Tesla NC 440

Prostor pro milovníky poslechu LP
Odpovědět
lechos
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Tesla NC 440

Příspěvek od lechos » 31 kvě 2009 17:43

swenik píše:Nevíte někdo, do kdy se tyhle stroje vyráběly? Někde jsem četl, že výroba byla započata v roce 1978, ale nikde jsem nenašel, kdy skončila. Jinak dá se někde vyčíst, kdy byl příslušný gramofon vyroben? Napadlo mě, že by to mohlo být to poslední dvojčíslí na štítku, ale nejsem si jistý. Díky. *thumbs up*
asi tak (velmi zhruba) do r.1984-1985 když přišel na trh inovovaný NC450 vylepšen a doplněn o fotoelektrický koncový vypínač a zvedák přenosky po dohrání desky.
viz také:
http://www.oldradio.cz/gramof.htm

swenik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od swenik » 31 kvě 2009 18:19

lechos:

Díky, tak to poslední dvojčíslí na štítku asi nebude rok výroby, co? Mám tam totiž 86.. :) Jde vůbec podle něčeho zjistit, kdy byl vyroben? Myslel jsem třeba podle nějaké součástky, která se v průběhu výroby měnila nebo tak... :roll:

lechos
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lechos » 31 kvě 2009 19:27

swenik píše:lechos:

Díky, tak to poslední dvojčíslí na štítku asi nebude rok výroby, co? Mám tam totiž 86.. :) Jde vůbec podle něčeho zjistit, kdy byl vyroben? Myslel jsem třeba podle nějaké součástky, která se v průběhu výroby měnila nebo tak... :roll:
taky můžeš oslovit archív býv.Tesly Litovel, třeba Ti nějak pomohou, zde je kontaktní e-mail:
info@sev-litovel.cz

efičák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od efičák » 09 srp 2009 20:18

NC-440 s desetipalcovým ramínkem Tesla, headschelem Suprafon :-) sundala přesnou a neutrální MC přenosku pro MM předzesilovače, Pro-Ject Pick It.

Dávám si tam Ortofon 2M Blue, s jemně rozehranou chvějkou.
Vinou velmi kompromisní akustiky mi vyšší rozlišení nedává nic. Testuji tedy plynulost MM, pohyblivého magnetu a chvějkou opatřenou dobrým hrotem. Jeho největším přínosem pro mé potřeby je výměnný hrot. Nedočkavé silné prstíky synovy, touží po rozborce sborce všeho, s čím tatínek pracuje.

Poslouchám konečně Šostakovičovu 5. symfonii, provedenou Leonardem Bernsteinem, milovaným zprostředkovatelem romantické vážné hudby. Přenoska 2M Blue, mi přinese radost z poslechu autorů, čekajících na objevení v mé opulentní sbírce LP. Těším se na SUPRAFON, ETERNU, Melodii, ale i na Columbii. 200 gr. vinyl jsme poslouchali na Phono Party a mnohé přátele analogu nahrávka zaujala. Na obalu je slavná chvíle, kdy světem milovaný americký dirigent, pozval na pódium státem persekuovaného Dimitrije Šostakoviče na děkovačku.

Přirozená tonalita a plynnost moving magnet nové přenosky, udělají radost šťastnému majiteli zvláště, když rodina dlí celý týden na dovolené v blízkých milých Beskydech.
Dech je plynulý a hluboký, sladká dřeva smyčců olizují slastně slechy nerušeného efičáka, ponořeného do hudby.

Tesla hraje výborně, slouží a odolává nepoučenému užívání dětí i mé paní.
Nač štvát kočár hladu po rozlišení, když cesta je strastiplná, rozpočet napnutý a zdraví křehké?
Malinké zaokrouhlení basů, je vykoupeno pleťovkou a rytmem, levným MC nepoznaným.
Ano, MC dává baskytaře, přesnou konturu a rozlišuje kopák bicí soupravy od jejího hlubokého hlasu.
Nyní si vybírám pleťovku, témbr, hladost a plynulost a VÝMĚNNÝ HROT.
Nahrávku, gramofon i přenosku, dodal vzácný přítel Renown.

Obrázek

Patmann
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Patmann » 09 srp 2009 20:54

Moc rád bych s Tvým laskavým svolením někdy přišel poslechnout. *thumbs up*

postcard1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od postcard1 » 18 lis 2009 18:59

Dobrý den. Prosím zdejší odborníky o radu. Stal jsem se majitelem raménka P1101. Je nějaká možnost sehnat zbylou mechaniku (talíře s pohonem)? Kdysi jsme to dělávali ze stavebnic Hi Fi klubu, ale nyní? Rád bych si ke svým nostalgickým strojům postavil i gramec. Podotýkám, že nejsem vůbec náročný, od let sedmdesátých se sluch jaksi dosti zhoršil, ale analog je analog. A LP nějaká mám, rád bych si je přehrál na cívkáče.

Prcek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Prcek » 19 lis 2009 20:16

poatcard1: na AUKRO se jech pár sešlo a zatím za super peníz
http://www.aukro.cz/item817871177_tesla ... ronic.html
http://www.aukro.cz/item818372004_tesla ... genda.html
http://www.aukro.cz/item821081803_gramo ... ronic.html bez talíře
pak je tam jeden za 2t. Ráménku si můžeš nechat jako náhradní a nebo ho poslat do světa.

postcard1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od postcard1 » 19 lis 2009 23:40

prcek: Na Aukro se průběžně dívám. Chtěl jsem jenom vědět, zda se dá sehnat a použít i jiná mechanika. O NC 440 zrovna moc nestojím. Kamarád koupil NC 440 za 3t a hned dle doporučení na jednom fóru vyměnil elyty na desce elektroniky, pak dodělat cinche a konektor 220V, vyhodit kablík (hlavně tu bužírku), co jde od přenosky na výstup (dát tenčí, pružnější). To vše za cca 2t (kablík za 1,3t). Dále mu bylo doporučeno obrátit se na Litovel a zakoupit oba talíře a uložení nové, protože ta slitina stárne a mechanika po čase není přesná. Poslali mu to, ale za 2,5t. Použil tedy jen bednu, plexi a gumový kotouč na talíř. Takže celková cena za 440ku byla jaksi už dost vysoká. Kuželové nožičky za 250/kus byly pak už jen sranda. Tenkrát se k tomuto ramínku dal sehnat plánek (výkres), podle kterého se dal na libovolné šasi přesně odvrtat střed uložení ramena ke středu libovolné mechaniky tak, aby to byla tečna. Prodávali to v HIFi klubu. Já to tehdy měl, ale potratil jsem to. Dala se pak použít libovolná mechanika. A mohla se udělat i základní deska z něčeho jiného než ze dřeva. Už tenkrát šílenci laborovali s tlustým sklem. No, když tak udělám destičku z ořechového dřeva, zakrytuju slepeným plexikem (jako pro autíčkové modely) a půjde to na čumendu do vitríny. Ale i tak díky za radu.

efičák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od efičák » 20 lis 2009 11:32

postcard1 píše:prcek: Na Aukro se průběžně dívám. Chtěl jsem jenom vědět, zda se dá sehnat a použít i jiná mechanika. O NC 440 zrovna moc nestojím. Kamarád koupil NC 440 za 3t a hned dle doporučení na jednom fóru vyměnil elyty na desce elektroniky, pak dodělat cinche a konektor 220V, vyhodit kablík (hlavně tu bužírku), co jde od přenosky na výstup (dát tenčí, pružnější). To vše za cca 2t (kablík za 1,3t). Dále mu bylo doporučeno obrátit se na Litovel a zakoupit oba talíře a uložení nové, protože ta slitina stárne a mechanika po čase není přesná. Poslali mu to, ale za 2,5t. Použil tedy jen bednu, plexi a gumový kotouč na talíř. Takže celková cena za 440ku byla jaksi už dost vysoká. Kuželové nožičky za 250/kus byly pak už jen sranda. Tenkrát se k tomuto ramínku dal sehnat plánek (výkres), podle kterého se dal na libovolné šasi přesně odvrtat střed uložení ramena ke středu libovolné mechaniky tak, aby to byla tečna. Prodávali to v HIFi klubu. Já to tehdy měl, ale potratil jsem to. Dala se pak použít libovolná mechanika. A mohla se udělat i základní deska z něčeho jiného než ze dřeva. Už tenkrát šílenci laborovali s tlustým sklem. No, když tak udělám destičku z ořechového dřeva, zakrytuju slepeným plexikem (jako pro autíčkové modely) a půjde to na čumendu do vitríny. Ale i tak díky za radu.
Ořechové dřevo v sendviči z plexi?
To by mohlo vypadat moc dobře.
To je nějaká zajímavá dýha.

Obrázek

Obrázek

postcard1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od postcard1 » 20 lis 2009 15:33

eficak: Krásný stroj. Je to paráda. Ale já tím cca 1 cm tlustým ořechovým prkénkem myslel podložku ve velikosti jako je to raménko. Ořech vyleštit, raménko přišroubovat a zakrytovat ho plexikem. No a to by byla ve vitríně vzpomínka na bezvadnou řemeslnou práci v Litovli v 70. letech. No a pak si holt pořídit gramec celej novej. A nyní se opět odborníků ptám, belt drive nebo direct drive? Předem opět upozorňuji, hraju pouze stereo a nejsem s mým sluchem high endista. Díky předem za info.

efičák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od efičák » 20 lis 2009 20:07

Jo do vitrínky!

Nový gramofon jistojistě páskově poháněný.
Existují výborné modely s přímým pohonem. Moje Tesla NC-440 to však není. Kolísání je značné. Litoveli se povedl 6 Perspex.

Obrázek

Rozhodně doporučuji Verdiera.

Obrázek

Na něj 12-ti palcové ramínko Pro-Ject EVO a Ortofon Valencii, nebo Ortofon Cadenza Blue, nebo A90.

Obrázek

Obrázek

Nejsi-li materiálový a cenový fanatik, výborný je Pro-Ject RPM-1.3. Výborné ramínko. Celokovové, včetně závaží. Drátky vyvedené správně do osy ramínka. Bohužel opustili magnetický antiskating, je tam opět závaží na silonu. Motor leží na podložce, nevibruje gramofonem. K instalované Ortofon 2M Red, stačí dodat co nejlepší MM předzesilovač a radost až do rána. Nemá kryt. Ten je gratis k Debutu III.

monte
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od monte » 21 lis 2009 12:34

Nevím, kdysi jsem ho měl úplně nový a byl jsem rád, že odešel,do roka. Nazval jsem ho houkačka, neboť zpětná vazba, no hrůza a k tomu hrající dřevěná piksla. Ramínko MC přenoska to bylo v pořádku neboť přesahovalo kvalitou a citlivostí gramo a to byl problém. Přešel jsem na Dual a v té době (80 léta) neměl chybu.

postcard1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od postcard1 » 21 lis 2009 20:37

eficak: na ten Pro-ject 1.3. jsem už několikrát koukal, jenom dotaz, doufám, že shell na konci ramene je výměnná. Na žádném obrázku na webu jsem to nepoznal a v popisech to nebylo. A pokud ano, nevíte, zda jupíkové v Litovli by prodali jednu "mušličku" navíc? Skouknul jsem ty fotky. Ten gramec v skleněné desce je pravé ořechové. Tlusté sklo, nebo leštěný mramor (případně nazelenalý travertin). To je ono. Kdysi nemožné sehnat a vyrobit. Dneska - laserové řezání, řezání vodním paprskem, balada. S tím bych si pak chtěl pohrát.

postcard1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od postcard1 » 21 lis 2009 21:01

Omlovám se, teď jsem to na jednom zvětšeném obrázku zachytnul. Nemá to výměnnou shell.

efičák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od efičák » 21 lis 2009 21:21

postcard1 píše:eficak: na ten Pro-ject 1.3. jsem už několikrát koukal, jenom dotaz, doufám, že shell na konci ramene je výměnná. Na žádném obrázku na webu jsem to nepoznal a v popisech to nebylo. A pokud ano, nevíte, zda jupíkové v Litovli by prodali jednu "mušličku" navíc? Skouknul jsem ty fotky. Ten gramec v skleněné desce je pravé ořechové. Tlusté sklo, nebo leštěný mramor (případně nazelenalý travertin). To je ono. Kdysi nemožné sehnat a vyrobit. Dneska - laserové řezání, řezání vodním paprskem, balada. S tím bych si pak chtěl pohrát.
Proč chceš nástavec, doufám, že nechceš měnit přenosky dle nálady! Jo, klidně, u P-J takový model není. Ovšem napadá mně, abys koupil SME-3009 a nainstaloval jej třeba na 6 Perspex. To by mohlo fungovat.
Headschel je u SME 3009 výborně proveden, ale v levných konstrukcích, je to problém.
Ten na Tesla NC-440 je hódně blbý. (Kdo je Jupíková? Já znám jen paní Kulatou.)
Sklo je trochu problém. Používá se akrylát. Je sice náchylný na poškrábání, ale výborně tlumí. Sklo nepatří ani pod gramofon. V Bratislavě dali hodně dobrý gramofon s MC přenoskou na skleněnou polici a byl to problém. Zpěv byl nachlazený.
Perspex, ten průhledný, má rameno a ložisko uchycené ve hmotě vynikajících antirezonančních vlastností, právě jak píšeš, balada, jako travertin, CORIAN ®.
Magneticky odpružené subšasi překonává v poslechových testech pružinové tlumení v modelu Perspective.
Trochu mě překvapil Thorens, který se v novém modelu vrací k pružinám rezonujícím do 4 Hz.
6 Perspex v balení s Ortofon Akzent Valencií a Speed boxem, bych mile rád vlastnil, či alespoň porovnal s mým Holbornem.
Ten je klasické tvrdé konstrukce. Odpružené šasí je věda. Třeba Rad_Hifi má Thorens 550 a je zážitek, položit album a sledovat luxusní pružení limuzíny.

Odpovědět