spíše limitující, než ten zesilovač?
Je opravdu DragonFly Black/Red -> konverze 3.5mm na cinch -> audio receiver s ušetřením za digi součástky dobrý nápad k maximalizaci vynaložených peněz na poslechový zážitek?
Hodně se chválí repro Xavian Bon Bonus, je to spíše podpora tuzemského výrobce nebo reálná kvalita, která v poměru výkon/cena předčí ty celoevropsky oceňované dánské Dynaudio???
Emit M10 asi budu muset ucpat zadní bassreflex, i tak budou výborné?
Poslouchám především rock & pop 70. a 80. let plus klasiku, rozhodně mě zajímají akustické nástroje a hlasy a prostor přenesený ze záznamu starých koncertů, neposlouchám moderní elektrickou muziku vůbec kromě starých muzikantů, kteří hrají dodnes (Richie Blackmoore, Chris de Burgh, donedávna Leonard Cohen, .....).

Díky moc. Než se rozhodnu po zapůjčení jmenovaného, chtěl bych slyšet jestli někde nemůžu udělat lepší výběr v poměru slyšitelná kvalita hudby / cena. Je pro mě důležitý spíše emotivní zážitek, než analytická monitorace. Otevřené Sennheisery HD 660 S mně posunem od starých zavřených Sennheiserů eH250 přinesly prostor, více muziky a vznešenější vjem hudby.

merhaut

Re: DAC + stereo zesilovač + regálové repro + sub

Příspěvek od merhaut »

Doporučil bych přišetřit na akční nabídku Ketosu: Dynaudio + NAD + Bluesound modul + předplatné Tidalu. Poslechnout/půjčit u některého z partnerů Ketosu.

ForeignerOnEarth
Příspěvky: 17
Registrován: 11 čer 2018 12:39
Kontaktovat uživatele:

Re: DAC + stereo zesilovač + regálové repro + sub

Příspěvek od ForeignerOnEarth »

Díky za reakci, jasně že by to bylo lepší, ale od mnou vybraných komponent k nejnižším součástem akční nabídky je to velký finanční skok, který je už nad hranicí, kterou jsem schopen finančně akceptovat.

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6160
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DAC + stereo zesilovač + regálové repro + sub

Příspěvek od dadaft »

Uvážil bych, jestli místo ultralevného DACu a výběhového tranzistoru, tedy Dragon Fly Black + NAD 326BEE, nevzít moderní dac-amp v jednom NAD C 328, který má sice podobné typové označení, ale je to jiná konstrukce, a převod i zesílení zvládne o dost líp a je vůbec mnohem flexibilnější, za stejnou cenu.

Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3861
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DAC + stereo zesilovač + regálové repro + sub

Příspěvek od PítrsPraha »

dadaft píše:NAD C 328, který má sice podobné typové označení, ale je to jiná konstrukce, a převod i zesílení zvládne o dost líp
Na jakém zbytku sestavy jsi porovnával C238 s C326+DragonFly? A jaké konkrétní rozdíly ve zvuku jsi slyšel?


ForeignerOnEarth:
Jinak pokud NAD za plus mínus tyhle peníze, za sebe bych zvolil tento a k němu tenhle DAC. Cenově o malinko výš než Dragonfly Red, zvukově o hodně jinde.

Případně o trošičku dráž, ale zvukově (vzhledem k ceně) superšpica tohle kombo.

S tímhle rozpočtem bych o nových přístrojích neuvažoval. Rozumný bazarový nákup ti ve výsledku dá o skok lepší zvuk.

Uživatelský avatar
Ramones
Příspěvky: 1277
Registrován: 19 zář 2009 19:05
Kontaktovat uživatele:

Re: DAC + stereo zesilovač + regálové repro + sub

Příspěvek od Ramones »

FoE, nehrotil bych to. Máš omezený rozpočet a i kdybys ho měl mnohem vyšší, poslech hudby přes kvalitní sluchátka je vždy detailnější a hlavně prostorově jiný než přes bedny, byť by stály "milión" ... ve sluchátkách ti nehraje místnost a její akustické problémy.
Dragonfly Red je dobře hodnocen. Používám jej k mobilu, ale upřímně, jediná výhoda pro mne je ta, že zvuk přes něj lze zesílit oproti sluchátkovému výstupu (Honor 9) a pokud mobil zařadím na poslech do sestavy, mohu sladit úroveň vstupní hlasitosti s jinými komponenty.
Osobně bych si spíše vybral co nejlépe znějící reprobedny pro tvé uši a zbytek nějak do plánované ceny s kompromisem dokoupil.
Také jsem kdysi spekuloval, vybíral komponenty, zkoušel a dnes je sice mám na (myslím) velmi solidní úrovni, ale času k poslechu, že bych si k nim sedl a soustředěně poslouchal, už není a vlastně se mi ani nechce. Večer se sluchátkama, to je jiná pohoda (v posteli).
Takže já Dragon doporučuji i k jeho variabilitě využití jako přenosný DAC.

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6160
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DAC + stereo zesilovač + regálové repro + sub

Příspěvek od dadaft »

Pitrs --- srovnával jsem C 338 s několika tranzistory s podobným výkonem jako C326BEE, ale máš pravdu, přímé srovnání nemám.
Jenom můžu říct, že je C 328 prostě dobrý zesilovač se slušným DACem a má mnohem více možností připojení.
Ono šlo hlavně o ten DAC, nějak jsem si neuměl představit, že by něco o velikosti flešky mohlo být dobré.
Ale časy se mění, Ramones píše, že je OK, tak nic................... ostatně i C 328 a C 338 jsou malé strojky...

ForeignerOnEarth
Příspěvky: 17
Registrován: 11 čer 2018 12:39
Kontaktovat uživatele:

Re: DAC + stereo zesilovač + regálové repro + sub

Příspěvek od ForeignerOnEarth »

Pokračování:

Plzeňský prodejce www.hifihejhal.cz mně (vzhledem k tomu, že už jsem u něj koupil skvěle sladěné kombo Arcam irDAC-II + Sennheiser HD 660 S) půjčil na pátek + víkend: NAD C326BEE + DragonFly Red + špičkové kabely v ceně 7000 Kč (ty nekoupím, ale aby mně prý posouzení nepokazily kabely) + Dynaudio Emit M20. Dynaudio Emit M10 a malé Dali Opticon jsem vyřadil už v obchodě podle poslechu.
S manželkou jsme porovnávání věnovali v součtu cca 10 hodin.
Nejprve stará sestava mini PC SPDIF ->Panasonic SA XR-30 -> Sony 5-repro bedny versus mini PC ->DragonFly Red -> NAD -> Dynaudio Emit M20.
Nejprve překvapení, že stará sestava není až taková katastrofa v porovnání s novou až jsem trochu znejistěl zda opravdu chci dát tolik peněz za takový rozdíl, ale čím více jsem přepínal na nejrůznějších skladbách mezi starou a novou sestavou, tím více jsem slyšel, jak Panasonic + Sony zní nepříjemně plechově, lacině, chvílema až plastově. Jsme na to zvyklí, takže to člověk odhalí až po chvíli. Jenže manželka mně oponovala, že stará sestava je výraznější, zvučnější a že na ní lépe slyší nástroje v pozadí. Já jsem argumentoval, že při přepnutí na Dynaudio se zvuk zklidní, stane se doslova medovým a zmizí nepříjemně plechová barva hlavních nástrojů a hlavních hlasů.
Prostě Dynaudio hraje mnohem lépe ty středy. A také ten zvuk je mnohem rychleji akcelerovaný, více odseknutý, takže třeba klavír zní jako koncertní křídlo, zatímco ze staré sestavy to znělo jako piáno v saloonu na divokém západě když to přeženu. Manželka oponovala, že ty Dynaudia zní jako kdyby přes ně hodili deku. Oba jsme měli pravdu, každý emotivně preferoval něco jiného, mně ta výraznost a zvučnost staré sestavy nepřišla jako plus, když je toho docíleno za cenu zkreslení barvy hlasů a nástrojů. Medobost Dynaudií mě oslovila a také to, jak jsem cítil, že z nich ty tóny jdou přesně z těch beden, které dělají dojem opanceřovaného kusu dubu, ze kterého kdyby se střílelo, tak se ani nehne.

Tak jsme pokračovali ve zkoumání a zkusil jsem porovnat můj dražší Arcam DAC s DragonFly Red. V Sennheiserech jsem slyšel nějaký rozdíl, ale minimální, jenže tady už jsem si zvykl na kvalitu toho comba, takže každý milimetr dolů cítím. Kromě toho ta klíčenka na mém pracovním desktop PC, kde poslouchám ve sluchátkách, měla tak 1-2x za skladbu brum! Ale na mini PC, které je v hudební sestavě nebyla rušena vůbec a když jsme srovnávali ARCAM / DragonFly DAC -> NAD -> Dynaudia, tak rozdíl byl něco mezi nulou a pocitem.
Takže DragonFly Red to nezkazí, jelikož ARCAM je cenou mezi NAD C326BEE a NAD C328, tudíž zcela jistě v NAD C328 nebude lepší DAC, tam by se cenově prostě nevešel. Dle mého laického počítání.

A teď oboje bedny jsem střídal na NAD C326BEE. A znovu překvapení: plechový zvuk ze Sony beden skoro zmizel. Takže za to mohl Panasonic receiver a ne ty bedny, na které jsem vůbec nesázel. Sametově medové podání Dynaudií sice nevyrovnaly ani náhodou, ale ten předevčírem poprvé z krabice vybalený nerozehraný NAD C326BEE těm Sony bednám neskutečně pomohl k poslouchatelnosti.
Ovšem rozdíl se dramaticky zmenšil. Já v tuhle chvíli stejně Dynaudia považuji za příjemnější na poslech, ale manželka mě na řadě skladeb přesvědčovala, že Sony bedny mají dvě zásadní výhody:
- vyplní lépe celý prostor (mají 3 repro nasměrované nahorů a doprava a doleva, takže se ty vejšky poodráží)
- nástroje na pozadí jsou lépe slyšet, třeba basa když se dostane do pozadí (Poutníci - Skočná), tak nezmizí, v Dynaudiích zmizí.
Já jsem argumentoval, že Dynaudia ohladí špatně definované pazvuky, takže to trochu vyhladí, ale fakt je, že ta drsně znějící basa je tišší. Ve Smetanově Vltavě hrají Dynaudia lépe nástroje na popředí, mají lepší barvu, Sony lépe nástroje na pozadí.
Leonard Cohen - You Want It Darker - neskutečně basová skladba - tam Dynaudia ukazují, že na to mají zahrát ty basy, Sony to ořízne odspoda. Je to skladbu od skladby jinak, ale nějak se nechci smířit s tím, že bychom si ty Sony staré křápy nechali.
NAD C326BEE si kupujeme, protože když hraje fajn s oběma, tak s ním nahradíme ten starý D-čkový Panasonic receiver.
Je to legrace, měli jsme asi 15 let D-čkový zesilovač a dnes ho nahrazujeme A/B-čkovým, přesně proti proudu.
Ale je to více stavebnice, takže kdyby někdy byly mnohem inteligentnější DAC nebo se změnil formát digi muziky, tak ten analogový konec před bednama bude vždycky. Možná kecám, jsem laik.

No, ale teď jaké bedny?
Všude se šíleně chváli Xavian Bon Bonusy, tak jsem je objednal s tím, že je v nejhorším vrátím. Prostě hledám něco, co bude mít jak ty výhody, co chci já, tak to, co chce manželka. Třeba se Xaviany do toho strefí. Nejsou zdaleka tak náročné jako Dynaudia, a prý hrají "zábavně". Ale jestli nebudou mít kultivovaný projev, tak je zase nechci já. Ale fakt je, že nástroje na pozadí by to polykat nemělo. To má žena pravdu.

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6160
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DAC + stereo zesilovač + regálové repro + sub

Příspěvek od dadaft »

Ten digitální Panasonic je 15 let starý? :lol:
Před patnácti lety nikdo slušný digitál neuměl...
Tak to je jasné, že ho klasický prověřený hi-fi zesák musí převálcovat...

Když tak píšeš o těch bednách...... zaujalo mě, jaks popisoval ten zvuk co hledáš v souvislosti s uzavřenými a otevřenými sluchátky Sennheiser. V tomhle to mám stejné, když jsem poprvé vyzkoušel otevřené Senny, uzavřená sluchátka mě prostě přestala zajímat...
Popisuješ to jako větší prostor, kde je víc muziky a je vznešenější........
Klasické boxové bedny jako ty Dynaudia rozhodně mají něco do sebe.
Nicméně víc "luftu", víc "vznešenosti" dokážou přinést i jiné konstrukce.
Možná bys měl prubnout i jiný typ beden, třeba na planárech (Magnepan), je s dobrým siličem akustická hudba naprostý masakr,,,,,,, jsou tu i omnipoláry, bi-poláry, nebo open baffle konstrukce........... zkrátka obzvlášť u beden je třeba dlouhý a poctivý výběr, hodně toho nejdřív poslechnout, než koupíš.............
(na druhou stranu takové bedny leda bazarovky s tvým rozpočtem)

ForeignerOnEarth
Příspěvky: 17
Registrován: 11 čer 2018 12:39
Kontaktovat uživatele:

Re: DAC + stereo zesilovač + regálové repro + sub

Příspěvek od ForeignerOnEarth »

Ano, ten digitální Panasonic je 15 let starý a pamatuji si, že tenkrát jsme si ho koupili i kvůli tomu, že je vysoký pouhých 8 cm, zatímco ty Yamahy a Onkya a Denony nebo co to všechno i tenkrát bylo, měly tak 20 cm na výšku a ještě chtěly hodně větrat nahorů.
Takže to prostě byl ranný pokus o déčko. :-) Já tenkrát věděl ještě míň, než teď. Ale i tenkrát oproti all-in-one domácím kinům byl tohle poslechově jiný svět.

Pan Trkan z Audiofriend.cz mně napsal, že souhlasí s mým tvrzením, že Dynaudia mají "medový" zvuk. A nebýt uší manželky, která mě opakovaně upozorňovala na ztrátu hudebních nástrojů na pozadí, tak už bych ta Dynaudia koupil.
Tak jsme byli s manželkou ještě v plzeňském hifistudiu posoudit zbytek regálovek, tedy v našem pojetí exaktně řečeno "reprobeden, které se dají uklidit do regálu vysokého 36 cm když zrovna nehrají celovečerní koncert na přinesených stojanech"
Už lépe rozehrané Dali Opticon 2 měly jen na začátku zastřený zvuk, ale později byly skvělé v podání živých koncertů. Třeba nejlepší z několika zaznamenaných koncertů Eagles - Hotel California na nich hrál skoro jako na sloupech a od Dali sloupů se skoro nelišil. Rusalka od A. Dvořáka na tom zpívala taky dost slušně, ale skladby studiové, které neměly ten prostor už v nahrávce, tak byly spíše nevýrazné, nicméně ten předtím plechový zvuk z před pár dnů, když je prvně vybalili, už jsem tam nenašel.
Naproti tomu Quadral Platinum M20 měly tak znělé výšky a vyšší středy, že ty Dali vždycky přehrály ve všech skladbách, kde mají výšky dominovat. Jenže právě živé koncerty na nich zněly jako parodie. Třetí byly Focaly 605, které nevynikly ničím a rozhodně svým bratříčkům sloupům Focal 716 a 726 nesekundovaly.
Odcházeli jsme s tím, že na třetinu hudby bychom si měli koupit ty Dali, na třetinu Quadral a na třetinu něco mezi tím.
No a na konci týdne budu mít doma české derby. Xavian Bon Bonus versus RIHA Nano.
A říkám si, že z těch si už prostě jedny nechám, pokud tedy to nebude tragédie, ale všichni mě přesvědčují, že to bude velmi pěkné, zajímavé a důstojné finále.

Uživatelský avatar
Ramones
Příspěvky: 1277
Registrován: 19 zář 2009 19:05
Kontaktovat uživatele:

Re: DAC + stereo zesilovač + regálové repro + sub

Příspěvek od Ramones »

Tak vzhledem k vyústění basreflexu bych do knihovny bral ty Bon-Bonusy s potěšující úsporou financí.
A to nejsem ani náhodou fanda této značky :-) ....ale chtělo by to opravdu autoritativní zesilovač.

ForeignerOnEarth
Příspěvky: 17
Registrován: 11 čer 2018 12:39
Kontaktovat uživatele:

Re: DAC + stereo zesilovač + regálové repro + sub

Příspěvek od ForeignerOnEarth »

A ten NAD C326BEE 2x50W je málo? Má smysl aspoň zkoušet zapojit Arcam irDAC-II jako předzesilovač? Arcam má výstup FIX a VARIABLE a NAD má zevně propojený předzesilovač se zesilovačem, takže je možné Arcam dát jako předzesilovač a NAD jako koncák.
Ono tedy já ten Arcam mám spárovaný se Sennheisery HD 660 S, takže ho natrvalo nedám, ale bude mít efekt to takhle jen zkusit jestli to bude hrát líp? Já budu krmit NADu jeho předzesilovač signálem z Dragon Fly Red, ve kterém je zcela shodný DAC čip jako v tom Arcamu, takže lišit se to může jen tím, jestli si na předzesilovač hraje NAD nebo Arcam. Vzhledem k tomu, že oba přístroje stojí skoro stejně, tak to asi rozdíl nebude, že?

Uživatelský avatar
Ramones
Příspěvky: 1277
Registrován: 19 zář 2009 19:05
Kontaktovat uživatele:

Re: DAC + stereo zesilovač + regálové repro + sub

Příspěvek od Ramones »

Málo....? Hrát to bude, ale vzhledem k nízké citlivosti regálovek pak nemusí být dostatečná výkonová rezerva pro fortissima ve vážné hudbě.
Asi bych je poslouchal v tzv. blízkém poli, jako monitory.
Dragon je v pohodě.
Kybys měl možnost k zapůjčení silnějšího zesilovače, vyzkoušej to.

ForeignerOnEarth
Příspěvky: 17
Registrován: 11 čer 2018 12:39
Kontaktovat uživatele:

Re: DAC + stereo zesilovač + regálové repro + sub

Příspěvek od ForeignerOnEarth »

Aha... Vždycky se všechno dozvím až když už něco koupím, ale asi bych se stejně k dražšímu zesilovači, než je NAD C326BEE teď neodhodlal. Člověk si prostě musí projít všechny stupínky postupně i přes finanční ztráty. Nikdy se rovnou nerozhodně z nuly koupit něco, co je 5x dražší, než si původně myslel.


Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot], Google [Bot] a 1 host