elektrorozvody

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Mike
Kontaktovat uživatele:

Re: elektrorozvody

Příspěvek od Mike »

Každému hifistovi bych doporučil revizi elektroinstalace revizním technikem s příslušnou vyhláškou 50 paragraf 8-10.
Problém je že v českých zemích elektrice "rozumí" Pepa (pepům se omlouvám). A dle toho to taky občas vypadá. Viděl jsem vyhořelé krabice vlivem přechodového odporu, yyhráté svorky atd. Jak říkám nejlepší je když máte JEDNU FÁZI JEN PRO HIFI. Pokud to vaše instalace umožnuje. Mě tento zákrok čeká ve čtvrtek (je s tím totiž neskutečné papírování) tak pak mohu klidně poreferovat.
Už ted mi je jasné že vliv bude daleko větší než různé voodoo kterého v hifi vidíme dost a dost. Oddělovací trafo ano , na něj se také časem chystám. Ale ty lupance neodstraní. Navíc stačí když bude i někdo nad vámi na stejné fázi a bude mít ojiskřené vypínače třeba.
A máte to tam znovu. V tomto případě pouze aktivní pračka sítě. Jenom bych se rád zeptal co by jste dělali s podpětím 208 V ??
které není trvalé ?? Na čezu už jsem to reklamoval ale řekli mi že jejich starost je pouze přípojka do domu. Tak to musím řešit s vlastníkem domu a tím je bytový úřad tak jsem zvědavý jak uspěji.

sekal

Jak velký byl vliv oddělovacího trafa ? A v jakém smyslu pomohlo zvuku ? Myslím jak se změnil jeho charakter.

Mike
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mike »

Mih

Ano toto všechno mám již pořešeno víte oni nám účtují už deset let poplatek za tři fáze ale máme přivedu jen a pouze jednu !!
Tak ted to budu konečně využívat ! Zase příklad české země. Všechny technické věci mám již vyřešeny byl u mě i technik od ČEZu.
Na vše je milion žádostí a kravin. A revizák pak taky přijde. At je klid.
On říkal že tři fáze jelikož máme elektrický sporák s troubou a pak jsem řekl o hifi tak trošku koukal :-)
Mimochodem vyhlášku 50 mám také ale jen šestý stupeň

dismal
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dismal »

Vyhlášku 50, potažmo do i nad 1000V mám.
Před nedávnem jsme zjišťovali vliv VF rušení na zařízení v úsekových a podružných rozváděčích.
Nastoupila firma, vytáhla anténu a začala posílat signál dovnitř rozvaděče.
Výsledkem bylo, že pokud se pospojí průřezem min.35 laněným, ne plným vodičem, dají se tyto vlivy úspěšně potlačit.
Na mou otázku vhodnosti odstranění případného VF rušení pomocí hliníkové skříně mi bylo sděleno:
Je vhodné použít hliník, přesto se časem na povrchu hliníku vytvoří částečky vrstev znemožňující toto VF rušení úspěšně potlačit a svést do země.
Dále mám k dispozici měření ohledně vlivu rušení vrtaček, brusek, vysokofrekvenčních svářecích souprav, telefonních pojítek a vysílaček na různá čidla napájený zhruba do 48V ss .
Zkoušeli jsme pospojovat, zemnit, velmi dobrou odolnost vůči rušení měl klasický alobal.Nejvíce odolný, prakticky bez vlivu byl vlnovec z nerezu.
Podotýkám, bylo důležité zjistit vliv obsluhy s vysílačkou či pojítkem v bezprostřední blízkosti na dané zařízení.
Víceméně to koresponduje se zde na foru s uváděnými požadavky na stínění síťového napájení min. 1,5-2m.

sekal

Příspěvek od sekal »

Mike píše:sekal
Jak velký byl vliv oddělovacího trafa ? A v jakém smyslu pomohlo zvuku ? Myslím jak se změnil jeho charakter.
Změnu charakteru vnímám subj. nejvíce v oblasti basů, které se jeví jako pevnější, definovanější, avšak nikoliv na úkor jejich objemu. Ostatní pásma se zdají být jakoby mírně "zřetelnější", což se projevuje v lepší lokalizaci a detailnosti nástrojů a vokálů.. To je tak v kostce asi vše...

Aleska :
Doufám, že svoji "stížnost" stran občasného brumu trafa u tvého zesilovače, kterou lze zcela jednoduše a konečně vyřešit za pár grošů, nechceš srovnávat se situací Mikea a mě.. :roll:

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

sekal píše:.....Aleska :
Doufám, že svoji "stížnost" stran občasného brumu trafa u tvého zesilovače, kterou lze zcela jednoduše a konečně vyřešit za pár grošů, nechceš srovnávat se situací Mikea a mě.. :roll:
To bych si ani ve snu nedovolil ! :lol:

sekal

Příspěvek od sekal »

Aleska píše:To bych si ani ve snu nedovolil !
Snít můžeš o čemkoliv :D.. Zcela postačí, budeš-li po probuzení při posuzování problémů, (zvláště diskut. typu), vycházet z malinko větší infor. báze velebný kmete...;)

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

sekal píše:....Snít můžeš o čemkoliv :D.. Zcela postačí, budeš-li po probuzení při posuzování problémů, (zvláště diskut. typu), vycházet z malinko větší infor. báze velebný kmete...;)
Jsem v klídku, za pár let zjistíš , že ti (i) léta také nestojí.
Mládí není nekonečné a jednou skončí, jen blb si může myslet, že se jej to netýká.
A za to oslovení ti děkuji, to nemuselo být. Ve slušné společnosti to bylo lichotkou...
*offtopic* A jen tak mimochodem, já jsem viděl tolik informačních databází, ze kterých se dělaly závěry metodou "jak bylo zrovna zapotřebí", takže měření na něčem tak proměnlivém a nahodilém, jako je stav naší elektrorozvodné sítě, je naprosto iluzorní, navíc statisticky jedno měření = žádné měření.
Mně věřit nemusíš, ale PMA má pravdu:
Samostatný přívod 230V je jen flastr na opravdový problém, a to velmi málo účinný. Komponenty a instalace jsou z pohledu konstrukce, propojení a rušení v pořádku tehdy a jen tehdy, pokud ŽÁDNÝ jistič, stykač, motor, vysavač, fén ani mobil nezpůsobí slyšitelné pazvuky, a to ani s uchem v blízkosti repro. Pokud ano, tak to přátelé řešte od základu, a ne odděleným rozvodem. Ten je stejně, co se týče průniku industriálního rušení ze sítě, tak akorát prd platný
Taky mu napíšeš, aby byl ve svých závěrech umírněnější ?
Nebo ještě podle tebe nespadá do kategorie "velebných kmetů" ?

sekal

Příspěvek od sekal »

Aleska píše:A za to oslovení ti děkuji, to nemuselo být. Ve slušné společnosti to bylo lichotkou...
...A tak jsem to také víceméně myslel. Doufám, že si nemyslíš, že jsem Tě snad kvůli věku chtěl urazit ? To snad ne... Ostatně např. na Lopuchu se tohoto oslovení vůči starším osobám také občas (s nadsázkou) užívalo a nikoho to nijak nepohoršovalo....
Měření na něčem tak proměnlivém a nahodilém, jako je stav naší elektrorozvodné sítě, je naprosto iluzorní, navíc statisticky jedno měření = žádné měření.
Měření resp. analýza sítí NN (vč. měření spotřebičů z hlediska EMC) rozhodně iluzorní není ! Iluzorní je představa, že když vrazím před HiFi aparát odd. trafo s vf filtrem, u něhož často neznám element. parametry, tj. potlačené pásmo vč. hodnot útlumů na jednotlivých kmitočtech, (tedy nevím, co mi to vlastně filtruje), tak si myslím, že mám vystaráno.....
A firmy, které výše zmíněné analýzy provádějí, ví velice dobře, jakým způsobem to realizovat, aby to mělo dostatečně vypovídací hodnotu, protože následně navrhují řešení na odstranění příp. vyskytnuvších se neg. jevů a jeho efekt musí po realizaci opět doložit měřením....

Mně věřit nemusíš, ale PMA má pravdu:
Samostatný přívod 230V je jen flastr na opravdový problém, a to velmi málo účinný.
To jsem také nikde nezpochybňoval, naopak jsem napsal, že...
Samozřejmě pravdu má i PMA, že je nebo by bylo záhodno to řešit i na úrovni jednotlivých komponentů, ale ne každý si toto může z různorodých důvodů dovolit (možnost následného prodeje etc..)...

Ještě krátká douška na závěr :
"Skutečný přínos síť.pračky závisí na místně přítomném rušení a to jak po stránce kvalitativní, tak po stránce kvantitativní"...
Zdroj : ARadio-10/2005 - Je síťová pračka nesmysl?

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Ve většině názorů se nakonec shodnem, ale k tomuto mám trochu výhrady:
sekal píše:......."Skutečný přínos síť.pračky závisí na místně přítomném rušení a to jak po stránce kvalitativní, tak po stránce kvantitativní"...
Zdroj : ARadio-10/2005 - Je síťová pračka nesmysl?
Ano, opět je to pravda, bohužel jen částečná, řekl bych 50%. Ono to místně přítomné rušení, jak po stránce kvantitativní, tak kvalitativní, je naprosto nahodile proměnné v čase, takže to co se dnes naměří, skutečně již v příštím okamžiku platit nemusí. Je naprosto v pořádku jej mít, ale dogma to není, jen vodítko.
*offtopic* Ten článek z AR 10/2005 jsem nečetl (taky nemusím znát všechno) ale jsem toho názoru, že síťová pračka má smysl vždy. Je ale jen otázkou, co si kdo pod tímto pojmem představuje. Někdo pračku "v pravém slova smyslu", někdo oddělovací trafo s filtrací, někdo i bez, atd. A všechny tyto možnosti jsou vždy řešeny univerzálně, protože musí mít kladný efekt pro jakékoliv místně přítomné rušení, bez ohledu na to, že je jednou použito tam, podruhé jinde.
Navíc je zcela pochopitelné, že u zařízení které je již rovnou vybaveno filtračními obvody na vstupu (včetně DC filtru), se vliv projevit nemusí, u zařízení bez filtrace se projevit může (ale také nemusí - viz. místně přítomné rušení), ba vyspělí a zasloužilí netopýři pociťují ztrátu dynamiky a čehokoliv, nebo naopak, jak je zrovna zapotřebí, popřípadně jak hodně se potřebují bušit do prsou, protože oni to slyší....

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Nebude od věci podívat se na problém očima praktiků - revizáků elektro: Má CYKY 3Cx4 vliv na HiFi ?.

Zdeny
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdeny »

Aleska píše:Nebude od věci podívat se na problém očima praktiků - revizáků elektro: Má CYKY 3Cx4 vliv na HiFi ?.
Hezký článek - doufám, že si už teď budu moci koupit v hojné výprodeji esteticky hezky zpracovaný superhighend gábl :-) Po pročtení toho vlákna se určitě všichni soudní hifisti hudou rádi svých anakond (v příměru tlouštky) zbavovat za bargin price!

sekal

Příspěvek od sekal »

Aleska píše:Ve většině názorů se nakonec shodnem...
Také se myslím, takže už bych to zde dále nepitval.. Myslím, že autor tohoto vlákna je dostatečně inteligentní a soudný na to, aby si předmětný problém, (s evtl. pomocí zde navrhovaných možností), vyřešil sám....

jimmi
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jimmi »

Planujem dať vymeniť a spraviť samostatný elektrický prívod na HIFI aparát odtienený kábel medeným opletom 3x4mm2 (alebo 4x4mm2 poprípade 4x10mm2) a dať tam poistkový odpojovač. Chcem sa opýtať. Kolko tých modulov ks treba(myslím 1modul+1poistka ) na ten hlavný prívod.Klangmodul III +poistka 10X38 mm ,15A alebo 20A
.(59€+37€)
Aby to malo počutelný význam. Znami dal len 1ks na fázu a povedal že to stačí.

Oddelovacie trafo ak by som použil je vhodné použiť pred ten poistkový odpojovač ? Popripade kusok za ním.Alebo lepšie až pred sieťový filter.

Ak stačí len 1ks odpojovača a teda použiť ho len na tu 1.fazu:
Napadla ma dalšia možnosť použiť ako privodný vodič 4 žilový kábel( a zapojiť teda 2. rozne fáze samostatne , jednu na HIFI a druhu na TV + počítač a tam by logicky išiel ten 2.modul za 119€ a teda každu poistku na inu fázu. Poistky 10x38 mm 37€+37€ http://www.platanaudio.sk/cache/documen ... 2-2015.pdf

Vie mi niekdo na tieto otázky seriozne odpovedať.Dakujem.

TRANSIWATT
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TRANSIWATT »

Především bych se snažil celý hifi řetězec napájet z jedné fáze. Ten čtyřvodič v jednom stínění je nedobré řešení. Pokud chceš mít samostatné zásuvky pro hifi a pro pc, natáhni dva kabely třívodičové, stíněné (L,N,PE) samostatně jištěné v rozvaděči. Průřezem 4mm2 nebo větším nic nezkazíš , ale pokud se nejedná o extrémně dlouhý přívod cca 40m a víc tak bohatě stačí 2,5mm2. (jsem si vědom , že s průřezem 2,5 řada "odborníků" nebude souhlasit).

jimmi
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jimmi »

PC aj TV zanáša do hifi podla mna dalšie rušenie takže lepšie by bolo ako píšeš asi použiť 2 káble ale každý na inu fazu alebo na rovnaku?

Ak je dostupný kábel len 4x4 mm2 alebo 4x10mm2 ten 4.tý vodič čo s ním?
Nezapojiť , zapojiť a kde ako ? Po celom obvode je dalšie vrchné medené tienenie.

A čo tie ostatné otázky? :?:

Odpovědět