Digitální zesilovače

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
Odpovědět
rrajnoha
Příspěvky: 29
Registrován: 05 črc 2008 18:01
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od rrajnoha »

Zdravím.

Co říkáte na nový počin v této oblasti NAD C 390DD http://nadelectronics.com/products/hifi ... -Amplifier

RR

palipol
Příspěvky: 514
Registrován: 14 říj 2008 09:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od palipol »

BVa píše:2 palipol
Nemyslím MP3 z webu, ale nahrávky na CD, kde je to silne skomprimované, bez ynamiky, často tvrdo zalimitované..
Včera som mal debatu s človekom, ktorý ma malé štúdio a nahráva dosť široký rozsah žánrov, od súčasného "popíku" až po komornejšie žánre vážnej hudby. Ak to tvrdo neskomprimuje (nezalimituje), druhýkrát k nemu neprídu, lebo "u teba to hrá dobre, ale doma mi to hrá potichu", aj to je výsledok hodnotenia výlučne posluchom..Dokonca už aj sláčikové kvarteto chcelo, aby to silne "zhutnil". K tým "počúvateľným" nahrávkam- príďte si vypočuť, niečo sa nájde. Napr. teraz mi tu hrá Randy Crawford, album Naked an true..
S tými zosilňovačmi je to rovnako, rozhoduje dopyt ,predajnosť (cena vs. výkon).

palipol
Příspěvky: 514
Registrován: 14 říj 2008 09:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od palipol »

Pardon....pokračovanie:

Súhlas, len ušla mi súvislosť posluchu "digitálneho" a lineárneho zosilňovača so skomprimovanou nahrávkou. Počúvateľná/nepočúvateľná nahrávka predsa bude počúvateľne/nepočúvateľne hrať na oboch....i keď pre Vás nie,ale skúste sa na chvíľu odosobniť. To sú tie posluchové preferencie, ktoré som spomínal - vrátane ľudí čo už niečo v živote počuli....
Posluch ako jediné kritérium nie, ako dôležité kritérium áno. Ale to už sme niekde riešili.

BVa
Příspěvky: 2902
Registrován: 11 srp 2008 11:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od BVa »

len ušla mi súvislosť posluchu "digitálneho" a lineárneho zosilňovača so skomprimovanou nahrávkou.
Tie PWM konce sú do značnej miery výsledok rovnakého ekonomického tlaku ("obľúbenosť" , predajnosť s ohľadom na nižšiu dosiahnuteľnú cenu, takže ekonomickú výhodnosť, bez ohľadu na horšie vlastnosti, rušenia ..) ako tie skomprimované nahrávky. Samozrejme, že takú nahrávku nič "nevylieči".

palipol
Příspěvky: 514
Registrován: 14 říj 2008 09:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od palipol »

BVa píše:
len ušla mi súvislosť posluchu "digitálneho" a lineárneho zosilňovača so skomprimovanou nahrávkou.
Tie PWM konce sú do značnej miery výsledok rovnakého ekonomického tlaku ("obľúbenosť" , predajnosť s ohľadom na nižšiu dosiahnuteľnú cenu, takže ekonomickú výhodnosť, bez ohľadu na horšie vlastnosti, rušenia ..) ako tie skomprimované nahrávky. Samozrejme, že takú nahrávku nič "nevylieči".
Nemyslím, žeby sa v Československu niekto trhal za "obľúbenými" digitálnymi zosilňovačmi, je nás len pár, sme za bláznov a ešte jedna firma, ktorá produkuje hifi poháňané týmito siličmi, nebudem jej robiť trápnu reklamu. Ani vo svete netrhajú štatistiky, naopak obľube sa tešia fľašky a rôzne tranzistorové špécie. "Digitál" sa dostal do povedomia až nedávno, keď začal presviedčať, že stíha klasiku a horšie vlastnosti sú
odvádzané skôr z jeho princípu, nie zo zvuku, ktorý to reálne produkuje viď. spomínaný Devialet. Škoda, že (zvukovo) neviete o čo ide, ale podľa toho, ako jeho prezentácia prebiehala v neustále plnej slušne veľkej miestnosti striedavo na dvoch principiálne úplne odlišných spíkroch, to asi nebolo tak hrozné....Rád by som naozaj počul Váš odosobnený názor. Aj rušenie okolia je tiež už nejaký čas eliminované...ekonomická výhodnosť - no ak si niekto kúpi moduly a zbastlí si to doma, tak to zrejme bude ekonomicky výhodné, ešte ma napadá malá spotreba....ale pochybujem, že niekto, kto kúpi tento silič za 10000 € tomuto aspektu venuje nejakú pozornosť.
Nedostatky- nuž šírka prenášaného pásma (nejde do absolútna) a vlastné rušenie, akási teoretická nebezpečnosť...čo ale považujem za hľadanie nedostatkov za každú cenu, pretože reálne sa na zvuku nijako nepodpisujú.
To by sme mohli začať pitvať všetko možné dookola a verte, niečo by sme našli. Stačí to už len správne zgeneralizovať...teplé flašky-nádherné vejšky a chladné tranzistory-menej nádherné vejšky a úplne studený tikitál bez vejšek....a....a smrť.
Poďme si niečo pustiť.

boxer

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od boxer »

palipol

Že tě to ještě baví. :?

TAB
Příspěvky: 657
Registrován: 30 led 2011 15:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od TAB »

Tak tranzistory nejsou moje parketa a tak jen řeknu stroze a prakticky co vím a s čím mám zkušenost. Digitální zesilovač rozhodně není jak Hellboy psal, že se v digitální podobě zvuk posílá do reproduktorů. To by jsme opravdu toho moc neslyšeli. Těm digitálním zesilovačů můžeme říkat spíš spínané, protože mají spínaný zdroj, který má mnohem větší učinost a tak odpadají nákladné trafa a zdroje. Sníže se tak váha a uspoří i nějaký ten wat možná. Ty zesilovače pracují většinou v některých třídach jak D a T a podobně. Jejich velkou předností je tedy ta účinnost a proto se používají pro ozvučování diskoték a koncertů kde jsem jako zvukař pracoval a tyto mašinky i zapojoval. Každý výrobce měl tyto zesilovače různě vychytané a u některých bylo slyšet, že zvuk je nepříjemný což byl například Omnitronic (ČÍNA). V hi-fi je to těžší, protože tam se klade důraz na kvalitní poslech při malých hlasitostech a pak je slyšet vše. Problém těch zesilovačů jak už tady bylo naznačeno je, že ve spínacím reřimu v kterém pracují se dosahuje velkého rušení a opravdu to je hodně velký porod to vykoumat jak to odrušit. Musím ovšem, říci, že jsou to asi 3 roky co jsem byl v německu na Highedn výstavě kde Vysoká škola s nějakou firmou zkonstruovala digitální zesilovač a čtvrtina vystavujících firem na ně hrála a ukazovala svoje reprosoustavy a popravdě jsme s kolegou nevěřícně kroutily hlavou jak slušný zvuk se za ty léta vývoje dokázalo vymačkat i na půdě Hi-Fi... Pokud jsem něco napsal špatně pls opravte mě...Jinak ty recenze opravdu berte jen jako vodítko, že někdo něco vyrobil ale jinak se z těch časopisů nedá vycházet. Vždyt ani samotní výrobci z 90% ve svých materiálech neuvadějí za jakých podmínek byl produkt měřen a spotřebitel se tak nemá podle čeho ani rozhodovat...

palipol
Příspěvky: 514
Registrován: 14 říj 2008 09:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od palipol »

boxer píše:palipol
Že tě to ještě baví. :?
Baví - nebaví. Je to vlákno o spínaných zosilňovačoch na HiFi fóre a tak ako ich užívateľ som snáď na správnej adrese.
Mne len vadí, že sa to tabuizuje, zosmiešňuje, niektoré vlastnosti generalizujú a pritom v praxi je tento zvuk prinajmenšom audiofilsky "počúvateľný" a nemá sa začo hanbiť.
Ja svoj názor prezentujem z užívateľského hľadiska, s tým čo mám, to hrá bez podstatnejších problémov. Dokonale určite nie. Synergia techniky vs poslucháč, ktorá suma sumárum poskytne viac ako pocit,
že som v zaručene správnej strane a idem zaručene správnym smerom. Platí to v HiFi aj v živote.
Mnohí ma navštívili, vypočuli si, jedným sa to páčilo, iným nie, rovnako ako s prechádzajúcimi, lineárnymi zosilňovačmi, takže v pohode. Ak nájdem v budúcnosti pre mňa vhodnejší zosilňovač, kúpim si ten. A je mi jedno, či bude vnútri spínaný , lineárny, alebo s ruským mužíkom.
Aj táto oblasť sa vyvíja a vyvíjať bude, či sa to niekomu páči, alebo nie - z akéhokoľvek pohľadu.

skypi
Příspěvky: 292
Registrován: 12 čer 2009 20:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od skypi »

Jo jo, MP3 se taky líbí, dost možná je i "audiofilsky počúvateľný a nemá sa začo hanbit" :lol:
Co natom, že na výškách to už není "digitální zesilovač",ale syntezátor-hlavní je ten "pocit".

palipol
Příspěvky: 514
Registrován: 14 říj 2008 09:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od palipol »

skypi píše:Jo jo, MP3 se taky líbí, dost možná je i "audiofilsky počúvateľný a nemá sa začo hanbit" :lol:
Co natom, že na výškách to už není "digitální zesilovač",ale syntezátor-hlavní je ten "pocit".
Ak sa zabávaš na môj účet, tak ti to prajem. :lol:
Kto chce, chápe správne čo píšem, kto nechce (alebo nebodaj naozaj nechápe), toho pre istotu nebudeme presviedčať a radšej ho necháme zabávať sa.
Si len ďalším príkladom chronického vejškového neurotika (Dg. G319). *headbang*

skypi
Příspěvky: 292
Registrován: 12 čer 2009 20:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od skypi »

Uniká mi, proč pořizovat za relativně dost peněz techniku, která má objektivní principielní technické nedostatky, které pak hudbu mrzačí - zkreslení a rušení všeho druhu.
Co se týče těch "neuro-výšek" - zajdi si na koncert oblíbené neamplifikované hudby, pozorně si to poslechni a pak porovnej s tím ,co slyšíš doma.
Můj ideál by byl, aby se ten poslech doma co nejvíc blížil tomu, co a jak slyším na tom koncertě.
"Vylepšený" zesilovačem tak, aby se mi to líbilo "ještě víc" , než na tom koncertě, já mít nemusím ;)

Pokud ovšem napíšeš, že je tvůj ideál jinej - že to chceš mít "emocionálnější" a "hezčí" než na tom koncertě, a líbí se ti to tak víc, to je potom jiná.
Jen mne napadá,jestli je potom zrovna cesta s digitálním zesilovačem k podobné impresi ta "správná"...

Uživatelský avatar
DRVOŠTĚP
Příspěvky: 937
Registrován: 27 bře 2010 19:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od DRVOŠTĚP »

To Skypi- Co se týče těch "neuro-výšek" - zajdi si na koncert oblíbené neamplifikované hudby, pozorně si to poslechni a pak porovnej s tím ,co slyšíš doma.
Můj ideál by byl, aby se ten poslech doma co nejvíc blížil tomu, co a jak slyším na tom koncertě.Z mé vlastní zkušenosti bych to neprosazoval...Občas se na živáku divím co že to mám doma za poklady... *fnuk* *fnuk* *fnuk*

Uživatelský avatar
DRVOŠTĚP
Příspěvky: 937
Registrován: 27 bře 2010 19:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od DRVOŠTĚP »

Tvá citace měla být barevně označena.Sorry Všichni hledáme svůj grál....

Uživatelský avatar
Hellboy
Příspěvky: 614
Registrován: 18 led 2010 23:57
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od Hellboy »

A živé vystoupení je co? Když někdo hraje v metru na kytaru, nebo v Rudolfinu, nebo v kostele, nebo v nahrávacím studiu, nebo v parku pod stromem? Protože ta samá kapela bude znít v každém tomto prostředí úplně naprosto jinak a nejlíp, nejlíp bude znít doma na takřka jakémkoli zařízení z CD :) Účastnil jsem se nahrávání symfoňáku, pohyboval sem se jak v sále mezi hudebníky, tak v hudební režii a slyšel jsem pak skladbu i naživo v koncertní síni v německu a nejlepší byl stejně mix na CD, kde zvukaři všechno pěkně upravili a naprosto nerealisticky vylepšili, aby to znělo líp :) Já chápu, že když to hraje dobře, člověk by měl mít pocit, jako že je TAM, ale v 99% TAM znamená v počítači hned vedle equalizéru :) a kdyby byl opravdu TAM, tak by zjistil, že DOMA to je lepší i z digitálu :)

palipol
Příspěvky: 514
Registrován: 14 říj 2008 09:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od palipol »

to skypi:

Neviem, čo o „digitále“ reálne vieš, predpokladám, že si veľa čítal, ale zatiaľ hovoríme v teoretickej rovine, že hudbu mrzačí a že to skresľuje všetkým možným spôsobom. Hudba – hlavne tá živá, je objektívne skreslená okamžite po vstupe do mikrofónu a ďalej sa mrzačí viac a viac, keď to nafúknem pre zmenu ja, ani ty nepočúvaš realitu – tú jednoducho nemožno nahradiť. Na koncert si zájdem - nikdy som nič podobného nezažil.
Uvádzaš informácie, ktoré som nikdy netvrdil – predovšetkým to, že mám rád skreslený zvuk.
Mám rád emóciu, ktorú zvuk vytvorí – a to sú rozdielne veci. Tvrdím, že sa k nej dá dopracovať aj cez spínaný zosilňovač a v tom mi nechceš rozumieť. Celá debata okolo spínaných zosilňovačov sa točí okolo akejsi zvukovej hrôzy či smrteľnej škodlivosti, prekonávajúcej elektrónky v tej najhoršej čínskej podobe. Nechápem to, pretože neviem, že by tu ktokoľvek tieto zosilňovače propagoval. Píšeme o skúsenostiach s nimi ako píše hocikto iný o svojich zosilňovačoch a zostavách s nimi. Píšeme o tom, aké reprosústavy sme k nim zapojili, ktoré boli vhodnejšie a ktoré nie, ako dopadol posluch. To sa v prípade digitálnych zosilňovačov nesmie?
Ako počúvaš hudbu ty? Bez emócií? Alebo aj emócie sú objektívne a neobjektívne?
Inak popíš tvoj reťazec možno v tom bude viac jasno, prípadne digitálne zosilňovače, ktoré si počul na vlastné uši – mimo amplifikácie na koncerte Metalliky.
A s vejškami už na mňa nechoď – Bryston, Akufejz, Audio Research aj DPA...každý hrá vejšky inak a nikto tie rozdiely nepitvá - všetky patria do rodiny. Ale digitál ten je jasný už teoreticky. *taktone*

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 1 host