Gramofon - lehké probíjení?

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Odpovědět
123456789
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramofon - lehké probíjení?

Příspěvek od 123456789 » 01 pro 2018 22:26

Bazi 36 píše:
01 pro 2018 20:49
.....tazateli jsem odpovedel,ze je to brneni v poradku,on to pochopil a souhlasi. Ted resi gramec,kterej kope,jina zalezitost. Mimochodem jsem to zaznamenal uz v roce 92 a nejen u sebe,takze je mi to vlastne i fuk,neni to ani intenzivni,ani obtezujici,jen nikdo za ta leta nerekl diagnozu,tohoto hojne se vyskytujiciho jevu.
Zatím mi stále ještě není jasné, jestli ho ten gramec "kope, nebo "brní" .Počkám, třeba napíše.
Ale to "brnění" pokud se sáhne na kovovou kostru jakéhokoliv připojeného komponentu, spotřebiče.... je určitě závada, ne normální stav. Kdyby byl na přívodu funkční proudový chránič, musel by vypadnout. Každopádně je v takových případech na vině hodnota impedanční smyčky ochranného vodiče. Ta hodnota je prostě příliš vysoká. Někdy stačí jen to - napětí na ochranném kolíku je třeba 40,50 i více V a brní to. Ještě o něco horší případ by byl ten, že je ochranný vodič někde rozpojený, některý z přístrojů vzájemně propojených přes kostry má závadu a napětí se na ty kostry dostává tudy - z fáze částečně, nebo úplně proražené na kostru.
Takže to je k té diagnóze :)
(Jak stav toho uzemnění orientačně změřit jsem psal)

Bazi 36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bazi 36 » 02 pro 2018 11:09

No jo,impedance ochranneho vodice,jenze to jsou dvouvidlicky,ke koliku se zadny ze spotrebicu nedostane. Mimochodem jsem si pro jistotu sahl na hlinikovy panel panasonicu(mam ho v loznici) na prodejne v datartu a co by jste rek....mel ho tam :D ,ne vazne brnel uplne stejne,jako u mne doma.

123456789
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od 123456789 » 02 pro 2018 12:20

Jestli máš doma jakýkoliv multimetr (i čínský šmejd za dvě stovky), tak změř napětí mezi tím hliníkovým panelem a ochranným kolíkem zásuvky. ( Jeden hrot měřících šnůr někam na šroubek toho panelu, druhý na kolík v zásuvce . Když nedosáhneš do zásuvky, dáš si prodlužovačku) a napiš sem co jsi naměřil.
A dost mě překvapuje, žer Panasonic v plechové krabici má dvouvodičovou šňůru. To je co za přístroj?

Pesi
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Pesi » 02 pro 2018 12:30

To je něco výjimečného šňůra bez ochranného vodiče a plechová krabice? Prostě třída II . Ochrana proti nebezpečnému dotyk. U je řešena dvojitou nebo zesílenou izolaci.

Pesi
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Pesi » 02 pro 2018 12:34

Bázi :) :). Já se zvednu a jdu osahával přístroje. Kurna ty máš snad začínajícího parkinsona:). . I když děti u pasu taky mohly mít slabší chvilku

merhaut

Příspěvek od merhaut » 02 pro 2018 12:52

Jediná smysluplná rada může u všech zdejších případů týkajících se 230 V znít: povolat věci znalého a přístrojově vybaveného revizního technika.

123456789
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od 123456789 » 02 pro 2018 13:08

Pesi píše:
02 pro 2018 12:30
To je něco výjimečného šňůra bez ochranného vodiče a plechová krabice? Prostě třída II . Ochrana proti nebezpečnému dotyk. U je řešena dvojitou nebo zesílenou izolaci.

"...........U spotřebičů třídy ochrany II neexistuje ochranné spojení neživé části s ochranným vodičem. Z principu na spotřebičích třídy ochrany II neexistuje ani neživá část. Ta je totiž definována jako vodivá část elektrického zařízení, které se lze dotknout a která se může stát živou v případě poruchy. Spotřebiče třídy ochrany II, vzhledem k tomu, že v zásadě na nich nemůže dojít k průrazu základní i přídavné izolace, a tedy se ani vodivá část na povrchu spotřebiče třídy ochrany II nemůže stát živou, tedy podle definice nemohou mít neživé části. (U spotřebičů třídy ochrany II je tedy vhodné použít terminologii převzatou z mezinárodních norem a nehovořit o ochraně před dotykem neživých částí, ale o ochraně při poruše.)..........."

Pesi
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Pesi » 02 pro 2018 13:49

á tak . neživá část neexistuje. to je jedno jestli je to podle staré normy ( starší spotřebiče se stále provozují a můžou ) nebo podle nové normy ochrana při poruše. plechový kryt existuje. ochrana při poruše je řešena jak jsem psal. nesnaz se mě dostat. pokud je napětí na krytu něco je špatně.

Pesi
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Pesi » 02 pro 2018 14:02

123456: ale můj dotaz byl co je neobvyklého na plechové krabici a dvouvodičové šňůře. Spíš je dnes neobvyklá třída 1.

Bazi 36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bazi 36 » 02 pro 2018 14:23

Vidim,ze toto vlakno zacina postradat smyslu. Pisi se zde same nesmysly. To ze mam u vsech komponent a u mikrosystemu a lampy dvouzastrcku,je snad normalni,ne? Nebo tam nekdo ocekava zastrcku z rychlovarky? A s tim onemocnenim taky spatne,rikal jsem,ze to ma spousta lidi v mem okoli a pan kolega tazatel mimo jinych take. To bychom tedy museli vsichni skoncit na ambulanci. :D

123456789
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od 123456789 » 02 pro 2018 17:35

Pesi píše:
02 pro 2018 13:49
á tak . neživá část neexistuje. to je jedno jestli je to podle staré normy ( starší spotřebiče se stále provozují a můžou ) nebo podle nové normy ochrana při poruše. plechový kryt existuje. ochrana při poruše je řešena jak jsem psal. nesnaz se mě dostat. pokud je napětí na krytu něco je špatně.
To si asi jenom nerozumíme.
Podstatné je to, že když má přístroj plechovou krabici měl by mít třívodičovou šňůru. Že např. Panasonic u svých DVD přehrávačů používá plechovou krabici a dvouvodičové připojení je na jinou diskusi. Výsledke je potom popisovaný jev - při závadě to brní.
Takže já se tě nesnažím nikam dostat. Pokud je napětí na krytu, je to závada.

123456789
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od 123456789 » 02 pro 2018 17:39

Bazi 36 píše:
02 pro 2018 14:23
Vidim,ze toto vlakno zacina postradat smyslu. Pisi se zde same nesmysly. To ze mam u vsech komponent a u mikrosystemu a lampy dvouzastrcku,je snad normalni,ne? Nebo tam nekdo ocekava zastrcku z rychlovarky? A s tim onemocnenim taky spatne,rikal jsem,ze to ma spousta lidi v mem okoli a pan kolega tazatel mimo jinych take. To bychom tedy museli vsichni skoncit na ambulanci. :D
Ty máš kovovou lampu na 230V na dvouvodičovou šňůru?

Bazi 36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bazi 36 » 02 pro 2018 17:43

Třívodičovou šňůru a jakou k ni zastrčku,tedy?

Pesi
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Pesi » 02 pro 2018 17:51

Proč by měl mít plechový přístroj trivodicovou šňůru ? Jestli je to spotřebič třídy ochrany II tak je to fuk z čeho je. Asi bys měl toho nechat. Nebudem to tu plevelit

merhaut

Příspěvek od merhaut » 02 pro 2018 18:22

Mám pocit, že tady někomu unikla existence spotřebiče se souvislým kovovým krytem, který je od živých částí všude oddělen dvojitou nebo zesílenou izolací - a jde tedy o spotřebiče třídy ochrany II s kovovým krytem, připojený dvoužílou.

Jinak opakuji, revizák. Tečka.

Odpovědět