Třídy zesilovačů

Integrované i dělené zesilovače, předzesilovače, koncové zesilovače, monobloky, ...
Uživatelský avatar
Mazlik
Příspěvky: 94
Registrován: 15 srp 2008 16:44
Kontaktovat uživatele:

Třídy zesilovačů

Příspěvek od Mazlik »

Tak když všichni Tvrdí, že třída A je nejlepší,. Proč tedy má účinnost 30 procent, oproti D, který má 99. Není 99 lepší?
http://cs.wikipedia.org/wiki/Zesilovač

Copy z článku: http://www.zesilovace.cz/view.php?cislo ... 2002122410
Často se můžete setkat na stránkách nejrůznějších odborných casopisů s polemikou, která třída je pro NF zesilovače nejlepší. A tak jsou vychvalovány zesilovace ve třídě A, jiní výrobci naopak tvrdí, že třída B je to nejlepší, v současnosti se objevují i zapojení ve třídách B+C, D a jiných.O co však skutečně jde, to leckdy kupující z řad hudebníků vůbec netuší. Většina NF zesilovačů pracuje ve třídách A, B, nebo AB. S vyššími třídami (B+C), D se bohužel můžeme setkat pouze velmi vzácně. Pro rozbor problematiky použijeme zapojení s elektronkami, protože se s nimi v High-End technice setkáváme stále častěji, a podobné charakteristiky platí i pro tranzistory řízené polem - FET.

Vím, že jen o účinnosti to není, ale jestliže se podívám na graf a pracovní bod zesilovače třídy A a třídy B, B je bezkonkurenčně lepší. Tak z jakého důvodu všichni vychvalují třídu A. :roll:

david
Příspěvky: 351
Registrován: 22 dub 2009 09:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Třídy zesilovačů

Příspěvek od david »

http://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_amplifier

A taky je potreba vedet, ze kdyz se ptas na "nejlepsi", tak je potreba rict, *v cem* ma byt nejlepsi.

Priklady moznych odpovedi:
- trida D ma nejlepsi ucinnost
- trida A je nejlepsi primotop a je nejoblibenejsi mezi energetickymi spolecnostmi ;)))

petrL
Příspěvky: 1363
Registrován: 22 črc 2008 08:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Třídy zesilovačů

Příspěvek od petrL »

Člověče, tvoje starosti na moji hlavu! To potřebuješ do školy nebo tě to fakt zajímá? B zesiluje špatně miniaturní signály - přechodové zkreslení. AB má amplitudové zkreslení při přechodu z A do B, což je ale spíš akademický problém, poslech to zřejmě neruší. A je nejjednodušší princip, vhodný zejm. pro elektronky, které stejně topí a nepotřebují chladič. Z vlastní zkušenosti: příkon lampáče tř. A je stejný jako příkon LCD televize (kterou stejně nemám a ani bych na ni neměl čas mj. kvůli poslouchání), čili evidentně společensky přijatelný, nemusím chodit kanálama a stydět se, že plýtvám energií.

Uživatelský avatar
Mazlik
Příspěvky: 94
Registrován: 15 srp 2008 16:44
Kontaktovat uživatele:

Re: Třídy zesilovačů

Příspěvek od Mazlik »

Žádná škola, zajímá *thumbs up* Internet je plný informací, už jsem toho spousty pročetl. PetrL, ty mluvíš ale jen o elektronkách, a co takový integráč AZUR 840, ten je taky v třídě A nemá ani jednu elektronku (kdyby měl, upozorněte mne). Třída A má nejmenší zkreslení, dobře, ale vyplatí se to při příkonu tř. o 400% větším, než skutečně má? Ty ztráty se mění logicky v tepla, takže v zimě zase ne musím topit a ušetřím. :P Ale Z5 k tématu. Dle mého názoru je nejlepší třída tedy AB, a ne čisté áčko, kvůli jeho nedostatečným ztrátám. Co na to říká Merhaut a majitelé Ačkových kombajnů.

Mike
Příspěvky: 594
Registrován: 04 kvě 2008 21:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Třídy zesilovačů

Příspěvek od Mike »

mazlik
Tohle jsou akorát bláboly,chcete mi tvrdit že to má o 400 procent větší příkon? Takže když bude zesilovač v třídě A do 10W tak bude mít 800W příkon??
Můj zesilovač je v třídě A do 10W a příkon bude někde kolem 150-200W maximálně. Spíš méně. Zkusím provést měření příkonu abych si tuto doměnku ověřil.
A zamyslete se nad tím proč se i ty nejlepší zesilovače dělají v A třídě.

petrL
Příspěvky: 1363
Registrován: 22 črc 2008 08:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Třídy zesilovačů

Příspěvek od petrL »

Pochybuju, že by AZUR 840 byl klasická tř. A, v nejlepším případě nějak mění klidový proud podle výkonu. Rentabilita je věc názoru, doma je výkon většinou malý, a tak nemá smysl dělat kompromisy v kvalitě kvůli příkonu. Nakonec kdybych místo toho koukal na TV, tak by to stálo stejně a ještě bych zblbnul. Pro mě je to relaxace a jako hobby mi to připadá velmi laciné. Topení je mi na nic, protože bydlím v paneláku se společným ÚT. Ono zase 110 W tak moc netopí...

Uživatelský avatar
Mazlik
Příspěvky: 94
Registrován: 15 srp 2008 16:44
Kontaktovat uživatele:

Re: Třídy zesilovačů

Příspěvek od Mazlik »

Žádné bláboly
http://hudebniforum.cz/komba-zesilovace ... 12401.html

A jestli se ti nelíbí, že je to taky z fóra, ber to jako názor proti názoru. Stejně tak můžu říkat to samé o tvém příspěvku, dokud se k tomu nevyjádří Merhaut, nebo PMA.

Od Mike:
A zamyslete se nad tím proč se i ty nejlepší zesilovače dělají v A třídě.

Nejsem člověk, co se dá oblbnout reklamami, když ML je ve třídě A, tak třída A je nejlepší a musím ji mít taky (když on, tak já taky. Z toho jsem už vyrostl)

PetrL omlouvám se, Azur 840A2 je AB (dělenec E+W to samé)
Model 840A obsahuje druhou generaci technologie XD přihlášené společností Cambridge Audio k patentování a přináší společně kvalitu zesílení třídy A, ekonomičnost výkonu konstrukcí třidy B a co je nejúžasnější, odstraňuje zkreslení, které je vlastní konstrukcím třidy AB.
http://cambridgeaudio.krizikova.cz/cats ... =60&zb=508

Tak z jakého důvodu tedy preferovat třídu A. Není nakonec třída AB opravdu nejlepší?

Uživatelský avatar
Mazlik
Příspěvky: 94
Registrován: 15 srp 2008 16:44
Kontaktovat uživatele:

Re: Třídy zesilovačů

Příspěvek od Mazlik »

Ono používat slovo „nejlepší“ asi není ideální, spíš říct „lepší“

petrL
Příspěvky: 1363
Registrován: 22 črc 2008 08:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Třídy zesilovačů

Příspěvek od petrL »

XD bych očekával jako nějakou odnož D, ale asi to je spíš AB. Podle fotek má na tř. D příliš velké chladiče. Jinak z technických popisů obchodníků nelze opravdu dělat vůbec žádné závěry. Zkus najít spíš ten patent.

Jediná obecná pravda asi je, že ve tř. A se najde víc špičkových zesilovačů (v poměru k počtu typů dané tř.) než v jiných třídách. Nic víc. Osobně sázím také na jednoduchost. Lampáče tř. A jsou asi nejjednodušší zesilovače. Dej konstruktérovi tranzistor a on si začne vymýšlet různé kompenzace a kompenzace kompenzací (i když uznávám, že teplotně stabilizovat polovodiče je nutné, na rozdíl od lamp) nehledě na různé funkce, které člověk nikdy nepotřebuje, ale které výrobce stojí v tranzistorech pár korun a obchodník má o čem básnit.

Uživatelský avatar
Mazlik
Příspěvky: 94
Registrován: 15 srp 2008 16:44
Kontaktovat uživatele:

Re: Třídy zesilovačů

Příspěvek od Mazlik »

technologie XD do Cambridge audio
http://www.cambridgeaudio.com/content.p ... Technology

jinak technologie XD se využívá ve vrtání s obrábění, dále pak i jako technologie v procesorech. To se člověk všechno (ne)doví na internetu :-)

Jestli jsem však správně překládal, tak moc velký rozdíl oproti třídě AB nevidím. Vidí někdo?

Taky uctívám a respektuji přísloví, že v jednoduchosti je síla. Takže vykašlat se na všechny tranzistoráky jakýkoliv tříd a jedině lampový zesilovač třídy A? To se mi taky nezdá a poměrně dost velké škatulkování, buď a nebo. Rozdíl mezi lampou a tranzistorem ať každý posoudí svými ušmi (ušima, ušama) sám, něco k tomu opět tady ve foru
http://hudebniforum.cz/komba-zesilovace ... 12401.html
kde popisuje rozdíl

„No je to vlastně obvod který přidává sudé harmonické - ty produkuje přirozeně lampa. Tranzistor produkuje víc lichých než lampa a proto nám ten zvuk tolik "nelahodí". Flexwave přidává v tranzistoru harmonických ,proto je zvuk tohoto zesilovače blíže k lampovému, ale pozor lampě se zdaleka nevyrovná - pořád je ještě lampový zesilovač to nejdynamičtější co můžeme použít. Momentálně frčí technologie v tranzistorech co imitují lampu a nebo přímo digitální simulace, ale ještě pořád se klasickému lampovému zvuku nepřibližují.
Diskutabilní může být Line 6 http://kytary.cz/line6-spider-valve-hd1 ... 69:0:0:1:0
Preamp je simulací, ale konec lampový - dynamika může být už někde jinde a rozhodně bude tento aparát pro někoho ideální volbou.
Ať kdokoliv z Vás budete vybírat aparát tak se řiďte jednoduchou poučkou: "Lehké věci nehrají"
Tímto vyloučíte všechny tranzistory a hybridy a zbydou Vám jen hlavy a komba celolampová a nebo s lampovým koncem.“

Jsou věci, s kterými tady taky nesouhlasím (třeba posuzovat kvalitu pouze podle váhy), ale pryč s tím, navíc se jedná o komba. Z toho a všeho ostatního mi plyne jednoduchý poznatek, že pro domácí poslech lampa třídy A. Pletu se? *jupi*

david
Příspěvky: 351
Registrován: 22 dub 2009 09:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Třídy zesilovačů

Příspěvek od david »

Mazlik píše:Z toho a všeho ostatního mi plyne jednoduchý poznatek, že pro domácí poslech lampa třídy A. Pletu se?
Ano. Jeste jsi nerekl, co hledas. (Teda jestli chces kategorii "drahy, energeticky narocny, s lehce zapatlanym zvukem ale takovy to hifi prima", tak lampu v A.)

petrL
Příspěvky: 1363
Registrován: 22 črc 2008 08:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Třídy zesilovačů

Příspěvek od petrL »

mazlik:
To je taky moc kategorické. Ale když už jednočinnou tř. A, tak lampy, podle mě. Lampy se rutinně vyměňují, zatímco tranzistory ne. A je naivní si myslet, že výkonový tranzistor zatížený ve tř. A nezhoršuje časem svoje parametry, i když mnohem pomaleji než lampa (a sežeňte náhradní tranzistor po 10 letech ;) ).
david píše:(Teda jestli chces kategorii "drahy, energeticky narocny, s lehce zapatlanym zvukem ale takovy to hifi prima", tak lampu v A.)
To je nesmysl. Dobrý lampový zesilovač hraje čistě. Pokud netrpí brumem, tak tam jinak není moc co zkazit. Basy jsou otázkou přizpůsobení k reprobednám a zesilovat nad nějakých 18 kHz nikdo nepotřebuje. A drahý? Myslím, že jednočinná tř. A v lampách vyjde levněji než v tranzistorech (při menším výkonu lamp).

boxer

Re: Třídy zesilovačů

Příspěvek od boxer »

Jestli to tady čtou BVa,PMA,PD,.....to se musí klucí divit.

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Třídy zesilovačů

Příspěvek od Aleska »

Jednodušeji to snad již ani nejde: http://diyaudioprojects.com/Solid/ZCA/ZCA.htm. Uvědom si, že výkon v tomto případě musíš nahradit citlivostí reproduktorů (podívej se na vlákno PMA, to je "guru takovýchto zesilovačů.
Vždy se za něco platí. Teoreticky by takto řešené zesilovače s minimálním zkreslením na výkonech pod 1 W (tzv. first watt) měly být nejlepší. Při poslechu hudby totiž signál neustále prochází nulou a právě na zkreslení při těchto malých výkonech je lidské ucho nejcitlivější (podívej se i na www stránky PMA, je tam odborné zdůvodnění). Zesilovač ve třídě AB může mít tedy minimální zkreslení třeba při 10, 50 či více watech, ale pod 1 W se jeho zkreslení začne mnohdy až razantně zvyšovat, což je nepříjemné. To je důvod mnoha špičkových zesilovačů, které pracují (třeba) do 10-15 W ve třídě A a poté přecházejí do AB. Je ale otázka, v jakých úrovních posloucháš = já potichu a tedy pro mne je ideální zesilovač ve třídě A (mám elektronkový). Ano topí, možná že i zkresluje, ale jsem spokojen.

PS: Tím nechci říci, že neexistují zesilovače se špičkovým zvukem třeba i ve třídě D, takového Lyngdorfa bych si rád poslechl.

david
Příspěvky: 351
Registrován: 22 dub 2009 09:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Třídy zesilovačů

Příspěvek od david »

petrL píše:Dobrý lampový zesilovač hraje čistě. Pokud netrpí brumem, tak tam jinak není moc co zkazit.
Zkazit se da cokoli na cemkoli ;))

A neodpustim si jeste muj oblibeny citat:

Nezbývá mi než připomenout zásadní nevýhodu elektronek - na jejich výrobu
se spotřebuje spousta skla, které by se daleko lépe zužitkovalo při výrobě
pivních lahví.
-- Velky Bobo, http://hifi.slovanet.sk/

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host