Mají dnes fyzické digitální nosiče (CD, SACD atd.) ještě smysl?

CD, SACD, HDCD, DVD, DVDAudio, BluRay, streamovaní, formáty, média, online služby, playery, digitální knižnice a vše kolem digitálu
Odpovědět
FS
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Mají dnes fyzické digitální nosiče (CD, SACD atd.) ještě smysl?

Příspěvek od FS »

@Oldear: Nemíchejme jablka s hruškama :D
Diskutujeme tady "konzervu", ze které konzumujeme nějaký ten datový obsah, nikoli kvalitu či nekvalitu obsahu. Mně a i tobě lépe chutná z "placky", někomu jinému z harddisku - bude to záležet na daném řetězci a na preferencích posluchače.

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

FS:
Je pravda, že jsem se omezil na zkoumání rozdílu mezi digitálními daty, která jsou nám servírována prostřednictvím CD nosičů a prostřednictvím streamů. Téma je obecnější, a hraje tu roli spousta ostatních okolností, jako jsou vlastní elektronické přístroje, ošetření datové cesty, různí poskytovatelé hudby ke stažení, Hi-res/ne Hi-Res, atd..

Osobně je pro mne CD už jen zdroj digitálních dat. Pokud lze najít jinde lepší zdroj, CD pro mne v tom okamžiku ztrácí smysl. Ale zatím naprostá většina mých hudebních digitálních dat pochází právě z CD. Tedy neadoruji CD nosič jako sběratelskou relikvii, toho jsem se za 30 let nabažil dost a dost. Ani mi nechybí CD přehrávač, netoužím po něm. Dneska v rámci životního a prostorového minimalismu upřednostňuji jiné hodnoty, než rozrostlou sbírku. Bylo to krásný, ale stačilo..

Oldear
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Oldear »

FS
No, to tak úplně asi nechápeš, o to tady jde od počátku. Přece když si koupíš CD/SACD, tak je to alespoň nějaká záruka záznamu podle normy - v tomto případě Red Book ( teď pominu Loudness war, to nakonec platí i pro ty staženice ), ale v tom NASu, či po drátě, je to bez záruky - žádná norma, každý to může doprasit jak chce - třeba směrem k líbivosti a o tom tady píši od začátku. Tys to nepobral? Technické věci jsou v tomto případě až druhotné.

Už mně to nebaví, čau.

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

PavelDosko:
V dnešním světě jsou miliony možností, kombinací zapojení, přístrojů stále nových a nových, lepších a lepších ve velice rozsáhlém cenovém rozmezí. Každý výrobce vyvíjí, vymýšlí, konstruuje, bez přestání. Denně jsou tu novinky. Ve světle těchto skutečností považuji tvrzení, že jsi udělal maximum možného, za odvážné až absurdní.
Já mám pouze odladěno. V daný moment. A ladím občas dále. Nešlo o pouhé píchnutí kabelu do přístroje, nevím, jak jsi k této představě přišel.

FS
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od FS »

Oldear píše:
10 bře 2020 15:30
FS
No, to tak úplně asi nechápeš, o to tady jde od počátku. Přece když si koupíš CD/SACD, tak je to alespoň nějaká záruka záznamu podle normy - v tomto případě Red Book ( teď pominu Loudness war, to nakonec platí i pro ty staženice ), ale v tom NASu, či po drátě, je to bez záruky - žádná norma, každý to může doprasit jak chce - třeba směrem k líbivosti a o tom tady píši od začátku. Tys to nepobral? Technické věci jsou v tomto případě až druhotné.
Už mně to nebaví, čau.
IMHO to zbytečně hrotíš. Jak píšeš, každý to to ".. může .." doprasit, jak chce. Ale nemusí. Audio PC dává uživateli možnosti, ne povinnost, něco prasit. V tématu tohoto vlákna vidím dva smysluplné pohledy:
- právě ty technické věci
- jistý sentiment k vlastnictví fyzického média

Co diskusi nepomáhá, je demagogické prosazování absolutních pravd, ať už jedné anebo druhé strany.

PavelDosko
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PavelDosko »

Antony, ja se rozhodne nechci prit, ale co mas z hlediska signalu USB odladeno ? mas transport a dac, jinak jsi o nicem nepsal

Oldear
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Oldear »

FS
Tak ještě jednou, Ty to fakt nepobíráš. Vůbec jsem nepsal nic o doprasení techniky - tedy toho AudioPC. Tam může každý příznicec ladit do nekonečna a pořád tvrdit, že už má odladěno a pod. Doprasení se týkalo nahrávek - Ty nevíš co je RED Book?

Raději poslouchejme hudbu, která se Vám líbí, tyhle diskuse jsou zbytečné. Já jen napsal svoji zkušenost, udělejte to také a není třeba za nic bojovat.
Zatím máme co jíst, ale nejsem si jist jak dlouho to vydrží ( mám tady ve studiu puštěnou TV - lidé šílí ). Já už jdu také do terénu, ale na akci, nikoliv do fronty na těstoviny a mouku.

Dobrou hudbu a klid nám všem.

JJ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JJ »

U mě mají CD smysl, bo manželka. Sám poslouchám už jen po síti. Pro mě určitě kvalitnější varianta.

bh69
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od bh69 »

Oldear píše:
10 bře 2020 15:53
Doprasení se týkalo nahrávek - Ty nevíš co je RED Book?
priznavam, ze jsem specifikace Red book nestudoval, ale predpokladam, ze jsou to technicky specifikace CD disku. Je tam snad neco o tom jak ma vypadat vlastni nahravka ? Tezko. Kazdy se muze vydat co chce. Takze nevim jaka zaruka co CD vlastne ma byt ?

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

PavelDosko
Prošel jsem mnohaletou genezí, kdy jsem vlastnil různé druhy a způsoby transportů, DA převodníků, zesilovačů a propojovacích kabelů. Těch kombinací bylo opravdu hodně a byly postupně poslechově vyhodnocovány. Současný stav se ustálil zhruba před rokem. Tomu procesu říkám ladění sestavy.
Nezkoumám technické důvody, nejsem je tedy konkrétně vyjmenovat. Ale vím, že sestava Sroll pracuje s digitálními daty odlišně od ostatních. Od harwareových úprav NUC, přes jeho softwareové vybavení, způsob zapojení, komunikaci s DAC, distribuci a kontrolu těchto dat v DAC. Připojení jiného zdroje pomocí USB vyhodnotí DAC jako chybu. Dneska to mají Luďkové ještě dál, to mě čeká v budoucnu. Za jistý pokročilý stupeň odladění považuji současný stav. Bez zmíněného poslechového mnohaletého kolečka bych nebyl tam, kde teď jsem. K tomu samozřejmě patřilo i další ladění sestavy mimo tento díl digitálního segmentu.

PavelDosko
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Antony, v ramci tematu se bavim o vyladeni cesty USB signalu, tam teda bohuzel "Ludkove" nejsou dal oproti tvemu reseni vubec, snad uz si rozumime o cem piseme ..

hezky den

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

PavelDosko:
Já tomu rozumím takto.
Bavíme se (tady dost OT) o USB propojení mezi NUC a DAC. Tedy o jednom s mnoha segmentů digitálně/anologové audio trasy. Máš tuto část galvanicky oddělenou, OK. Ostatní ji galvanicky nejspíš oddělenou nemají.
Aniž bys věděl, jaký by tato úprava měla u ostatních přínos v závislosti na jejich komponentech, mají podle tebe tito ostatní sestavu nevyladěnou, nedořešenou, nerozumí tomu, a nemají co psát svá moudra.

FS
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od FS »

Oldear píše:
10 bře 2020 15:53
FS
Tak ještě jednou, Ty to fakt nepobíráš. Vůbec jsem nepsal nic o doprasení techniky - tedy toho AudioPC. Tam může každý příznicec ladit do nekonečna a pořád tvrdit, že už má odladěno a pod. Doprasení se týkalo nahrávek - Ty nevíš co je RED Book?
@Oldear: Buď v pohodě. Vyjádřil jsem se k tomu, že AudioPC dává uživateli větší volnost (tedy i toho tvého "prasení" ) - a měl jsem na mysli data (nahrávku) - a že to nutně nemusí být na škodu.
Ještě jednou pro Tebe: Opakovaně se vyjadřuješ (konkrétně jej zatracuješ) k tématu AudioPC, aniž by sis, jak sám přiznáváš, porovnal prokazatelně stejný datový zdroj (přehrávání z placky vs její rip z NAS) na svém systému. Považuji tento postoj za demagogický ... a nic na tom nemění skutečnost, že zrovna v případě mého systému a mých uší s tvým závěrem (zatím :) ) souhlasím. Je to úplně stejné, jako kdybych tvrdil, že nepotřebuji srovnávat digitální transport vs PC na stejné nahrávce, protože jsem slyšel jiné CD a hrálo hrozně.

PS: K Red book formátu: Původně jsem si myslel, že vím, co obnáší, ale jak jsem po krátkém googlení zjistil, míra mé neznalosti přesahovala to málo, co jsem o tom věděl. Takže děkuji za impuls, abych si rozšířil obzory.

PavelDosko
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Antony píše:
10 bře 2020 17:54
PavelDosko:
Já tomu rozumím takto.
Bavíme se (tady dost OT) o USB propojení mezi NUC a DAC. Tedy o jednom s mnoha segmentů digitálně/anologové audio trasy. Máš tuto část galvanicky oddělenou, OK. Ostatní ji galvanicky nejspíš oddělenou nemají.
Aniž bys věděl, jaký by tato úprava měla u ostatních přínos v závislosti na jejich komponentech, mají podle tebe tito ostatní sestavu nevyladěnou, nedořešenou, nerozumí tomu, a nemají co psát svá moudra.
nejen galvanicky oddelenou a ver ze se teto konkretni problematice venuju uz dlouho, snadno se odsoudi neco co clovek ani nezkusil a povazuje sve reseni za odladene, a ano posloucham jiz velmi dlouho, cetu LP a Cd jsem vyuzival prevaznou cast hifizivota, ted davam prednost teto, jen to chce proste stejne jako u jinych zdroju udelat maximum

ahoj

FS
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od FS »

Antony píše:
10 bře 2020 16:30
PavelDosko
Prošel jsem mnohaletou genezí, kdy jsem vlastnil různé druhy a způsoby transportů, DA převodníků, zesilovačů a propojovacích kabelů. Těch kombinací bylo opravdu hodně a byly postupně poslechově vyhodnocovány. Současný stav se ustálil zhruba před rokem. Tomu procesu říkám ladění sestavy.
Nezkoumám technické důvody, nejsem je tedy konkrétně vyjmenovat. Ale vím, že sestava Sroll pracuje s digitálními daty odlišně od ostatních. Od harwareových úprav NUC, přes jeho softwareové vybavení, způsob zapojení, komunikaci s DAC, distribuci a kontrolu těchto dat v DAC. Připojení jiného zdroje pomocí USB vyhodnotí DAC jako chybu. Dneska to mají Luďkové ještě dál, to mě čeká v budoucnu. Za jistý pokročilý stupeň odladění považuji současný stav. Bez zmíněného poslechového mnohaletého kolečka bych nebyl tam, kde teď jsem. K tomu samozřejmě patřilo i další ladění sestavy mimo tento díl digitálního segmentu.
@Antony: Zajímavá zkušenost *thumbs up* Škoda, že se o Srollově NUCu nic konkrétnějšího nedá zjistit - mně jen v CASEA řekli, že základem je GentooLinux, o HW úpravách se samozřejmě nezmínili.
Zaujala mne tato zmínka: "Připojení jiného zdroje pomocí USB vyhodnotí DAC jako chybu". Mám tomu rozumět tak, že v DAC si uživatelsky zvolíš režim připojení NUC od Srolla, anebo je to natvrdo "zadrátované" v DACu a tento se pak nedá použít s jiným PC?

Odpovědět