JITTER - je rozdíl mezi přehráváním z CD a digitálních souborů z NAS a fleshky?

CD, SACD, HDCD, DVD, DVDAudio, BluRay, streamovaní, formáty, média, online služby, playery, digitální knižnice a vše kolem digitálu
svartenatt
Příspěvky: 881
Registrován: 13 čer 2016 04:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: JITTER - je rozdíl mezi přehráváním z CD a digitálních souborů z NAS a fleshky?

Příspěvek od svartenatt »

Nejlepší by bylo mít zvuk veden přes PCIe, který je přímo napojen v současných MB na procesor. Nemůže vznikat rušení z chipset můstku, na který je napojeno mnoho jiných zařízení.
Takže buď dobrá ZK s odrušením EMI nebo samostatná USB karta do PCIe. Samozřejmě to vše bez dedikované grafické karty a jiných zatížení PCIe linek.

svartenatt
Příspěvky: 881
Registrován: 13 čer 2016 04:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: JITTER - je rozdíl mezi přehráváním z CD a digitálních souborů z NAS a fleshky?

Příspěvek od svartenatt »

OT:

Kabelověrci si pletou binární a decimální soustavu, takže jim to hraje dle popletení.

Fidji99
Příspěvky: 1074
Registrován: 19 srp 2018 01:33
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: JITTER - je rozdíl mezi přehráváním z CD a digitálních souborů z NAS a fleshky?

Příspěvek od Fidji99 »

Zaujimave citanie, FS, DSotM, Svartenatt, dakujem.

Moja skusenost, na druhej strane - ale ja mam tak postavenu zostavu.
Roon Player + NAS + Roon Core. Vsetko cez ethernet, ziadny rozdiel voci USB.
Kvalitna siet, kvalitne routery, kvalitne servery.

V minulosti, ked som tahal data z transportu do DAC, najcistejsi zvuk sa mi zdal cez AES/EBU XLR.
[ale ja mam celu zostavu postavenu na symetrike].
S/PDIF bolo pocutelne viac "zasumene".
Toslink, myslim ze som snad v zivote nepouzil.

Napriek tomu ze mam vyse 1000 CD, uz idem len na NAS/Streaming. Co neni na Tidal/Qobuze, to si zripujem.
Nemam pocit ze o nieco prichadzam.

svartenatt
Příspěvky: 881
Registrován: 13 čer 2016 04:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: JITTER - je rozdíl mezi přehráváním z CD a digitálních souborů z NAS a fleshky?

Příspěvek od svartenatt »

Fidji99, jen mě zajímá ta USB cesta. Jak to bylo propojené?
Měl jsi data z pevného disku v PC přes převodník do zesilovače, asynchronně?

FS
Příspěvky: 1296
Registrován: 29 říj 2016 00:30
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: JITTER - je rozdíl mezi přehráváním z CD a digitálních souborů z NAS a fleshky?

Příspěvek od FS »

Tohle je zajímavé vlákno a těší mne, že se zatím nezvrhlo v bojiště.

Článek z AudioScienceReview je výborný a vnáší celkem jasné i měřitelné závěry ke způsobu propojení "asynchronní USB" vs "HDMI" Všimli jste si i měřitelně rozdílných výsledků, když šel signál přes USB a HDMI jen bylo/nebylo připojeno? To naznačuje, že výsledek nebude jen o "technologickém principu přenosu" sledovaného signálu, jak zmiňuje svartenatt. Ale není to o porovnání CD transportu vs streamování.

Co se týče tématu z názvu vlákna, tak tady zatím moc konkrétních zkušeností nezaznělo:
- Já napsal, že jsem se nakonec dočkal (ovšem za jakou cenu! a tady bohužel mají své místo i ty zatracované kabely) streameru, který lépe zahrál přes USB než přes integrovaný streamovací modul (teda ethernet). Porovnání u tohoto streameru USB vs CD transport + koax jsem neměl, takže k tématu vlákna se to moc nepočítá - spíše jsem tím chtěl naznačit, že USB cesta má v reálu spoustu problémů. Starší zkušenost s NAIM NDS hovořila jednoznačně ve prospěch CD transportu.

- Fidji99 napsal, že streamuje ripy (Roon Player zřejmě s integrovaným DAC) a že mu oproti fyzickým CD nic nechybí.

Za sebe si pořád myslím, že CD v roli digitálního transportu představuje menší výzvu v cestě za co nejlepším zvukem, než streamování.

svartenatt
Příspěvky: 881
Registrován: 13 čer 2016 04:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: JITTER - je rozdíl mezi přehráváním z CD a digitálních souborů z NAS a fleshky?

Příspěvek od svartenatt »

Právě mnou uváděná cesta je nejčistší.
Vidim SSD přímo přes PCIe do USB asynchronně do DAC s vlastními hodinami a přímo do zesilovače.
Najděte chybu a nemám co říci.

Fidji99
Příspěvky: 1074
Registrován: 19 srp 2018 01:33
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: JITTER - je rozdíl mezi přehráváním z CD a digitálních souborů z NAS a fleshky?

Příspěvek od Fidji99 »

@Svartenatt,

ano, bolo to presne tak, vo faze ked som experimentoval s krabickami a menil som svoj prvy streamer. [Esoteric, Devialet, Meridian + MacMini].

Na zaciatku "digitalnej cesty" som sa ale pred X rokmi rozhodol, ze pojdem cez ethernet, z viacerych dovodov, mozno spravne, mozno nie - priame porovnanie bolo AYre Qb9 vs Linn Majik vtedy a ten Linn bol vtedy jednoznacne lepsi, a za rovnake peniaze.
A odvtedy som sa snazil v principe len vylepsovat a zjednodusovat, az som skoncil pri kombe ROON/UpnP streamer/Preamp/DAC/DRC v jednej krabici s moznostou pripojenia externeho Master Clocku [aj ako slave] + k tomu koncove stupne a hotovo.
NAS v serverovni, ziadna starost.

Druhu zostavu mam ethernet streamer+aktivne bedne - este lepsie a pohodlnejsie.

@FS

je mozne, az pravdepodne ze super kvalitny CD transport bude lepsi ako ripy na NAS. Na druhej strane, vascinu toho, co mam rad, si viem kupit ako HiRes,, cize sa necitim nejako ochudobneny.

Aby som ale vsetko vysvetlil v kontexte -> jedna z veci, ktore mam pocit, ze boli v kvalite reprodukcie obrovskym posunom vpred, bolo rohodnutie umiestnit komponenty MIMO posluchovu miestnost. Mam ich v malej technickej miestnosti, 2x diera do steny a pretiahnute repro kable. To bol fakt ze skok v akustike, a kazdemu mozem len odporucit. Preto je pre mna CD [a aj gramo] momentalne nezaujimave.

Mozno mam o 5% vacsi JITTER, ale zato o 20% lepsiu akustiku miestnosti. Priority a kompromisy, ako v celom zivote ;-)

Edit - tie znacky hore v zatvorke som testoval, povodny streamer bol Linn, ten mal len ethernet. Mac Mini bolo v "audio uprave"

FS
Příspěvky: 1296
Registrován: 29 říj 2016 00:30
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: JITTER - je rozdíl mezi přehráváním z CD a digitálních souborů z NAS a fleshky?

Příspěvek od FS »

Právě mnou uváděná cesta je nejčistší.
Vidim SSD přímo přes PCIe do USB asynchronně do DAC s vlastními hodinami a přímo do zesilovače.
Najděte chybu a nemám co říci.
Myslím, že v rovině teoretické tady panuje shoda, že asynchronní USB by mělo být nejlepší propojení digitálního transportu a DAC a není třeba hledat chybu v úvaze.

Já mám audio PC tak, jak popisuješ. USB karta v PCIe + samostatné napájení, asynchronní USB v DAC. A přesto jsou všechna ta "voodoo" opatření, kterým se tady fóru mnozí vysmívají ve výsledném projevu systému slyšet (napájecí kabel pro switch a audio PC,ethernetový kabel, předřazený switch mezi router a mediaserver + streamer, odstínění interní kabeláže v PC).
Proto v tomto vlákně prezentuji názor, že USB propojení na DAC předpokládá použití PC v nějaké formě a že to s sebou nese spoustu proměnných, které nelze šmahem ignorovat s odvoláním na "asynchronnost" spojení.

V důsledku toho mi připadá CD transport jako digitální zdroj za obecně méně problémový a zde otevřenou diskusi o praktických zkušenostech s porovnáním NAS vs CD za zajímavou.

svartenatt
Příspěvky: 881
Registrován: 13 čer 2016 04:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: JITTER - je rozdíl mezi přehráváním z CD a digitálních souborů z NAS a fleshky?

Příspěvek od svartenatt »

O kabelech, prosím, v tomto vláknu ne. Kabel rozbije vše.

U PC je hlavní dodržet minimální množství spuštěných programů a co nejméně komponentů, jak interních, tak externích.
Asi tady dojde několik linuxáků, ale i s Win lze fungovat na podobné úrovni.
Fakt stačí dokonalá audio data k USB a potom si to DAC asynchronně přebere.

svartenatt
Příspěvky: 881
Registrován: 13 čer 2016 04:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: JITTER - je rozdíl mezi přehráváním z CD a digitálních souborů z NAS a fleshky?

Příspěvek od svartenatt »

Mimochodem, ve Foobar2000 lze nainstalovat Decoding Speed test, který může ukázat, v jaké kondici je PC. Možná toto má i vliv na jitter, ale zatím jsem se o tom nic nedočetl.

FS
Příspěvky: 1296
Registrován: 29 říj 2016 00:30
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: JITTER - je rozdíl mezi přehráváním z CD a digitálních souborů z NAS a fleshky?

Příspěvek od FS »

svartenatt píše:
22 črc 2019 20:02
U PC je hlavní dodržet minimální množství spuštěných programů a co nejméně komponentů, jak interních, tak externích.
Asi tady dojde několik linuxáků, ale i s Win lze fungovat na podobné úrovni.
Pro představu, tady jsou procesy běžící teď při poslechu na mém audio PC - zobrazení z příkazu htop
HTOP.JPG
V BIOSu mám vypnuté, co jde a co nepotřebuji nepotřebuji. Některá další zařízení mám vypnuté na úrovni operačního systému.
A přesto ... :D

BVa
Příspěvky: 2819
Registrován: 11 srp 2008 11:50
Kontaktovat uživatele:

Re: JITTER - je rozdíl mezi přehráváním z CD a digitálních souborů z NAS a fleshky?

Příspěvek od BVa »

Nehľadajte zase káblové záhady a"tajomno" v prenose dát..Cez USB sa dáta alebo prenesú korektne, alebo sa detekuje chyba. Ani tlačiareň nevytlačí y namiesto i... Čo sa deje v zdroji dát, je nepodstatné. Jediné čo môže mať vplyv, je rušenie po zemi USB kábla zo zdroja dát do DACu, ktoré sa dostane až do analógového výstupu DACu. Ak má DAC USB vstup izolovaný, aj tento vplyv rušení po zemi odpadá. V DACe sa korektne načítané dáta ( prenos si riadi DAC) ukladajú do vyrovnávacej pamäte a z nej čítané stabilnými hodinami DACu vstupujú do vlastného D/A prevodu. Výsledná kvalita potom závisí iba od kvality tohto prevodu.

Dark side of the moon
Příspěvky: 836
Registrován: 28 čer 2019 14:38
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: JITTER - je rozdíl mezi přehráváním z CD a digitálních souborů z NAS a fleshky?

Příspěvek od Dark side of the moon »

Ještě jednou díky všem za věcnou a korektní diskuzi.

Myslel jsem, že já sám už k tématu nemám co dodat, jsem už prostě přesvědčeným zastáncem datového přenosu přímo do DAC (buď pomocí asynchronního USB nebo po ethernetu).

Včera jsem ale po delší době zabrousil na stránky Hi-Fi Voice a našel tam recenzi CD playeru "Kalista DreamPlay One" (za 966990,- Kč) a to mě vyprovokovalo k ještě jednomu, trochu volněji pojatému zamyšlení:

Proč dnes ještě provozovat/kupovat CD/SACD player/transport?

Napadají mě tyto důvody:

1) Nechci (nemůžu) se pouštět do nových technických řešení, jsem spokojen se stávající kvalitou svého řetězce, je to uživatelsky jednoduché a osvědčené řešení.

2) Už vlastním vysoce kvalitní CD player a analogový zesilovač nebo CD transport, převodník a zesilovač (resp. zesilovač s digitálním S/PDIF vstupem a převodníkem). Výborná kvalita výsledného zvuku je dána těmito komponenty a potenciální negativní vlivy přenosu signálu mezi komponenty (např. zde diskutovaný jitter, rušení, ...) jsou v takovém případě minimalizovány a reálně nerozeznatelné.
Přechod na stejně kvalitní řešení audioPC nebo síťové řešení s NAS by byl drahý a zvukově by pravděpodobně stejně nepřinesl žádné slyšitelné zlepšení.

3) Pro svou psycho-akustickou pohodu potřebuji hrát z fyzického nosiče, pomáhá mi to k navození správné atmosféry, soustředění, více si tak poslech užívám.

4) Nechce se mi převádět (ripovat) všechny svoje CD, nezajímá mě Hi-Res audio.

Z mého pohledu jsou body 1) - 3) naprosto relevantní, bod 4) ne - komfort při přehrávání z PC nebo NAS jednoznačně vyváží tu jednorázovou ztrátu času při ripování, Hi-Res audio smysl má.
Jiné důvody pro provozování/koupi CD playeru/transportu než ty body 1) - 3) však nevidím.

A tím se vracím na začátek tohoto příspěvku - kdo a proč by si proboha dnes ještě koupil ten výše zmíněný "Kalista DreamPlay One"?

Uživatelský avatar
Antony
Příspěvky: 1733
Registrován: 28 čer 2014 19:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: JITTER - je rozdíl mezi přehráváním z CD a digitálních souborů z NAS a fleshky?

Příspěvek od Antony »

"Proč dnes ještě provozovat/kupovat CD/SACD player/transport?"

To je zajímavá otázka, kterou jsem před drahným časem také řešil.
V podstatě ten řetězec otázek byl podobný, odpovědi jsou jiné:

1) Chci se pouštět do nových technických řešení. Třeba už kvůli minimalizaci prostoru, rychlosti přístupu, kvalitnějšímu snímání digitálních dat. Přehrávání CD mi uživatelsky nevyhovovalo, jednoduché je jen zdánlivě, osvědčené je spíše historicky zvykově, než kvůli nějaké praktičnosti, či ultimátní kvalitě.
2) Jakkoli kvalitní (SA)CD player/transport se nemůže rovnat dobře provedenému specializovanému NUC řešení.
3) To je jediný relevantní argument, neboť všechno je v hlavě. Opustit zálibu v hromadění předmětů je nejtěžší. Po zlikvidování několika skříní s disky, boxy, a dalším "merch" přišla velká úleva.
4) Chce! Zajímá!

CD player je pro mne jen smetiště dějin, jakkoli jsem měl jeho období rád. Pro nostalgii nemám prostor ani čas.
Jo, a kabeli? Tož, já je mám od Šrolla, a su šťastné. :)

jimmi
Příspěvky: 1159
Registrován: 14 kvě 2012 09:04
Kontaktovat uživatele:

Re: JITTER - je rozdíl mezi přehráváním z CD a digitálních souborů z NAS a fleshky?

Příspěvek od jimmi »

Ten kdo chce avantgardní prehrávač a kdo má velku zbierku CD a chce technologicky nadupanu mašinu a samozrejme má na to "extremny" dostatok financíí. :D

https://www.hifi-voice.com/testy-a-rece ... amplay-one

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti