Levná pračka LP desek

Prostor pro milovníky poslechu LP
Odpovědět
uhuru
Kontaktovat uživatele:

Re: Levná pračka LP desek

Příspěvek od uhuru » 29 dub 2010 23:08

KAB EV-1 RECORD CLEANER - první dojmy

působí na první pohled jako výrobek ze sedmdesátých let, takové americké samodomo z několika manuálně (ale přesně) opracovaných plastových výlisků
cena: $159 + $55 poštovné, to není zrovna málo na výrobek, který bych od boku hádal na HAMU za šest až sedm stovek

test 1 - suché čištění s domácím vysavačem
rychlé a celkem pohodlné zbavení snad veškerého prachu, jen ten puch (a to tu není žádná dřevotříska, jak si tady ve vláknu někdo stěžoval)

test 2 - s kapalinou a poháněná vodníkem
vybírám hodně znečištěné LP, zaprášené a upatlané
dvakrát kolem dokola nasucho (ať nedělám s kapalinou moc bláta)
nanést kapalinu, rozetřít, pětkrát pomalu otočit a ... žádný prach, žádné prsty, žádné kapky v drážkách (až na okraj desky)
Elton John hraje jako zamlada, deska nepraská, jen občas lehce lupne nějaká ta slabá rýha - a to prosím na oživené a čerstvě seřízené NC470

Shrnutí prvních dojmů:

+
jednoduché použití jako nástavec na vysavač
dostatečná účinnost (nevím, co chtít víc)

-
pořizovací cena (při pohledu na tu hračku si opakujete "fakt to stálo 4.000Kč?")
vysávací štěrbina je krátká a nedosáhne až na kraj LP, takže 0,5cm okraj se zaváděcí drážkou zůstává mokrý

---------------
Ještě koupit nové vnitřní obaly, vrátit desku do starých, tak můžu čistit znovu.

Hajtek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hajtek » 04 kvě 2010 20:17

Dnes jsem narazil na docela zajímavej článek. Projížděl jsem DIYAudio a narazil na odkaz na čištění LP pomocí lepidla na dřevo.
http://www.audiokarma.org/forums/showth ... 37&page=34 Je pravda, že když lepidlo zděláte právě ve chvíli kdy zasychá, tak se vám sloupne jako celistvá vrstva, ale asi bych se bál jakej vliv to bude mít na desku a jestli ji to ještě víc neponičí.
Ony existují i přípravky přímo na LP, který fungují na stejným principu http://img518.imageshack.us/i/discofilmbdajn5.jpg/, http://recordrevirginizer.com/.
Zkoušel někdo z někdo něco podobnýho? Zejtra, pokud budu mít čas, bych chtěl vyzkoušel to s tím lepidlem.

fox
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fox » 11 kvě 2010 15:49

Hajtek píše:Dnes jsem narazil na docela zajímavej článek. Projížděl jsem DIYAudio a narazil na odkaz na čištění LP pomocí lepidla na dřevo.
http://www.audiokarma.org/forums/showth ... 37&page=34 Je pravda, že když lepidlo zděláte právě ve chvíli kdy zasychá, tak se vám sloupne jako celistvá vrstva, ale asi bych se bál jakej vliv to bude mít na desku a jestli ji to ještě víc neponičí.
Ony existují i přípravky přímo na LP, který fungují na stejným principu http://img518.imageshack.us/i/discofilmbdajn5.jpg/, http://recordrevirginizer.com/.
Zkoušel někdo z někdo něco podobnýho? Zejtra, pokud budu mít čas, bych chtěl vyzkoušel to s tím lepidlem.

A JE TO !

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska » 11 kvě 2010 17:41

A JE TO !
Boxere, nemáš na to smajlíka ? Tady schází !!!

boxer

Příspěvek od boxer » 11 kvě 2010 19:26

Nemám.Ale ...

Obrázek

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska » 11 kvě 2010 20:25

No, to je k nas.ání ! *headbang* *headbang* *headbang*
Zrovna tento díl jsem neviděl a zcela určitě bych se tam i poznal !
Boxere, *2thumbsup*

boxer

Příspěvek od boxer » 11 kvě 2010 20:32

Aleska,...kein problem

Pat A Mat a gramofón

fox
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fox » 11 kvě 2010 23:02

Na Slovanetu je někdy príma čuryna. :lol:
Nalévat na LP Herkules a potom čekat šest hodin, než zaschne. To je dobrý vtip. :)
Dobrý námět do večerníčků.

Hajtek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hajtek » 12 kvě 2010 09:46

Nesmějte se jim, oni to myslí vážně a hrozně si to chválí. Inu proti gustu..

Tak jsem to pro pořádek zkusil na jedný desce na odpis a už nikdy :x . Nejen že to schlo hrozně dlouho, ale ještě jsem se to snažil sundat dřív, než to bylo úplně zaschlí a lepidlo zůstalo v drážkách *bravo* . Už jen čekám, kdy na LP začnou používat smirky..

fox
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fox » 23 srp 2010 14:42

Včera jsem prováděl pokus.
Došlo mi několik japonských desek koupených na ebay. Všechny byly vyprané a uložené v nových vnitřních obalech.
Vybral jsem jednu z nich a položil na gramofon. I když byla deska naprosto čistá a bez škrábanců v tichých pasážích dost prskala.
Mám pro takové desky vyvinutý speciální postup praní na moji pračce Nitty Gritty / ruční pohon /. Po asi patnáctí minutové očistě hrála deska jako nová.
Kdo nevěří, ať se přijde přesvědčit. Deska ale musí být bez škrábanců.

Mark Levinson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mark Levinson » 23 srp 2010 14:53

Ahoj Foxi,
a používáš nějaký speciální roztok nebo kde je ten fígl?

fox
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fox » 23 srp 2010 15:26

Typ roztoku jsem popisoval už někde nahoře. Žádný velký fígl to není. Ale jeho nevýhodou je časová náročnost a to, že je dobré mít pračku na ruční pohon.
1/ Nejprve nechám dostatečně nasáknout čistící kapalinou štěrbinu /sametový kartáček/ pračky. Tak samo ruční sametovou stěrku.
2/ Položím desku a nakapu několik velkých kapek na LP.
3/ Čistím tak, že přiložím sametovou stěrku z vrchu na desku tak, abych ji tlačil proti kartáči štěrbiny.
Točím pětkrát jedním směrem, pětkrát opačným a zase pětkrát tam a zpět.
4/ Desku otočím a postup opakuji.
5/ Odsaji tekutinu.
6/ Celý postup opakuji znovu.

Když ani to nepomáhá, desku namočím kartáčem po obou stranách a vložím mezi dva igelity a nechám odmáčet. Po jednom dni namáčení stejným způsobem vyperu.

Gramofonem se našinec někdy pořádně zabaví. A dvojnásob mě těší, když se podaří zachránit nějaký skvělý kousek analogu.

berka
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od berka » 23 srp 2010 23:53

ahoj Ivo
tak ja nyní používam jiny spusob čistení
Nejdriv desku cistim v teto pračce
http://www.analogueseduction.net/produc ... ine_KNOSTI

Nahodne jsem ji koupil od hodne zizniveho muze za litr rumu a par piv
desku v ni nechavam odmočit a protacim v kartacich tak asi 5-10 min/zalezí na stavu desky.
po tomto odmocení ji vysaji na Nitty Gritty / ruční pohon /Necham ususit a
Potom ji jeste cistim znovu na Nitty Gritty I silne praskajici desky ,ktere se nedaly poslouchat mne prekvapily
Manzelka jak mne vidi tak mi ´TUKA NA ĆELO a řika tatinku ty jsi fakt mag.... *headbang*
Analog je drina

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska » 24 srp 2010 04:30

Když jsem měl "období návratu k LP" tak mně ta ruční pračka KNOSTI (za tu cenu) dost zajímala. Bylo by zajímavé na Aukru či Ebay zakoupit ještě jednoduchou, malou (a lacinou) ultrazvukovou čističku na malé věci, a elektroniku z ní do KNOSTI zabudovat. A když by to nefungovalo, tak se na tom zase tolik netratí...

fox
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fox » 24 srp 2010 20:39

Pračka KNOSTI bude určitě perfektně fungovat na odstranění léty usazených nečistot na dně drážek. Pak je ale nutno čistící kapalinu pořádně odsát pračkou LP.
Představte si, že některé LP ležely někde v prachu na půdě dvacet - třicet let. Špína a saze musí být řádně zažrané.
Pamatuji si, že za mých jinošských let existovaly různé utěrky, které špínu pěkně zatemovávaly do drážek.
A tohoto neřádu se teď musíme zbavit. *headbang* *fnuk*

Odpovědět