Projektory obecně

Odpovědět
Uživatelský avatar
Miro_CZ
Příspěvky: 214
Registrován: 19 pro 2017 21:22
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Projektory obecně

Příspěvek od Miro_CZ »

Když už tady máme kategorii o videu, tak bych rád založil téma o projektorech (spíše obecně). Takže - používáte doma projektory nebo raději klasické tv (jakéloliv)? V jaké ceně se vyplatí už pokukovat po projektoru s plátnem? Nedávno jsem v nějakým testu projektorů četl, že aby mělo smysl ho kupovat, tak je potřeba koukat až v kategorii cca 30 - 40k a výše za projektor + adekvátní plátno.

Já stále používám starou Panasonic Viera plasmu HDready 37" a s obrazem jsem pro moje využití spokojenej, jen ta velikost by mohla být o něco lepší. Obraz různých LCD a LED mě většinou nepřesvědčil a nové QLED, jsem ještě neviděl a cenově jsou stále dost vysoko..

Uživatelský avatar
lachim
Příspěvky: 2257
Registrován: 17 dub 2008 18:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Projektory obecně

Příspěvek od lachim »

miero
i zde je to opět především o penězích. a o dobré radě od někoho, kdo má praktické zkušenosti.

troufl bych si tvrdit, že do 2m uhlopříčky je již dnes nejlepším řešením QLED od samsungu.
samozřejmě ten nejdražší model.
na OLED bych ještě nějaký čas počkal. údajně se vypalují. ač obrazově je to již dnes dokonalé.

nad 2m pak samozřejmě projektor a plátno. jenže to je, na rozdíl od instalace placky, komplikované a obsáhlé téma.
jaké plátno? především pevné. typ... tady už začíná fůra komplikací a dotazů.
jaký projektor? jak daleko bude svítit? bude fakt tma?
největší nevýhoda/nepraktičnost je nutnost zatemnění. na 75´placku lze dobře koukat i za plného světla. na projektor vůbec.

dle mé osobní zkušenosti. jestli je filtrace u zvuku slyšet podstatně, pak u projektoru je filtrace vidět násobně více.

merhaut

Re: Projektory obecně

Příspěvek od merhaut »

Instalovali jsme firemně několik desítek projektorů, některé i za statisíce. V drtivé většině se nám podařilo přesvědčit zákazníka aby se vytento na plátno a promítal na hladkou rovnou zeď s patřičnou povrchovou úpravou. Domácí kino s úhlopříčkou přes celou stěnu, klidně i 7-10 metrů je v zatemněné místnosti něco! I v běžném paneláku se dá dosáhnout úhlopříčky 4-5m.

Z TV v současnosti jedině OLED. Raději ale rok dva počkat, než se trh usadí.

zabiny007
Příspěvky: 1283
Registrován: 26 kvě 2014 14:16

Re: Projektory obecně

Příspěvek od zabiny007 »

Mám zkušenost s projekcí stejného projektoru na zed, bílé plátno a na šedé plátno a rozdíl je markantní. To co píše Merhaut je totální hovadina. Plátno je stejně důležité, jako projektor.

merhaut

Re: Projektory obecně

Příspěvek od merhaut »

Tovišžejo:-)

zabiny007
Příspěvky: 1283
Registrován: 26 kvě 2014 14:16

Re: Projektory obecně

Příspěvek od zabiny007 »

Já vím že jo. To si piš. Projekce firemní prezentace a projekce domácího kina jsou dvě rozdílné disciplíny... A pokud nevidíš rozdíl mezi projekcí na zeď a šedé plátno, tak by jsi se k tomuto tématu raději neměl vyjadřovat...

whisp
Příspěvky: 95
Registrován: 02 dub 2015 20:19
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Projektory obecně

Příspěvek od whisp »

Ja mam skusenost taku ze da sa aj na upravenu stenu su na to specialne farby. Pri totalnom zatemneni miestnosti nemate sancu rozoznat rozdiel medzi stenou a platnom ani na kvalitnej matnej farbe. Vyhoda platna sa prejavi hlavne pri nie uplne zatemnenej miestnosti. Samozrejme nepisem o specialnych platnach ktore su casto drahsie ako projektor. Taky projektor highend. Ja mam inac platno ale iba z priestorovych dovodov. Keby som mohol tak svietim na stenu s co najvacsou uhloprieckou. Platno mam 120". Projektor Sony HW65es.

merhaut

Re: Projektory obecně

Příspěvek od merhaut »

Vzhledem k osobní účasti u stovky instalací na doma i pro presentace si troufám říct, že rovná stěna + spec. barva (která nemusí být ani extra drahá) = špičkový výsledek. Víc jak 90 % domácích zákazníků si nakonec při ukázce vybralo projekci na upravenou zeď. A těch ušetřených peněz.

Rozhodující je míra zatemnění. Když je 100% není co řešit, projekce na celou stěnu, kdy celý perimetr vykrývá obraz při úhlopříčce 7 metrů je prostě úchvatná. A netřeba ani extra drahý projektor.

hřebík
Příspěvky: 896
Registrován: 21 bře 2010 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Projektory obecně

Příspěvek od hřebík »

merhaut: Můžeš prosím doporučit barvu? Vzal jsem si jeden z projektorů na chatu a promítal na ca 3m úhlopříčce - úžasné, doma už koukám jen na OLED, ale 3m úhlopříčka nadchla, byť barvy atd. nejsou dokonalé jako na oledu... Jen je potřeba vymalovat, stěna je starší a barevně nerovnoměrná...

merhaut

Re: Projektory obecně

Příspěvek od merhaut »

Na chatě bude stačit matný Primalex. Stěnu vystěrkovat.

Uživatelský avatar
lachim
Příspěvky: 2257
Registrován: 17 dub 2008 18:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Projektory obecně

Příspěvek od lachim »

merhaut
takže jste těm zákazníkům natřeli stěnu - test obrazu a pak jste jim přes to zavěsili plátno v rámu a udělali 2. test obrazu?
aby si tedy mohli vybrat správně. páni... tomu říkám profi přístup.
osobně si myslím, že k projektoru za statisíce musí být pevné plátno v rámu.

promítat např. SIM2 Mico 50 na natřenou zeď = degradace projektoru a zcela vyhozené peníze za něj.
bez odpovídajícího plátna v rámu nemá smysl drahý, referenšní projektor kupovat/instalovat.
sám bych si vždy (a jen) vybral plátno v rámu. a to i k panasonicu za 100.000 Kč.
ač promítat lze i na napnuté prostěradlo!

Uživatelský avatar
funkyman
Příspěvky: 139
Registrován: 09 črc 2010 15:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Projektory obecně

Příspěvek od funkyman »

prezil som pred 10-15 rokmi system projektor /neaky Sony cca 3000? ATS..silingy este boli/ - upravena stena..

teraz uz pri novom projektore som ani neuvazoval o stene miesto platna..
a vplyv oboch na obraz vnimam - len ako spotrebitel a teda pocitovo - ako 1:1
a aj ked nemozem samozrejme porovnat stare s novym /rozdiel je po 10 rokoch v technologiach obrovsky/..

naozaj je vsak platno podmienkou?
existuju technologicky farby, ktore nahradia kvalitu specializovanych platien /s ich pohlcovanim, odrazom a dalsimi vlastnostami/ ?
a ked aj - ako pise predchodca je niekto, kto to porovnal ?
rad sa necham poucit a dokonca aj zucastnit takeho testovania /ale kto by to robil/ .. ale za mna urcite platno..a co najkvalitnejsie


merhaut

Re: Projektory obecně

Příspěvek od merhaut »

lachime, nepodsunuj mi svoje fantasmagorie, co a jak děláme. My víme co děláme, neměj péči. A ještě nám za to platí:-)

merhaut

Re: Projektory obecně

Příspěvek od merhaut »

Ad funkyman: máš pravdu, speciální barvy na projekční plochu samozřejmě existují, jen to někteří zdejší neví, co už. Na doma ale kolikrát stačí onen Primalex. V dnešních holobytech není problém najít volnou plochu. Za vyzkoušení nic. Rozhodující pro dobrý pocit z projekce je tma, ta se nedá "obejít".

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host