DIY úpravy malé poslechovky.

Řešení akustiky poslechové místnosti, akustické panely, basové pasti.
Odpovědět
ivanb_cko
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DIY úpravy malé poslechovky.

Příspěvek od ivanb_cko »

to Aleska: s basovymi pastmi jsi mne potesil, ze nemusim resit (s nimi by ta mistnost vypadala jako samotka v blazinci :D) a uhel 37° jsem si do obrazku pripsal ani nevim proc, takze na nem trvat urcite nebudu. Zacnu od konce:
1) zadni obraz bych vyplnit Rockwoolem ci necim podobnym mohl a asi bych i mohl zvysit jeho ram o 5 cm, z cehoz vyplyva tloustka Rockwoolu tech cca 10 cm - jen si stale nejsem jist zda to ma smysl skrze ten olej na platne. Jestli to spis nebude obrazet zvuk nez pohlcovat, at to bude vyplneny cimkoliv...
2) po stranach kolem poslechoveho mista a reprobeden dat zavesy jako pred okno mi prijdejako dobry a levny napad, presto se zeptam zda by nebyl vhodny i difuzor (difuzor se preci jenom da udelat opticky hezci a zajimavejsi) K tomu bych mel asi dodat, ze svetla vyska stropu je 3,2 m!
3) zkouseni posouvani reprobeden urcite vyzkousim. Prozatim mam do teto mistnosti vycleneny sirokopasmove Zigmahornet-y s lampovym zesilovacem a CD playrem, ktere se na blizky poslech si myslim hodi skvele.
4) zeptam se jeste na strop: je treba jej v takovych proporcich mistnosti vubec resit? Preci jen poslech bude relativne blizko beden, v uzke mistnosti a strop je vysoko, takze od nej nejake vyrazne odrazy..?

to Zdeny: diky za navrh, ale myslim, ze stavenim pricky by se z te mistnosti stal nejspis lepsu aukusticky resitelny prostor, ale opticky/psychicky prilis maly a navic by se vytvorila nova mistnost bez okna a uplne k nicemu! Takhle tam furt muze byt pracovni stul a tak... Ale diky za navrh ;)

vintage
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vintage »

ivanb_cko píše:to Zdeny: diky za navrh, ale myslim, ze stavenim pricky by se z te mistnosti stal nejspis lepsu aukusticky resitelny prostor, ale opticky/psychicky prilis maly a navic by se vytvorila nova mistnost bez okna a uplne k nicemu! Takhle tam furt muze byt pracovni stul a tak... Ale diky za navrh ;)
a co ten prostor jen prehadit něčím takovým?
Obrázek ;)

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Počítal jsem s výškou standartní, tj. okolo 2,55 metru - ale ani výškou 3,2 metru se nic moc nemění. Ten možný problém okolo 119 Hz je dán délkou a šířkou, ne výškou místnosti. Přepažení průhlednou stěnou podle Vintage je i esteticky možné, ale na akustiku té místnosti do bude mít malý vliv.
Ten obraz si pověs nad pracovní stůl - konec místnosti (kde je nyní) oblož Rockwoolem právě pro zatlumení možné ozvěny, přece jen je dost dlouhá a úzká. Difusory jsou též možné, ale Skyline bude drahé (i DIY !), dražší než ty mé polokoule z polystyrenu. Je při jejich DIY výrobě příliš mnoho řezů které jsou drahé, mateiál stojí prd.

bh69
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od bh69 »

nevim do jake miry je podstatne u toho difuzoru presne rozlozeni a tvar, myslim, ze to nemuze byt tak kriticke - neslo by teda udelat neco jako krajina na masinky ? :) Myslim tim vzit silnou desku bezneho polystyrenu (nebo extrudovaneho, s tim se lip dela, ale jinak to je asi zbytecne) a do neho vyrezat/vydlabat nejaka vhodna "pohori". Pak natrit treba hustym primalexem nebo podobnou barvou, pripadne by se to mohlo napred zpevnit prekasirovanim jemnym papirem. Mohlo by to vypadat docela zajimave a da se to snadno udelat doma na kolene. Co myslite ?

vintage
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vintage »

Aleska píše:Přepažení průhlednou stěnou podle Vintage je i esteticky možné, ale na akustiku té místnosti do bude mít malý vliv.
Já neměl na mysli stěnu průhlednou, nýbrž plnou knížek nebo LPček, taková skříň má vždy vliv na akustiku místnosti. V obytné místnosti, kde se krom hifi i žije mi přijde jako ideální řešení, plnící jak difuzní tak absorbční funkci ;) A efekt nudle to také eliminuje...

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Vintage, ale to já taky - jinak by byla zbytečné :lol:
bh69 - šlo by to udělat, já osobně bych si na to netroufl, protože potom se u toho musí žít a musí to být alespoň trochu estetické. Po chvilce nadšení z udělané práce přichází vystřízlivění a vidíš, že to mělo být jinak. Nakonec se to stejně prodraží *headbang*

ivanb_cko
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od ivanb_cko »

to vintage: napad to je urcite minimalne z hlediska optickeho prima, jen bych s tim mel sva problemy. A to cena knihovny a predevsim cim ji zaplnit. Zatim mi je nejsympatictejsi napad se zavesy i po stranach.

Zajimava mi prijde myslenka od bh69
bh69 píše:nevim do jake miry je podstatne u toho difuzoru presne rozlozeni a tvar, myslim, ze to nemuze byt tak kriticke...
jak to opravdu je s difuzery a absorbery?

ivanb_cko
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od ivanb_cko »

tak Aleska mi uz castecne odpovida v predchozim prispevku..:D

bh69
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od bh69 »

Aleska píše:bh69 - šlo by to udělat, já osobně bych si na to netroufl, protože potom se u toho musí žít a musí to být alespoň trochu estetické.
no to je samozrejme hodne induvidualni, mne se prave moc nelibi ten "manhattan" na strope v pripade pouziti Skylane, spis mi slo o tu ucinnost a vliv velikosti a tvaru tech prohlubni

bh69
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od bh69 »

jinak si pamatuju, ze tady pred casem byly grafy ucinnosti skylane a polokouli a jestli se nepletu, tak ty polokoule mely vyssi efekt - nebo je nejaky duvod proc na strop pouzit prave ty krychlicky Skylane ?

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Proč na stropě Skyline ?
Z jednoho zásadního důvodu: Toužil jsem po něm a tak jej tam mám.

S účinností to nemá nic společného. Na rozdíl od těch polokoulí jsem na netu nenašel obdobné srovnání Skyline, ale na mateřských stránkách QRDude by snad něco mohlo být.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

ještě bych se na chvilku vrátil k onomu centrálnímu zobrazení neboli k phantom mono image.

proč by vlastně ideální omni-direct mikrofon měl mít vyrovnanou frekvenční charakteristiku a proč má citlivost ideálního osmičkového mikrofonu průběh jako na obrázku níže???

Obrázek

proč nemá třeba průběh zobrazený červeně nebo zeleně?:

Obrázek

???

vemme si nějaký zdroj zvuku, který leží přímo na předozadní ose nahrávání.
pak třeba pro Blumleinův pár oba mikrofony zachycují totéž a obě bedny hrají totéž, jen -3dB pro každý kanál (viz ideální průběh pod úhlem 45°). když ale dva od posluchače stejně vzdálené zdroje (bedny) vydávají tentýž zvuk, slyšíme pouze jeden imaginární zdroj zvuku uprostřed, který je o 3dB hlasitější (neboli proto právě ty -3dB na 45° a ne -1,5 nebo -6dB).
jinými slovy - správný (rovný, shodný s původním) frekvenční průběh je u zdánlivého zdroje zvuku, který reprezentuje reálný zdroj zvuku na předozadní ose, díky průběhu citlivosti a vzájemné poloze mikrofonů u Bl. páru zajištěn.
totéž platí i pro AB nebo MS stereofonii.
ještě jinými slovy: pokud není v místě poslechu zajištěn rovný frekvenční průběh nejen pro jednotlivé bedny, ale i pro případ, když hrajou obě, slyšíme zvuk značně zkjreslený a původní prostor nahrávky se hroutí.
neboli: u sterea máme tři pevné body (zdroje zvuku), kterých se můžeme chytit - dva reálné (jednotlivé bedny) a jeden centrální imaginární (zdánlivý).
zbytek už si mozek přebere.

jasné, prosté a nenapadnutelné.

teda podle mě. ;)

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Večer se pozdě stmívá, ráno zase sluníčko leze brzy z postele,
takže pro ty co nemohou zabrat nebo dospat,
pár stránek o problematice poslechovek (a šíření zvuku všeobecně) z diyAudio.com:

1) Loudspeakers and room as a system (Reproduktory a místnost jako systém), které k dnešnímu dni mají 154 stránek a spoustu odkazů.
2) On the directivity of dipole tweeters (Směrovost dipólových zářičů), 19 stránek.
3) Try Ambiophonics with your speakers (Zkuste Ambiophonics s reproduktory), 45 stránek.
4) Multiple Small Subs - Geddes Approach, (Více malých Subs - Geddes přístup), 146 stránek
5) 'Flat' is not correct for a stereo system ? (Byt není pro stereo systém ?), 178 stránek.
6) Room acoustics question... reflections ! (Prostorová akustika otázku ... odrazy!), 3 stránky
7) We know that Frequency Response isn't the end all be all... so what else is there? (Víme, že frekvenční odezva není konec všem se všemi ... Takže co dál?), 22 stránek.
8) An attempt at treating a small room (Pokus o léčbu malé místnosti), 17 stránek.
9) Loudspeaker perception (Reproduktor vnímání), 66 stránek.

a protože jsou mezi námi i ti, kteří bez měření "nedají ani ránu", tak přidávám ještě jeden odkaz

10) Measurements: When, What, How, Why (Měření: kdy, co, jak, proč) o 166 stránkách.

Celkem tedy 816 stránek čtení...

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Žádný učený z nebe nespadl
a jsou také fóra zvukových mistrů, kteří dobře vědí, že si to své know-how do hrobu nevezmou a proto jsou ochotni se o své, mnohdy těžce nasbírané zkušenosti s námi podělit.

Takové fórum je třeba Gearslutz.com a John Sayers' Recording Studio Design Forum. Bez zajímavosti není ani příkladné používání 3D kreslícího prográmku Google SketchUp, který nejen že je free, ale dokonce i v češtině.

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Při brouzdání na netu jsem objevil perfektní stránky, popisující akustické úpravy poslechovky pro dipólové reproduktory. Protože závěry autora jsou v mnohém všeobecně platné, zde jsou: OpenSky7. Přikládám pár fotek a pro lenochy Google překlad http://translate.google.com/translate?j ... index.html
Obrázek
Obrázek
Že jde difuzery zamaskovat, to již v tomto vlákně bylo ukázáno, ale zde je ještě jeden vzor
Obrázek
Zobrazované reproduktory jsou návrhem Siegfrieda Linkwitze pro firmu Audio Artistry a jmenují se velice výstižně
Obrázek

Odpovědět