Měření

Témata nesouvisející s HiFi, offtopic debaty atd. Ovšem žádné osobní souboje, spory a hádky.
bubuxin
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření

Příspěvek od bubuxin »

Aj kvarkov je v HighEnd kábli viac ako v obyčajnom lacnom.

LawIAR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LawIAR »

Lad2000 píše: doporučuji k přečtení článek ve Stereu a Videu únor 1994 od Bohumila Sýkory, tam popis skoro ideálního kabelu je a kupodivu není ani nijak závratně drahý
Aj ked nie som zástancom hyper-káblov, je to naozaj zaujímavé čítanie a minimálne fyziku nik neoklame.

Pridávam link pre tých, ktorí nemali tú česť:
http://s000.tinyupload.com/index.php?fi ... 6200943271

(snáď bude fungovať bez problémov)

Fidas
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Fidas »

Mě samotného také zajímá, jaký bude naměřený rozdíl mezi např. obyčejným napájecím kabelem a Nordost Valhalla. Nebo ten rozdíl je také psychoakustika? Když jsem slyšel rozdíl i já, hlušec.

bh69
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od bh69 »

Diskuze porad uhyba nekam vedle - vratme se prosim k tematu - tj. k moznostem objektivniho zjisteni rozdilu ve vyslednem signalu (at uz je zpusobeny jakym parametrem chce), resp. zmereni, jestli vubec nejaky clovekem vnimatelny rozdil existuje. U mnoha "zazracnych vyrobku" (na prvnim miste highend ethernetove kabely, usb kabely nebo treba hifi pojistky, rhodiove konektory napajecich kabelu atd.) by se jednoznacne zjistilo, ze nemaji vubec zadny vliv, takze je uplne zbyutecne resit nejake fyzikalni vlastnosti.

sostakovic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sostakovic »

Je to jednoduché.
Pokud někdo ve slepém testu (kvalitně udělaném) pozná rozdíl, tak to proste slyší a je jedno jakým parametrem je to způsobeno a zda to lze změřit.
Ti co slyší vliv sitovych kabelu a pojistek se do slepých testu moc nehrnou.
Pokud už nějaký test zkusí, jsou výsledky často žalostné.

bh69
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od bh69 »

sostakovic píše:Pokud někdo ve slepém testu (kvalitně udělaném) pozná rozdíl, tak to proste slyší a je jedno jakým parametrem je to způsobeno a zda to lze změřit.
s tim souhlasim, ale v podstate je to zbytecne a komplikovane - kvalitne udelany test je hodne narocna zalezitost a kazdy vysledek je porad jen otazka statistiky (je potreba velke mnozstvi pokusu a lidi, vysledky nemusi byt jednoznacne, da se pak zase zpochybnovat, jestli vzorek lidi byl dostatecne dobre slysici a dostatecne hifisticky zkuseny, jestli uz nebyli unaveni, ze byli pod tlakem atd).

Na rozdil od toho je mereni snaze proveditelne a hlavne je objektivni, opakovatelne a neovlivnene zadnym nahodnym (subjektivnim) parametrem.

jimmi
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jimmi »

bh69 píše: Na rozdil od toho je mereni snaze proveditelne a hlavne je objektivni, opakovatelne a neovlivnene zadnym nahodnym (subjektivnim) parametrem.
Daj si otázku aj odpoved. Prečo a načo by merania niekdo zadarmo robil ," len pre Tvoje pekné modré oči" ?

Ak bez toho nemožeš spávať tak zaplať tomu koho oslovíš na meranie R L C ,odolnosti voči rušeniu atd , kup káble alebo zaplať za ich zapožičanie alebo sa dohodni že Ti ich zadarmo požičia na Tvoje hokusy pokusy. *sunglases*
Niekoho možeš osloviť aj tu https://www.cvut.cz/fakulta-elektrotechnicka
Poprípade možno niečo viac dokážu aj zmerať a vyrobiť http://www.vuki.sk/riesenia-na-mieru
http://zep.sk/vuki-a-s/

bh69
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od bh69 »

Nechapu o co ti jde a proc na mne porad hloupe utocis ?

Navic jsem jasne napsal, ze mi nejde o mereni nejakych parametru (RLC). Jinak ja osobne nic po nikom nechci (a vubec ne po tobe aby ti to vadilo), jen diskutuju moznost jak vyresit neustale se opakujici spory, dojmy, dohady a plane diskuze objektivni metodou. Tak se prosim zklidni a diskutuj bez osobniho napadani.

jimmi
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jimmi »

Ziadne osobné utoky nerobím.Píšem ku teme na čo sa pýtaš.
RLC a odolnosť voči rušeniu su základné merania. A všetky meracie" káble" pri meraní by mali mať rovnaký vonkajší obal asi aj dlžky a zakončenie a boli len označené písmenami alebo číslom aby okomeranie nemalo vplyv.
Zadarmo ani kura nehrabe , len ked je hladné.To je len jedna vec že zadarmo to tažko niekdo bude robiť.
Píšem ako to funguje a rady kde sa možeš obrátiť a možu to čo chceš zistiť. Ak sa to vobec dá.
Vie si možno na tom niekdo založiť aj výskum ak je to zaujímavé a perspektívne. 8-)

Niekoho možeš osloviť aj tu https://www.cvut.cz/fakulta-elektrotechnicka
Poprípade možno niečo viac dokážu aj zmerať a vyrobiť http://www.vuki.sk/riesenia-na-mieru
http://zep.sk/vuki-a-s/

lechos
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lechos »

jimmi píše:To bolo v roku 1994.Dnes je vývoj atd všetko skokovo dalej.Skušal som aj podobný kábel, nič moc.
Vtedy sa minimálne riešily napríklad sieťové napájacie káble atd.Aj vývoj digitálnych technologii aj napríklad reprosustav odvtedy išiel strašne dopredu.
ale houby vývoj pokročil, ohmův zákon a měrný odpor kabelů platí stejně co před 100 lety,
co pokročilo je ohlupování naivního klienta s penězi a "barnumský marketing" jak už někdo uvedl

koudy42
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od koudy42 »

Vyvojem a pokrokem se ohani hlavne netechnici a pravoverci, bohuzel zadne kryptonitove materialy neexistuji *2thumbsup* . Naopak poctivost je nahrazena mamonem a max ziskem presne jak jimmi pises. Vsichni se zenou za cisly jako 99,9999999% cistoty bezkyslikate medi, ale mereni na zvolenem "etalonovem" retezci zadne, tak kde nas ohromi cisly a narovnanim frekvencni chary?Zbyva jen citovat p.Sykoru: cena takovychto kabelu je dana pouze drahymi kovy, ktere byly pouzity a rucni praci exkluzivniho opletu z bource morusoveho!

panda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od panda »

bh69 píše:
sostakovic píše:Pokud někdo ve slepém testu (kvalitně udělaném) pozná rozdíl, tak to proste slyší a je jedno jakým parametrem je to způsobeno a zda to lze změřit.
s tim souhlasim, ale v podstate je to zbytecne a komplikovane - kvalitne udelany test je hodne narocna zalezitost a kazdy vysledek je porad jen otazka statistiky (je potreba velke mnozstvi pokusu a lidi, vysledky nemusi byt jednoznacne, da se pak zase zpochybnovat, jestli vzorek lidi byl dostatecne dobre slysici a dostatecne hifisticky zkuseny, jestli uz nebyli unaveni, ze byli pod tlakem atd).

Na rozdil od toho je mereni snaze proveditelne a hlavne je objektivni, opakovatelne a neovlivnene zadnym nahodnym (subjektivnim) parametrem.
Máš jistě pravdu, ale majitelé zlatých uší Tě utlučou čepicemi jednoduchou kličkou. A tou je interpretace výsledků měření. Při citlivosti dnešních přístrojů a velikosti rušení všude okolo nás nenaměříš dvakrát stejný výsledek, vždycky bude nějaký rozdíl. No a tedy logicky (podle nich) i jiný zvuk. Takže i kdyby ses přetrh´ nakonec jim dáš jen argumenty pro další nesmyslné bláboly.
Jestli ti můžu poradit, hoď tohle celé téma za hlavu, je to ztráta času. Milióny lidí si užívají muziku a vůbec nic neřeší. Tisíce vzdělaných techniků vědí, jak se věci mají, ale neztrácí čas zbytečnými debatami s nepoučitelnou hrstkou magorů, kteří netouží po ničem jiném, než se nechat okrádat od šarlatánů. Dopřejme jim tu radost, stejně je nikdy nepřesvědčíš, je to zbytečné.

lechos
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lechos »

...toto vše za úplňku Měsíce o půlnoci posledního dne v týdnu, pomočeno krví ročního panice jednorožce z prvního vrhu, potom kabel hraje jak má, kdo nepochopil ?

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

osobně to mám vcelku jednoduché:
--- u reprokabelů jsem přesvědčený, že některé typy konstrukcí jsou lepší než jiné a že to je slyšet
1/ ploché kabely se zapojením plus a mínus nastřídačku (alá valhalla) a párové čtyřky (nejlíp solid-core) jsou nejlepší
2/ pletené (alá kimber)
3/ všechny ostatní
čistý kov (preferuji měď) a dobře napájené spoje samozřejmostí

--- u signálových se mi taky některé líbí víc než jiné, ale nikdy jsem v tom nenašel nějakou zákonitost ......... pokus - omyl/trefa jediná možnost.

a měření?
to nechám jiným...

pompo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pompo »

dadaft píše:osobně to mám vcelku jednoduché:
--- u reprokabelů jsem přesvědčený, že některé typy konstrukcí jsou lepší než jiné a že to je slyšet
1/ ploché kabely se zapojením plus a mínus nastřídačku (alá valhalla) a párové čtyřky (nejlíp solid-core) jsou nejlepší
2/ pletené (alá kimber)
3/ všechny ostatní
čistý kov (preferuji měď) a dobře napájené spoje samozřejmostí

--- u signálových se mi taky některé líbí víc než jiné, ale nikdy jsem v tom nenašel nějakou zákonitost ......... pokus - omyl/trefa jediná možnost.

a měření?
to nechám jiným...
S tím bych taky klidně vystačil. Otázkou stále zůstávaji ty napájecí kabely ,to mi stejně jako bh hlava nebere a dokud osobně neuslyším ten propastný rozdíl zřejmě neuvěřím.

a k tématu
jako naprostá většina z nás (včetně mě) hlavně bh nemáš pomětí co měřit. Zákl veličiny odpor.kapac.atd... dost možná nebudou všechno ,s vhodností osciloskopu k tomuto "měření" to může být podobné. Nechci z toho dělat větší tajemno než je ,ale přiznejme si ,že ne každý radioamatér ,kutil slaboproudař či konstruktér zesů - (co umí s oscilem) bude v dokonalém obrazu a tobě "zcela slepému ukáže cestu" tj.bezplatně ti objasní co přesně dělá některé nejdražší kabely na této planetě zvukově tak vyjímečné.

Odpovědět