Digitální zesilovače

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
Odpovědět
blok
Příspěvky: 37
Registrován: 02 bře 2010 12:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od blok »

kazzatel píše:Zajisté, ale musí být precizně nastavený na konkrétní druh pásku...ovšem natočit si na osmarřicítku muziku z cédéčka považuju za vrchol perverznosti, sorry kámo... 8-)
Já pamatuju před lety, když se začínalo s profesionálním digitálním nahráváním ve studiích, že o tom spousta muzikantů a zvukových inženýrů nechtěla ani slyšet (a trvali na záznamu na magnetický pás), nebo se musely třeba aspoň kytary točit na pás a pak zdigitalizovat, a nebo se až finální mix v digitální podobě nahrál na pás (analogově) a pak znovu digitalizoval, než šel na CD... Ani bych se nedivil, kdyby to někdo dělal ještě dnes...
Taky vznikaly softwarové digitální simulace saturace magnetického pásu a podobné efekty.
Mnoho typů zkreslení, které jsou z technického hlediska mršením nahrávky, mají lidi prostě rádi... :-)

Peer
Příspěvky: 2633
Registrován: 17 dub 2008 14:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od Peer »

Mě jen překvapuje, že někdo porovnává digitální PA systém s klasickým zesilovačem a na základě tohoto
porovnání všechny ostatní digitální zesilovače pak háže do jednoho pytle.
Nejsou to hrušky s třešněma?

kazzatel
Příspěvky: 389
Registrován: 28 úno 2010 15:09
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od kazzatel »

Aha, tos měl říct hned - to není prokopírování, ale částečná ztráta výšek, ke který u mag. záznamu časem dojde...ale na takovejhle magič by sis měl točit vlastní záznamy a ne na něj kopírovat cédéčka, to je naprostá zhovadilost a obyčejný vyhazování peněz...ale možná jich máš přebytek... 8-)

kazzatel
Příspěvky: 389
Registrován: 28 úno 2010 15:09
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od kazzatel »

To je furt a furt dokola...vy neslyšíte, že digitál nemá vejšky, já ano...jsou dvě možnosti: buď jsem hluchej já, nebo vy...mě to vadí, vám ne...jestliže vám to nevadí, pak se nedá nic dělat - vy mý argumenty nepochopíte a já vaše taky ne, protože mi ta muzika bez vrchního patra prostě vadí...tady není rozhřešení...

Uživatelský avatar
Fidas
Příspěvky: 753
Registrován: 17 dub 2008 16:44
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od Fidas »

kazzatel píše:To je furt a furt dokola...vy neslyšíte, že digitál nemá vejšky, já ano...jsou dvě možnosti: buď jsem hluchej já, nebo vy...mě to vadí, vám ne...jestliže vám to nevadí, pak se nedá nic dělat - vy mý argumenty nepochopíte a já vaše taky ne, protože mi ta muzika bez vrchního patra prostě vadí...tady není rozhřešení...
Něco na tom může být ... nechal sis někdy udělat audiogram, kam až slyšíš? I když i ten může být zavádějící .. neslyšitelné harmonické po odřezání jsou poznat ...
I když vlastně staré klasické nahrávky byly omezené rozsahem záznamového zařízení ... zpravidla 30 Hz do 22 kHz v rozmezí +/- 3dB ... to něco navíc už bylo mimo rozsah. Např můj Lyngdorf má rozsah 20Hz-20kHz -0dB/+0.2dB ... tož to není pravdou?
Nedá se nic dělat, budu muset porovnat, mám doma stařičký Marantz SR930, určitě se změní charakter zvuku, ale jsem zvědavý na rozdíl v podání výšek.

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od Aleska »

Ramones píše:Aleska...s prominutím, hňupa dělej z někoho jiného, mě je 50 a mám naposloucháno 35 let denního poslechu hudby od od punku po klasiku a 9 let aktivního hraní, včetně komorního tělesa.....
Jsem v klídku, moc se snažit nemusím.

Renown
Příspěvky: 2320
Registrován: 18 dub 2008 10:22
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od Renown »

I když vlastně staré klasické nahrávky byly omezené rozsahem záznamového zařízení ... zpravidla 30 Hz do 22 kHz v rozmezí +/- 3dB ... to něco navíc už bylo mimo rozsah
Rozhodně nebyly omezené rozsahem záznamového zařízení, ba přímo naopak, záměrně to bylo podle normy ořezáno od 31,5Hz do 16kHz (?), rozhodně ne 22kHz.

Víc by jistě věděl Velký Bobo

bubuxin
Příspěvky: 452
Registrován: 27 čer 2008 23:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od bubuxin »

Fidas píše: ... nechal sis někdy udělat audiogram, kam až slyšíš? ....
Tým to asi nebude, keď ich cez analógový zosilňovač počuje...
Nedá mi neopýtať sa, čo povedia priaznivci SACD na technické údaje napr. Lnygdorfa "Frequency response 0.3Hz-33KHz -3dB points, 8ohms load", alebo Marka Levinsona Nómer 53 "Singal-to-Noise Ratio: -85dB, reference level: 2.83 Vrms (1W at 8Ω)" ?
A tiež mi nedá nenapísať, že u palipola som počul Áčkový zosilňovač, aj digitálny a vôbec nič mi na jeho systéme nevadilo. Nevravím že má najlepší systém na Zemi, ale hrá mu to fakt dobre.

BVa
Příspěvky: 2902
Registrován: 11 srp 2008 11:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od BVa »

Mě jen překvapuje, že někdo porovnává digitální PA systém s klasickým zesilovačem a na základě tohoto porovnání všechny ostatní digitální zesilovače pak háže do jednoho pytle.
Nejsou to hrušky s třešněma?
2 Peer
Pozri sa, kedy začalo toto vlákno a padli objektívne argumenty proti PWM koncom, a kedy prebehlo to "porovnanie", bola to viacmenej len zvedavosť zúčastnených...Nie je to "na základe toho porovnania", ale to porovnanie potvrdilo to, čo je už na začiatku vlákna..Všetky PWM konce pracujú na rovnakom princípe, s približne rovnakým (+-) spínacím kmitočtom aj s filtrami na výstupe.. Z toho plynú jasné kvalitatívne obmedzenia, nie zo značky alebo pocitu majiteľa..

blok
Příspěvky: 37
Registrován: 02 bře 2010 12:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od blok »

Různí lidé mají evidentně různé postoje k různým typům zesilovačů a různý vkus co se týče poslechu. Jak jinak si vysvětlit, že se na fóru diyaudio.com setkáte i s takovými sděleními, že někdo neslyšel lepší zesilovač než spínaný PA zesilovač MC2 MC 1250, který používá na domácí stereo poslech. A podle dalších příspěvků evidentně není sám, kdo má takové zvukové chutě. To jen jako taková menší kuriozita k dokreslení této pestré diskuse. :-)

Jak si ale vysvětlit, že někteří velmi uznávaní výrobci používají spínané zesilovače do jejich i velmi drahých aktivních studiových monitorů, kde jde především o zvukovou preciznost, přičemž se u nich nejedná o výkony, které by nešly uchladit v případě použití zesilovače třídy AB. Vypadá to, že v těchto případech není použití spínaného zesilovače nutné zlo, ale že si jej zvolili, i když měli na vybranou. Vnucuje se otázka - proč?

palipol
Příspěvky: 514
Registrován: 14 říj 2008 09:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od palipol »

Žiadal som admina, aby ma z tohoto vlákna vymazal, ale že to nejde, musím predtým niekoho, alebo niečo, hrubo urážať. Mám problém si vybrať koho prvého...a neviem ako, keď hovna, sračky sa bežne akceptujú, aj keď sú v darčekovom balení...a veľmi záleží od koho. K jednému sa s hnusom každý otočí chrbtom, iného nosí dav na ramenách.

to kazzatel:
...magnetofónový pás je určite ten najlepší príklad k demonštrácii dokonalosti zvukového prenosu, to už sa môžme rovno baviť o dokonalosti elektróniek ako jediného možného riešenia pre šťastný život audiofila.
A pritom je to počúvateľné. Presne v rovnakej pozícii je digitál, len z opačnej strany. Nesimuluje ešte analóg tak, aby boli spokojné aj meracie prístroje, ale je už za hranicami ľudského vnímania a sú prípady, kedy sa to posluchom nedá rozoznať - mňa ešte môžeš nazvať hluchým tetřevem, ale mladých chalanov, čo to počúvali nie. Mám sústavy, ktoré prenášajú - aspoň na papieri - 40kHz....a zosilňovač, ktorý prenáša "len" 50kHz. Potrebujem niečo viac? Teoreticky áno, ale v reálnych akustických podmienkach dochádza k útlmu výšiek v takej miere, že nám je všetka hyperdokonalosť k ničomu.
Nech si akokoľvek skúsený, tvoj(nás oboch - aby si v tom nebol len sám) sluchový orgán vzhľadom k veku (presne ako je to aj s inými orgánmi - mal som na mysli samozrejme oči) je mimo schopnosti vnímať - uvedomiť si - kmitočty nad 12kHz, takže čo tu vlastne riešime. Možnosti oboch druhov siličov sú v tejto veci úplne rovnaké, až na to, ten tvoj je teoreticky lepší a v limitácii zhorí až desať minút po mojom...

A to platí u všetkých našich debát. Bavíme sa o teoretických extrémoch. Nikto nespochybňuje, že sú určité všeobecne platné zásady, ktoré musí silič spĺňať, ale to rešpektujú aj konštruktéri dnešných kvalitných spínaných riešení. A bude to už len lepšie. Zatiaľ ale žiadne obavy. Len preboha nie spelé testy.*sunglases*

BVa
Příspěvky: 2902
Registrován: 11 srp 2008 11:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od BVa »

Vnucuje se otázka - proč?
Cena.

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od Aleska »

blok píše:....Výkon je tam totéž co tady, a silou je tam kroutící moment.....
Jen maličkost, prosím tě jak se něco podobného kroutícímu momentu (v případě motorů) u zesilovačů nazývá ?
Již jsem pochopil, že nejsou watty jako watty, jedny jsou rovnější než druhé, ale ať hledám jak hledám, nenacházím a možná, že pouze jen špatně hledám.

kazzatel
Příspěvky: 389
Registrován: 28 úno 2010 15:09
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od kazzatel »

Blok: žádná otázka se nevnucuje, jen případně taková, která se týká tvý naivity : odpověď nicméně zní : je to jen CENOVÝ DŮVOD, protože tyhle zesilovače jsou při srovnatelném výkonu 3-4 x levnější, což je pro výrobce opravdu pádnej argument k volbě a nic jinýho za tím nehledej...toť vše...

sekal
Příspěvky: 1502
Registrován: 11 bře 2010 14:30

Re: Digitální zesilovače

Příspěvek od sekal »

*offtopic*
palipol píše:Žiadal som admina, aby ma z tohoto vlákna vymazal, ale že to nejde, musím predtým niekoho, alebo niečo, hrubo urážať.
Ani moc nemusíš, jak jsi si možná povšiml v jednom nejmenovaném prodejním vlákně, kde byly autorovi vlákna nekonvenující reakce promptně vymazány.. Už jsem tady poukázal na to, že chování zdejšího admina (a moderátora) je v dané souvislosti tak trochu zvláštní...

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 1 host