Tesla NC430 - co s ní?

Prostor pro milovníky poslechu LP
Lamak
Příspěvky: 66
Registrován: 21 říj 2011 12:37
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC430 - co s ní?

Příspěvek od Lamak »

Díky, holt mi asi nebylo přáno :(

Aktuálně mám LIFE L 8992, vyměnil jsem je za starou jehličkovou tiskárnu, kterou jsem tehdy měl zadarmo, takže v zásadě byly darem :)
Vyráběli se ve fabrice u nás ve městě pro německý trh, kde byly za 100DM (co se mi podařilo najít na netu), což o jejich kvalitě asi docela dost vypovídá. Koukat se na ně dá, ale poslouchat je to horší...

Lamak
Příspěvky: 66
Registrován: 21 říj 2011 12:37
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC430 - co s ní?

Příspěvek od Lamak »

Ahoj všem, protože mě zabrzdila choroba, tak jsem nepsal, protože nebylo moc o čem. O víkendu jsem ale konečně koupil co bylo třeba, vzal po několika letech do ruk trafopájku, udělal nové napojení, osadil přenosku, nastavil a konečně pustil včera v noci první desku. Hned se ale samozřejmě našlo několik problémů, se kterými bych se rád poradil se zkušenějšími.

Nové signální napojení:
Koupil jsem v GME zlacené cinche a stíněnou mikrofonní dvojlinku. Vše jsem chtěl napojit přímo na tu "kostku" v gramofonu (foto 1), kam jsou vyvedeny všechny káblíky z ramínka, ale nakonec jsem se rozhodl využít zbytku původního kabelu, protože vzhledem k mé zkušenosti s pájením bych se bál, že ty drobné drátky ramínka upálím.
Více viz foto, jen doplním, že na kostce jsou přívody vyvedeny P a L + zvlášť a - je pro oba kanály společné, odtud pak vede stíněná 2linka (každý vodič má své stínění). Napojení na mikrofonní kabel je následující, vždy pro L a P samostatně (foto 2):
stínění (G-) <-> stínění + bílý vodič
signál (+) <-> červený vodič

V Cinchi jsem pak připojil jen bílý na vnější obal a červený na vnitřní kolík, stínění nikam - dle obrázku z knížky (tím děkuji za mailovou konzultaci Tomovi).

Obrázek
Obrázek

Přenoska:
Barvy jsou na přenosce trochu jinak, než je v rowingově manuálu, což mě trochu zmátlo, ale pak mi došlo, že je to asi dáno konstrukcí přenosky.
Zde jsem došel na další drobný problém a to, že uchycení OMB-5 E je tenší než původní VM-2204 a díky tomu mi nesedí šroubky (mají závit je do půlky a to nestačí - foto 3) a nové v krabičce přenosky nejsou :(
Abych mohl začít hrát, tak jsem vyrobil 2 stejné gumové podložky z izolace toho mikrofonního kabelu - viz foto 4. Vím, že je to dost čuňárna (prosím nekřižujte mě), ale já se nemohl dočkat si něco pustit. Zde by mě zajímalo, jestli tohle uchycení nemůže při hraní přenosce vadit. Drží to na pevno, ale přecejen je to "pružné".

Obrázek
Obrázek

Nastavení gramofonu:
Bohužel jsem nikde na internetu nenašel návod, ani zmínku kolik má být přesah, nebo efektivní délka ramene (abych si ho dopočítal), takže jsem jen nastavil nullpointy, nezdnáte prosím někdo tuto hodnotu? Ramínko nevíc nehde dát až za trn, tak doufám, že na to půjde využít rowingova šablona, co se tu objevila upravená pro RPM10.
VTA a azimut se zdají být v pořádku, zde bych asi stejně musel řešit výměnou slipmatu, nebo úpravou raménka.
Přítlak na hrot a antiskating jsem nastavil okometricky :), protože nemám váhu (chci si aspoň nějakou obyčejnou pořídit), takže prvně nastavit 0 v rovnovážné poloze a pak 15 mN, na hodnotu 15 jsem nastavil i antiskating - jehla se dle oka nevychyluje a nic nepřeskakuje. Zde mi je trošku divné že ramínko se ve vzduchu vrací neustále zpět (od středu talíře ven) a nejde to nastavit tak aby to nedělalo, ale to bude možná tím, že antiskating je od 10, takže pružinka táhne aspoň minimálně pořád.

Jak to hraje:
První věc je, že jsem rád, že to vůbec hraje (oba kanály) a zapojil jsem to tedy dobře :)
Desky jsou v dost hrozném stavu - dost praskají i v pauzách - chtělo by je to vyprat, nebo aspoň pořádně přejet kartáčkem - nemáte někdo tip na vhodný kus, popřípadě i kde koupit.
Ke konci desky bych řekl, že se praskání zhoršuje, ale to možná bude nastavením gramofonu?
Jinak radost veliká a poslouchám pořád něco - jen jsem si těch desek zatím z domu moc nevzal :)

Problémy:
Kromě výše jmenovaných se ještě pořád gramofon nechce roztáčet, musím mu pomoct rukou, co mě ale hodně překvapuje je, že se někdy roztočí obráceně :shock:
Přemýšlím, jestli nemůže být vinutí jedné půlky motorku pryč, ale rychlost přehrávání je OK, tak nevím. Vše jsem promazal, tak nevím :(
Řemeničkou to není - kolečko neprokluzuje, někdy se dokonce stalo, že když jsem ji nasadil špatně a zkusl přepnout rychlost, tak jehla narazila do gumičky a motorek se začal točit naopak - s vrchním talířem to ale má tak velkou setrvačnost, že se to nestává.

Jinak jsem vymontoval ten plošňák a světe div se - není to úplně samodomo, ale výroba supraphonu (viz foto 5)

Obrázek

Jinak děkuji všem za předchozí i budoucí rady a podporu, za kvalitu fotek se omlouvám.

Jarda

Uživatelský avatar
shony
Příspěvky: 72
Registrován: 08 říj 2011 10:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC430 - co s ní?

Příspěvek od shony »

Ahoj

Tak ako to vyzerá s tvojim miláčikom ?
To že sa ramienko vracia je ok to je presne ta kompenzácia antyskatingom, elektromotor by to chcelo vymeniť alebo rozobrať premazať a premerať.

Nejaký posun s reprákmy a zosilovačom ?

Shony.

Lamak
Příspěvky: 66
Registrován: 21 říj 2011 12:37
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC430 - co s ní?

Příspěvek od Lamak »

Ahoj,
zatím se pořád snažím vyřešit nastavení toho přesahu, bohužel jsem na internetu nikde nic nenašel :( Ale od Renowna mám číslo do Litovle, tak tam chci zítra zavolat a snad někdo poradí. Gramofon ale jede a hraje, jen to nechci trápit, dokud to nebude seřízené. Ještě taky potřebuju pořídit kartáčky na desky a hrot - budu rád za tip.

Jinak jsem zavítal do antiku v Brně a pořídil nový 3 desky (na víc nebyl čas), ale 2 dost lupou, tak momentálně řeším jak to vyprat a chci objednat nový obaly od Nagaoka (zkusím efičáka nebo se domluvit, z německa vychází nejlíp balení 500ks, tak jestli by někdo nechtěl taky)
Ten elektromotor mi nejde do hlavy a proměřit to sám asi nezvládnu, takže zatím to tak asi nechám dokud se neobjeví možnost koupit jiný, nebo někdo kdo by pomohl. Co mi vrtá hlavou je, že pokud by byla půlka v háji (spálené vinutí nebo tak něco), tak by snad ani nejel správně rychle...

Aparaturu teď řeším - narazil jsem na Luxmany (C02+M02) za slušnou cenu, tak uvidím jak to dopadne. Repro pak určitě podle zesilovače - chtěl bych vybrat tak aby mi to k sobě sedělo. Pokud Luxman nedopadne, tak ještě uvidím, buď budu sledovat ebay a bazary, nebo přehodnotím výběr a poohlédnu se po něčem integrovaným.

Lamak
Příspěvky: 66
Registrován: 21 říj 2011 12:37
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC430 - co s ní?

Příspěvek od Lamak »

Tak jsem dnes volal paní Kulaté a zjistil jsem, že všechny díly již k dispozici nemají. Dala mi ale kontakt na pana Zatloukala, který má v Litovli servis a dělával technika v bývalé Tesle. Ten má ještě díly k dispozici - řemínky, původní kryty (ve fabrice mají už jen nové s logem project), motorky. Ceny jsou +- stejné kryt 350,- řemínek 50,- motorek 350,-
Řekl mi s tím motorkem přesně to co jsem si myslel - buď je spálené jedno vinutí, nebo je špatný kondenzátor. Asi to zkusím nějak změřit. Poradil by někdo?

Bohužel přesah mi nebyl schopen říct nikdo z nich, takže jsem zase tam, kde jsem byl... Dle pana Zatloukala to ve fabrice prý nikdy ani neřešily, prostě se nasadila přenoska do headshellu a vyvážilo se to, důležité prý bylo akorát aby byla nasazena rovně.

pan Zatloukal
tel.: 585342256
mobil: 604925625

Uživatelský avatar
shony
Příspěvky: 72
Registrován: 08 říj 2011 10:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC430 - co s ní?

Příspěvek od shony »

Ahoj,

Ten kondenzátor som sa zdráhal navrhnúť ale videl by som ho ako vinníka, on len posúva fázu sínusovky pre druhé vinutie a to je ten problém že asi zle a preto sa to zle roztáča. A ten presah veĺmi nerieš nastav to cca odhadom a potom podĺa sluchu, mám také tušenie, že tie ramienka nemajú celkom dobrú geometriu. Vrchol hrotu by som videl tak zarovno s hranou headshelu. Potom by som si na nejaký priložený list alebo šablónu od rowinga vyznačil pár bodov, kde sa dotýka taniera, spojil a vydel by si oblúk, ktorý napasuješ podľa tebou preferovaného nastavenia. možno to popisujem zložito ale skús a uvidíš.

S pozdravom Shony

Lamak
Příspěvky: 66
Registrován: 21 říj 2011 12:37
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC430 - co s ní?

Příspěvek od Lamak »

No multimetr mám, tak bych ten kondík mohl zkusit změřit, snad zapátrám v paměti ještě co si pamatuju z fyziky :)

Lamak
Příspěvky: 66
Registrován: 21 říj 2011 12:37
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC430 - co s ní?

Příspěvek od Lamak »

Tak gramofon má konečně nový kryt, ale jedná se už o nový kus z produkce pro-ject, původní kouřový už tedy asi není :(
Každopádně, koupil jsem i motorek a řemeničku, tu už jsem stihl nasadit, ale zdá se mi volnější než ta původní, ovšem gramofon hraje normálně, takže to tak asi má být.
Co mě ale doslova irituje jsou panty u krytu - nevím jak je namazat. Když utáhnu šroubky co je drží, tak s krytem skoro nepohnu a strašlivě vrže - doslova panty "poskakují" a praská v nich.
Když je povolím, tak se zas hodně vyklají a kryt i padá. Plastová očka pantů mi ale řijdou dost úzká, u jednoho byly vložené položky (aby vymezily vůli), tak jsem to tak udělal i u druhého pantu, je to sice lepší,ale úplně 100% to není.
Ještě musím jednou gramofon rozdělat a mrknout co je tam za kondík - pokud někdo ví kapacitu, nebo má schéma zapojení, tak budu velice vděčen, ušetří mi to práci.
Fotky přidám jak je udělám ;)

Uživatelský avatar
shony
Příspěvky: 72
Registrován: 08 říj 2011 10:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC430 - co s ní?

Příspěvek od shony »

Ahoj,

Ten kryt to je oriešok, musíš proste nájsť optimálnu pozíciu, ničo medzi tým keď se to ešte dá otvoriť a už to kladie neznesiteľný odpor, mazať nedoporučujem, možno skor zdrsniť, aby pri menšiom zovretí kládlo dostatočný odpor.

Shony.

tujatuja
Příspěvky: 633
Registrován: 07 črc 2011 22:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC430 - co s ní?

Příspěvek od tujatuja »

Problém s panty krytu mého Pro-jectu jsem vyřešil tak, že jsem po sejmutí krytu namazal kovové panty vazelínou, poté jsem vazelínu setřel a kryt znovu nasadil.

Lamak
Příspěvky: 66
Registrován: 21 říj 2011 12:37
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC430 - co s ní?

Příspěvek od Lamak »

O vazelíně jsem uvažoval taky, ale nevím jak moc je vhodná na pant, kde je plast+kov, jestli by nebylo vhodnější třeba mýdlo, nebo WD-40

Uživatelský avatar
DRVOŠTĚP
Příspěvky: 937
Registrován: 27 bře 2010 19:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC430 - co s ní?

Příspěvek od DRVOŠTĚP »

WD-40.Vazelínu raději ne,může leptat.Když už vazelínu tak lékařskou nebo lubrikační gel.Ale bacha na manželku ať tě s ním nenachytá.Těžko budeš vysvětlovat že mažeš panty :D :D :D

Lamak
Příspěvky: 66
Registrován: 21 říj 2011 12:37
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC430 - co s ní?

Příspěvek od Lamak »

No tak teď ale se zase nabízí otázka jestli na vodní nebo olejové bázi :-D
Teď vážně, zkusím to trošku zdrsnit a z té hliníkové části očistit případný oxidy, co se tam za ty léta usadily a uvidíme.

Jinak jsem si poprvé na gramofonu pustil klasiku - Čajkovského koncert B-moll pro klavír a orchestr a byla to naprostá katastrofa. Neviním ani tak gramofon, jako spíš bedny a zbytek řetězce. U rocku atd. co jsem poslouchal doteď to nebylo tak slyšet, ale klasika opravdu odhalila vše. Prostě už teď vím, že posun bude nevyhnutelný.
Říkám si, že kvalitou desky by být nemělo - je to press od Supraphonu z roku 1974 a je skoro nehraná.

efičák
Příspěvky: 1965
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC430 - co s ní?

Příspěvek od efičák »

Lamak ÁÁÁ klasická, to je nejrozmazlenější disciplína.
Je mi líto, odstup signálu u NC43 je velmi malý, já mám na Emperoru přes 70 DCB a tiché pasáže romantického repertoáru ozřejmí i malinký hluk z pohonu či šum triod.

Úplně nový a nehraný NC43 měl vše v pořádku, ale hluk pohonu a rezonance celého šasi byl velmi znát.
Čajkovského 5. symfonie a celá moderní vážná je pod možnostmi takového gramofonu.

Na mém prvním slušném prototypu podle RPM9, se na uhlíkové devítce uvolnily švýcarské kuličkové ložiska (exportní verze do USA) . Do zvuku to vneslo značný neklid a než technik přišel na závadu, nedalo se to poslouchat.
U používaného gramofonu je velká pravděpodobnost vůli v ložiscích a dalších zdrojích hluku.

Receiver Marantz MR 215 nepodezírám z slabé části aparátu.
Vitange by možná něco našel, vím že phono vstup a zvuk takových kousků, jsou se správně vybranýma repro bednama ve zvuku velmi dobré až návykové.

Máme tu vitange hornové třípásma Technics z r. 1973.
Velmi citlivé a přesné, s elektronkovým zesilovačem Tesla AZS 021 to má překvapivě dobrý zvuk. Na mě až moc přesný a výkon áčkového lampáče 2 x 5 Wattů, s jedinou EL-84 na kanál, je šokantně hlasitý a dynamický.

Nějaký lepší přesný signálový a reproduktorový drát a takový zvuk se hned tak nenajde.
Dají se koupit podobné kousky vitange beden, stačí vzít zesilovač sebou a vybereš raz dva.
Nadarmo nemají vitangisté staré Luxmany-Revoxy-Pincky jako Top zvuk.

Teslu NC430 ano, ale na ZZTOP, Elán a pod.

Lamak
Příspěvky: 66
Registrován: 21 říj 2011 12:37
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NC430 - co s ní?

Příspěvek od Lamak »

Osobně si myslím, že největší zásluhu na tom mají bedny. Momentálně uvažuju o Quadral Wotan, ale chtělo by to poslechnout a mám je tak 350km, což mi nevychází časově (pokud by někdo z Brna měl a dovolil by aspoň na zkoušku, byl bych neskonale vděčen). Jsem zatíženej na vintage, takže hledám v těchto vodách, ale samozřejmě si uvědomuju, že to sebou nese spoustu rizik a nechám si rád poradit a doporučit.
Jinak s ohledem na hlasitost a další okolnosti si myslím, že hluk motorku a dalšího to ani nebyl, prostě v tom zvuku nebylo "nic". Klavír ještě ušel, ale orchestr byl jakoby hrál za tlustou hadrovou oponou ze starýho tranďáku.

Jinak už jsem si víc ujastil kudy bych se rád vydal s ohledem na zesilovač a pokukuju po zmíněném Luxmanu, konkrétně m-02 s c-02. Měl jsem něco v merku v Srbsku, ale nakonec mi to nevyšlo, tak hledám dál.
Ještě mi Tom říkal o pro-ject AMP 7, kterej za cenu kolem 3000,- mohl být dost zajímavý pro ten účel co zatím potřebuju (ale uznávám, je to něco jiného než Luxman).

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host